Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#793
FatboyAlien

FatboyAlien

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2007

View Postarthuraxeit, on 14 august 2022 - 09:42, said:

salut
de cateva zile la buletinele de notificare  un mesaj " margin cushion : 9,72% remaining (apoi nr contului meu)"; acest procent variaza usor de la zi la zi

la deschiderea contului am optat  la tipul contului pt "cash"

aveti idee ce reprezinta?

multumesc

Eu am dezactivat notificarile astea din aplicatia mobila. Poti face asta din sectiunea Trading Assistant din meniul din stanga al aplicatiei.

Edited by FatboyAlien, 18 August 2022 - 12:22.


#794
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut, nu stiu daca in 45 de pagini gasesc raspunsurile, rog poate cineva le stie pe scurt, sa nu caut aiurea:

_comisioane tranzactionare & custodie & orice alte comisioane (inactivitate, transfer sume) etc - interesat exclusiv numai de  tranzactionare titluri de stat Ro - deci tot ce intra la cheltuieli lucrand cu ei in acest sens
_din ce banca se face cel mai rapid transfer
_la ce fond de garantare apartin, unde-s inregistrati etc
_avantaje fata de alti brokeri
_orice alte observatii pentru inceput lucrul cu ei

Ms

#795
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Tocma’ ce mi-am deschis si eu cont demo/free la Interactive Brokers si am cateva nelamuriri. Poate cunoaste cineva raspunsurile.
  • Contul demo expira vreodata? Adica il poti folosi 1 saptamana sau 6 luni, dupa care fie iti faci cont real fie ramai fara?
  • Se poate schimba ‘base currency’ al contului demo? Unde exact? (Eu am folosit interfata web.) Acum e HUF ceea ce ma deruteaza cu totul. In FAQ scrie unde se schimba dar optiunea nu o gasesc unde zic ei ca ar trebui sa fie.
  • Se da un ordin de cumparare la un ceva fara ‘market data’ (am luat ISIN si un pret rezonabil din alta parte, treaba mea, si i-am dat override la avertismente). Ordinul a reusit - in acest cont demo - la un pret diferit (mai mic) decat limita impusa de mine. Aceasta inseamna ca daca era o tranzactie reala ar fi reusit, in conditii identice? Sau aceasta reusita este pur fictiva fara nici o legatura cu piata? (De exemplu pe demo sa fi reusit desi nu exista nimeni sa vanda ceva-uri din acelea; conditie in care evident pe real nu ar fi reusit.)
  • Odata executat un ordin de cumparare instrument cu cupon fix, la un anumit pret, am pe undeva sa imi afiseze cat est yield-ul corespunzator? Vad ca il afiseaza pe cel ce corespunde cu ‘Ask’, pe cel corespunzator ‘Bid’, dar pe cel obtinut efectiv in urma tranzactiei nu il gasesc.
LE:
  • Odata ce ai cumparat ceva, cum ar fi titluri de stat, prin Interactive Brokers, iti pot muta portofoliul (sau o parte anume din el) la alt broker? Sau la o banca din Romania ca ofera intermediere de investitii financiare? A incercat - si eventual reusitPosted Image- cineva asa ceva?

Edited by sags, 28 August 2022 - 13:42.


#796
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

View PostMalineanu, on 24 august 2022 - 15:02, said:

_comisioane tranzactionare & custodie & orice alte comisioane (inactivitate, transfer sume) etc - interesat exclusiv numai de  tranzactionare titluri de stat Ro - deci tot ce intra la cheltuieli lucrand cu ei in acest sens
_din ce banca se face cel mai rapid transfer
_la ce fond de garantare apartin, unde-s inregistrati etc

Iti gasesti raspunsurile la intrebarile despre titluri de stat aici:
https://www.interact...ducts-bonds.php
https://www.interact...sions-bonds.php

Detinerile sunt asigurate in limita a 100.000 euro, echivalent in forinti, daca vei fi arondat la IBCE inregistrat in Ungaria. Cel mai probabil vei fi, daca n-ai resedinta intr-o tara din vestul Europei. Cel mai rapid se face transferul in euro, din orice banca care ofera un cont euro, prin SEPA, a doua zi ai banii. Daca faci prin SWIFT (ex. pentru dolari) dureaza cateva zile pana ajung la care se adauga o perioada de clearing (cred ca 5 zile lucratoare) in care banii sunt blocati si nu-i poti folosi.

Dar IBKR nu este util pentru titluri de stat romanesti, sunt doar cateva listate, marea marea majoritate sunt cele americane.

View Postsags, on 28 august 2022 - 13:37, said:

Tocma’ ce mi-am deschis si eu cont demo/free la Interactive Brokers si am cateva nelamuriri. Poate cunoaste cineva raspunsurile.
  • Contul demo expira vreodata? Adica il poti folosi 1 saptamana sau 6 luni, dupa care fie iti faci cont real fie ramai fara?
  • Se poate schimba ‘base currency’ al contului demo? Unde exact? (Eu am folosit interfata web.) Acum e HUF ceea ce ma deruteaza cu totul. In FAQ scrie unde se schimba dar optiunea nu o gasesc unde zic ei ca ar trebui sa fie.
  • Se da un ordin de cumparare la un ceva fara ‘market data’ (am luat ISIN si un pret rezonabil din alta parte, treaba mea, si i-am dat override la avertismente). Ordinul a reusit - in acest cont demo - la un pret diferit (mai mic) decat limita impusa de mine. Aceasta inseamna ca daca era o tranzactie reala ar fi reusit, in conditii identice? Sau aceasta reusita este pur fictiva fara nici o legatura cu piata? (De exemplu pe demo sa fi reusit desi nu exista nimeni sa vanda ceva-uri din acelea; conditie in care evident pe real nu ar fi reusit.)
  • Odata executat un ordin de cumparare instrument cu cupon fix, la un anumit pret, am pe undeva sa imi afiseze cat est yield-ul corespunzator? Vad ca il afiseaza pe cel ce corespunde cu ‘Ask’, pe cel corespunzator ‘Bid’, dar pe cel obtinut efectiv in urma tranzactiei nu il gasesc.
LE:
  • Odata ce ai cumparat ceva, cum ar fi titluri de stat, prin Interactive Brokers, iti pot muta portofoliul (sau o parte anume din el) la alt broker? Sau la o banca din Romania ca ofera intermediere de investitii financiare? A incercat - si eventual reusitPosted Image- cineva asa ceva?

Contul demo nu expira, dar nu este functional 100%. Din cate stiu nu poti schimba valuta de baza, doar la cel real, in schimb poti cumpara actiuni in orice valuta, schimbul se face automat.

La ordinele de cumparare cu limita alegi pretul maxim pe care esti dispus sa-l platesti. Daca se gaseste un ordin de vanzare cu pretul mai mic decat cel maxim ales de tine, cu atat mai bine. Fix asta se intampla in realitate. La ordinele de vanzare cu limit este invers, nu se vinde sub pretul ales de tine, dar se vinde la acel pret sau mai mare.

Nu ai neaparat nevoie de abonament de market data, poti vedea preturile in timp real la multe burse pe Google Finance sau direct pe site-ul bursei (eg. XETRA). Ordinele nu depind de market data, doar preturile afisate in aplicatie/site, fara market data pot fi intarziate 15 minute.

Transferurile se pot face din si catre IB doar in anumite tari: https://www.interact...ionTransfer.php

#797
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
@JohnnyRambo: Multumesc.

Despre garantarea detinerilor eu intelesesem altceva din ce am citit pe aici. Suma maxima returnata este intr-adevar de 100.000EUR, DAR:
  • primii 2.800EUR sunt garantati 100%
  • ce depaseste 2.800EUR e garantat doar 90%, pana la o garantie totala de 100.000EUR.
Eu din asta inteleg ca e garantat si nu prea, adica nu pierzi tot dar tot pierzi vreo 10% din ce ai…



Din putina mea experienta cu contul demo de pana acum, nu prea m-a convins. Pare a avea destule bug-uri:
  • Ba nu mai afiseaza yield deloc. Intrebasem de cel corespunzator pretului efectiv obtinut, dar acum am titluri care au ‘Bid’ si ‘Ask’ dar la ‘Yield’ corespunzatoare e liniuta.
  • De multe ori (poate nu totdeauna) dupa login ca ‘Paper’ imi zice ca nu pot face tranzactii ca si cum as mai fi logat in alta parte - si nu sunt, dau sistematic deconectare cand termin. Imi lipsesc si protofoliul si banii, acestea apar uneori doar dupa logout/ login din nou.
  • Nu mai vrea sa imi converteasca din HUF in USD. Am ‘cumparat’ cate ceva in USD, dar nu a luat automat din HUF ci a aparut USD cu balanta negativa. De doua ori am putut face conversii sa acopar aceasta lipsa din HUF pe care ii ‘aveam’. A treia oara am vrut sa convertesc in avans, sa am 2.000USD de cumparaturi, da’ nu ma mai lasa.
  • Dubiosenia cea mai mare: poate ca nu inteleg eu, dar cum poate fi un ordin ‘Filled’ la pret zero (cantitatea e ok, non-zero, si comisionul e 2,50)?
Mai vine si stufosenia cetoasa de la capitolul comisioane si gata…

Edited by sags, 29 August 2022 - 15:05.


#798
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View PostJohnnyRambo, on 29 august 2022 - 11:53, said:



Detinerile sunt asigurate in limita a 100.000 euro, echivalent in forinti, daca vei fi arondat la IBCE inregistrat in Ungaria.

Deținerile CASH în contul IB.

Deținerile în acțiuni sunt asigurate full, fără vreo limită.

#799
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 29 august 2022 - 15:05, said:

@JohnnyRambo: Multumesc.

Despre garantarea detinerilor eu intelesesem altceva din ce am citit pe aici. Suma maxima returnata este intr-adevar de 100.000EUR, DAR:
  • primii 2.800EUR sunt garantati 100%
  • ce depaseste 2.800EUR e garantat doar 90%, pana la o garantie totala de 100.000EUR.
Eu din asta inteleg ca e garantat si nu prea, adica nu pierzi tot dar tot pierzi vreo 10% din ce ai…



Din putina mea experienta cu contul demo de pana acum, nu prea m-a convins. Pare a avea destule bug-uri:
  • Ba nu mai afiseaza yield deloc. Intrebasem de cel corespunzator pretului efectiv obtinut, dar acum am titluri care au ‘Bid’ si ‘Ask’ dar la ‘Yield’ corespunzatoare e liniuta.
  • De multe ori (poate nu totdeauna) dupa login ca ‘Paper’ imi zice ca nu pot face tranzactii ca si cum as mai fi logat in alta parte - si nu sunt, dau sistematic deconectare cand termin. Imi lipsesc si protofoliul si banii, acestea apar uneori doar dupa logout/ login din nou.
  • Nu mai vrea sa imi converteasca din HUF in USD. Am ‘cumparat’ cate ceva in USD, dar nu a luat automat din HUF ci a aparut USD cu balanta negativa. De doua ori am putut face conversii sa acopar aceasta lipsa din HUF pe care ii ‘aveam’. A treia oara am vrut sa convertesc in avans, sa am 2.000USD de cumparaturi, da’ nu ma mai lasa.
  • Dubiosenia cea mai mare: poate ca nu inteleg eu, dar cum poate fi un ordin ‘Filled’ la pret zero (cantitatea e ok, non-zero, si comisionul e 2,50)?
Mai vine si stufosenia cetoasa de la capitolul comisioane si gata…

Ce titluri de stat USD ai gasit listate la IB ?
Si vroiam sa te intreb daca ai ceva documentatie pt analiza fundamentală.
Din ce ai verificat la IB cum sunt comisioanele pt tranzactionare sume mai mici <20 k ?
Alimentarea cu USD cum e comisionata in partea lor, la banca mea cunosc comisioanele ?

#800
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Ai pe site-ul MFP <https://mfinante.gov...e-in-circulatie> lista titlurilor de stat Romania de pe pietele internationale, aflate in circulatie. Iei ISIN-uri de acolo si incerci pe cont demo, vezi ce iese. Le cam gaseste, dar cele mai multe fara ‘Market data’/preturi/etc ca sa nu mai spun ca pana si informatiile de baza despre ele sunt gresite sau lipsa. De exemplu la cele in USD valoarea nominala este 2000USD, dar ei scriu ‘Face value : 1000’ - nu ma prea pricep dar cred ca asta vor ei sa fie valoarea nominala a unui titlu. Lipseste rata cuponului (liniuta in locul ei), lipsesc multe date de diverse (afiseaza ‘1 Jan 1970’ ceea ce e un ‘inceputul epocii’ dpdv valori admise pentru date calendaristice stocate in calculator). Etc, etc. O varza.

De comisioane nu m-am lamurit, nici nu am luat-o sistematic cu ele, dar cu cat caut mai mult cu atat gasesc mai multe si mai stufoase. Iti pot da exemplu de ce a iesit dupa o tranzactie (pe demo): cumparat ‘Quantity: 12’ care nici macar nu stiu daca sunt numar de titluri sau mii de dolari, ordin pe care l-a spart in 3 (4+4+4) cu comisioane 9,5+4,0+9,0 care nici macar nu stiu daca sunt HUF sau USD. Da’ nu ma plang: am alt ordin, tot de 12 nu-stiu-ce, tot spart in 3 cu comision total 22,5 alt-nu-stiu-ce, la care pretul total e ZERO Posted Image - bogdaproste, probabil de aici a rasarit o balanta de fo’ +10.000USD de unde nu erau decat 0,22…

La alimentari nu stiu cum se comisioneaza, ca nu am cont real si nici nu mi-am batut capul inca sa sap dupa toate comisioanele. Momentan sunt la faza ‘vezi ce iese’ pe cont demo si oricum nu am intentia sa investesc acum nimic prin ei. Doar prospectez ce alternative as mai avea in caz ca CEC-ul ma lasa balta si va trebui sa gasesc un nou adapost pentru dolarei. Sau poate descopar ceva zdrobitor de convenabil, cine stie.

#801
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 30 august 2022 - 15:53, said:

Ai pe site-ul MFP <https://mfinante.gov...e-in-circulatie> lista titlurilor de stat Romania de pe pietele internationale, aflate in circulatie. Iei ISIN-uri de acolo si incerci pe cont demo, vezi ce iese. Le cam gaseste, dar cele mai multe fara ‘Market data’/preturi/etc ca sa nu mai spun ca pana si informatiile de baza despre ele sunt gresite sau lipsa. De exemplu la cele in USD valoarea nominala este 2000USD, dar ei scriu ‘Face value : 1000’ - nu ma prea pricep dar cred ca asta vor ei sa fie valoarea nominala a unui titlu. Lipseste rata cuponului (liniuta in locul ei), lipsesc multe date de diverse (afiseaza ‘1 Jan 1970’ ceea ce e un ‘inceputul epocii’ dpdv valori admise pentru date calendaristice stocate in calculator). Etc, etc. O varza.

De comisioane nu m-am lamurit, nici nu am luat-o sistematic cu ele, dar cu cat caut mai mult cu atat gasesc mai multe si mai stufoase. Iti pot da exemplu de ce a iesit dupa o tranzactie (pe demo): cumparat ‘Quantity: 12’ care nici macar nu stiu daca sunt numar de titluri sau mii de dolari, ordin pe care l-a spart in 3 (4+4+4) cu comisioane 9,5+4,0+9,0 care nici macar nu stiu daca sunt HUF sau USD. Da’ nu ma plang: am alt ordin, tot de 12 nu-stiu-ce, tot spart in 3 cu comision total 22,5 alt-nu-stiu-ce, la care pretul total e ZERO Posted Image - bogdaproste, probabil de aici a rasarit o balanta de fo’ +10.000USD de unde nu erau decat 0,22…

La alimentari nu stiu cum se comisioneaza, ca nu am cont real si nici nu mi-am batut capul inca sa sap dupa toate comisioanele. Momentan sunt la faza ‘vezi ce iese’ pe cont demo si oricum nu am intentia sa investesc acum nimic prin ei. Doar prospectez ce alternative as mai avea in caz ca CEC-ul ma lasa balta si va trebui sa gasesc un nou adapost pentru dolarei. Sau poate descopar ceva zdrobitor de convenabil, cine stie.

Spre deosebire de IB, cand le iei de la banca pretul de achizite se stabileste la fel clean+dob sau isi pun bancile fiecare pretul lor ? Anume, le cumpara banca inainte si ti le revinde sau tranzactioneaza in numele tau ?

Ma interesau US77586TAC09 US77586RAB69
US77586RAD26 US77586TAD81
XS1837994794
XS1060842975
XS1129788524 dar nu le vad nici la IB nici pe la altii, dar'mite sa le mai si cumpar usor.

Edited by Razvan319, 30 August 2022 - 18:29.


#802
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru cele enumerate, da-i o cautare in IBRK dupa ISIN si le gasesti. La unele zice ‘No market data permissions for SMART BOND’ dar NU m-a impiedicat sa plasez un ordin de cumparare si sa reuseasca (pe cont demo, pe real nu stiu si de aceea intrebam mai sus biluta a treia), dar la altele ai preturi (istorice) si graficul cu evolutia. Bineinteles pana la urma de cumparat cumperi doar daca vinde cineva… In acest moment la ce am eu in ‘Watchlist’ nu apare nici un fel de ‘Ask’ si nici un fel de ‘Bid’, nici macar la cele cu istoric de pret/ grafic, dar au existat la unele din emisiuni chiar zilele acestea.

OT:
Sunt banci care ofera si servicii de brokeraj (BCR Broker, BT Trade) si atunci iti cumperi tu de unde gasesti. DAR cand e vorba de piata secundara bancile au asemenea titluri ‘in stoc’, ca regula obtinute prin subscriere la vremea cand au fost emise acele titluri, nu le cumpara atunci pe loc din alta parte sa ti le revanda tie cu adaos. Pretul e prezentat diferit, cu detalii mai multe sau mai putine, dar oricum exista un pret de decontare (‘cu de toate’) si e important sa iei oferte la zi si sa compari (pret + ce au disponibil) sa iti faci o idee. Cum pretul nu e identic pe doua burse diferite chiar in acelasi moment, nici la banca X nu e identic cu ce gasesti in alte parti.

Edited by sags, 31 August 2022 - 03:01.


#803
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

View Postsags, on 29 august 2022 - 15:05, said:

  • De multe ori (poate nu totdeauna) dupa login ca ‘Paper’ imi zice ca nu pot face tranzactii ca si cum as mai fi logat in alta parte - si nu sunt, dau sistematic deconectare cand termin. Imi lipsesc si protofoliul si banii, acestea apar uneori doar dupa logout/ login din nou.

Asta patesc si pe live. De pe web e doar un click pe "login" iar, pe mobil trebuie sa faci efectiv login din nou; daca ai login cu amprenta nu-i asa mare problema.

View Postsags, on 29 august 2022 - 15:05, said:

  • Nu mai vrea sa imi converteasca din HUF in USD. Am ‘cumparat’ cate ceva in USD, dar nu a luat automat din HUF ci a aparut USD cu balanta negativa. De doua ori am putut face conversii sa acopar aceasta lipsa din HUF pe care ii ‘aveam’. A treia oara am vrut sa convertesc in avans, sa am 2.000USD de cumparaturi, da’ nu ma mai lasa.

Se face automat la decontarea tranzactiei, nu te lasa cu balanta negativa mai mult de o zi sau doua.

View Postsags, on 29 august 2022 - 15:05, said:

  • Dubiosenia cea mai mare: poate ca nu inteleg eu, dar cum poate fi un ordin ‘Filled’ la pret zero (cantitatea e ok, non-zero, si comisionul e 2,50)?3

Bug, dupa cateva minute ar trebui sa apara pretul corect.

View PostRazvan319, on 30 august 2022 - 11:04, said:

Ce titluri de stat USD ai gasit listate la IB ?

Attached File  screenshot-www.interactivebrokers.com-2022.08.31-11_00_45.png   117.92K   25 downloads

View PostRazvan319, on 30 august 2022 - 11:04, said:

Si vroiam sa te intreb daca ai ceva documentatie pt analiza fundamentală.
Din ce ai verificat la IB cum sunt comisioanele pt tranzactionare sume mai mici <20 k ?
Alimentarea cu USD cum e comisionata in partea lor, la banca mea cunosc comisioanele ?

N-am idee la titluri de stat; alimentarea cu USD (sau alta valuta) nu este comisionata, iar o retragere / luna este gratuita.

#804
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View PostJohnnyRambo, on 31 august 2022 - 10:04, said:

Asta patesc si pe live. De pe web e doar un click pe "login" iar, pe mobil trebuie sa faci efectiv login din nou; daca ai login cu amprenta nu-i asa mare problema.



Se face automat la decontarea tranzactiei, nu te lasa cu balanta negativa mai mult de o zi sau doua.



Bug, dupa cateva minute ar trebui sa apara pretul corect.



Attachment screenshot-www.interactivebrokers.com-2022.08.31-11_00_45.png



N-am idee la titluri de stat; alimentarea cu USD (sau alta valuta) nu este comisionata, iar o retragere / luna este gratuita.

La ce banca au conturi in Ro, sa vedem comisioanele la banca lor ? O retragere pe luna necomsisionata - ce limita de suma ? A 2-a retragere pe luna cu cat este comsionata ?

#805
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013

View PostJohnnyRambo, on 31 august 2022 - 10:04, said:

… Bug, dupa cateva minute ar trebui sa apara pretul corect. …
La mine asa a ramas. De fapt cred ca la inceput era ok, dar nu mai sunt sigur, dupa care pretul a devenit zero. Probabil dupa inca vreo zi (dar iar nu sunt sigur) m-am trezit si cu dolarei disponibili aparuti din neant.
In sfarsit, asta e.


Alta dubiosenie cu care m-am trezit: ‘Bid’ si ‘Ask’ inversate in ‘Wishlist’ fata de pagina titlului respectiv. De exemplu in lista am ‘Bid’ = 98,76% si liniuta la ‘Ask’ iar in pagina titlului respectiv am liniuta la ‘Bid’ si cei 98,76% la ‘Ask’ - de nu mai stiu daca de fapt cineva vrea sa vanda (si as putea cumpara eu) sau sa cumpere.

Poate ca aceste bug-uri sa vina si din ‘castrarea’ aplicatiei in scop de demo, dar nu inspira deloc incredere. Iar erori de tin de informatii de baza gen valoarea nominala a unui titlu mi se par impardonabile.

Edited by sags, 31 August 2022 - 11:37.


#806
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

View PostRazvan319, on 31 august 2022 - 10:53, said:

La ce banca au conturi in Ro, sa vedem comisioanele la banca lor ? O retragere pe luna necomsisionata - ce limita de suma ? A 2-a retragere pe luna cu cat este comsionata ?

N-au conturi in Romania. Transferurile euro prin SEPA se fac catre J.P. Morgan in Germania, cele in dolari prin SWIFT care J.P. Morgan in SUA.

Prima retragere / luna este gratis, indiferent de suma. Incepand cu a doua comisionul este de 10 dolari, 8 euro (1 euro pentru SEPA), 7 lire, etc: https://www.interact.../other-fees.php (jos la withdrawals).

#807
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View PostJohnnyRambo, on 31 august 2022 - 11:53, said:

N-au conturi in Romania. Transferurile euro prin SEPA se fac catre J.P. Morgan in Germania, cele in dolari prin SWIFT care J.P. Morgan in SUA.

Prima retragere / luna este gratis, indiferent de suma. Incepand cu a doua comisionul este de 10 dolari, 8 euro (1 euro pentru SEPA), 7 lire, etc: https://www.interact.../other-fees.php (jos la withdrawals).

Subscriere la obligatiuni de stat se poate face prin ei ? Si tot asa, pe toata perioada subscriptiei trebuie scris "oferta" la "observatii" ?

#808
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Nu, cumperi de pe bursa ce titluri/obligatiuni gasesti la ce pret le gasesti, precum actiunile.

#809
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Intrebare: Daca un ordin de cumparare nu se executa, e normal ca el dispare cu totul ca si cum nu ar fi existat niciodata? Sau e un bug in versiunea demo/free?

Nu ramane o urma acolo, sa zicaPosted Imageca a fost ceva ce nu a putut fi executat? Mai ales ca parca prin stufosenia de comisioane am vazut unul pentru rata mica de executie a ordinelor (daca ai raportul plasate:executate peste 5:1, pentru ce depaseste aceasta valoare platesti un comision proportional cu depasirea; un ordin ramas mai multe zile se numara de mai multe ori, unul modificat se numara ca ordin nou - parca, nu bag mana in foc ca imi aduc aminte bine).

#810
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 07 septembrie 2022 - 19:03, said:

Intrebare: Daca un ordin de cumparare nu se executa, e normal ca el dispare cu totul ca si cum nu ar fi existat niciodata? Sau e un bug in versiunea demo/free?

Nu ramane o urma acolo, sa zicaPosted Imageca a fost ceva ce nu a putut fi executat? Mai ales ca parca prin stufosenia de comisioane am vazut unul pentru rata mica de executie a ordinelor (daca ai raportul plasate:executate peste 5:1, pentru ce depaseste aceasta valoare platesti un comision proportional cu depasirea; un ordin ramas mai multe zile se numara de mai multe ori, unul modificat se numara ca ordin nou - parca, nu bag mana in foc ca imi aduc aminte bine).

Ai gasit cam multe bug-uri la IB. Era singura speranta pt titlurile de stat in USD. Dar citind ce ai observat in audit sau ce ai facut , parca n-as mai lua-o de la capat si eu. Pana la urma, care ar fi topul brokerilor si pe ce loc se afla IB ?

Pacat ca n-ai timp sa iei si E-toro in audit. O lamuream cu primii 3.

Sau trebuie facut un topic nou pentru compararea brokerilor, sa strangem doar pentru comparatie ce este pe 8 topice dispersate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate