Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Stocuri pe termen lung

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
570 replies to this topic

#37
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 dumida1, on 16 iunie 2020 - 19:45, said:



Daca are 10% ,nu-i sigur ca o sa-l mentina ...am patit-o cu WELL, desi pe termen lung cred ca o sa-si revina, asta daca nu mai apare alt virus ce rupe batranii mai rau.


La fel si cu pretul, nu te poti baza pe ce a fost acum 4 luni, se pot intampla multe lucruri, dar marea majoritate din companii o sa revina la acel pret.

Pai nu au 10%, ci ma refeream ca atunci cand il iei la un pret foarte mic prinzi pt acel pret un yield de aproape 10%, fiindca stocul e la un pret f. mic si dividendele se calculeaza per share.

Asadar, daca de ex ai prins O (Realty Income) cu 40$ in martie, e foarte posibil pt suma aia sa ai un yield de 8% anual pe urmatorii ani pentru banii investiti, doar din dividende - chiar daca atunci cand se stabilizeaza iar, sa zicem la 80$ de ex, yieldul vine vreo 4% pt cineva care atunci cumpara.

Edited by pumbacu90, 16 June 2020 - 20:17.


#38
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

 dumida1, on 16 iunie 2020 - 18:15, said:

Si eu mai urmaresc pe YouTube, dar dintre toti, Joseph Carlson mi se pare cel mai tare si Ale`s World of Stocks, sau ceva de genul .. bine nici Andrei Jikh nu-i rau, dar parca ii mai mult entertainment.



Am mai primit la un momendat un sfat ce suna de genul: Ca incepator ai impresia ca trebuie sa cumperi toate companiile, si aici ma simt cu musca pe caciula :) deoarece ar mai fi cateva companii pe care le-as adauga ( am si adaugat azi 2 , dar am vandut 2) si cu cat o sa devii mai experimentat in investitii, o sa-ti dai seama ca, cheia succestului este sa elimini cat mai multe companii din portofoliu ( mediocre sau submediocre) si sa ramai doar cu cateva ( wonderful business).  

Dar parca 5-10 companii mi se pare cam putine Posted Image  


Exista niste studii statistice de portfolio management care au analizat numarul de stocuri versus risc. Cel mai cunoscut e cel facut de Evans si Archer, care e prin toate cartile de facultate in domeniul asta.
Concluzia lor e ca "the economic benefits of diversification are virtually exhausted when a portfolio contains ten or so stocks". Studiul e cam vechi, dar sint si altele mai noi; unul care imi scapa numele estima ca daca ai mai mult de 12 stocuri (asuma diviersificare perfecta), vei avea return similar cu piata. Daca vrei un return mai bun ca piata, iti maresti sansele cind esti mai putin diversificat.

Eu cred ca exista un risc practic sa fii prea diversificat.

#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Tocmai ca riscul scade, ai zis si tu ca ajungi la un return similar cu piata.

E adevarat si ca asa poti lua S&P500 si ai scapat de stres, dar actiunile individuale au avantajele lor.

edit
Wow, acum vad ca SP500 e +23.00% pe ultimele 3 luni!

Edited by Mizu, 16 June 2020 - 21:22.


#40
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018

 rigmarole, on 16 iunie 2020 - 21:16, said:


Eu cred ca exista un risc practic sa fii prea diversificat.

Si Charlie Munger este de aceeasi parere, nu ai nevoie de diversificare, dar eu nu sunt nici la degetul lui mic. :)


 Mizu, on 16 iunie 2020 - 21:22, said:


edit
Wow, acum vad ca SP500 e +23.00% pe ultimele 3 luni!

Uita-te la NASDAQ ... acolo este Posted Image

#41
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

 Mizu, on 16 iunie 2020 - 21:22, said:

Tocmai ca riscul scade, ai zis si tu ca ajungi la un return similar cu piata.

E adevarat si ca asa poti lua S&P500 si ai scapat de stres, dar actiunile individuale au avantajele lor.



Nu cred ca m-am contrazis.
Ce spun studiile astea: nu prea conteaza daca ai 10, 20, 30 de stocuri sau mai multe dpdv al riscului atit timp cit portofoliile sint diversificate. De asemenea, daca ai peste 10-12 stocuri, esti foarte aproape de piata. Scenariul asta de risc mic/return ca piata e nedorit de un investitor pentru ca poate fi inlocuit cu in index fund.

Sub 10-12 stocuri, riscul e mai mare dar si returnul e mai mare. Asta e scenariul pe care un investitor in stocuri individuale il vrea. Asta am spus de la inceput, ca nu prea are sens sa ai zeci de companii cind poti cumpara un index.

#42
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
Vă propun YAYO pe termen de minim 2 ani.
Ieri a fost un inside buy.
Analizați și decideți.

#43
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 bsam, on 17 iunie 2020 - 14:29, said:

Vă propun YAYO pe termen de minim 2 ani.
Ieri a fost un inside buy.
Analizați și decideți.

Imi pare mai degraba un short-term play. Cand vezi swinguri de peste 30% pe zi, sau in cazul astuia, a crescut de 5-6 ori in ultima luna..

#44
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Un clip interesant despre diverisificare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-G6eWerOwn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Enjoy :)

#45
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 rigmarole, on 17 iunie 2020 - 01:10, said:

Asta am spus de la inceput, ca nu prea are sens sa ai zeci de companii cind poti cumpara un index.

Are sens, uite cateva motive:

- Poate vrei sa fii diversificat dar sa elimini unele companii. In index sunt bagate toate la gramada, unele cu balance sheet dezastru, sau cu perspective de crestere foarte mica.
- Poate in unele companii vrei sa fii mai expus decat altele, dar nu inseamna ca vrei sa fii total investit doar in cele 10 companii, vrei o oarecare expunere si la altele. Intr-un index te "supui" la procentajele existente si la preturile existente. Cand ai actiuni individuale poti sa aloci mai multi bani in unele care sunt down momentan, poate in cateva luni aloci in altele. Cand iei un index, nu ai optiunea de a zice "nu vreau sa cumpar AMZN la 2600$", le iei pe toate la pretul existent de atunci

Edited by pumbacu90, 18 June 2020 - 14:01.


#46
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

 bsam, on 17 iunie 2020 - 14:29, said:

Vă propun YAYO pe termen de minim 2 ani.
Ieri a fost un inside buy.
Analizați și decideți.


YOYO ar fi fost un simbol mai potrivit pentru YAYO.

CEO-ul e platit 2 milioane la un market cap de doar 20 de milioane. La acelasi raport, CEO-ul Aple ar trebui platit 150 de miliarde pe an.


 pumbacu90, on 18 iunie 2020 - 14:01, said:



Are sens, uite cateva motive:

- Poate vrei sa fii diversificat dar sa elimini unele companii. In index sunt bagate toate la gramada, unele cu balance sheet dezastru, sau cu perspective de crestere foarte mica.
- Poate in unele companii vrei sa fii mai expus decat altele, dar nu inseamna ca vrei sa fii total investit doar in cele 10 companii, vrei o oarecare expunere si la altele. Intr-un index te "supui" la procentajele existente si la preturile existente. Cand ai actiuni individuale poti sa aloci mai multi bani in unele care sunt down momentan, poate in cateva luni aloci in altele. Cand iei un index, nu ai optiunea de a zice "nu vreau sa cumpar AMZN la 2600$", le iei pe toate la pretul existent de atunci

Sigur, poti sa elimini companii, sa iei companiile la preturi diferite, dar din nou, studiile pe care le-am citat spun ca ai acelasi risc si return daca ai un portofoliu de 10 stocuri diversificate sau mai mult de 10 stocuri diversificate.

Cind vrei return mai bun decit piata, ori ai mai putin de 10 stocuri, ori ai multe dar esti mai putin diversificat. Varianta a 2-a e folosita de fondurile mutuale active. Exemplul cal mai cunosscut e Fidelity Contrafund, care reusesete sa bata S&P an de an. Face asta prin diversificare mai putina: cind merge tehnologia, investesc in tehnologie, cind merge petrolul, muta in petrol, samd. Diversificarea nu e un scop in sine, scopul este returnul.

#47
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 rigmarole, on 18 iunie 2020 - 16:23, said:

Sigur, poti sa elimini companii, sa iei companiile la preturi diferite, dar din nou, studiile pe care le-am citat spun ca ai acelasi risc si return daca ai un portofoliu de 10 stocuri diversificate sau mai mult de 10 stocuri diversificate.

Cind vrei return mai bun decit piata, ori ai mai putin de 10 stocuri, ori ai multe dar esti mai putin diversificat. Varianta a 2-a e folosita de fondurile mutuale active. Exemplul cal mai cunosscut e Fidelity Contrafund, care reusesete sa bata S&P an de an. Face asta prin diversificare mai putina: cind merge tehnologia, investesc in tehnologie, cind merge petrolul, muta in petrol, samd. Diversificarea nu e un scop in sine, scopul este returnul.

Stiu cateva din studiile respective, dar multe sunt facute de cateva decenii, si s-au schimbat unele aspecte in ultimii ani. Eu de fapt merg pe o abordare care e oarecum similara cu un etf ca diversificare, doar ca imi aleg eu companiile si nivelul de expunere.

Nu ma limitez doar la 10 companii fiindca nu am incredere in abilitatea mea de a alege atat de bine stocurile. Nu am inside info, nu am abilitati de analiza ca si cei cu phd's in domeniu sau care cu asta se ocupa. Daca eu am 50 de companii din care 40 sunt in S&P500, automat sunt diversificat. Daca unele din alegerile mele sun corecte, sunt sanse sa bat return-ul S&P. Daca nu, o sa fiu putin sub. Nu incerc sa egalez return-ul fondurilor de care zici tu, nu consider ca jucam la acelasi nivel ca informatii, analiza etc. Iar sa alegi doar blue-chip stocks intr-un portofoliu de 10 companii (ca sa fii mai sigur) mi se pare o idee rea.

Asadar o buna parte din portofoliu imi e in blue-chip stocks sau companii care sunt printre primele in lista in S&P, dar am cateva growth stocks la care ma simt mai ok cu o expunere de cate 1-2%.

O sa vedem in cativa ani cum merge.

Edited by pumbacu90, 18 June 2020 - 17:41.


#48
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Astea sint firmele care le am pentru termen lung, procentele sint aproximative, calculate pe dosul servetelului.

MA 55%
AAPL 8%
JNJ 11%
JPM 3%
A 11%
cash 10%

Pina acum 2-3 luni aveam ceva mai mult JPM si GS.
Mai am 6-7 firme care nu conteaza, cu procente mult mai mici.

#49
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
De curiozitate, cum de ai asa mult MA si deloc V?

#50
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Am MA de 15 ani, si niciodata nu mi-a placut V mai mult decit MA. Lucram atunci la  banca care i-a scos public si ii cunosc mai bine decit investitorul mediu.
Sint oricum cam echivalente.

De 2-3 luni, e cam prima data cind am indoieli cu MA si V, pentru ca Paypal le cam maninca lunch-ul.

#51
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Poate si SQ.

Oricum, nu te gandesti ca dat fiind ca ai avut un run asa bun cu MA de 15 ani, ca ar fi poate o idee buna sa mai rebalansezi putin?



#52
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Evolutia V e foarte similara cu a MA, de aici poate fiecare trage ce concluzii vrea :)

Eu am preferat sa iau V.

[ https://static.seekingalpha.com/uploads/2019/5/589751_15593298302874_rId18.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

 pumbacu90, on 18 iunie 2020 - 21:10, said:

Poate si SQ.

Oricum, nu te gandesti ca dat fiind ca ai avut un run asa bun cu MA de 15 ani, ca ar fi poate o idee buna sa mai rebalansezi putin?

Pina acum am tot cumparat, si la $5 si la alte preturi pina pe la $100. Nu m-am gindit niciodata sa vind cu exceptia ultimelor2-3 luni.
Totdeauna costul oportunitatii mi s-a parut prea mare. Oportunitatea fiind volumul foarte mare de plati din lume care e facut cash in loc de debit sau credit.

Da, si Square intr-o masura mai mica.

#54
adrianmuntean

adrianmuntean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.04.2019
Ce părere aveți de NIO? Poate fi o opțiune serioasa pe termen lung? Ar putea fi un competitor serios pe piața EV?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate