Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

A doua încercare - duplex în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 danciusergiu84, on 29 mai 2020 - 18:26, said:

Daca actioneaza fonic mai bine decat caramida plina nu stiu... dar decat cea cu goluri e clar pentru mine!

... hmmm ... poate era mai bine sa analizezi toate variantele, inainte de a face o recomandare ... zic eu ...

#38
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu inteleg de ce spui asta, e doar o recomandare, cred ca sunt si alte variante daca zici. Eu sunt doar curios, poate initiatorul are nevoie de informatie.

PS cred ca initiatorului ii prinde bine ca se dezbate subiectul si ca i se ofera variante diverse, eu nu am studiat fonoizolatia fiindca nu am nevoie dar poate initiatorul e dispus sa caute info.

BTW  - mai exista varianta de boltari umpluti cu beton Posted Image (betonul fiind bun fonoizolator, pana e lovit direct mecanic)

Edited by danciusergiu84, 29 May 2020 - 18:36.


#39
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 nicuurs, on 29 mai 2020 - 14:56, said:

Mulțumesc, DIY, bune informații.

Cu placere.

 nicuurs, on 29 mai 2020 - 14:56, said:

Proiectantul mi-a spus că, fiind la limită cu retragerile, sugerează perete de rigips cu vată și montat cu (din câte am înțeles) ceva sistem de prindere cu cauciuc, ca să nu preia vibrațiile. A promis că mă ajută când ajungem în acea fază.

Cam asa dar ... stii cum e. Detaliile conteaza! Cum ar fi prinderea; cea cu cauciuc este mai costisitoare si nu neaparat mai performanta. In fine. Poate mai discutam cand ajungi la etapa aceea.
Din pacate, multi se iau dupa recomandarile producatorilor / vanzatorilor de materiale si asta $$$


 nicuurs, on 29 mai 2020 - 14:56, said:

Am trimis structuristului și întrebarea privind turnarea plăcilor, aștept răspunsul.

Posted Image

 nicuurs, on 29 mai 2020 - 14:56, said:

DIY, ai idee cât ar costa un consultant acustic? Ballpark, normal, că nu am nici cea mai vagă idee. Mulțumesc.

Nu. N-am nici cea mai vaga idee si nici n-am idee daca cei doi, pe care i-am gasit cu ajutorul lui google, au experienta necesara Posted Image  Oricum, un consultant este de preferat unui reprezentant / vanzator de materiale si sisteme; chiar si unul mai incepator.
Eu o sa incerc sa te mai ajut, pe-aici, cum pot, fiindca am prea mult timp liber Posted Image Posted Image

Alte intrebari: cum si din ce este construit peretele / zidul comun? Cum se ancoreaza zidul de alte elemente structurale si, invers, ce elemente structurale sunt in contact cu zidul?

#40
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Exact asta am întrebat și eu structuristul, să înțeleg cum se transmit sunetele dintr-o parte în alta, mai ales la parter.

În altă ordine de idei, am câteva randări, dacă interesează pe cineva:

Attached Files

  • Attached File  r14.jpg   318.81K   69 downloads
  • Attached File  r15.jpg   261.92K   69 downloads
  • Attached File  r16.jpg   358.73K   66 downloads
  • Attached File  r17.jpg   1.89MB   69 downloads


#41
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Imi place cum a mascat fatada din dreapta cu un copac :)

#42
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Suntem în perioada în care căutăm constructori. Am trimis proiectul mai multor contacte pe care le aveam, dar, înainte de decizie, trebuie să luăm o hotărâre legată de forma propriu-zisă în care vom construi: cu firmă sau în regie proprie.

Acum, știu că ambele variante au avantaje și dezavantaje. Ce trebuie să evaluez acum este care e varianta mai bună pentru noi.

Niciunul dintre noi nu se pricepe la construcții, niciunul dintre noi nu are timp să se specializeze în așa ceva. Pentru a plăti creditul cu ajutorul căruia vom ridica construcția eu va trebui să îmi folosesc timpul făcând ce știu mai bine. Oricâte jurnale citesc (de unde scot idei sau lucruri la care să fiu atent, bineînțeles) nu voi ajunge în 3 luni un expert în construcții civile.

Întrebarea mea este: din experiența voastră, pentru construirea cu succes a unei case în regie proprie este necesar ca beneficiarul să aibă cunoștințe solide în domeniu sau se poate baza aproape exclusiv pe specialiști (proiectant, structurist, diriginte, constructor). Sau, în cazul în care aceste cunoștințe sunt limitate spre inexistente, e mai bine să se meargă pe varianta construcției cu o firmă, cu toată diferența de preț (care, apropo, cam la ce ordin de mărime se ridică?). Mulțumesc.

#43
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Din cunoștințele mele regie proprie înseamnă să construiești tu ajutat de rude maxim de gradul 2 parca. Amenda pt fiecare om care lucrează fără forme legale la tine pe șantier e de 20000 RON iar de la 5 oameni în sus e caz penal. Sa ma corecteze cineva dacă greșesc

#44
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
Din experienta, majoritatea constructorilor (firme sau echipe) merg pe buleala, valabil pentru specialiști (proiectant, structurist, diriginte) pe care nu ii intereseaza.
Toti vor sa ia bani fara bataie de cap si sa plece cat mai rapid.
Deci o sa ai sanse mari sa gasesti asa ceva, beneficiarul trebuie sa aiba niste cunostinte minime( sa  interpreteze un proiect, dimensiuni goluri tehnice, punerea in opera a fierului beton, calcule cubaj, materiale, etc).
PS:
In regie proprie iti asumi raspunderea pentru lucrarile pe santier, nu va veni ITM sa te verifice(poate doar daca faci vreun bloc), daca ai actele necesare constructiei e suficient.
Cu firma bani mai multi, acelasi rahat.
Succes!

#45
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012

 Iliev20, on 31 mai 2020 - 18:15, said:

PS:
In regie proprie iti asumi raspunderea pentru lucrarile pe santier, nu va veni ITM sa te verifice(poate doar daca faci vreun bloc), daca ai actele necesare constructiei e suficient.
Cu firma bani mai multi, acelasi rahat.
Succes!
Sau dacă ai vecini binevoitori. Conosc caz concret 3 muncitori 60000 RON amenda. Dar vorba ta fiecare își asuma alegerile făcute eu doar vroiam sa cunoască și aceste aspecte înainte de a face o alegere

#46
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 Iliev20, on 31 mai 2020 - 18:15, said:

Toti vor sa ia bani fara bataie de cap si sa plece cat mai rapid.
Dar sunt si proprietari care se zgarcesc si negociaza la sange sperand in minuni la jumate de pret.

#47
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Mai in gluma, mai in serios: firma care "se baga" la construirea unei locuinte pentru un cetatean este de fapt o echipa de Dorei in regie proprie care si-a gasit un patron sa o exploateze.

#48
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@nicuurs... o firma care lucreaza cu totul la vedere (facturi, angajati etc) va fi cu cel putin 30-40% mai scumpa decat o echipa.... 19% e doar diferenta din TVA la care se adauga cheltuielile cu angajatii.
Acum sigur ca, construind cu o firma nu inseamna ca esti asigurat si nu te doare capul (din pacate)... o firma azi se inchide si maine se deschide alta... Inainte de a lua o decizie da un search pe google (listafirme.ro) si vezi un pic cum sta cu numarul de angajati, cifra de afaceri si profit. Fereste-te de cei care au 0 angajati (au firma doar pe hartie) sau cei care nu au cifra de afaceri...acele firme cum spunea si @crocko.dilul nu sunt decat niste dorei.

#49
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Bun. O firmă oferă un preț la manoperă cu 40% mai mare. Cât reprezintă prețul manoperei din prețul total al unei locuințe? Ca să pot face niște calcule.

#50
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
La roșu e mai simplu de estimat. Cam 30% as zice ca e manopera. La gata, e cam greu.

Edited by wizake, 01 June 2020 - 14:21.


#51
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Esti intr-o pozitie defavorabila.
Ar trebui macar sa pot stabili ce calitate a materialelor sa cumpere, inteleg ca nu te poti ocupa de achizitionare.
Si ti-ar trebui o persoana de incredere, un diriginte de santier, cred, care sa vina des si sa verifice pe-acolo.

LE: la mine manopera "la rosu" plus invelitoare a fost 26% din costuri.

Edited by crocko.dilul, 01 June 2020 - 18:33.


#52
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Bineînțeles că vom avea și diriginte de șantier. Am zis că nu mă pricep, nu că mă duc înainte cu ochii legați :)

#53
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 nicuurs, on 29 mai 2020 - 22:18, said:

[...]În altă ordine de idei, am câteva randări, dacă interesează pe cineva:

Un cuvant pe care-l folosesc cu mare grija: cocheta. Este o constructie cocheta. Spor!

#54
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 nicuurs, on 31 mai 2020 - 16:12, said:

[...]Întrebarea mea este: din experiența voastră, pentru construirea cu succes a unei case în regie proprie este necesar ca beneficiarul să aibă cunoștințe solide în domeniu sau se poate baza aproape exclusiv pe specialiști (proiectant, structurist, diriginte, constructor).[...]

Da! Daca vrei sa construiesti, in  regie proprie, trebuie sa ai cunostinte solide in domeniu. In plus, nimeni nu poate sti, ca la carte, toate operatiunile; de la prima sapatura, la montajul bucatariei ... sa zicem.
Noi, spre exemplu, am adunat - prin natura profesiilor, a educatiei si a pasiunilor noastre - un bagaj destul de impresionant de cunostinte din domenii diverse; instalatii, acustica, constructii  cu lemn, cu materiale naturale, automatizari, design, amenajari interioare, etc.  Cu aceasta baza, ne-a fost usor sa invatam despre montajul acoperisului si al ferestrelor; ca exemplu. Cu toate acestea, neavand cunostinte de betoane si nici vreun interes pe directia asta, am preferat sa nu ne mai batem capul cu ele si ne-am bazat pe dirigintele de santier.

Dirigintele de santier are un rol extrem de important. In afara atributiunilor obligatorii, date prin lege, poti sa-l implici si in alte tipuri de verificari si lucrari. Important este sa gasesti un diriginte bun, care isi face meseria, nu doar semneaza hartii; de preferat unul cu cunostinte solide de structuri (de fapt ... cam toti au asta) si de instalatii (pentru treceri, strapungeri, pozitionari, etc.)

In concluzie, uite ce as face eu, in locul tau. As angaja un constructor pentru constructia la rosu si as cauta un diriginte de santier dedicat. Cu un constructor decent si facand (tu) echipa, cu dirigintele, scade foarte mult probabilitatea ca lucrurile s-o ia pe aratura.
Daca vrei regie proprie, e mai simplu s-o faci pe partea de instalatii si finisaje. Una, ca ai mai mult timp de invatat, pana ajungi la acel stadiu, si a doua ca poti gasi echipe specializate.

Spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate