Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Ați dori ca diacriticele să fie eliminate din Lb. Română?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Recunosc că am făcut Copy - Ponta la idee din cauza unui subiect asemănător de pe un alt forum. Aș fi rămas cu subiectul de pe acel forum dacă nu mi-aș fi amintit că și pe forumul SoftPedia au avut loc discuții pro și contra diacrtice în anumite subiecte. Sunt curios, cine de pe aici ar fi pentru eliminarea diacrticelor din Limba Română și pe ce motiv. Adică să nu mai scriem cu ă, â, î, ș, ț.

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 23.10.2015
Mai bine elimini limba romana cu totul, o inlocuiesti cu engleza si scapi de sute de ani de chin.

#3
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,753
  • Înscris: 30.07.2006
Nu vad scopul eliminarii lor.

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,869
  • Înscris: 26.02.2010
Nu, de ce să le elimini, s-ar pierde sensul cuvintelor.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,987
  • Înscris: 18.09.2008
Dar tu ai vrea? Că tu ești singurul care scrie de fiecare dată cu diacritice. Recunosc, eu uit să le folosesc de multe ori. Personal, nu aș vream tocmai asta dă farmec limbii. E ca și cum ai scoate accentele din limba franceză, că oricum majoritatea lumii (chiar și nativi francezi) nu știu cum să le pună.

#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
@ valirex
subscriu

@djl
mergea un poll mai degraba

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt pe cale de disparitie in scrierea curenta.
Indiferent ca vrem, sau nu, ele vor fi eliminate de facto.

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Da, si asa foarte multi scriu deja "sh" in loc de ş, sau "tz" in loc de ţ. Cu ă, â, î o sa fie ceva mai complicat.

#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,092
  • Înscris: 10.04.2006
Eu propun sa eliminam vocalele.

#10
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postdjl, on 15 iunie 2020 - 16:10, said:

Eu nu știu de ce ai tu senzația că ar fi în discuție o astfel de posibilitate, asta la modul cel mai serios, și acolo unde  chiar ar conta. Altfel, toată discuția e doar de dragul de a discuta, de a mai pierde vremea fără sens.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Dupa ce ca limba romana nu este chiar cea mai precisa in transmiterea de idei, exact sa mai rotunjim pe ici pe colo ne lipsește.

#12
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 03.01.2007
Folosesc diacritice pe internet doar atunci cand nu vreau sa fac vreo confuzie, de exemplu "fata" cu "fața", restul cuvintelor le las fara diacritice. Am trait perioada cu yahoo messenger, hi5, dc++, mirc (chiar si acum folosesc mirc) si niciodata n-am folosit prescurtari, n-am inlocuit c cu k desi aveam prieteni care scriau asa dar n-am cazut in capcana lor.

Edited by FeDaYin, 15 June 2020 - 16:42.


#13
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postmiki07, on 15 iunie 2020 - 16:19, said:

Dar tu ai vrea? Că tu ești singurul care scrie de fiecare dată cu diacritice. Recunosc, eu uit să le folosesc de multe ori. Personal, nu aș vream tocmai asta dă farmec limbii. E ca și cum ai scoate accentele din limba franceză, că oricum majoritatea lumii (chiar și nativi francezi) nu știu cum să le pună.

Pour ce qu'il est du français, aș spune chiar că există o bună majoritate de nativi care nu știu să puna accentele.
În ceea ce privește limba noastră, semnele diacritice sunt absolut necesare întrucât transforma grafemul de baza într-un alt grafem corespunzător unei litere diferite (cel puțin în franceză, "è", "é" sau "ê" reprezintă tot litera "e"); dat fiind că scrierea în LR modernă urmează principiul fonematic; ar fi deci incoerent să unificăm simbolurile corespunzătoare unor foneme diferite (care apar deseori și în opoziție). Scrierea fără diacritice este un subprodus convențional al net-ului și a limitărilor seturilor de caractere fundamentale din urma cu mulți ani precum și a tastaturilor, este destinată să rămână confinată exclusiv în acest tip de context.

#14
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
NU!

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu propun să nu mai scriem C.D., D.V.D. etc.
Ci, așa cum e normal, CD, DVD.
Abrevierile cu puncte se practicau în perioada comunistă, pentru a delimita cuvinte diferite din care se păstra doar prima literă (de ex. U.M.E.B.).
Nici prescurtările S.A. și S.R.L. nu sunt tocmai OK. Având în vedere că omologul englez al lui SRL este LTD, cum ar fi să vedem scris pe undeva L.T.D.?

Ce-i drept, omologul grecesc al SA este AE (Anonimi Etheria), iar ei scriu A.E....
Deci, nu, diacriticele să rămână la locul lor. Bine că nu scriem și accentul.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View PostNenea Zap, on 15 iunie 2020 - 16:31, said:

Eu propun sa eliminam vocalele.

n st cm s n m ntlgm

#17
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Ar fi o prostie eliminarea diacriticelor. Noi ne descurcam pe aici fara ele fiindca "ghicim" din context care ar fi cuvantul scris, insa pentru alfabetizarea copiilor sunt absolut necesare. Iar ca sa tiparesti o carte fara diacritice ar fi destul de obositor de citit.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPSC, on 15 iunie 2020 - 16:53, said:

Nici prescurtările S.A. și S.R.L. nu sunt tocmai OK. Având în vedere că omologul englez al lui SRL este LTD, cum ar fi să vedem scris pe undeva L.T.D.?
Pardon, omologul este LLC.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate