Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

A doua încercare - duplex în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postroman_roman, on 28 mai 2020 - 08:41, said:

Pentru izolare fonica intre cele doua imobile alipite as folosi o caramida mai groasa 30 cm , ce te ajuta si la elementele structurale , transformand stalpisoorii ce apar pe planul de arhitectura in stalpi de cadru cu sectiunea minima de 30 cm.
eu asa am facut la mine. desi initial plecasem la drum cu ideea de a face zid dublu pentru izolare mai buna.
Nu mai stiu pana la urma cine m-a convins (arhitectul sau structuristul) ca e ok si cu zid de 30cm. (asa sunt toate zidurile exerioare la mine, nu doar cel comun)
Inca nu ne-am mutat, dar pot sa spun ca se aude zgomot dintr-o casa in alta prin acel zid de 30. chiar zgomote gen discutie, deci nu doar de alea puternice.

#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Kolf cum e BCA-ul ca si izolator fonic, coparativ cu caramida cu goluri?
Mircea, atasez un CVC.

Attached Files



#21
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Bobitza vezi in ultimul link postat de mine comparatia dintre caramida-bca pe grosimi.

Se poate scoate din indiviziune cand se fac cf si intabulare separat. Raman in indiviziune "fortata" partile comune ce nu se pot separa.

View Postwizake, on 28 mai 2020 - 09:39, said:

Inca nu ne-am mutat, dar pot sa spun ca se aude zgomot dintr-o casa in alta prin acel zid de 30. chiar zgomote gen discutie, deci nu doar de alea puternice.
Se poate face si ulterior o izolatie fonica cu vata rigida pe un perete fals cu cadru metalic si rigips fonic , daca consideri deranjant zgomotul.

Edited by roman_roman, 28 May 2020 - 09:47.


#22
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am fost si eu la un notar acu' ceva vreme sa vad ce trebuie sa fac pentru impartirea duplexului in viitor.
Momentan suntem 2 familii proprietari pe teren, constructie, autorizatie de constructie, etc..totul e comun.

Ce mi-a zis notarul:

1. Trebuie scos un Ceritifcat de Urbanism pentru dezlipire. Vom imparti terenul in 3
terenul de sub casa (amprenta casei) trebuie separat de restul terenului (curtea)
pentru ca o casa nu poate sta pe doua loturi (daca am imparti doar terenul in 2)
Attached File  60080500_687822994989183_9097254157613531136_n.jpg   153.25K   0 downloads

2. Apoi trebuie o schita de dezlipire (de la cadastrist) si sa facem un act notarial de dezlipire.

3. Cand constructia e receptionata la primarie, ne trebuie o schita de apartamentare (tot de la cadastrist) + act notarial de apartamentare + partaj
Pentru asta, va trebui sa scoatem de la primarie si un certificat fiscal + adeverinta de rol agricol

Apoi.. nu mai stiu.. va trebui s amai intreb

Edited by wizake, 28 May 2020 - 09:55.


#23
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Repet, daca faci doua ziduri poti dezmembra in doua proprietati diferite fara a ramane cu nimic la comun Posted Image

Izolarea ulterioara e o strutocamila Posted Image

De ce sa nu o faci bine de la inceput, pentru cativa cm in plus in casa?


LE: Corect wizake, am trecut prin asta deja Posted Image  Daca aveai doua ziduri trageai o linie la mijloc si gata Posted Image

Edited by mircea812, 28 May 2020 - 10:00.


#24
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postmircea812, on 28 mai 2020 - 09:57, said:

Izolarea ulterioara e o strutocamila
De ce zici asta ? Dar cand faci placarea peretilor cu rigips si schelet fara a mai face tencuiala , cum e ? In cazul de fata ai un singur perete de placat.
Nu zic ca nu bine varianta din start cu doua ziduri si izolatie intre ,eventual cu fundatii diferite si rost de dilatare, doar ca e mai mult de munca si materiale.


#25
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Pentru ca in principiu ar trebui sa aleaga varianta cea mai buna de la inceput.

Stii chestia aia cand fac ''doreii'' un zid stramb? ''Lasa sefu' ca se indreapta cu material dupa!'' Materialul ala e pe banii mei :)

Mi-au facut unii doua bai de apartament (curatat pana la caramida) apoi tencuit pentru a veni cel care pune faianta...se apuca omul de treaba si incepe...mai vreau doi saci de CM nu stiu cat...apoi inca doi...si inca doi...:)

Facusera aia zidurile strambe...apoi pe banii mei le-am indreptat...

#26
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postmircea812, on 28 mai 2020 - 09:57, said:

LE: Corect wizake, am trecut prin asta deja Posted Image  Daca aveai doua ziduri trageai o linie la mijloc si gata Posted Image

ai avut exact aceiasi pasi? A durat mult?
Am inteles ca unele din etape le-as putea face si acum, inainte de finalizarea constructiei....

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
La mine era o constructie finalizata intabulata deja si pentru a putea vinde proprietarul a facut pasii descrisi de tine mai sus. La notariat am aflat ca daca avea doua ziduri se putea dezmembra direct in doua fara Urbanism.

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postwizake, on 28 mai 2020 - 09:39, said:

eu asa am facut la mine. desi initial plecasem la drum cu ideea de a face zid dublu pentru izolare mai buna.
Nu mai stiu pana la urma cine m-a convins (arhitectul sau structuristul) ca e ok si cu zid de 30cm. (asa sunt toate zidurile exerioare la mine, nu doar cel comun)
Inca nu ne-am mutat, dar pot sa spun ca se aude zgomot dintr-o casa in alta prin acel zid de 30. chiar zgomote gen discutie, deci nu doar de alea puternice.

Mda. Multi sfatuitori se pricep Posted Image in domeniul medierii zgomotului si, cu toate acestea, multi beneficiari se plang de rezultate Posted Image
Imi pare, sincer!, rau de patania ta.

#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postnicuurs, on 28 mai 2020 - 08:36, said:

Oricum voiam să întreb proiectantul mai multe de izolarea fonică [...]

Astept sa ne spui, si noua, ce afli.
Pana una, alta, proiectul este destul de ingrijit, d.p.d.v. al izolarii zgomotelor. La etaj, ai, aproape pe toata lungimea peretelui comun, spatii de depozitare; dulapuri inzidite, banuiesc. Aceasta este o metoda simpla si eficienta de atenuare a zgmotelor dinspre o locuinta spre alta.
Scarile nu sunt pe peretele comun, ceea ce - din nou - este un lucru bine gandit d.p.d.v. al zgomotului.
La parter este alta situatie dar ingrijorarile in privinta transmiterii zgomotului ar trebui sa vina doar dupa ce se pun intrebarile de rigoare, pentru a putea asesa, corect, situatia.

Poti pune niste detalii de constructie (din proiectul tehnic) pentru zonele "fierbinti" de la parter? Nu, nu trebuie sa faci 2, 5 sau 10 ziduri din caramida ca sa rezolvi o problema de transmitere a zgomotului intr-un duplex Posted Image Posted Image Astea sunt, dupa parerea mea, sugestii date cu ... larghete, dar fara ca vreuna dintre ele sa-ti dea vreun parametru cunatificabil care sa justifice investitia intr-o solutie sau alta.
Pe mine m-ar interesa, mai degraba, niste detalii care sa puna in evidenta felul in care se imbina zidul comun cu "imbracamintea" sa, pe ambele parti si - mai ales! - cu felul in care se preconizeaza insalarea /  pozitionarea finisajelor.Mai ales la pardoseala.
M-ar mai interesa si felul in care se vor turna placa parterului si cea dintre cele doua etaje. Mai bine zis, daca s-a prevazut turnarea lor cu rupere de-a lungul peretelui comun. Cred ca turnarea asta, speciala, e mai importanta la nivelul parterului decat la etaj; din motivele pe care le-am aratat deja.

In mod normal, arhitectul ar trebui sa angajeze un consultant acustic care stie ce si cum sa calculeze, care se concentreaza pe STC (Sound Trasmission Class) si IIC (Impact Insulation Class) a intregului ansamblu si nu pe caracteristicile punctuale ale unora dintre materialele folosite. Consultant, nu furnizor de materiale.
Decibelii, masa, caracteristicile punctuale, membranele, zidurile cu sau fara vata intre ele s.a.m.d. sunt detalii. Importanta este performanta ansamblului.

Spor!

View Postwizake, on 28 mai 2020 - 09:39, said:

[...]Inca nu ne-am mutat, dar pot sa spun ca se aude zgomot dintr-o casa in alta prin acel zid de 30. chiar zgomote gen discutie, deci nu doar de alea puternice.

Nu mai tin minte ... ai finisat, la interior?

Edited by DIY, 29 May 2020 - 03:26.


#30
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostDIY, on 29 mai 2020 - 03:36, said:

Nu mai tin minte ... ai finisat, la interior?

da, am facut gleturile.

Pe peretele comun am pus si eu scarile si baile. Din pacate, nu am putut pune doar astea, asa ca am Living-urile perete in perete, si unul din dormitoarele de la etaj.

#31
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Perete dublu cu vata intre ar fi condus nu numai la amprenta mai mare ci si la costuri mai mari in executie (fundatie mai lata sau 2 fundatii cu rost, 2 pereti, 2x2 centuri etc)... asa ca eu zic ca e mai ieftin de placat pe interior cu vata+rigips cand va fi sa se ajunga la finisaje.

#32
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Mulțumesc, DIY, bune informații. Proiectantul mi-a spus că, fiind la limită cu retragerile, sugerează perete de rigips cu vată și montat cu (din câte am înțeles) ceva sistem de prindere cu cauciuc, ca să nu preia vibrațiile. A promis că mă ajută când ajungem în acea fază.

Am trimis structuristului și întrebarea privind turnarea plăcilor, aștept răspunsul.

DIY, ai idee cât ar costa un consultant acustic? Ballpark, normal, că nu am nici cea mai vagă idee. Mulțumesc.

#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbrawnie, on 29 mai 2020 - 13:13, said:

Perete dublu cu vata intre ar fi condus nu numai la amprenta mai mare ci si la costuri mai mari in executie (fundatie mai lata sau 2 fundatii cu rost, 2 pereti, 2x2 centuri etc)... asa ca eu zic ca e mai ieftin de placat pe interior cu vata+rigips cand va fi sa se ajunga la finisaje.

Cum anume se pune placarea aceasta? Ce materiale se folosesc? Si ce anume rezolva?

#34
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Eu recomand, daca veti face un singur perete comun, caramida ce are golurile umplute cu vata, e mult mai buna izolant fonic decat cele normale cu aer, binenteles costa....

Bonus se limiteaza furtul de caldura Posted Image

Edited by danciusergiu84, 29 May 2020 - 18:20.


#35
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanciusergiu84, on 29 mai 2020 - 18:17, said:

Eu recomand, daca veti face un singur perete comun, caramida ce are golurile umplute cu vata, e mult mai buna izolant fonic decat cele normale cu aer, binenteles costa....

[...]

Cum anume actioneaza? Care este efectul? Lucreaza mai bine decat caramida plina?

#36
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Daca actioneaza fonic mai bine decat caramida plina nu stiu... dar decat cea cu goluri e clar pentru mine!

PS - Conteaza cumva si rosturile... cat de dese sunt, deci dimensiunea caramizii...

Edited by danciusergiu84, 29 May 2020 - 18:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate