Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

voce hd vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Recent mi-am cumparat online de pe site Vodafone cartela prepay primita prin curier.De cand era Connex n-am mai fost in aceasta retea,momentan sunt abonat orange.Fiind la televiziune UPC am zis sa am serviciile complete.Intrebarea este:are voce hd vodafone in timpul convorbirii?Pe Samsung galaxy S10 plus imi pare calitatea cam slaba in difuzor si nu apare hd voice in timpul convorbirii.Eu sunt chiar in oras Timisoara am semnal full.Am activat apel 4g apel wifi.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este, doar pentru apelurile in retea ai codec superior, e valabil pentru toate retelele.

#3
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Dar nu trebuie sa apara hd voice in timpul convorbirii?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 30 mai 2020 - 10:00, said:

Este, doar pentru apelurile in retea ai codec superior, e valabil pentru toate retelele.
Merge si intre Orange si Vodafone.

#5
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Dar voi ati inteles ca mie la cartela prepay Vodafone nu imi apare HD Voice in timpul convorbirii?La orange apare.Trebuie sa sun la un nr.ceva sa activez?

#6
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005

 andreic, on 30 mai 2020 - 10:30, said:


Merge si intre Orange si Vodafone.
De cand e intre vdf si orange HD voice?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreic, on 30 mai 2020 - 10:30, said:


Merge si intre Orange si Vodafone.

Nu, nu merge.

 adiadiadrian, on 30 mai 2020 - 10:14, said:

Dar nu trebuie sa apara hd voice in timpul convorbirii?

Nu stiu ce customizare are telefonul tau, daca ai samsung vezi codecul la *#0011#.

Daca apare HD, trebuie sa apara DOAR cand suni un alt numar din reteaua Vodafone, nu are cum sa apara la orice numar. HD voice e implicit pentru apelurile in retea, nu trebuie sa activezi nimic.

Edited by MembruAnonim, 30 May 2020 - 11:12.


#8
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Nu am nicio customizare telefon nou direct cartela prepay Vodafone.Aha am inteles,merçi.Am apelat Vox si nu apare HD in timpul apelului

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 khristian78, on 30 mai 2020 - 10:52, said:

De cand e intre vdf si orange HD voice?
Cred ca demult, altfel nu ai putea tine convorbiti hi-fi. Cand e in 2G iti dai seama imediat, te rupe la ureche. Eu vorbesc cu un amic in Voda in near cd quality. Bass frumos, inalte... cand nu ai hd toate astea se taie si revii la old phone sound.

Edited by andreic, 30 May 2020 - 11:33.


#10
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Mai am o intrebare legat de cartela prepay Vodafone.Trebuie sa o inregistrez cu nume prenume cnp?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreic, on 30 mai 2020 - 11:31, said:


Cred ca demult, altfel nu ai putea tine convorbiti hi-fi. Cand e in 2G iti dai seama imediat, te rupe la ureche. Eu vorbesc cu un amic in Voda in near cd quality. Bass frumos, inalte... cand nu ai hd toate astea se taie si revii la old phone sound.

Nu e interconectare intre retele la mai mult de NB-AMB, nu stiu de ce insisti cu dezinformarea.

Pui si tu un screenshot cu codecul folosit in timpul apelului Orange - Vodafone?

#12
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Daca trec pe abonament la Vodafone de pe prepay am ceva avantaje?

#13
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Nu

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 30 mai 2020 - 12:43, said:

Nu e interconectare intre retele la mai mult de NB-AMB, nu stiu de ce insisti cu dezinformarea.
Am testat, e 12Kbps in Voda, NB amr, 23 in Orange w amr si 4.7Kbps fara HD voice (in 2g efr cred).

HD voice incepe de la 7-12Kbps, la 23 este "cd quality". E diferenta intre 12 si 23 dar nu asa enorma, se simte mai putin. Deci intre retele merge cu 12 fara probleme ceea ce e tot hd voice dar ala "normal"... primul, care e aparut de cand cu 3G de-l are acuma toata lumea care nu are LTE call. Cu 12 imi merge si international cu fratele meu. 23 in retea.

Edited by andreic, 30 May 2020 - 15:06.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
NB-AMR nu e HD voice! E codecul standard.

WB-AMR este, la fel si EVS (volte-only). Ele merg doar intre apelurile in aceeasi retea.

Edited by MembruAnonim, 30 May 2020 - 15:20.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Orange acu multi ani a spus ca e HD Voice 7 si 12Kbps... cand au lansat prima data serviciul prin 3G si intr-adevar se auzea mai bine ca GSM (2.5G).
Ca acu lucrurile au mai evoluat e una dar asta nu le face mai putin HD voice pe cele mai vechi. 12Kbps era "wide" pe vremuri, acum e considerat narrow.

hd la care ne referim acum in 2020 cred ca este de fapt HD Voice+
https://comunitate.o...iciul-hd-voice\
"Serviciul HD Voice+
Orange a lansat de câteva luni serviciul HD Voice+ disponibil prin tehnologia 4G și telefoane high-end de ultima generație."
Deci 23Kbps wide este mai mult decat hd voice si asta intr-adevar merge in retea deocamdata.

Edited by andreic, 30 May 2020 - 16:10.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu vorbesc in Kbps, ci in codecuri.

AMR-NB e maximul intre retele diferite, apel standard, nu e HD. Si international e acelasi, cum spuneai si tu.

AMR-WB e HD voice si merge doar in aceeasi retea, la toate retelele de la noi pe 3G/4G. Mai merge si pe 2G la VDF in unele zone.

EVS e HD+ si merge doar in aceeasi retea, doar VoLTE-VoLTE, doar pe VDF si ORO.

Edited by MembruAnonim, 30 May 2020 - 16:14.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
In 2013 Posted Image
https://economie.hot...hnologia-3g.htm
"Dupa Orange, Cosmote introduce tehnologia HD Voice la apelurile in retea prin tehnologia 3G"

2012.
https://www.subiecti...rnationale.html
"Orange HD Voice iese din “beta:” convorbiri HD internaţionale"

Tu consideri hd doar de la wide in sus... insa hd s-a numit comercial tot ce a aparut dupa EFR (enhanced full rate), ultimul codec bun 2.5G. Cand s-a trecut la voce pe 7 si 12Kbps in 3G UMTS s-a numit atunci HD... chiar daca nu era wide in codec. Erau telefoane antice chiar nonsmart care stiau dinastea sau primele smarturi din 2010-2011.
Iar sunetul e foarte bun in 12kbps, se aude clar si cu banda audio substantial mai larga decat EFR.

Apropo, o intrebare poate stii, in wifi call ce codec se foloseste ? Ca de consumat banda in vorbire consuma cam 64kbps da in service menu nu vad codecul cand se face apel wifi indiferent se reteaua in care sun.

Edited by andreic, 30 May 2020 - 16:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate