Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#811
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
La etoro nu-s cu detinere, pentru asta l-as exclude din start. De altfel as exclude orice broker la care nu detii actiunile/etf-urile.

Personal folosesc XTB ca principal, e mult mai user friendly, si in ultima vreme foarte ok in ce priveste costurile; acum tranzactia minima e oricat, nu mai e 100 ca inainte, pana in 100k rulaj lunar nu ai comisioane, iar faptul ca are prezenta pe piata din RO inseamna ca ai mult mai putine batai de cap cu raportarea la ANAF.
Ca minusuri, echipa de suport e cam praf, iar multe ETF-uri nu le gasesc; prin comparatie, pe IB am gasit ORICE am cautat la nivel de ETF, pe diverse burse.

Partea naspa la IB e ca au comisioane la tot; eu de fel sunt mai chitros cand vine vorba de comisioane, de ce sa dau cand pot sa nu. Asadar folosesc IB exclusiv pentru ce nu gasesc pe XTB.

Edited by Hybr1d, 13 September 2022 - 19:45.


#812
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Poate ca aceste bug-uri nu exista in versiunea ‘reala’, si poate provin din ‘castrarea’ aplicatiei pentru versiunea demo. Sau poate ca nu stiu eu unde sa ma uit, de exemplu in cazul tranzactiilor esuate. De aceea intrebam ca poate are raspunsul cineva care chiar tranzactioneaza. Sau poate ca TWS merge mai bine. Eu am incercat doar interfata din browser fiindca nu vreau sa ma complic pe moment, necesitatea fiind inca destul de indepartata. (Desi mi se pare impardonabil sa nu afisezi corect valoarea nominala, ca asta cred ca inseamna ‘Face value’.)

In orice caz, pana acum nu imi inspira prea multa incredere. Si eu tot pentru titluri de stat USD ma uit, in caz ca CEC-ul nu isi mai ‘reimprospateaza’ stocul inainte ca titlurile pe care le am sa ajunga la maturitate.

Edited by sags, 13 September 2022 - 19:48.


#813
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View PostHybr1d, on 13 septembrie 2022 - 19:43, said:

La etoro nu-s cu detinere, pentru asta l-as exclude din start. De altfel as exclude orice broker la care nu detii actiunile/etf-urile.

Personal folosesc XTB ca principal, e mult mai user friendly, si in ultima vreme foarte ok in ce priveste costurile; acum tranzactia minima e oricat, nu mai e 100 ca inainte, pana in 100k rulaj lunar nu ai comisioane, iar faptul ca are prezenta pe piata din RO inseamna ca ai mult mai putine batai de cap cu raportarea la ANAF.
Ca minusuri, echipa de suport e cam praf, iar multe ETF-uri nu le gasesc; prin comparatie, pe IB am gasit ORICE am cautat la nivel de ETF, pe diverse burse.

Partea naspa la IB e ca au comisioane la tot; eu de fel sunt mai chitros cand vine vorba de comisioane, de ce sa dau cand pot sa nu. Asadar folosesc IB exclusiv pentru ce nu gasesc pe XTB.

la XTB detii actiunile / obligatiile etc ?

#814
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Da, si la XTB si la IBKR.

Edited by Hybr1d, 14 September 2022 - 12:19.


#815
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View PostHybr1d, on 13 septembrie 2022 - 19:43, said:

La etoro nu-s cu detinere, pentru asta l-as exclude din start. De altfel as exclude orice broker la care nu detii actiunile/etf-urile.

Personal folosesc XTB ca principal, e mult mai user friendly, si in ultima vreme foarte ok in ce priveste costurile; acum tranzactia minima e oricat, nu mai e 100 ca inainte, pana in 100k rulaj lunar nu ai comisioane, iar faptul ca are prezenta pe piata din RO inseamna ca ai mult mai putine batai de cap cu raportarea la ANAF.
Ca minusuri, echipa de suport e cam praf, iar multe ETF-uri nu le gasesc; prin comparatie, pe IB am gasit ORICE am cautat la nivel de ETF, pe diverse burse.

Partea naspa la IB e ca au comisioane la tot; eu de fel sunt mai chitros cand vine vorba de comisioane, de ce sa dau cand pot sa nu. Asadar folosesc IB exclusiv pentru ce nu gasesc pe XTB.

- Raportarea la anaf se face la fel de ușor atât pentru XTB cât și pt. IB, neavând legătură cu faptul că are punct de lucru în RO. La ambele primești, anual, un raport cu profitul/pierderea obținută în anul precedent, necesar depunerii declarației unice.

- NU există broker fără comisioane. XTB are comisioanele ascunse în spread. faptul că la IBKR plătești 0.35$/tranzacție de până la 100 acțiuni americane, crede-mă, e foarte ieftin. XTB ascunde, la o astfel de tranzacție, minim 3$ în plus, în spread.

- XTB mai are mult până ajunge user-friendly. cel puțin pe browser, e o glumă.
Să menționez și faptul că, în 2022, nu are o metodă de a adăuga 2FA?

Edited by daddypuff, 14 September 2022 - 12:26.


#816
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017

Quote

- Raportarea la anaf se face la fel de ușor atât pentru XTB cât și pt. IB, neavând legătură cu faptul că are punct de lucru în RO. La ambele primești, anual, un raport cu profitul/pierderea obținută în anul precedent, necesar depunerii declarației unice.


Tin sa te contrazic, la XTB mi-a venit direct pe mail, separat pe tari, totul convertit deja in lei, la XTB mi se pare mai criptic, trebuie sa stau eu sa scot nush ce raport, sa convertesc in lei etc. La XTB, pe viitor cu noile reglementari o sa scapi de batai de cap cu dividende etc. La IBKR nu se va intampla chestia asta.


Quote

- NU există broker fără comisioane. XTB are comisioanele ascunse în spread. faptul că la IBKR plătești 0.35$/tranzacție de până la 100 acțiuni americane, crede-mă, e foarte ieftin. XTB ascunde, la o astfel de tranzacție, minim 3$ în plus, în spread.


Ei zic ca nu, dar sa zicem ca asa ar fi, nu cred ca au comisoanele ascunse (desi ei zic ca nu) in spread-uri mai mari decat la IBKR unde nici macar date la zi nu ai daca nu platesti, nu mai zic de cei minim 2-3 euro per order.



Quote

- XTB mai are mult până ajunge user-friendly. cel puțin pe browser, e o glumă.
Să menționez și faptul că, în 2022, nu are o metodă de a adăuga 2FA?


Mi se pare mult mai intuitiva interfata de la XTB fata de IBKR, unde iti trebuie cateva zile sa te plimbi pe peste tot ca sa te prinzi unde-i ce si cum, e mai pentru avansati ca sa zic asa.
Sa zici ca XTB nu e user friendly si sa zici ca IBKR da mi se pare o blasfemie, in conditiile in care am conturi si colo si colo Posted Image

De acord cu tine la capitolul 2FA, e stupid sa n-ai in secolul asta, mai ales la ceva aplicatie financiara.


Ah, si sa mai adaug un avantaj la XTB, faptul ca au conturile bancare de alimentare locale; implicit daca dau plata urgenta din Unicredit in USD imi ajunge suma intreaga in aceeasi zi si o pot folosi instant, spre deosebire de IBKR unde daca dau cu urgent imi halesc minim 20 USD intermediarii de pe traseu, apoi trebuie sa stau sa "settle".
Nu mai zic de comisioane de retragere la IBKR dupa prima retragere lunara.

Edited by Hybr1d, 14 September 2022 - 13:29.


#817
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View PostHybr1d, on 14 septembrie 2022 - 13:27, said:

Tin sa te contrazic, la XTB mi-a venit direct pe mail, separat pe tari, totul convertit deja in lei, la XTB mi se pare mai criptic, trebuie sa stau eu sa scot nush ce raport, sa convertesc in lei etc. La XTB, pe viitor cu noile reglementari o sa scapi de batai de cap cu dividende etc. La IBKR nu se va intampla chestia asta.


Dividendele le declari, indiferent de brokerul în care le primești, că impozitul se reține la sursă la ambii, având W8-BEN.

Da, pare greu de crezut dar spread-ul e vizibil măricel. Verifică azi, după deschiderea pieței pe US, atât pe XTB cât și IBKR, te convingi singur.

Legat de interfețe, eu vorbesc de browswer, la IBKR e ok, XTB e o glumă.

Da, pe mobil, XTB e intuitivă, dar a făcut și IBKR varianta nouă de aplicație, numită Global Trader, cu design mult mai ok decât IBKR Mobile.

Încă o chestie, bine de știut, pentru eventuale controale ulterioare.

La vânzare, XTB folosește metoda de vânzare a deținerilor FIFO(First in First out). Anaful nu e ok cu asta, ci cu Average value, pe care IBKR o folosește - Valoarea mediei ponderate.

#818
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postdaddypuff, on 14 septembrie 2022 - 13:42, said:

La vânzare, XTB folosește metoda de vânzare a deținerilor FIFO(First in First out). Anaful nu e ok cu asta, ci cu Average value, pe care IBKR o folosește - Valoarea mediei

Asta inseamna ca raportul anual primit de la XTB nu il pot folosi pentru a depunde declaratia unica la ANAF si trebuie sa calculez totul de mana ?

Edited by laurcj, 15 September 2022 - 08:06.


#819
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Nu, XTB iti trimite automat raportul cu sumele de raportat la ANAF, nu trebuie sa faci nici un calcul dpmdv.

#820
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Subscriu aici, raportul de la XTB e mult mai OK.
Am conturi la ambele, XTB si IBKR, si pot sa zic ca e mult mai facila interfata la XTB dar nici IBKR nu e rau. Ce ma enerveaza cel mai tare la IBKR ca nu poti sa vezi pozitiile inchise, cu P&L undeva si ca nu poti sa extragi facil, un log cu closed position sa vezi un P&L YTD. Poti extrage rapoarte dar alea includ si FX si pozitii deschiise, te doare capu.

La xtb au ceva neajunsuri

Daca ai mai multe conturi, la XTB nu poti muta pozitii intre ele fara sa platesti ceva gen 25 EUR
Nu poti shorta la XTB
Spread-ul este mare, asa cum s-a spus mai sus
Nu poti sa seteze SL si TP pe o pozitie, concomitent. Poti alege ori SL ori TP :)
Nu gasesti intotdeauna ETF-urile pe care le cauti sau actiuni mai rare

De inceput cred ca XTB e ok, dar IBKR e clar o clasa peste.

#821
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View PostHybr1d, on 15 septembrie 2022 - 08:03, said:

Nu, XTB iti trimite automat raportul cu sumele de raportat la ANAF, nu trebuie sa faci nici un calcul dpmdv.

Pai @daddypuff zicea mai sus ca XTB foloseste FIFO ca metoda de vanzare, banui ca si in raportul anual se foloseste aceeasi metoda iar pentru ANAF metoda corecta ar fi cu media ponderata.

#822
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Nu situ ce relevanta are FIFO sau alta metoda folosita la vanzare, atata timp cat se evidentiaza pretul de cumparare si pretul de vanzare si platesti impozit pe diferenta.
Metoda implicita la IBKR este FIFO, dar poti alege alte metode din meniu ceea ce la XTB nu e posibil

#823
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Sincer nu prea-mi pasa; eu primesc raportul, trimit mai departe la ANAF asa cum am primit.
Ma indoiesc foaaaaaarte tare ca va fi vreodata asta o problema.

Asta daca chiar e asa cum spune colegul mai sus. Eu oricum nu prea vand, cumpar doar ETF-uri cu acumulare si rar fac cherry picking la stocks.

Dar mai sigur dai un mail la suport la XTB si intrebi cum calculeaza ei in rapoarte, apoi postezi si aici raspunsul :D
Cred ca toata lumea ar aprecia.

Edited by Hybr1d, 15 September 2022 - 08:53.


#824
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View PostC0Bu, on 15 septembrie 2022 - 08:27, said:

Ce ma enerveaza cel mai tare la IBKR ca nu poti sa vezi pozitiile inchise, cu P&L undeva si ca nu poti sa extragi facil, un log cu closed position sa vezi un P&L YTD.

Eu n-am reusit sa vad un raport  clar cu closed positions nici in interfata XTB din browser. Afiseaza doar mai multe grafie in My Account / Statistics. Doar in aplicatia de mobil am reusit sa gasesc closed positions.

#825
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Te duci in History > Closed Positions > Alegi perioada de timp si dai export.
La asta te referi?

#826
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Vreau sa-mi deschid cont si la Interactive Brokers si am ales Joint Account in ideea ca sa aiba si sotia mea acces la cont in caz ca se intampla ceva cu mine. Imi cere toate datele de identificare si la Secondary Holder.

Daca declar datete sotiei la Secondary Holder in caz ca vand ceva actiuni in viitor va trebui si sotia sa depuna declaratie la ANAF ?

#827
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Nu, depune doar beneficiarul declarația anuală.

O poți trece pe soție la ”Trusted Persons”. E o rubrică ce face referire fix la asta, în setări.

Dacă ai nevoie de referral, îmi dai un PM.

#828
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Un joint account zice ca are two account holders, deci sa inteleg ca sunt 2 beneficiari ? La Primary Account Holder mi-am trecut datele mele si la pasul urmator imi cere datele la Secondary Account Holder.

Cred ca mai bine nu ma complicam cu joint account, daca stiam de Trusted Persons, dar acum nu mai pot schimba si mi-am facut si verificarea numarului de telefon si a adresei de email. Nu cred ca ma mai lasa sa deschid un alt cont cu acelasi numar de telefon.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate