Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ați dori ca diacriticele să fie eliminate din Lb. Română?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eliminate? Nu! Obligatorii? DA!

#38
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005

View PostLukRo, on 15 iunie 2020 - 16:15, said:

Mai bine elimini limba romana cu totul, o inlocuiesti cu engleza si scapi de sute de ani de chin.
Bună ideea colegului. Cred că ar trebui să ne sinucidem în grup, să dispăream ca nație. Că și-așa printre oamenii cu școală e o repulsie generalizată, o rușine de a fi român. Cum să folosească diacritice, cum să fie cuvinte din română când ai engleza la îndemână?
Oricum nu va mai fi nevoie de diacritice în viitor pentru că nu va mai scrie și citi nimeni, doar vom urmări imagini și filme, iar comunicarea tot așa se va face. Ne întoarcem la picturile rupestre. Posted Image

Edited by asul, 15 June 2020 - 20:38.


#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Nu, dar as vrea sa se elimine punctele dintre unitatile de masura (k.m. si altele) si adjectivele referitoare la tari si limbi scrise cu majuscule.

A, stai, ca astea sunt deja eliminate...

#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdjl, on 15 iunie 2020 - 18:40, said:

Am explicat în primul post.
Mai citeşte şi de pe aici: https://forum.softpe...e-scriu-cu-ele/
Eu folosesc diacritice și pe Win10 și pe Catalina.
Și fără cocalarisme sh, sz, tz, prtz, etc.

#41
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostPSC, on 15 iunie 2020 - 16:53, said:

Eu propun să nu mai scriem C.D., D.V.D. etc.
Ci, așa cum e normal, CD, DVD.

Vrei sa zici Sidi, Dividi.

Pfff, amatori......

View PostYOUR_GOD, on 15 iunie 2020 - 16:38, said:

Dupa ce ca limba romana nu este chiar cea mai precisa in transmiterea de idei, ...

Pai pt ca esti tu padawan de centura alba, noob. Eu ma simt perfect satisfacut cand am nevoie sa manevrez taisul limbii romane.

Ia zi, tu fara ablativ nu poti sa transmiti corect maretile idei, asa-i ?

View Postasul, on 15 iunie 2020 - 20:38, said:

Bună ideea colegului. Cred că ar trebui să ne sinucidem în grup, să dispăream ca nație. Că și-așa printre oamenii cu școală e o repulsie generalizată, o rușine de a fi român. Cum să folosească diacritice, cum să fie cuvinte din română când ai engleza la îndemână?

Asta e d-ala caruia ii ie rusine ca: e roman, e barbat, e alb, et caetera ..... Daca a facut si un banc incorect politic vreodata deja se duce la spovedanie toata viata, sa exorcizeze pacatele tati.

#42
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Nu se pot elimina diacriticele limbii române însă sunt pentru obligativitatea utilizării lor. Nu înțeleg de ce îi încurcă pe unii. Lene și comoditate.

#43
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020
Categoric NU!
Nu e destul ca ne-au schimbat de la alfabetul chirilic la nenorocirea asta de alfabet latin, acum vrei sa-i mai scoti si diacriticele?

#44
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Galeo, tu ești ?

#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postasiodf, on 16 iunie 2020 - 00:35, said:

Ia zi, tu fara ablativ nu poti sa transmiti corect maretile idei, asa-i ?
Hopa, un expert în limba latină.
Nu-mi pasă.

#46
adrian100

adrian100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.12.2007
btw, pe mobil e imposibil să scrii cu diacritice, pentru că-ți ia un car de ani pentru un simplu mesaj. deci se scuză.
în general, pe o tastatură fizică QWERTY poți să scrii lejer >100wpm (words per minute).
pe smartphone, fiind device de consum prost, productivitatea se reduce la jumătate - deci ~50wpm. dacă mai stai să bagi și diacritice, cred că ajungi frumos la 25wpm.

Edited by adrian100, 16 June 2020 - 11:06.


#47
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostYOUR_GOD, on 16 iunie 2020 - 10:58, said:

Nu-mi pasă.

Exact.

View Postsbanica, on 16 iunie 2020 - 06:34, said:

însă sunt pentru obligativitatea utilizării lor.... Lene și comoditate.

Vinovati! DAR, problema aici este ca unii sunt nesimtiti de nivelul-urmator, adica vor sa isi scuze lenea declarand-o ca fiind normala.

#48
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Da.
Si nu au fi prima oara cand litere in plus sunt eliminate din romana. Initial romana avea 43 de litere.
Cel mai simplu ar fi de eliminat â.

#49
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Limba noastra-i o comoara... Sunt de acord, nu ca ar fi necesar, dar zic, sa ne pastram identitatea. Totutsi, nu am vazut rascoala cand â a devenit î si apoi a si apoi â, dar asa, cu steluta. Tuturor li s-a parut OK ca niciun, sa se scrie, iar cu steluta, intr-un singur cuvant. Un prieten de-ai mei, iarasi a fost necesar sa apara din "de-al meu", ca, na, e mai multi. Apoi, Nu am fost niciodata, ramane in picioare, desi sfideaza logica, intrucat nu si niciodata, inseamna da, mereu.
Sa vezi ce cool este sa explici cuiva care e smecheria.
Nu zic ca limba romana trebuie schimbata. Sustin sa fie lasata asa cum este. Un milion de ani, ca am devenit un fel de buricul Pamantului si dam din butoanele limbii de ne ia de cap, din disperarea de a face si noi ceva reforma.

#50
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Mai bine eliminam ideile stupide care ocupa spatiu pretios pe servere.

Propun inchiderea topicului, maine poimaine ne trezim ca veti propune scoaterea sâmburelui din prună a găurii de la macaroană si a gramaticii din școli...

Edited by takis, 16 June 2020 - 12:08.


#51
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostQuote

Tuturor li s-a parut OK ca niciun, sa se scrie, iar cu steluta, intr-un singur cuvant.

Tuturor insemnand unora..... :) Spic for iorself :)

#52
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, nu te vad facand galagie de asta, dar ca sa-mi arati cat poti, o dai in ce stii tu mai bine (if and only if), sperand ca asta o sa ma dea pe spate. Lasa asta ca ma abat de la subiect si se poate ca in spatele a ceea ce spui, sa fie ceva.
Concluzie: nu schimbare. De la Shakespeare, limba engleza a cam ramas la fel. Da, este mai greu sa citesti literatura secolului al XV-lea, in engleza, dar dupa cateva randuri, intelegi perfect.

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
limba română-i un chin...
(cum dracu să ai 4 forme scrise pt a exprima același înțeles? frumos/frumoasă/frumoși/frumoase?)
dacă eliminăm diacriticele, atunci mai bine trecem direct la engleză
(măcar acilea avem doar: beautiful :P )

#54
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
mie mi-a intrat formatul tastaturii RO Programmers în reflex bine de tot pentru scrierea cu diacritice. chiar era enervant pe vremea lui WInXP când formatul pt. lb. română era QWERTZ.
în plus asta e limba noastră, cu aceste litere speciale. Germanii au umlaut-uri, polonezii au literele lor, cehii la fel, sârbii și croații idem.

de ce să eliminăm diacriticele? din cauza unor agramați lenești? nu-i de ajuns că se scrie "întrun întro niciun nicio"? deși eu prefer vechea structură, fiind mai logică.

apropo, nici cu termenul de "brand" nu sund de acord. "marcă" frige la vocabular??

mă iau mereu cu mâinile de cap când îi aud pe nemți cu "am Wochenende war ich mit de Family bei einem Event und es war mega cool! Ich war happy dass die Drinks gratis waren." Deși nu sunt în stare să lege 2 propoziții întregi în Engleză.

Edited by mannes, 16 June 2020 - 14:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate