Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Incarcare baterie rulota de la masina

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
isabellek

isabellek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.05.2020
Am o rulota Chateau Lunar din 2004 si am un sistem care permite incarcarea bateriei rulotei, in mers, de la masina. Masina este un BMW 530D din 2008 si as vrea sa stiu daca alternatorul va putea alimenta fara probleme acea baterie. Bateria (pe care nu o am inca) va fi una de 100A. Intentionez sa cumpar 2 astfel de baterii pe care ulterior sa le leg la un sistem solar. Inteleg ca este o intrebare mai mult sau mai putin potrivita pentru un forum legat de modelul masinii dar ma gandesc ca poate a mai intampinat cineva aceasta situatie.

Dar voi incepe cu inceputul si voi cumpara o baterie pe care o voi incarca doar la 220V sau, sper, de la masina.

PS: Recomandari de baterii pentru situatia descrisa.

#2
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
1. iti trebuie baterii stationare, cauta Banner energy bull sau Rombat tempest.
2. poti incarca una de 100Ah, in afara de cea a masini dar la limita, alternatorul pe masina ta produce 170A
3. neaparat iti trebuie un egalizator de tensiune, ca ex in link dar ca sfat cauta un electrician care stie cu ce sa mananca https://www.caranda....siune-forex-3a/
4. optiunea cea mai buna e sa pui si panourile ca sa ajute alternatorul.

#3
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Poate incarca si o baterie de 225 Ah dar trebuie tinp de cateva ore.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Success sa tragi zeci de amperi printr-un circuit dimensionat doar pentru 4 becuri si 2 semnalizari...

#5
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 addelin, on 25 mai 2020 - 17:16, said:

Success sa tragi zeci de amperi printr-un circuit dimensionat doar pentru 4 becuri si 2 semnalizari...
circuitul de incarcare nu e acelasi cu cel de furnizare...

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,083
  • Înscris: 28.10.2006
Teoretic se poate, incearca, ce ai de pierdut!
Dar viata bate filmul in 99% din cazuri.

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 robylup, on 25 mai 2020 - 16:14, said:

3. neaparat iti trebuie un egalizator de tensiune, ca ex in link dar ca sfat cauta un electrician care stie cu ce sa mananca https://www.caranda....siune-forex-3a/
Acel egalizator e pentru incarcat baterii inseriate!...adica pentru 24V...Nu am vazut ca initiatorul sa fi spus ceva de 24V...sau ma-nsel?

 isabellek, on 25 mai 2020 - 15:30, said:

Am o rulota Chateau Lunar din 2004 si am un sistem care permite incarcarea bateriei rulotei, in mers, de la masina.
Da detalii despre acest sistem, ca nu stim depre ce e vorba!...E al rulotei, e separat? De unde se alimenteaza (de la masina)?

#8
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Intradevar, am tras singur concluzia apropo de rulotele care le-am vazut cu 2 baterii, daca rulota a fost proiectata doar cu o singura baterie, atunci teoretic are nevoie doar de o singura baterie, la amperajul care il cere producatorul rulotei, consumatorii fiind calculati pt un anumit consum.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Se foloseste asa ceva.
https://www.e-acumul...w-160-dual.html

E conceput special pt situatii similare cu a ta, sa nu stai sa conectezi pt incarcat si sa deconectezi toata ziua bateria auxiliara ca sa nu o descarci pe cealalta.

Varianta ieftina, legi pe direct a 2a baterie cu un bec inseriat sa limiteze curentul. Dupa incarcare, o deconectezi.

Varianta optima, un generator ieftin si un AGM sau chiar un pack Li Ion sa poti incarca rapid de la generator.

Pt folosire ocazionala, panourile nu prea au sens.

Ai uitat sa mentionezi cel mai important lucru. In afara de iluminat si o pompa sau 2, ce alti consumatori ai?

Edited by underb, 26 May 2020 - 08:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate