Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

De ce platim TVA?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Vaoarea adaugata a unui produs vine din consum. Un produs care nu se consuma nu aduce nimanui plus valoare.

#56
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostZark, on 03 iunie 2020 - 16:21, said:

Pai asta nu inteleg, cum adica taxa pe consum? E genul ala, te duci la un restaurant, comanzi o pizza, o platesti, o mananci, iar apoi vine chelnerul si iti spune: "Auzi, vezi ca trebuie sa mai platesti o taxa ca ai consumat pizza pe care ai platit-o".
Ti-a cerut careva TVA dupa ce ai platit deja ceva si s-a emis bon/factura sau cum?!

#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,989
  • Înscris: 20.10.2015

View Postc6t9, on 03 iunie 2020 - 15:22, said:

Au apărut și acolo sub formă de taxă compusă. Au rămas numai câteva state la 0.

Nu stiu ce e aia taxa compusa.
Poate te referi la Canada

View PostZark, on 03 iunie 2020 - 16:21, said:

PS: Nu sunt suveran de nici un fel, eu apartin de doua lumi diferite, dar e o poveste lunga nu o dezvolt aici ca sa nu fac offtopic.

Renunta la lumea veche. E depasita

#58
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Au un sistem compus din 2 taxe de fapt, care e asimilat cu VAT. Valorile sunt variabile. Fiecare stat a decis. Eu înțelesesem anul trecut că devenise obligatoriu pentru toate statele, dar anul ăsta am văzut că unele erau cu zero.

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,989
  • Înscris: 20.10.2015

View Postc6t9, on 03 iunie 2020 - 20:51, said:

Au un sistem compus din 2 taxe de fapt, care e asimilat cu VAT. Valorile sunt variabile. Fiecare stat a decis. Eu înțelesesem anul trecut că devenise obligatoriu pentru toate statele, dar anul ăsta am văzut că unele erau cu zero.

In Canada asa stiam ca GST + PST sau unificat.
GST-ul era TVA-ul, PST-ul era de provincie.
ALberta avea 0

Dupa ce-am plecat eu din Canada in 2003, s-au unificat si le-a tras-o si Albertenilor.
Intreaba pe Rosebud ca zburda p-acilea

Eu in Michigan platest TVA 6%
In alte state e 0, in altele, mai mari.

Cam asta e

#60
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,363
  • Înscris: 27.10.2007
TVA este o taxa pe care o platesti catre stat, nu catre comerciant. statul vrea ca TVA sa fie evidentiat separat pe bon, factura, pentru a avea o evidenta mai clara a acestui venit. de fapt, colectand TVA, agentii economici sunt niste agenti ai fiscului, ei strang bani in numele fiscului.
ca fapt divers, o forma de taxare similara  era si inante de 89, se numea impozit pe circulatia marfurilor. cred ca era 3% la produsele alimentare si cred ca se aplica in cascada.cred.

Edited by strongsss, 04 June 2020 - 07:18.


#61
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,361
  • Înscris: 22.10.2007

View PostZark, on 03 iunie 2020 - 16:21, said:

Pai asta nu inteleg, cum adica taxa pe consum? E genul ala, te duci la un restaurant, comanzi o pizza, o platesti, o mananci, iar apoi vine chelnerul si iti spune: "Auzi, vezi ca trebuie sa mai platesti o taxa ca ai consumat pizza pe care ai platit-o".


asa si e, doar ca e inclusa in pret, asta pt ca statul isi ia procent din orice vanzare, el ii zice TVA, tu poti sa ii spui cum vrei, taxa de protectie, taxa de jmekerie etc.
Ce se intampla cu banii aia e alta discutie, dar printre altele statul isi plateste si el cheltuielile.

#62
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005

View PostZark, on 03 iunie 2020 - 14:45, said:

De ce il platesc eu ca si consumator. Eu cumpar un produs, de ce platesc in plus pentru dreptul la cumparare? Cam asa se intelege. Eu cumpar, scrie un pret, dar trebuie sa platesc taxa pentru ca am cumparat. Nu e logic. Sa plateasca doar vanzatorul, si nu din banii mei.

Asa e super tare, ma fac si eu comerciant si daca iti vand ceva, iti spun un pret, apoi te incarc cu toate taxele mele. E normal? Le trec frumos toate mai jos pe factura. Ai cumparat de la mine? Pai platesti domle ca ai avut dreptul sa cumperi de la mine.
Tu chiar nu pricepi...
Să încercăm mai pe larg:
Tu cumperi un produs (exemplul e valabil pentru orice de la creion la avion și orice între ele). Dai pe el prețul afișat. Acel preț include toate costurile din momentul în care cineva a extras materia primă și pînă îl cumperi tu. Să zicem:
1 - extras materia primă - asta o face ABC srl; prețul materiei prime e 1 leu + TVA = 1,19 lei
2 - fabrica DEF srl cumpără materia primă și face produsul; prețul fabricării e 2 lei la care se adaugă prețul materiei prime 1,19 = 3,19; la asta se adaugă din nou TVA deci cine cumpără produsul va plăti 3,19+TVA = 3,80 lei
3 - magazinul XYZ srl cumpără produsul - plătește cei 3,80 la care adaugă costurile lui plus profit, să zicem 1 leu; prețul produsului devine 4,80 lei la care se adaugă TVA = 5,71 lei
4 - tu cumperi creionul plătind 5,71 lei.
Dacă explicația e prea complicată uite pe scurt - TVA se aplică la fiecare vînzare din lanțul producției.
Firmele își compensează TVA-ul plătit cu cel încasat, cumpărătorul final nu. El plătește tot TVA-ul acumulat pe lanțul de producție.

P.S. - NEWSFLASH! cînd cumperi un produs prețul include toate cheltuielile și taxele comerciantului. Absolut toate, de la chiria magazinului pînă la impozitul pe salariul casierei și orice altceva...

Fără legătură directă cu subiectul - m-am întrebat întotdeauna de ce-i zice taxă pe valoarea adăugată cînd ea se aplică la prețul întreg?

#63
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Psihologie. Ca sa il injure @zark pe comerciant, in loc să injure statul :)

#64
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostTsunnnami, on 04 iunie 2020 - 04:46, said:



In Canada asa stiam ca GST + PST sau unificat.
GST-ul era TVA-ul, PST-ul era de provincie.
ALberta avea 0

Dupa ce-am plecat eu din Canada in 2003, s-au unificat si le-a tras-o si Albertenilor.
Intreaba pe Rosebud ca zburda p-acilea

Eu in Michigan platest TVA 6%
In alte state e 0, in altele, mai mari.

Cam asta e

Michigan are 6%, este unul dintre statele cu taxă simplă, dacă îi pot spune astfel. Mai sunt și din astea, dar ca excepție. De exemplu Kentucky.
Ideea e că au și în US în majoritatea statelor.

#65
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,142
  • Înscris: 17.01.2012

View Postradunic, on 04 iunie 2020 - 08:09, said:

...
Fără legătură directă cu subiectul - m-am întrebat întotdeauna de ce-i zice taxă pe valoarea adăugată cînd ea se aplică la prețul întreg?

io nici să dorm nu am mai putut de când am realizat golănia... :P

... și tot off-topic:

16%+25%+19%=60%

tot să conduci o astfel de țară!
(vă dați seama ce de bani se sifonează? :o )

(și n-am pus impozitul pe proprietate, pe auto, accizele de tot felul etc)

#66
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005
dacă e să fim cinstiți nu e 16%+25%+19% ci 12%+25%+19%=56%.
Da' tot e mult avînd în vedere ce primim la schimb...

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,989
  • Înscris: 20.10.2015

View Postc6t9, on 04 iunie 2020 - 09:31, said:

Michigan are 6%, este unul dintre statele cu taxă simplă, dacă îi pot spune astfel. Mai sunt și din astea, dar ca excepție. De exemplu Kentucky.
Ideea e că au și în US în majoritatea statelor.

tot ce e posibil my dear

#68
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostAdm, on 03 iunie 2020 - 13:10, said:

TVA e o taxa pe consum final, si e o inventie spectaculoasa in economia moderna.

Ideea e cam asa:

Firma mea, platitoare de TVA, cumpara un produs cu 100 lei + TVA = 119 lei pret brut.

Acei 19 lei ar trebui sa ii iau de la stat (rambursare TVA), dar eu iti vand tie produsul cu 200 lei + TVA = 238 lei, din care 38 lei sunt TVA, pe care firma trebuie sa il dau la stat

Asadar, aveam sa iau de la stat 19 lei, dar am sa ii dau statului 38 lei, deci fac 38-19 = 19 lei mai am de fapt sa dau statului TVA.

Faza frumoasa este ca eu trebuie sa dau la sfarsitul lunii acel TVA, chiar daca tu de fapt nu mi-ai platit inca produsul, dar eu ti-am taiat factura.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fmAbBu7VQjQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
S-a modificat de cativa ani legislatia. TVA-ul se plateste la incasare nu la facturare.

#69
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,774
  • Înscris: 13.03.2005
Da, dar dacă tu nu încasezi factura până în 90 zile de la facturare, statul iti ia tva, chiar si pe facturile neîncasate ce depășesc 90 zile .

#70
InsiderTrading

InsiderTrading

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2020
Consumul este o functie a venitului net (venit brut-taxe). TVA-ul este o taxa care previne consumul excesiv si o crestere necontrolata a produsului intern brut (cresterea consumului determina cresterea produsului intern brut). Conform curbei Philipps, produsul intern brut este invers proportional cu șomajul. Daca acest produs intern brut creste necontrolabil, deviaza foarte mult pe termen scurt de la nivelul sau natural (pe termen lung intotdeauna economia tinde catre parametrii naturali ai sai), deci va genera, la un moment dat, o crestere brusca a somajului. Avand in vedere ca masa monetara in Romania este oarecum fixa, o crestere a consumului ar determina si o crestere a veniturilor, deci o cerere mai mare pentru bani lichiz. La o masa monetara fixa, asta va determina o crestere a dobanzilor ( si implicit scaderea investitiilor). GDP-ul este direct proportional cu rata inflatiei, deci un GDP care deviaza in sens pozitiv de la rata naturala a sa va genera o inflatie mai mare decat rata sa naturala. Pe langa acestea, TVA-ul mai are un scop, anume sa micsoreze deficitul bugetar. Daca un stat are deficit bugetar foarte mare este nevoit sa isi devalorizeze moneda nationala pentru a incuraja exporturile si a primi o infuzie de moneda straina. Asta este si mai periculos in zona euro, unde tarile nu pot bate moneda si nu pot devaloriza moneda individual dupa capul lor. TVA-UL are rolul lui. Cine nu intelege macroeconomie crede ca e o metoda prin care statul il fura...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate