Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

A doua încercare - duplex în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postnicuurs, on 29 mai 2020 - 14:56, said:

Mulțumesc, DIY, bune informații. Proiectantul mi-a spus că, fiind la limită cu retragerile, sugerează perete de rigips cu vată și montat cu (din câte am înțeles) ceva sistem de prindere cu cauciuc, ca să nu preia vibrațiile. A promis că mă ajută când ajungem în acea fază.
...................................

Legat de izolarea fonică uite aici un articol foarte interesant. https://www.nwradu.r...rceteaza-asta/.
Articolul este despre cele mai bune materiale, dar spune și despre izolarea fonică și cum de fapt peretele din beton izolează cel mai bine fonic deoarece are densitatea cea mai mare. Pentru că e complicat de făcut pereți din beton cel mai simplu ar fi de făcut fie un perete dublu fie două imobile separate cu 20 - 30 cm între ele, deci practic vor fi două ziduri și aer, care ar fi cea mai bună soluție - cum tu nu poți să faci asta, poți pune și rigips cu vată doar că nu cred că va izola foarte mult, deoarece sunetul se transmite și prin tavan și podea

View Postnicuurs, on 31 mai 2020 - 16:12, said:

Suntem în perioada în care căutăm constructori. Am trimis proiectul mai multor contacte pe care le aveam, dar, înainte de decizie, trebuie să luăm o hotărâre legată de forma propriu-zisă în care vom construi: cu firmă sau în regie proprie.
........................

În regie proprie complet nu te-aș sfătui, asta înseamnă că va trebui să cauți oameni pentru fiecare etapă a construcției în parte, va trebui să cauți materiale, să vezi tu cum ar trebui construit orice  etc. ceea ce cred că este foarte consumator de timp.
Angajarea unor echipe separate - constructor, electrician, instalator etc. este realizabil, dar cere mai mult timp din partea ta.
Atât în cazul în care vei angaja echipe separate cât și în cazul în care vei face printr-o firmă firmă te-aș sfătui să le ceri să îți arate lucrări anterioare (mă refer la case construite, nu la electrician/instalator) și eventual ai putea merge acolo să vorbești cu acei oameni cam cum s-au comportat cei care au construit.

Referitor la ce anume ar trebui să știi tu, situația este foarte complexă - normal nu ar trebui să știi nimic, tu angajezi niște oameni, ei fac o casă, iar la final tu te muți și cu asta basta.
Din experiența mea asta în România este foarte greu, oamenii care desfășoară diverse activități care durează în timp rareori reușesc să facă un lucru bun din toate punctele de vedere, pentru că fie sunt nepricepuți, fie știu ce ar trebui să facă dar nu au chef, sau vor să te mai încarce suplimentar cu niște cheltuieli, sau vor doar să termine mai repede - deci cu alte cuvinte nu există o cultură/mândrie a lucrului bine făcut, la timp și în condițiile stabilite inițial cu beneficiarul.
De asta în mod real ar trebui să știi și tu diverse chestii despre construcții și să urmărești lucrarea - se pun atâtea bare de fier câte a spus proiectantul, se sapă fundația la adâncimea din proiect etc.

Edited by spider8, 02 June 2020 - 10:49.


#56
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Mulțumesc pentru opinii. Cumva într-acolo mă îndrept și eu: o firmă care să construiască imobilul la roșu, un diriginte bun care să îmi dea încredere și o persoană din familie cam tot timpul pe șantier (nu ca să se bage, deoarece, cum zic, nu avem cunoștințele necesare, doar ca să respectăm proverbul românesc că ”ochiul stăpânului îngrașă vita”).

Despre arhitectură, mulțumim DIY, și nouă ne place cum a ieșit, mai ales ținând cont de spațiul limitat. E drept că va fi mai complicat de pus în operă din cauza axelor decalate. Sperăm că găsim un constructor bun.

Pe partea de instalații avem cine să ne ajute (atât cu proiectul, cât și cu execuția; finul meu cu asta se ocupă). Căută acum și pentru partea electrică și de curenți slabi. Și așteptăm ofertele de credite de la bănci. Ținem pumnii :)

#57
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Nu-i chiar imposibil sa te descurci cu comenzile de materiale. Cauti un depozit (sau mai multe) mai respectabil(e) cu preturi decente..le zici ca vrei sa ridici o casa,..si sa-ti faca niste oferte de preturi la anumite categorii de produse. Daca ai proiect atunci trebuie sa ai si listele de cantitati necesare pentru fiecare etapa ..substructura si suprastructura (incepand cu beton mc, kg de fier pe fiecare dimensiune si grosime,fasonat sau nu, necesar de cherestea sau tego pentru cofrat in mp). O sa-ti mai trebuiasca sarma de fierar/dulgher / cuie..etc (consumabile)..Discuti cu ei de termenele de livrare / transport si manevrare (daca le descarca cei ce livreaza sau trebuie sa le descarci tu sau cei cu care ridici casa). Daca e nevoie cumva de custodie..sa le mai tina ei pana la livrare..etc.

Eu am lucrat cu o firma de constructii dar am preferat sa ma implic si eu in comenzi..termene..etc. Firma doar si-a negeciat preturile cu depozitele..ca sa iasa 'sub' pretul negociat cu mine ..inca de la inceput.

Pentru ridicarea constructiei..daca nu ai un ochi avizat..atunci dirigintele de santier 'responsabil', nu doar plimbaretz pe la etapele importante (sapat / legat fier / cofrat / turnat betoane..etc) si la sfarsit isi da cu semnatura..El ar cam trebui sa semnaleze toate neregulile si sa dispuna echipei sa le corecteze. Tot el si cu proiectantul trebuie sa-si dea acordul pentru eventualele modificari / dispozitii de santier si sa adune toate actele/memoriile / devize, procese verbale si documentatia de conformitate pentru materialele folosite in 'cartea constructiei".

E clar ca e mai simplu cu o firma de constructii..daca daca-s seriosi si cu ceva lichiditati sa poata comanda si plati din scurt cantitatile de materiale necesare.

Edited by manghels, 02 June 2020 - 15:03.


#58
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Am trecut ieri pe lângă un șantier și am făcut câteva poze. Vă puteți spune o părere (din ce se vede) despre calitatea lucrării, vă rog?

Attached Files



#59
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Dupa parerea mea, arata foarte bine chiar:
- nu sunt segregari la stalpi in partea inferioara
- zidire la jumatatea caramizii, cu 1cm de mortar
- prima poza -> ultimul rand de caramida are centura peste el (multi o omit cand fac de vanzare)
- placa si peretele de beton arata foarte bine, nu se vad fiare
- este relativ curatenie, pentru un santier

#60
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Scurt update: am găsit constructor, am găsit diriginte de șantier, am găsit credit (adică am depus dosarul). Vrem să ne apucăm la începutul lui septembrie. Revin atunci cu actualizări.

#61
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Constructor, ala de sus?

#62
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Da, până la urmă.

#63
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
E ok. Sa vedem la tine. Succes!

#64
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
bafta... sa speram ca va lucra constructorul cel putin la fel de bine ca si in pozele de mai sus... atentie mai mare la legarea cofrajului intre cele 2 nivele...poza 1 se vede un decalaj destul de mare intre stalpisorii de la parter si cei de la etaj...la termosistem ii buba...

#65
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Corect, mersi brawnie. Poate ne vedem totuși la o poveste.

#66
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Am început, de aproape 2 săptămâni. Primele poze:

Până acum au făcut săpătura, au pus piatra și balastul, le-au compactat (testul cerut de structurist a ieșit bine), au turnat placa de beton suport pentru hidroizolație. Azi merg iar pe acolo să văd în ce stadiu sunt cu hidroizolația.

Attached Files



#67
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Până acum a mers bine, cu minime obstacole (și vremea a fost blândă cu noi). Au turnat și radierul, acum continuă cofrarea.

Attached Files



#68
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Au terminat de turnat stâlpii și au început zidăria. Ne-a prins până la urmă ploaia din urmă, dar măcar nu a plouat cât au săpat și turnat radierul.

Attached Files



#69
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
asta e pe colt la ion negoitescu? nasul meu sta in bloc vis a vis de santierul tau daca e vb de zona aia. inghesuit acolo coltul ala de teren Posted Image bine macar ca pe partea aia ai asfalt

Edited by zile_san, 02 October 2020 - 13:57.


#70
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Da, acolo e. Înghesuit, e drept, mai ales după ce a trebuit să dezmembrăm prin PUD. Acuma, asta e. Nu o să avem o curte prea mare, dar măcar e zona faină.

#71
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Nu am ai dat de mult pe aici, din tot felul de motive. Dar un scurt update, poate ajută pe cineva:

Suntem cu construcția la roșu. Colaborarea cu firma de construcții a mers foarte bine. Ne-a încurcat vremea puțin, așa că termenul de trei luni a fost depășit, dar în rest nu am ce le reproșa. Au venit și geamurile, așteptăm ușile de intrare. De acum începe greul.

Ne-am cam hotărât cu cine vom merge în continuare, pe fiecare domeniu (electrice, instalații, șape, tencuieli, exterior), dar, tocmai pentru că sunt atât de mulți cei care vor lucra, ne așteptăm la oareșce încurcături. Vom vedea.

Cu utilitățile mai avem ceva probleme: curentul e doar branșament pentru organizare de șantier (doar acum am reușit să strângem și ultimele semnături de la vecini, că sunt zeci). La gaz nu știm încă dacă va fi doar branșare sau trebuie extindere de rețea. Apă avem, dar, tot așa, doar provizoriu. Birocrația asta probabil îmi va scoate peri albi.

Din martie sper să începem mai serios lucrul. Visul e să ne mutăm înainte de Crăciun.

Două poze de azi:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate