Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#1
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
Deoarece sunt din ce în ce mai mulți useri care folosesc IBKR, propun să împărtășim informații utile pentru ceilalți legate de particularitățile setărilor și utilizării platformelor acestui broker.

De la întrebarea unui coleg din alt topic mi-am amintit pățania mea pe care o voi reda aici pentru ca alții să nu facă ce am făcut eu.
Fiind la prima experiență cu tranzacționarea pe bursă, am cam fost amețit de complexitatea platformei Trader Workstation (TWS).
Mai târziu am aflat că ceilalți brokeri au interfețe mai simple și chiar și IBKR au o variantă web simplificată.

Fiind în primele zile de tranzacționare, am ignorat la un moment dat faptul că-mi zicea că nu am destui bani - dar aveam un buton de override și l-am apăsat, astfel putând să cumpăr acțiunile dorite.

Ce se întâmplase de fapt voi explica schematizat (sume rotunde) mai jos.
Suma reală disponibilă la începutul zilei era SETTLED CASH $1000.
Am cumpărat acțiuni de $600, iar spre sfârșitul zilei de tranzacționare a vândut cu $800.
Eu credeam că am disponibil 1000-600+800=$1200.
Așa că am mai pus ochii pe niște acțiuni în valoare de $1000 și am vrut să le cumpăr.
Degeaba mă atenționa că nu e ceva ok, că exista butonul de "override bla bla".
Un buton de OVERRIDE folosisem la achizițile precedente de acțiuni, dar acela se referea la faptul că nu am fluxul de date în timp real - pe când îsta avea treabă cu fondurile.
Așa că după ce am forțat achiziția, am constatat în zilele următoare că deși aveam bani în cont - nu se transformau în SETTLED CASH.
De fapt eu aveam disponibili 1000-600=$400 pentru că suma în urma vânzării în valoare de $800 devenea activă abia a doua zi.

EXPLICAȚIA:
Deși vinzi azi acțiunile, abia a doua zi se înregistrează tranzacția (transferarea dreptului de proprietate) în registrele bursei.
Cei de la IBKR te lasă să rulezi banii o singură dată și asta se numește FREE RIDING RULE ( https://ibkr.info/article/3101 ).
Adică nu mai trebuie să aștepți a doua zi pentru a se înregistra tranzacția la bursă - DAR o singură dată!
Eu cumpărasem+vândusem+cumpărasem cu aceiași bani în interiorull aceleiași zile. Și m-au avertizat, am trecut peste și m-am ales cu o suspendare de 90 de zile a facilității de FREE RIDING.
Adică în prezent - dacă azi vând acțiunile, abia peste 3 zile am banii desponibili la SETTLED CASH.

Așa că pe cei noi îi sfătuiesc să fie mai deștepți decât am fost eu :)

Iar acum o întrebare:
Voi ce și cum ați trecut în ACCOUNT SETTINGS la MiFIR National Client Identifiers?

Eu am încercat să introduc cartea de identitate dar nu am reușit.

Attached Files



#2
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Pentru MiFIR National Client Identifiers: RO+CNP (ex:RO1234567890123).

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
De ce cu RO in fata? Nu e platitor de TVA sa ii pui RO in fata.
Mai multe surse dau ca NCI doar CNP-ul, fara RO.

#4
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

View PostNenea Zap, on 04 iunie 2020 - 16:10, said:

De ce cu RO in fata? Nu e platitor de TVA sa ii pui RO in fata.
Mai multe surse dau ca NCI doar CNP-ul, fara RO.
COMMISSION DELEGATED REGULATION (EU) 2017/590
Article 6: Designation to identify natural persons
1. A natural person shall be identified in a transaction report using the designation resulting from the concatenation of the ISO 3166-1 alpha-2 (2 letter country code) of the nationality of the person, followed by the national client identifier listed in Annex II based on the nationality of the person.

https://eur-lex.euro...ELEX:32017R0590

#5
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Si eu tin minte de CNP, fara RO.
Daca nu ma insel, cred ca erau optiuni de Help ce iti exemplificau exact pe specimene de documente, ce sa introduci.

Chiar a devenit popular Interactive Brokers pe acest forum, merita un topic separat :)
Vin si eu cu doua intrebari pentru cei care il folosesc la nivel mai avansat:
- ce optiuni de Market Data aveti active, considerand ca fiind cele mai relevante pentru actiuni US si EU? Ma uitam la ceva din Quote bundle + Level II.
- ati achizitionat pana acum actiuni in IPO? Am intrat putin in sectiunea dedicata, stimulat de cele doua IPO ce au facut valva zilele astea in US (WMG si ZI) si vad ca pentru a avea acces trebuie completat si semnat un formular de aplicare, ce pe mine ma depaseste din cauza termenilor specifici.

#6
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
Până la urmă a acceptat ca la MiFIR să trec CNP-ul dar habar nu am dacă asta trebuie.
Ideea e că la deschiderea contului am completat doar ce era obligatoriu, restul rămânând necompletate.
Doar că eu am deja trecut CNP-ul la Tax Identification Number - nu știu dacă e ok și la MiFIR.

Pentru cei care vor să învețe TWS vă puteți înscrie la un webinar pentru începători:

https://register.got...820089807558155

Attached Files



#7
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
@1Maus

Eu mi-am activat abonamentul acum 2 zile pentru cotații live. Mă săturasem să mă uit în paralel pe alte site-uri.
Am constatat că $14,5 sunt nesemnificativi la cât am pierdut la unele acțiuni Posted Image
Da, e nevoie de 2 chestii activate din meniul de USER SETTINGS.
Vezi că taxarea e pe lună calendaristică, așa că e bine să o activezi la început de lună.

P.S.
Eu am vrut doar pentru SUA.
Pt. EU ai alți bani de dat...

Attached Files


Edited by bsam, 05 June 2020 - 09:45.


#8
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
O altă scăpare de începător am constatat-o când am văzut că mi se reține 30% din dividende în loc de 10%.
Se pare că nu am completat corect și complet la deschiderea contului.
Atașez răspunsul primit.

Attached Files

  • Attached File  W8.png   52.95K   265 downloads


#9
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
La MiFID am doar informatia atasata. Posted Image Dar stiu ca am completat la crearea contului toate informatiile,dar nu mai stiu daca la CNP am pus RO sau nu.

Attached Files



#10
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdumida1, on 05 iunie 2020 - 09:59, said:

La MiFID am doar informatia atasata. Posted Image Dar stiu ca am completat la crearea contului toate informatiile,dar nu mai stiu daca la CNP am pus RO sau nu.

Da, o citisem și eu, dar nu știu dacă trebuie trecută sau nu - și dacă forma momentan acceptată de site e corectă.
Sigur nu sunt PROFESSIONAL :)

După pățania cu dividendele descrisă mai sus vreau să completez ce e necesar.

Dar dacă ai cont la IBKR poți să te uiți dacă și ce ai completat la ACCOUNT SETTINGS intrând în modul EDIT fără ca apoi să mai salvezi datele.
Merci!

#11
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Am verificat, eu am treut direct CNP-ul, fara RO.

La dividente imi retine 10% la cele din US si 0% la cele celelate.

Am patit si eu in trecut, la o companie imi arata in 20% taxe in Accruals, dar in momentul platii mi-a venit plata integrala, fiind o companie out of US.

Si in momentul de fata la compania EURN, imi arata in Accruals taxe de 30% ...


Apropo, stie cineva care-i treaba cu "Interest Accruals" ? Ii prima luna cand imi apare un minus la dividente sub forma asta :|

Attached Files



#12
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
@dumida1

Mulțumesc!
Așa o las și eu completată.

Dar dacă e CNP de ce să treci data de expirare???

Edited by bsam, 05 June 2020 - 10:28.


#13
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Data de expirare se refera la ID :)

#14
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
Păi da, la ID.
Dar ești la capitolul IDENTIFICATION TYPE unde ai NATIONAL ID care e CNP-ul. Ăsta nu expiră.

#15
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Da... acuma am prins-o :) Ai dreptate.
Mersi.

#16
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Buna idee de topic :) Mie mi se pare foarte complexa aplicatia Desktop pentru ce-mi trebuie, in mare parte folosesc doar Client Portal de pe web, si aplicatia mobila.

Stie cineva oare, dividendele ajung automat in balance-ul curent (le pot vedea la Buying Power) sau intra in alta categorie? Am primit varii notificari pt dividende dar nu am observat sa se modifice balanta -posibil ca inca nu au fost platite- . Mersi

#17
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Da, ajung automat la Cash, dar doar in ziua in care sunt platite. Pana in momentul cand sunt platite, apar la Accruals.

App... poti sa-ti creezi un custom report ce contine doar informatii de dividente.

La Dividends vezi cele care sunt deja platite si la Dividend Open Accruals, vezi cele care care urmeaza sa vina si data la care o sa fie platite

Attached Files



#18
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007
O completare la efectele suspendării FREE RIDE RULE

Deși la EXCESS LIQUIDITY am o sumă, la BUYING POWER am o sumă mai mică.

Attached Files


Edited by bsam, 05 June 2020 - 13:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate