Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1190 replies to this topic

#1135
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006
asta este acuma, am comis-o, sunt incepator! m-am lacomit cand am vazut c-a scazut pretul

#1136
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Cred ca poti selecta din lista si mid-price. Eu asa pun ordinele si obtin de cele mai multe ori un pret mai bun decat market.
Ca idee, daca mergi pe limit price, cate-odata s-ar putea sa ratezi execuția ordinului dar de cele mai multe ori pretul revine la acel nivel in decursul zilei deci va executa un ordin de buy. Nu cred ca are rost sa alergi vre-un ordin in sus dupa ce l-ai plasat, avand in vedere ca deasta ai pus limit order si nu market sa executi la pretul OK pt tine.

#1137
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 13.07.2021

View Postdan210, on 27 ianuarie 2024 - 23:49, said:

asta este acuma, am comis-o, sunt incepator! m-am lacomit cand am vazut c-a scazut pretul

Cu ce te-ai lacomit ? Cu o acțiune TESLA ? :)) uite ca e 169 euro acum, mai poti lua sa scazi pretul mediu :))

Edited by silviu99, 28 January 2024 - 07:20.


#1138
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2007
Eu am obținut un preț mai bun la cumpărare folosind algoritmul lor. Cu opțiunea normal sau fast.
https://ibkrguides.c...os/adaptive.htm

Edited by bsam, 28 January 2024 - 15:35.


#1139
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Presupun ca merge doar în aplicația desktop?

#1140
Ovejanera

Ovejanera

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2023
Salutare,
Aveti idee cum si de unde se poate obtine acest “KID”
Link-ul de suport nu este foarte explicit iar bagajul meu de trading este limitat 😁.
Mersi.

Attached Files



#1141
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Trebuie ca administratorul fondului sa public acel document; fondurile domiciliate in SUA nu il publica, asadar nu le poti cumpara din UE. Cauta fonduri cu UCITS in nume, acelea pot fi cumparate din UE.

Echivalentul pentru SPY ar fi CSPX, VUAA sau SPYL.

#1142
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 30.06.2008
SPY poti cumpara pe Tradeville daca esti client profesional. Parca trebuie sa indeplinesti doua din trei conditii. Poti inlocui cu echivalent DE.VUAA fara cerinte de investitor profesional.

#1143
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Sau oricare altul din lista de aici in functie de preferinte legate de distributie, lichiditate etc: https://www.justetf....p-500-etfs.html (de ex SXR8)
Sau poti cumpara de pe XTB cu zero comisioane in loc de tradeshitville fara alte pretentii de client profesional si alte mizerii.

HINT: Pe XTB poti cauta si dupa ISIN daca nu stii exact ce simbol au listat.

#1144
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Nu poti cumpara SPY prin XTB, poti doar fonduri UCITS, adica cele de pe justETF. Doar clientii profesionali pot cumpara fonduri din afara UE printr-un broker din UE.

Edited by JohnnyRambo, 03 February 2024 - 20:20.


#1145
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Am inteles acum, te literalmente la cel american. De ce ai depune totusi efortul pentru asta? Cu ce-i mai bun SPY care-i SPDR S&P 500 fata de SXR8 de ex care este Blackrock / iShares S&P 500.

Edited by Hybr1d, 03 February 2024 - 20:33.


#1146
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Costul de administrare anuala mai mic; plus ca multe ETF-uri americane mai exotice nu-s disponibile in variante UCITS.

#1147
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Dacă citesc eu bine SPY are 0.09% TER iar SXR8 are 0.07%.
Nu sunt convins ca merita deranjul.

#1148
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
SPYL are 0.03% si este UCITS :)

#1149
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Ce relevanta are, SPYL e UCITS deci este european și poate fi cumpărat fără bătăi de cap de către europeni.
Ori noi discutam despre US vs UCITS.

In continuare nu vad avantajele.

#1150
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 30.06.2008
Mai sunt doua diferente :
1. Riscul valutar. SPY actiuni americane, pret in dolari. SXR8 actiuni americane cumparate cu dolari, fondul e denominat in euro.
2. SPY plateste trimestrial dividende, pentru tot anul 2023 7,62 $/titlu .  SXR8 reinvesteste dividendele.

#1151
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Mmmm...

1. E irelevant la investitii recurente, pe termen lung; fondul e denominat in euro dar actiunile din spate tot in dolari sunt. Diferenta de curs valutar se amortizeaza in timp, e fix DCA. Check https://www.justetf....es-on-etfs.html > 1. Underlying currency
2. Aia e o diferenta de distributie a fondului, gasesti si iShares distributing; de fapt, majoritatea au variante Acc su Distributing.

Tot nu vad de ce as sari prin inele ca sa cumpar un ETF american in loc de unul UCITS :-)
Daca mai sunt si alte mituri de demontat astept; acum serios, fara troleala de vreun fel, chiar vreau sa inteleg daca e vreun avantaj, sunt dispus sa inteleg ca am gresit, daca am facut-o, si ma apuc si eu si iau americane, daca se dovedeste vreun avantaj.

Intre timp insa, vine unul nou cu cunostinte subrede si chiar pune botul ca trebuie sa se dea "profesionist" la Tradeville, sa plateasca comisioane prin urechi ca sa ia neaparat SPY american, ca cele nspe mii de variante UCITS disponibile la liber pe XTB sau IBKR ii stau in gat.

Edited by Hybr1d, 04 February 2024 - 16:54.


#1152
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 30.06.2008
1. Pe termen lung toti suntem morti. In ultimii ani max/min $ vs euro a fost 25%. In anumite situatii poti pierde destul de mult.
2. Sunt cazuri in care regimul fiscal incurajeaza acordarea de dividende si unii mizeaza pe ele.

Sunt de acord cu tine ca ETF-urile denominate in euro cu acumulare sunt cele mai potrivite pentru investitorul roman (avand in vedere ca pe acelasi termen lung e posibil sa prindem euro ca moneda nationala). Cat despre "investitorul subred" care pune botul cred ca exagerezi, extrem de putini investitori "subrezi" au active financiare de peste 500000 euro. Iar cei multi au posibilitatea sa cumpere aceleasi "nspe" mii de variante UCITS la liber in aceleasi conditii si pe Tradeville/IBKR/XTB.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate