Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Prioritate pietoni

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#163
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005
p.s.
repet a 1002 oara. proba practica e conform oug 195 si regulament de aplicare + un regulent pentru proba practica. (ordinul mai 268/2010).

Edited by arg, 17 June 2020 - 11:56.


#164
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,772
  • Înscris: 01.12.2001

View Postarg, on 17 iunie 2020 - 11:40, said:

pe fisa de examinare, ultimul rand deasupra mentiunilor.
"producerea unui eveniment rutier ori interventia examinatorului...." 21puncte.
Dar nu scrie "din vina altuia" asa cum ai pomenit tu.
Vezi exemplul de mai sus. Stai la semafor si te izbeste altul.

#165
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,409
  • Înscris: 22.10.2007

View Postarg, on 17 iunie 2020 - 11:40, said:

pe fisa de examinare, ultimul rand deasupra mentiunilor.
"producerea unui eveniment rutier ori interventia examinatorului...." 21puncte.
aia inseamna sa produci tu, ma rog, examinatul, nu ca se intampla din vina altcuiva, cum o iei tu ar insemna ca si daca se intampla pe langa tine un accident in care nu esti implicat te pica.
nu esti in apele tale azi, prea citesti superficial Posted Image

Edited by _-livio-_, 17 June 2020 - 12:27.


#166
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,274
  • Înscris: 21.03.2020

View Postarg, on 17 iunie 2020 - 11:43, said:

p.s.
repet a 1002 oara. proba practica e conform oug 195 si regulament de aplicare + un regulent pentru proba practica. (ordinul mai 268/2010).
Crezi ca daca repeti o prostie de 1003 ori o sa devina litera de lege?

#167
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,735
  • Înscris: 24.10.2015

View PostAdi blondu, on 12 iunie 2020 - 13:35, said:

Haideti sa ajungem la un consens,caci vad ca numai aberatii debiteaza mintea unora.Ba ca se arunca pietonul de pe pasarela exact pe capota masinii,etc....etc.Mai oameni buni(asa cred  :)   ).Am trecut de "en" ori prin fata politistului pe cand pietonii traversau deja pe sensul opus.Aveau deja 2 metri de la bordura.Pana nu se apropie de axa drumului,nu esti obligat sa opresti.Daca opresti avand in cap vechea lege,risti sa te pupe unu-n fund.Am patit-o in primavara asta.Era un nene de pe sensul meu ce vroia sa traverseze.Fiind in curba am incetinit pana la 20 la ora apoi am oprit.Il invit pe pieton sa traverseze,pietonul face 1,5 metri pe zebra,cand buf,intra unu in fundul meu.Noroc ca eram cu piciorul pe frana.Pietonul a continuat traversarea,eu trag pe dreapta si imi vad bara pe coltul stang julita.Un amarat cu un Smart ce era atent la fisu si m-a observat prea tarziu.Nu mi-am pierdut permisul niciodata din acest caz(ma refer la pietoni ce traverseaza de pe sensul opus..Altele da,dar eram mai tanar si nebun  :) Faza cu pietonul ce traverseaza de pe sensul opus,eu o aplic la soselele cu doua benzi,trei benzi in sus pe sens.La cele cu o banda de sens dau prioritate tuturor pentru ca unii pietoni din 3 pasi au ajuns deja pe sensul meu.Dar in rest sunt ok.Drumuri bune tuturor!

Cand te loveste cineva din spate e problema lui. Acum nu zic sa franezi brusc fara motiv si aiurea dar legal ( asz stiu ca e in Franta) acel din spate e responsabil, el trebuie sa pastreze distanta de siguranta si sa fie atent la ce se petrece in fata.

#168
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,274
  • Înscris: 21.03.2020
Eu stiu o tipa care statea la semafor si masina din fata a dat in marșarier pana a pocnit-o. Militianu nu-i credea pe niciunul din conducatori :D

A zis ca e frauda de RCA !

#169
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005
camera, era sa mi-o faca un taximetrist la prima plimbare cu permisul proaspat de o zi. ce claxoane.... bla bla dadea vartos... pana a vazut camera lucind in soare... (aveam o prostie de camera gri cat un sapaun).

Edited by arg, 22 June 2020 - 13:23.


#170
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,735
  • Înscris: 24.10.2015
Mama ei de camera... Trebuie sa-mi comand si eu una desi am inteles ca nu prea au valoare ca dovada in cazuri serioase.

#171
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,234
  • Înscris: 19.09.2005
au.

in ro, politistul nu mai face reconstruirea dupa urechia lui ci dupa filmare. semneaza si asta e.

camera nu e luata in considerare pentru viteze, ore bla bla bla. ca nu e omologata ca instrent de masura. dar filmarea daca e destul de clara reprezinta cel mai util mod de a prezenta evenimentele.

cam toti politisti considera ca le usureaza munca.

p.s. si in cazul tau te ajuta. explicai clar pe filmare ce si cum.

Edited by arg, 22 June 2020 - 13:55.


#172
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,735
  • Înscris: 24.10.2015
Posibil, o sa iau si eu una sa fie acolo dar mai bine e cand e cand e bine :)

#173
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,274
  • Înscris: 21.03.2020
Poti filma si cu telefonul daca nu te deranjeaza in parbriz...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate