Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Malpraxis in stomatologie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
PeteanB

PeteanB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2020
Buna ziua

   Nu prea am gasit cazuri clare de malpraxis in stomatologie, ma refer la spete serioase nu doar acuzatii sau intrebari pe forum.

  1. Intrebarea e daca GAURA ORO-SINUSALA creata accidental se incadreaza sau nu la malpraxis ?

Practic, sinusul inferior e foarte aproape de radacina molarului, de multe ori e culcat pe radacina, insa cu ajutorul RX se poate determina f usor dimensiunea osoasa a molarului si adancimea la care se va crea canalul.

  2. Daca medicul somatolog sparge radacina (partea osoasa), gaureste sinusul, creaza o hemoragie urmata de gaura oro-sinusala, care sunt sansele de recuperare a molarului ? Practic merita recuperat sau se recomanda inlocuit cu implant ?

  3. Cine solutioneaza cazul ? CMS ? DSP ?


   Inteleg solidaritatea profesionala insa in orice profesie sunt si persoane care nu fac cinste acesteia.


  MALPRÁXIS s. n. (Med.) Tratament incorect sau neglijent aplicat de un medic unui pacient, care îi produce acestuia prejudicii de orice naturã, în relație cu gradul de afectare a capacitãții fizice și psihice. – Din fr. malpraxis.

#2
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Cel mai bine e sa consulti un avocat.

Malpraxis nu este un verdict care se aplica automat atunci cand pacientul sufera de complicatii post interventie. Trebuie demonstrat ce medicul a fost neglijent.

#3
PeteanB

PeteanB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2020

 Ephesos, on 18 iunie 2020 - 13:22, said:

Cel mai bine e sa consulti un avocat.

Malpraxis nu este un verdict care se aplica automat atunci cand pacientul sufera de complicatii post interventie. Trebuie demonstrat ce medicul a fost neglijent.

Dupa definitie trag concluzia ca e malpraxis. Practic sa isi sparga molarul cu freza, nesocotind adancimea canalului, intrand in sinus....Doamne iarta-ma, doar trebuia masurata radiografia si freza.

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Si daca moare omu' pe scaun,cine raspunde?

#5
PeteanB

PeteanB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2020
De ce sa moara ? Oricum, legea obliga la detinerea asigurarii profesionale.
Raspund in solidar, atat medicul cat si clinica.

Edited by Dany_Darke, 18 June 2020 - 21:51.


#6
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

 PeteanB, on 18 iunie 2020 - 15:33, said:

Dupa definitie trag concluzia ca e malpraxis.

Tragi cam multe concluzii. Exista niste autoritati stomatologice care stabilesc niste ghiduri de buna practica in tara asta de pe care se va baza absolut orice instanta de judecata care poate acuza un medic de malpraxis, asta din urma unor expertize bine realizate(pe care nu ti le vor face cum vrei pentru ca te vor eticheta mai intai cu probleme de comportament/psihiatrie. acolo lucreaza medici legisti nu avocati.) Tu nu ai macar dreptul sa suflii la ala cuvantul malpraxis in cabinet pentru ca intervine dreptul lui de a te da in suturi afara cat timp e practica privata.
Nu stiu la ce filme va uitati unii si unde va credeti. Toti aveti drepturi acum.

 PeteanB, on 18 iunie 2020 - 15:33, said:

.Doamne iarta-ma, doar trebuia masurata radiografia si freza.
Esti tu de specialitate ca sa masori? radiografia aia este orientativa, niciodata nu se potriveste cu lungimea riglei.
Desi nu meriti sa-ti raspund, si pentru ca adevarul doare, ce ti s-a intamplat este o complicatie posibila care nu tine neaparat de medic, mai ales daca tu ai avut radacinile coapte de infectii aparute din urma inflamatiilor de canale rezultate din urma cariilor netratate la timp. Ca sa nu spun ca mai mult ca sigur nu a intrat in nici un sinus si asta se poate verifica cu o tomogratie orala, nu radiografie pentru ca pe radiografie se suprapune sinusul cu radacina.
Ce ai patit se opereaza in 10 minute in orice centru de chirurgie oro maxilo faciala, de preferat la facultatea de stomatologie(orice centru universitar din tara).
Raspunzi in mod direct pentru ca refuzi sa-ti rezolvi problema si stai pe loc asteptand alte complicatii si sinuzite datorita nepasarii si autovictimizarii fata ala care a incercat sa-ti ia durerea initial nu sa te lase cu sechele.
Astfel de oameni lipsiti de educatie ne fac tara de rusine.

 PeteanB, on 18 iunie 2020 - 18:34, said:

Raspund in solidar, atat medicul cat si clinica.
Te-ai facut si judecator acum sa dai pronuntari

#7
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
Dar cand iti obtureaza definitiv peste buleta cum se numeste?  De curiozitate, cand a rezecat apical incisivul in aceeasi sedinta, nu au vazut ca iese vata prin radacina? ce scuze or mai gasi ptr aceasta neglijenta?!?

Edited by jderjerpelit, 29 June 2020 - 22:13.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 BUDAIbeer, on 19 iunie 2020 - 15:06, said:

...
acu niste multi multi ani m-am dus la un dintalog renumit din facultate.
aveam carii intre premolari si molari...
mi-a facut un kk cat facultatea de stomatologie. cate o plomba comuna intre dinti si ia legat intre ei... in nici 3luni au pleznit toate plombele alea minune si au inceput carii pe sub ele.
m-am dus la un stomatolog de scoala vechie am lasat o galagie de bani dar si acu plombele alea is tot acolo.
si-a pus mainile in cap...
a desfacut tot si le-a facut ca la carte.

Edited by arg, 29 June 2020 - 22:22.


#9
pirses

pirses

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.07.2016
Pentru cã am observat o carie micã la dintele din stînga sus numit canin m-am dus la dentist si am solicitat o plombã standard.
In cele din urmã, pe lîngã plombã, m-am ales si cu surpriza negativã sã constat o stare de disconfort la dintele incisiv central stînga sus (care de mult timp este ciobit pe 15% din suprafata frontalã).
Dupã vreo 3 sãptãmîni de la eveniment tocmai mi-am dat seama ce s-a întîmplat: pe suprafata frontalã a respectivului dinte incisiv, în timp ce eram pe scaunul dentistului, (fãrã stirea/acordul meu) s-a pus cu pensula un acid lichid provocator de eroziune acidã rezultînd disconfort si pierderea luciului smaltului dintelui respectiv (rugozitatea suprafetei s-a mãrit).
Intrebarea e urmãtoarea: a pune cu pensula acid lichid pe suprafata frontalã a unui dinte incisiv constituie malpraxis sau nu?

#10
usedan

usedan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2009

SESIZARE (autor Dan Vatui, 0723833061,)
Mentionez c-am valva mitrala mecanica din 1.IV.2008, motiv pentru care i-au Sintrom zilnic in scopul unei valori 2.8-3.2 al INR(relativla coagularea sangelui). Pentru situatia in care voi suferii interventii care pot genera hemoragia, indicatiile cardiologului sunt:
Ziua 1 si 2 oprint Sintrom
Ziua 3 cand are loc interventia valoare pentru INR cat mai aprope de valorile normale 0.9 - 1.1
Din prima zi pana la interventie Clexan 0.8 la 12 ore
In urma implantului au urmat urmatoarele:
Incepand 10.II.2024 am inceput procedura pregatire interventie stomaologica(din 16.IV.2008 am valva mitrala mecanica, pana pe 14.II.2024 n-am avut nicio problema). Normal i-au 3/4 tableta.
Sintrom. Procedura protectie valva mitrala:
10.II 1/2 Sintrom, normal 3/4, pentru siguranta i-au numai 1/2
11.II 1/2 Sintrom, normal 3/4, pentru siguranta i-au numai 1/2
12.II-14.II la 12 ore Clexan 0.8
14.II.2024 ora 14 Monza Dental 4 implanturi maxilar inferior(dr. Dima Teodor)
ora 17 incepe sangerarea
    ora 20-21 trei mari sangerari cu cheaguri mari de sange
ora 21 dus cu salvarea la SUUB
15.II.2024 ora 1:00 dus la Facultatea stomatologie, fara interventie, pentru a nu se deranja oprirea sangerari, urmeaza revenire la SUUB, pana dimineata fiind tratat corespunzator.
15.II.2024-20.II.2024 internat ORL la SUUB
21.II.2024 ora 9:45 Monza Dental, cand dl dc Melenti A. la un moment dat se opreste si spune: 'Fire rupte', apoi cheama colega Cristina Cerreoni, fiind de fata si Claudiu Grigore repatandu-se ca sunt fire rupte.
26.II.2024 ora 14 revin la Monza Dental cand apare si dl. dr. Dima Teodor, care afirma ca datorita hemoragiei mare firele sau rupt, aberant nu am avut fantana arteziana in gura. Initial a sustinut ca hemoragia se datoreaza tratamentul cu Sintrom. Acest tratament il fac din 16.IV.2008, am avut nenumarate extractii dentare(cand am facut implantul 14.II.2024 mai aveam 1 dinte jos iar sus 2 dinti si o radacina, de doua ori INR fiind peste 9,  pentru precizare am o radiografie dentara panoramica din care se poate vedea cati dinti aveam dupa operatie pentru valva mitrala mecanica.
Fiind ignorant in stomatologie, bunul simt, ma face sa cred ca fie nodul cusaturii nu a fost suficient strans, sau la taierea capatului n0dului a fost ciupit cu foarfeca, dar pot fi si altceva care ma depaseste.
Este foarte important ca in noapte evenimentului(14.II) valoarea INR in urgenta era 1.28 care asigura campul de interventie aproape optim
C,red ca sunt indreptatit sa fac aceasta plangere. Atasez urmatoarele imagini:



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate