Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Convertor de la HDMI la coaxial

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sorin_tm_mis

Sorin_tm_mis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.05.2020
Bună ziua. Am sa va expun pe scurt o situație și va rog sa îmi spuneți dacă exista o soluție tehnica. Va mulțumesc.
Mi-am construit recent o casa și toate cablurile pentru internet și TV le-am tras prin pereți. În fiecare camera, în spatele televizorului, am pus prize modulare cu mufa pentru internet și mufă pentru TV. La fosta locuință aveam decodorul de la Digi cu ieșire coaxiala și am putut sa pun spliter pentru mai multe televizoare.
La noua locuință, nefiind infrastructura de fibra optica, a trebuit sa iau antena satelit pentru TV. Decodorul are ieșire HDMI. Asta înseamnă că trebuie să iau câte un decodor pentru fiecare televizor sau smart card pentru fiecare televizor. Având în pereți cablu coaxial, as vrea sa montez decodorul de semnal în prima camera iar de acolo, printr-un convertor(dacă exista) sa îmi plece semnalul pe coaxial în toată casa. Știți dacă pot sa găsesc un astfel de convertor de la HDMI la coaxial? As vrea sa reduc cât mai mult cablurile prin casa, din acest motiv le-am tras prin pereți și nu as vrea acum în fiecare camera alt decodor cu alte cabluri. Pentru doua televizoare as putea sa iau smart card dar îmi rămân 5 televizoare fără. Va mulțumesc.

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
Pai si vrei ca toate televizoarele sa stea pe 1 singur post? Iti trebuie cabluri de la antena de satelit si cate un receiver de satelit la fiecare televizor in parte.

Inainte aveai ONT, nu decodor, care iti scotea semnal TV pe coaxial, acum e cu totul altceva.

#3
Sorin_tm_mis

Sorin_tm_mis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.05.2020
Ok. Am înțeles. Am crezut ca semnalul odată decodat poate fi retransmis pe coaxial. Multumesc

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,158
  • Înscris: 14.10.2008
Cea mai comoda varianta-Smart Card, daca ai tunner DVB-S la televizoare. Daca sunt smart TV, le poti lega la net prin UTP dar de unde net.

View PostSorin_tm_mis, on 21 mai 2020 - 14:20, said:

Ok. Am înțeles. Am crezut ca semnalul odată decodat poate fi retransmis pe coaxial. Multumesc

Receiverul ala de satelit merge pe cate 1 singur post. Daca ai avea toate televizoarele cu DVB-S si cartela, ai putea, cu splittere speciale de satelit, sa le legi direct la antena de satelit, e mai complicat. Ramai cu 1 singur TV, cel cu receiverul de satelit.

Si asteapta fibra sa vina in zona, sa ai si TV si net prin pereti, de la ONT.

#5
Sorin_tm_mis

Sorin_tm_mis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.05.2020
Doua tv-uri sunt smart, dar netul este mobile, deci e slăbuț. Multumesc

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca vrei ca televizoarele sa fie independente, iti trebuie receptor/smartcam pentru fiecare. Si antena sa aiba LNB multiplu, din care sa plece cate un coaxial spre fiecare TV. Stiu ca exista LNB cu patru posturi, nu stiu daca sunt si mai "mari". Pentru al 5-lea Tv ai putea splita un cablu, dar receptor tot iti trebuie. Si va trebui sa separi cele doua televizoare splitate prin cate un condensator de cativa pF in mufa TV pe firul central.

#7
Sorin_tm_mis

Sorin_tm_mis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.05.2020
Multumesc

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSorin_tm_mis, on 21 mai 2020 - 12:05, said:

printr-un convertor(dacă exista) sa îmi plece semnalul pe coaxial în toată casa
Exista echipamente dar insemna sa devii un mini provider CATV ori investitia e prea mare pentru scopul tau.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,445
  • Înscris: 08.02.2011
Decodorul ala nu are si el iesire de coaxial ?  Unele au ( in afara de iesirea hdmi ).

#10
Sorin_tm_mis

Sorin_tm_mis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.05.2020
Nu, nu are

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate