Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Sfat alegere facultate, clasa a-XI-a

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
andreys91

andreys91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 21.05.2020
Salut ! Sunt inca in liceu , clasa a 11 a , profil mate-info.... Doresc pe viitor sa devin programator... vreau sa stiu cat mai multe detalii , cum ati facut voi (daca e cazul).. mai am ceva timp sa invat mult mai mult pentru bac...
Ce facultate imi recomandati din Bucuresti?

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.392
  • Înscris: 21.04.2020
Eu am inceput la 7 ani, la Casa Pionierului. Posted Image
Dupa citiva ani am inceput sa invat singur.
Liceu mate-info, facultate ASE Statistica 1 an, apoi particulara, diploma, nu m-au ajutat niciodata la nimic.
Acum am peste 40 de ani si 90% ma descurc mediu/ok din freelancing, inca de la 14-16 ani.
Am muncit efectiv (angajat) cred ca vreo 4-5 ani in total.

Editat de MarianG, 22 mai 2020 - 10:12.
off-topic


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.501
  • Înscris: 10.08.2005
daca vrei sa va ghiontiti o faceti in privat, asta casa nu va ghiontesc eu pe voi.

Editat de MarianG, 22 mai 2020 - 10:16.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003

 andreys91, on 21 mai 2020 - 21:42, said:

Ce facultate imi recomandati din Bucuresti?
Ai doua variante principale: Automatica si Calculatoare de la Politehnica dar si Universitate sau Informatica de la Universitate din cadrul facultatii de mate-info. La politehnica inveti si proiectare hardware ceea ce implica pe langa matematica si fizica/electronica pe cand la info doar software (cu mate la pachet). Trage un ochi peste materiile de studiu de la fiecare, mai intreaba ce nu ti se pare cunoscut, si alege in functie de ce vrei sa programezi (principial).
O a treia cale e in cadrul ASE la Cibernetica, sectia Informatica Economica (unde combini info cu economia).

Editat de neagu_laurentiu, 22 mai 2020 - 10:33.


#5
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 19.12.2008
Tine cont si de modul cum vrei sa devii proramator.
Sunt de exemplu multi care prefera o facultate pe profil dar mai usoara, si invata mult pe cont propriu, exclusiv in subiectul care ii intereseaza.

Editat de reventon, 22 mai 2020 - 11:27.


#6
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Spiru Haret. In 1-2 ani sa ai diploma de programator si mergi doar sambata. Daca esti smecher o poti obtine fara sa mergi de loc. O sa razi bine de pe locul de munca de la stat de colegii tai ce au facut 4-5 ani din greu si acum lucreaza pe jumatate din cat castigi si cu concediu pe hartie, in timp ce tu primesti bani de concediu in plus de la stat. In timp ce ei studiaza tu poti lucra si sa iti cultivi relatiile pentru a ajunge la stat.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa extrapolarile politice, le numaram pe degete, nu-s relevante in statistica.

#8
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Sfatul meu: nu te gandi ca ajungi la facultate si inveti acolo programare....acolo nu prea ti se preda ... ti se cere sa stii deja.
Facultatea o faci ca sa stii sa inveti de unul singur si pentru diploma, care te ajuta mai mult sa iei primul job, pt ca de la un moment dat incolo, nimeni nu te mai intreaba de diploma, ci doar ce experienta ai si ce stii sa faci.


Acestea fiind spuse, unele diplome sunt vazute mai bine decat altele, deci nu te duce la o fabrica de diplome.

Edit: subscriu la ce a zis dionenina424 mai sus....cel mai bine lucrezi ca freelancer, nu ca angajat (dar asta dupa cativa ani de experienta)

Editat de daquinot, 22 mai 2020 - 22:43.


#9
andreys91

andreys91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 21.05.2020
Multumesc de raspunsuri !

Nu ma intereseaza diploma ,  vreau sa invat sa programez. In momentul acesta am de invatat pentru bac , dupa aceea nu prea am claritati la ce facultate sa merg... desigur ca bacul il voi da la informatica... dar presupun ca dupa bac am nevoie de cursuri de programare.. ce fac in liceu nu e cine stie ce...

#10
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 69
  • Înscris: 18.03.2010
Cineva mai sus a scris "nu te gandi ca ajungi la facultate si inveti acolo programare....acolo nu prea ti se preda ... ti se cere sa stii deja."

Cu tot respectul pentru cel care a scris, mie asta mi se pare o prostie. Eu am facut automatica si calculatoare la Poli in Bucuresti si am intrat la facultate dand examene la matematica si fizica, fara sa stiu o boaba programare. Asta In principiu din cauza profesorului, dar si din cauza mea ca nu am acordat informaticii atentie in liceu, fiind axat mai mult pe matematica.

In prima saptamana de facultate, la primul curs de programare, profesorul ne-a spus sa uitam toata informatica ce ne-a fost predata in liceu, pentru ca probabil nu ne-a fost predata cum trebuie (stia el ce stia).

Am luat 10 la examenul de programare de la acel curs. Au fost 3-4 persoane cu 10 din toata seria, aprox 80 de studenti.

Asta iti spun ca sa intelegi ca programarea se invata destul de repede, atat timp cat ai o baza buna in stiintele reale ( mate / fizica ) si gandire logica. Bineinteles, cu conditia sa tragi tare si sa inveti cat de mult poti, mai ales daca stii ca ai de recuperat.

Ori ca alegi Automatica si Calculatoare, ori Informatica de la Universitate, trebuie sa fii constient ca nicio facultate nu te va invata programare la un nivel extraordinar de ridicat. In domeniul asta tehnologiile cu care se lucreaza se schimba destul de repede si trebuie sa inveti in continuu chiar si (poate mai ales) dupa ce termini facultatea.

Eu nu i-as asculta pe cei care spun ca facultatea e degeaba, ca poti sa faci un curs specializat de 6 luni si e acelasi lucru. In facultate cunosti oameni inteligenti, colegi si profesori, care te vor ajuta sa te dezvolti din punct de vedere profesional, atat timp cat si tu esti interesat de asta. Facultatea e o experienta ca o armata, mai ales daca e o facultate grea, iar asta te va ajuta pentru tot restul carierei.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.501
  • Înscris: 10.08.2005
In ce an calendaristic?

#12
tzooshck

tzooshck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 69
  • Înscris: 18.03.2010
2012-2016

#13
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.960
  • Înscris: 02.02.2011
Gândește-te la ce vei face la 65 de ani, posibil 70.
Eu am trăit să văd programatori care trăiau ca nababii și apoi au fost dați afară din chirie, că nu mai aveau bani să și-o plătească.
Flash Actionscript.
Prin 2007 cine lucra în flash împușca lejer 1000 de euro (echivalentul unui salariu de vreo 2000 de euro acum), după câțiva ani nu mai cerea nimeni. Sigur, majoritatea programatorilor s-au reprofilat pe altceva, dar câțiva și-au furat-o rău.
La 18 ani vedeți doar partea „glamour” a meseriei de programator, în esență lovelele, dar nu vedeți problemele fizice, burnout-ul, scăderea acuității vizuale, automatizarea și robotizarea care deja înghit job după job.
Dacă idealul tău e să fii freelancer-frunza-frăsinelului toată viața, go for it. Nu-ți trebuie facultate. Cu puțin noroc vei muri înainte de 65 de ani și nici n-o să zici că ai pierdut ceva necontribuind la asigurările sociale. Programare înveți ușor din cursuri de specialitate, și din munca efectivă, practică.
Dar dacă vrei o carieră care să-ți ridice statutul de la pălmaș la cineva, facultatea este un must have. Nu te mai lua după cei care zic că „nu le-a folosit la nimic”. Din principiu, nu știi ce îți rezervă viața. Ai doar 18 ani. Gândește-te că până la 65-70 mai ai de tras.
Tu crezi că noi când aveam 18 ani credeam că va veni peste noi criza din 2008 sau pandemia din 2020?...

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017
studiile superioare ajuta si la pensie, asta cu freelance nu e trecuta la pensie. plus ca am intalnit destule pareri care ziceau ca nu e bine sa te iei dupa ce se zice pe internet , ca diploma nu ajuta cu nimic. ba ajuta. am intrebat si patroni de firme. si toti mi-au zis ca au cerut si diploma si notele. si ca a contat sa termini in institutie bine cotata gen politehnica
cursuri pe net se gasesc garla insa la scoala le inveti structurat , de la profesori ce le predau in logica folosirii la angajare, la slujba, nu cateva cursuri ce te invata bazele si atat. se dau n teme si te asculta sistematic

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.640
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 05 iulie 2020 - 15:48, said:

studiile superioare ajuta si la pensie, asta cu freelance nu e trecuta la pensie
Anii de studii sunt si nu sunt, depinde de legislatia momentului. Iar ca freelancer poti contribui singur la fondul de pensie cu cat vrei si poti, nu iesi mai prejos daca ai incredere in acest sistem.

Editat de neagu_laurentiu, 05 iulie 2020 - 16:41.


#16
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postkarax, on 05 iulie 2020 - 15:48, said:

studiile superioare ajuta si la pensie, asta cu freelance nu e trecuta la pensie. plus ca am intalnit destule pareri care ziceau ca nu e bine sa te iei dupa ce se zice pe internet , ca diploma nu ajuta cu nimic. ba ajuta. am intrebat si patroni de firme. si toti mi-au zis ca au cerut si diploma si notele. si ca a contat sa termini in institutie bine cotata gen politehnica
cursuri pe net se gasesc garla insa la scoala le inveti structurat , de la profesori ce le predau in logica folosirii la angajare, la slujba, nu cateva cursuri ce te invata bazele si atat. se dau n teme si te asculta sistematic
Platesti tu lunar pentru pensie... iar asta ca un patron a cerut diploma si notele, inseamna ca este e vorba despre o firma mica, pe undeva uitata si cu conceptii "legacy".

Facultatea conteaza destul de mult la salariu, pentru ca doar cei cu facultate sunt scutiti de impozit.

@initiator: Cel mai bine, pe langa facultate, sa te apuci sa inveti tu singur un limbaj de programare, orice iti place tie (poate iti plac limbajele OO sau cele non-OO sau esti o fire artistica sau vezi ca nu le ai cu progamarea dar iti plac sistemele sau ...). In plus, ai timp destul sa gasesti ceea ce iti place.

Editat de CryTeku, 06 iulie 2020 - 09:17.


#17
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posttzooshck, on 03 iulie 2020 - 23:14, said:

Cineva mai sus a scris "nu te gandi ca ajungi la facultate si inveti acolo programare....acolo nu prea ti se preda ... ti se cere sa stii deja."

Cu tot respectul pentru cel care a scris, mie asta mi se pare o prostie. Eu am facut automatica si calculatoare la Poli in Bucuresti si am intrat la facultate dand examene la matematica si fizica, fara sa stiu o boaba programare. Asta In principiu din cauza profesorului, dar si din cauza mea ca nu am acordat informaticii atentie in liceu, fiind axat mai mult pe matematica.

In prima saptamana de facultate, la primul curs de programare, profesorul ne-a spus sa uitam toata informatica ce ne-a fost predata in liceu, pentru ca probabil nu ne-a fost predata cum trebuie (stia el ce stia).

Am luat 10 la examenul de programare de la acel curs. Au fost 3-4 persoane cu 10 din toata seria, aprox 80 de studenti.

Asta iti spun ca sa intelegi ca programarea se invata destul de repede, atat timp cat ai o baza buna in stiintele reale ( mate / fizica ) si gandire logica. Bineinteles, cu conditia sa tragi tare si sa inveti cat de mult poti, mai ales daca stii ca ai de recuperat.

Ori ca alegi Automatica si Calculatoare, ori Informatica de la Universitate, trebuie sa fii constient ca nicio facultate nu te va invata programare la un nivel extraordinar de ridicat. In domeniul asta tehnologiile cu care se lucreaza se schimba destul de repede si trebuie sa inveti in continuu chiar si (poate mai ales) dupa ce termini facultatea.

Eu nu i-as asculta pe cei care spun ca facultatea e degeaba, ca poti sa faci un curs specializat de 6 luni si e acelasi lucru. In facultate cunosti oameni inteligenti, colegi si profesori, care te vor ajuta sa te dezvolti din punct de vedere profesional, atat timp cat si tu esti interesat de asta. Facultatea e o experienta ca o armata, mai ales daca e o facultate grea, iar asta te va ajuta pentru tot restul carierei.
Dimo (poate ati auzit de el) impreuna cu Serbanati ne-au spus ca ei presupun ca venind la calculatoare am avut curiozitatea sa invatam un limbaj de programare. dupa aceea ne-au dat temele pt proiectul de an. eu am invatat atunci assembler-ul de la HP 2100A, cei mai "maturi" si-l amintesc.
la cursuri si seminarii (nu la cele de hard) se faceau chestii despre sisteme de operare, gramatici formale, compilatoare si link-editoare, stocare date, chestii de computer science. cand mi-am bagat nasul prin sursa symbiont am inteles de ce.
in NA limbajul se invata la detaliu intr-un community colegiu de 2 ani. dar asta nu inseamna ca studiezi computer science.
am vazut foarte rar software engineers, altfel aveau tot felul de titluri, dar rar de SE. am vazut cei mai multi la eBay.
postul de programator este la baza labei gastii.

View PostCryTeku, on 06 iulie 2020 - 09:16, said:

Platesti tu lunar pentru pensie... iar asta ca un patron a cerut diploma si notele, inseamna ca este e vorba despre o firma mica, pe undeva uitata si cu conceptii "legacy".

Facultatea conteaza destul de mult la salariu, pentru ca doar cei cu facultate sunt scutiti de impozit.

@initiator: Cel mai bine, pe langa facultate, sa te apuci sa inveti tu singur un limbaj de programare, orice iti place tie (poate iti plac limbajele OO sau cele non-OO sau esti o fire artistica sau vezi ca nu le ai cu progamarea dar iti plac sistemele sau ...). In plus, ai timp destul sa gasesti ceea ce iti place.

cel mai bine ca FL traiesti din dividende (au si o rata mult mai mica de impozare) si ce economisesti pt batranete le pui in ceva ce
1. nu distruge sumele
2. nu distruge valoarea
3. asigura o crestere decenta

deci inseamna ca trebuie sa fi atent si sa ai grija de banii tai. adica sa mai inveti si din meseria asta ceva. in afara faptului ca vei invata singur tot timpul.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postneagu_laurentiu, on 05 iulie 2020 - 16:40, said:

Anii de studii sunt si nu sunt, depinde de legislatia momentului. Iar ca freelancer poti contribui singur la fondul de pensie cu cat vrei si poti, nu iesi mai prejos daca ai incredere in acest sistem.
da dar cine e freelancer e trecut in ceva registru , ce sa zica "x a contribuit cu y bani si la lucrat in  z firme pe internet"?

altfel institutiile de invatamant superior asigura si faptul ca e o diploma ce atesta ce afirmi ca stii. in plus institutiile astea iti ofera invatamant la nivel inalt , cu ultimele tehnologii in laboratoare , si cu ultimele descoperiri in materie , oricare materie ar fi
ca freelancer inveti de pe net de colo colo , insa nimic structurat, nimic la nivel inalt
cel putin asa mi se pare mie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate