Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

Prioritate pietoni

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca pietonul e pe sensul opus, nu esti obligat sa ii dai prioritate. Dar daca ii dai,  nu pierzi nimic. Eu te sfatuiesc sa-i dai.
La examen, sa nu dea dracu' sa ai 30 km/h la 5 metri de zebra. Aia e limita pentru cei ce au deja permis, nu pentru "bibani".

#20
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Nu-mi doresc decat sa stiu exact cum sa procedez. Nu vreau eu mai multa prioritate, doar sa procedez legal, atat.

Deci politistul la examen nu ma penalizeaza daca dau prioritate. Asa o sa fac.

#21
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 07.02.2011

 minitehnicusmirel, on 08 iunie 2020 - 09:58, said:

Instructorul m-a certat pentru ca nu am dat prioritate unui pieton care pusese piciorul pe zebra, pe sensul opus, pe un bulevard cu cate doua benzi pe sens plus linia de tramvai pe mijloc. Vreau sa stiu daca la examen trebuie sa dau prioritate in situatia aceasta, adica in momentul in care pune piciorul pe zebra si eu ma aflu la 5 metri de aceasta zebra, cu 30 km/h. Practic, in urmatoarea secunda sunt pe zebra.
Nu stiu daca s-a schimbat ceva in ultimii 28 de ani, dar eu am patit-o, examinatorul a calcat frana si m-a apostrofat: "De ce nu esti atent! Te joci cu viata pietonului?"
S-a uitat in dosar si a  spus: "Tu ai dreptul sa mai dai o data!"
Asa erau timpurile, dar cred ca si acum te poate depuncta.

Edited by costeld69, 08 June 2020 - 10:26.


#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Am si eu o întrebare !
     Dacă pietonii traversează din sens opus treci cu mașina peste ei ?
      Cum explici lu nenea polițistul că pietonul era pe zebră dar se deplasa în sens greșit ?

#23
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

 danut100, on 08 iunie 2020 - 09:10, said:

Si iei sunt pe zebra la fel ca si ceilalti.
Superb.

#24
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Danvlas, daca tu ai fi fost instructorul meu as fi inteles exact dar nu prea am avut ce sa inteleg fara explicatii din partea cui trebuia sa-mi explice. Multumesc.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,426
  • Înscris: 13.01.2011

 minitehnicusmirel, on 08 iunie 2020 - 09:58, said:

Instructorul m-a certat pentru ca nu am dat prioritate unui pieton...
... Practic, in urmatoarea secunda sunt pe zebra.

Se numește <anticipare>
Doar nu stai cu ochii închiși și cînd ajungi la zebră" îi deschizi brusc și ești surprins de situație.

Vezi din depărtare ce se petrece pe drum, că unde este trecerea de pietoni de-a stînga/dreapta sînt/nu sînt pietoni, ce intenții au, etc.

Nu sta cu ochii pironiți doar pe pedale :D

#26
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008

 cspot, on 08 iunie 2020 - 10:22, said:

Am si eu o întrebare !
Dacă pietonii traversează din sens opus treci cu mașina peste ei ?
  Cum explici lu nenea polițistul că pietonul era pe zebră dar se deplasa în sens greșit ?
Nu ai inteles situatia.

 crisstonne, on 08 iunie 2020 - 10:24, said:

Se numește <anticipare>
Doar nu stai cu ochii închiși și cînd ajungi la zebră" îi deschizi brusc și ești surprins de situație.

Vezi din depărtare ce se petrece pe drum, că unde este trecerea de pietoni de-a stînga/dreapta sînt/nu sînt pietoni, ce intenții au, etc.

Nu sta cu ochii pironiți doar pe pedale Posted Image
Nu stau cu ochii pe pedale, stau cu ochii pe art 135 lit h din regulament

#27
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Depinde de militian. Cel de dinintea mea era la un pas sa fie respins deoarece mergea ca boul cu 45 km/h pe bulevard in tr 2... macar un 50 in treapta 3. Trebuie sa ii arati militianului ca esti stapan pe situatie nu timorat, daca te vede ca esti nesigur iti face invitatie sa va vedeti din nou la traseu. Regula ramane, ai bulevard cu 2 benzi pe sens si scuar pentru pietoni. Daca il vezi ca este langa scuar(adica pe b2 pe sensul lui de mers)/pe scuar poti opri fara probleme, acum daca este pe trotuarul partii opuse te duci in treaba ta.

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,426
  • Înscris: 13.01.2011

 minitehnicusmirel, on 08 iunie 2020 - 10:26, said:

Nu stau cu ochii pe pedale, stau cu ochii pe art 135 lit h din regulament

Bravo, dar mai de la distanță... așa, ca să anticipezi ce se întîmplă în depărtare.

Edited by crisstonne, 08 June 2020 - 10:32.


#29
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 minitehnicusmirel, on 08 iunie 2020 - 10:26, said:

Nu ai inteles situatia.


Nu stau cu ochii pe pedale, stau cu ochii pe art 135 lit h din regulament
Tu vrei sa te legi la cap pentru un amarat de articol dintr-o legislatie ce are lacune mult mai mari decat acel articol? Nu trebuie sa ne legam de semantica ci trebuie sa ne "adptam" putin la situatia din trafic.

#30
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

Quote

Art. 135 r/oug 195/02
Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

Eu am avut ce ma ciondani cu un militian ascuns dupa masini la pana ca nu as fi acordat prioritate la o toapa care era la 2 benzi distanta pe contrasens. Zicea ca ma lasa de data asta dar data viitoare imi ia carnetul daca ma vede, probabil vroia spaga, la vreo 2 luni dupa a fost arestata cu toata politia rutiera a orasului pt spaga. Posted Image
https://www.4tuning....eamt-32833.html
La examen da-le prioritate si treci cu max 30 la trecere de pietoni.
Am prieten care a picat examenul din cauza la o baba care a sarit pe trecere, eu doar am fost certat de politist ca de ce am trecut cu 40 pe trecere.

Edited by SpeedDemon, 08 June 2020 - 10:33.


#31
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Treci cu 30 daca sunt pietoni in jurul trecerii nesemaforizate!!! daca pe trotuar nu ai pietoni de ce ai incetini? Doar sa te apostrofeze instructorul ca de ce incetinesti fara motiv?

Edited by ammaus, 08 June 2020 - 10:34.


#32
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Deci, ceea ce am inteles de la voi pana acum este sa acord prioritate, chiar daca in regulamnt spune altfel, ca este mai sigur si nu o sa am probleme cu politistul.

#33
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Ai ghicit. Felicitari. Vezi ca sunt anumite simulatoare auto pentru windows cu pietoni si trafic. Incearca o ora si vezi daca te prinde.

#34
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,300
  • Înscris: 13.03.2017

 minitehnicusmirel, on 08 iunie 2020 - 10:13, said:

De ce zici ca nu am citit cand spun ce scrie la art 135 lit h ??? Daca nu citeam de unde stiam ?
Ba se specifica la acest articol 135.

Legislatia are lacune serioase
In vechiul regulament, ce ai citit tu acolo, era valabil pentru drumurile cu mai multe benzi pe sens (2,3,4)
Pe drumurile cu o singura banda pe sens, se acorda prioritate pietonilor indiferent de sensul pe care acestia se angajeaza in traversare.
De ce naiba nu au pastrat astfel de clarificari ?
Nu stiu sa raspund. Probabil pentru ca specia "Bizon cu BMW inmatriculat pe Bulgaria" s-a inmultit excesiv.

Totusi, pentru ca si examinatorii sunt cam facuti la apelul bocancilor, sezi bland si acorda proiritate de trecere tuturor - inclusiv pasarilor

Edited by Naijax, 08 June 2020 - 10:39.


#35
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Poate nu au pastrat clarificarile pentru ca au vrut sa schimbe regula.

Eu am pus intrebarea asta pentru ca am inteles ca politistul acorda puncte de penalizare la acordarea nemeritata de prioritate.

#36
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 minitehnicusmirel, on 08 iunie 2020 - 10:26, said:


Nu ai inteles situatia.


      Tu nu ai înțeles situația !
      Dacă există refugiu pietonal la mijlocul drumului atunci poți trece.
       Dacă nu există refugiu pietonal trebuie să dai prioritate pietonului care s-a angajat în trecerea străzii.
       Dai prioritate si pietonilor care nu trec pe zebră chiar dacă nu scrie in regulament.
        Dacă te trezești cu un pieton pe capota o să te coste scump. Si nu mai vezi  permisul înapoi foarte curând.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate