Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Ați dori ca diacriticele să fie eliminate din Lb. Română?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Redau ce ne-a spus domnul lector universitar la cursul de Redactare metodologică: "dacă nu scriem cu diacritice, se înțelege că am scris lucrările în altă limbă latină sau care aparține altor familii de limbi ce folosesc alfabet latin și doar în limba română nu.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015
Da

#21
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,201
  • Înscris: 06.01.2007
Ceea ce știu eu e că un inginer care scrie cu diacritice a ajuns la finalul carierei in care face numai hârtii.
:)

#22
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,907
  • Înscris: 12.03.2010
N-as fi impotriva, daca a dovedit ceva epoca asta digitala, e ca romanii se pot intelege foarte bine in scris si fara diacritice. E un mit (si o prostie) care s-a inradacinat in mintea romanilor, cum ca limba romana e o limba fonetica (sau fonemica, conteaza prea putin) si ca vai, asta ar face-o superioara altor limbi care au un clusterfuck de pronuntii pentru aceleasi litere si cuvinte.

Well, e o prostie gindirea asta, pentru ca a sti sa citesti NU INSEAMNA DOAR SA STII CUM SE PRONUNTA LITERELE, ci sa recunosti forma scrisa a cuvintelor respective si cum se pronunta ele in viata de zi cu zi. Chiar si cu diacritice si toate regulile de pronuntie invatate, un strain nu poate citi corect un cuvint in romaneste daca nu-l stie cum se pronunta, fiindca, de exemplu,  NOI NU PUNEM ACCENTELE PE CUVINTE (si mai sint si alte exceptii la pronuntie fata de forma scrisa).

Dar as lasa diacriticile la tiparituri, ca fiind o forma superioara a scrisului (destinata sa ramina peste timp). Dau (adauga) personalitate limbii scrise.

Edited by hellmarvel, 15 June 2020 - 17:07.


#23
adrian100

adrian100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.12.2007
nu. diacriticile au un rol și inginerii alfabetului nostru au știut ce fac când le-au introdus. poți să citești aici: https://futuroinsiem...-nevoie-de-ele/
până și "â" e util. și cratima și '.
în principiu:
>Din punct de vedere tehnic însă, adoptarea „literelor strămoșești” s-a dovedit un proces împovărat de provocări. Scrierea cu chirilice era bine adaptată limbii, fiecare sunet având un corespondent grafic. Alfabetul latin lăsa o parte din sunetele din română fără acoperire. Problema s-a pus așa: avem un sunet, cum îl scriem?
și vă las pe voi să citiți restul. diacriticile noastre sunt gândite, față de alte limbi est-europene care au adoptat alfabetul latin.

Edited by adrian100, 15 June 2020 - 17:15.


#24
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007
sunt pro tz, sh

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
desi sunt unul care nu scrie cu diacritice (pe net), sunt total impotriva eliminarii lor din limba romana.

#26
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postlaffin, on 15 iunie 2020 - 17:16, said:

sunt pro tz, sh
Multi asa scriu oricum: tzăran, shukar, tzâtze, shmecher, tzâncă, japitză.

#27
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Posthellmarvel, on 15 iunie 2020 - 17:05, said:

E un mit (si o prostie) care s-a inradacinat in mintea romanilor, cum ca limba romana e o limba fonetica (sau fonemica, conteaza prea putin)

Nu e un mit. Grafia LR (nu limba însăși) pleacă de la principiul fonematic, o literă (grafem) pentru fiecare sunet (fonem). Există câteva excepții și ambiguități de notare (de ex. elementele diftongilor, i-ul final, scrierea dihotomică cu î/â etc.), însă în linii mari, principiul respectiv este urmat.

Quote

si ca vai, asta ar face-o superioara altor limbi care au un clusterfuck de pronuntii pentru aceleasi litere si cuvinte.

Din punct de vedere al simplității scrierii, este fără îndoială mai ușor să scrii/citești într-o limbă cu scriere esențialmente fonematică decât într-o limbă cu grafie etimologică (adică o grafie care urmează fonematismul limbii vechi din motive de tradiție). Evident, nu înseamnă că limba însăși ar fi superioară (cum ar fi de definit superioritatea unei limbi?).


Quote

Well, e o prostie gindirea asta, pentru ca a sti sa citesti NU INSEAMNA DOAR SA STII CUM SE PRONUNTA LITERELE, ci sa recunosti forma scrisa a cuvintelor respective si cum se pronunta ele in viata de zi cu zi. Chiar si cu diacritice si toate regulile de pronuntie invatate, un strain nu poate citi corect un cuvint in romaneste daca nu-l stie cum se pronunta, fiindca, de exemplu,  NOI NU PUNEM ACCENTELE PE CUVINTE (si mai sint si alte exceptii la pronuntie fata de forma scrisa).

Acest lucru este valabil pentru orice limbă scrisă, nu numai pentru română. Poziția accentului tonic nu este determinată în scris decât în acele limbi pentru care există identitatea între vocala cu accent grafic explicit și accentul tonic, doar în subclasa cuvintelor cu o vocală accentuată (e.g. italiana, catalana). Experiența nu poate fi substituită complet satisfăcător de lectură

Quote

Dar as lasa diacriticile la tiparituri, ca fiind o forma superioara a scrisului (destinata sa ramina peste timp). Dau (adauga) personalitate limbii scrise.

Pașă, cât de darnic ești...

#28
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
mi s-a sters postarea
cred ca djl

limba noastra e o comoara.....

NU SUNT DE ACORD, asta mai lipsea pt tara asta si oamenii din ea.......

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am şters-o eu, că moderator nu sunt. Şi nici raport nu am dat.

View Postcleopatra00, on 15 iunie 2020 - 16:34, said:

Eu nu știu de ce ai tu senzația că ar fi în discuție o astfel de posibilitate, asta la modul cel mai serios, și acolo unde  chiar ar conta. Altfel, toată discuția e doar de dragul de a discuta, de a mai pierde vremea fără sens.

La nivel de Academie nu cred că sunt şanse să se renunţe. Dar peste ani, când vor veni alte generaţii din urmă, e posibil ca să vezi şi pliante, broşuri, reviste (dacă se vor mai tipări) scrise fără diacritice.

View PostPSC, on 15 iunie 2020 - 16:53, said:

Eu propun să nu mai scriem C.D., D.V.D. etc.
Ci, așa cum e normal, CD, DVD.

De exemplu e totuşi o diferenţă între na (ce reprezintă o exclamare) şi n.a. = nota autorului.

View Postadrian100, on 15 iunie 2020 - 17:10, said:

nu. diacriticile au un rol și inginerii alfabetului nostru au știut ce fac când le-au introdus. poți să citești aici: https://futuroinsiem...-nevoie-de-ele/

Interesant că cei de la "Mac/Apple" s-au mişcat mai repede. Poate de aia îi preferau care se ocupau de editură şi grafică.

Edited by djl, 15 June 2020 - 17:58.


#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdjl, on 15 iunie 2020 - 16:10, said:

Sunt curios, cine de pe aici ar fi pentru eliminarea diacrticelor din Limba Română şi pe ce motiv. Adică să nu mai scriem cu ă, â, î, ş, ţ.
De ce te-ai gândi la așa ceva?

View PostPopaXXX, on 15 iunie 2020 - 17:25, said:

Multi asa scriu oricum: tzăran, shukar, tzâtze, shmecher, tzâncă, japitză.
Da, sunt mulți proști pe lumea asta, cocalari ce mai.
Lasă-i în prostia lor.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Și cum deosebești paturi de pături?

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004

View Postericmario, on 15 iunie 2020 - 18:08, said:

De ce te-ai gândi la așa ceva?

Am explicat în primul post.
Mai citeşte şi de pe aici: https://forum.softpe...e-scriu-cu-ele/

#33
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
NU!!!!!!
Sunt specifice limbii române.

#34
MariaVoicaneasa

MariaVoicaneasa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2020
Nu sunt de acord. Pe net fiecare scrie cum vrea, dar hai sa punem limita acolo.

#35
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 04.02.2006
Nu sunt sub nici o formă de acord, mai bine aș vrea să fie introduse și á, é, í, ó, ú, ca să se facă o diferență între accentuări, ca în cazurile de mai jos...

Torturile sunt bune.
Vesela este veselă.

Edited by ssss, 15 June 2020 - 19:09.


#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 01.11.2005
Eu mai degraba as recomanda eliminarea cratimei. Si asa multi habar nu au ce-i aia si cum se foloseste...

View Postssss, on 15 iunie 2020 - 19:08, said:

Torturile sunt bune.
Vesela este veselă.

Maria este haina :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate