Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Se mai fac angajari?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Gata, am băgat discu' "Canada" și am rezolvat problema. Da' până să ajungă acolo Canada, ce au făcut? Sau s-au trezit canadienii in anul 1500 cu "bingo, fraților, ajutor social de 500 euro și aia e".

Bai ce gândire pot avea unii. Și nu oricum, ci comparație cu ce fac leprele prin alte țări. A.k.a. asistații sociali. A.k.a. visul romanesc.

Ca și alți informați cu "ne da UE bani". De unde, boss? Au o imprimanta de bani sau cum?

Mama ei de logica și de educație... Complicata mai e scoala românească. Mult, mult prea complicată pentru multe putori.

#56
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Nu da UE. Cetatenii platitori de taxe si impozite dau la UE si UE da mai departe...greu cu logica

Ajutorul social e insignifiant. Mai bine luati-va de leprele ce zac in parlament.

#57
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Adica românii plătitori de taxe plătesc (era sa scriu că sunt jupuiti de toți atârnătorii) ajutoarele leprelor. Pai scrie bre așa, nu o baga pe aia cu UE da ajutoare. Că mai cred prostii cu 2 clase.

#58
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postenergizer777, on 25 iunie 2020 - 08:07, said:



Mulțumesc foarte mult pentru locatie si salariu, pe care mi le-ai comunicat Ăźntr-un mesaj privat. Mi-am făcut Ăźnsă un calcul și, cel puțin in cazul meu de persoana singura fără nici un fel de obligații și cu pretenții foarte reduse privitor la nivelul de trai, in situatia mea, repet, nu cred ca as face o afacere buna dacă vin sa lucrez la tine. Am realizat socoteala de mai jos și nu-mi iese favorabila deloc. Poate acesta sa fie motivul din cauza căruia nu gasesti angajați.

Calcul:

Cluj Napoca: Salariu 2000 lei net = 413.19 Euro

Chirie garsoniera Cluj Napoca = 200 Euro
Intretinere, internet, telefon = 200 lei = 41.31 Euro
Hrana = 200 Lei = 41.31 Euro (mananc parizer cu piine)
Transport = 140 lei = 28.93 Euro
--------------------
Total = 311.55 Euro

Cistig net maxim = 413.19 Euro - 311.55 Euro = 101.64 Euro (considerand ca nu am nici un fel de cheltuieli neprevăzute).

============================================================

Canada, Montreal (unde locuiesc acum): Ajutor Social pe viata = 740 CAN = 482 Euro (stau acasa toata ziua)

Chirie + internet + Ăźntreținere + telefon = 490 CAN = 319.44 Euro
Mancare = 150 CAN = 97.79 Euro (parizer cu piine)
Transport = 0 Euro (pentru cumparat mancare ma deplasez pe jos)
--------------------
Total = 417.23 Euro

Cistig net maxim = 482 Euro - 417.23 Euro = 64.77 Euro (considerand ca nu am nici un fel de cheltuieli neprevăzute)

============================================================

Deci vin si lucrez la Cluj Napoca sa pun deoparte 101.64 Euro/luna sau stau degeaba la Montreal și economisesc 64.77 Euro/luna! Cum este mai bine?
Când firma mea o sa fie in Montreal, voi plăti salariile de acolo și voi cere preturile de acolo clienților. Deocamdată firma e in Romania și sunt nevoit să cer preturile de aici. O lucrare care in alte tari e 2-3000 de euro, aici e 7-800.
2000 de lei mi se pare rezonabil in condițiile in care nu știi face nimic. Cel puțin câteva luni sunt pe pierdere cu tine pentru că trebuie să te învăț. După asta urmează încă vreo câteva luni când sunt pe zero și abia apoi am de câștigat. Dar durează cel puțin un an să îmi amortizez pierderea.
Și ai calculat greșit. Poate nu ai chirie ci faci naveta de la 10 km și ți-o mai și decontez eu.
Ore suplimentare daca e cazul, sunt plătite dublu conform legii, dar nu e cazul de mai  mult de 2-3 ori pe an.

Edited by PoeOvidiu, 25 June 2020 - 21:04.


#59
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Daca e cu training m-as baga eu. Din punctul asta de vedere te felicit. O majoritate covarsitoare vor experienta de cel putin 2 ani.

#60
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View PostPoeOvidiu, on 25 iunie 2020 - 21:03, said:

Dar durează cel puțin un an să îmi amortizez pierderea.
Și ai calculat greșit. Poate nu ai chirie ci faci naveta de la 10 km și ți-o mai și decontez eu.
Ore suplimentare daca e cazul, sunt plătite dublu conform legii, dar nu e cazul de mai  mult de 2-3 ori pe an.

Chirie voi avea, ca nu sunt din județul Cluj. Mulțumesc pentru decontarea navetei.
Deci practic începi sa faci profit de pe urma mea in 12 luni de la angajare. Nu cred ca este o afacere buna pentru tine. Intr-un an, de obicei, muncitorul iti pleacă, chiar dacă faci cu el profit din prima zi.

#61
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postionutantonesei, on 25 iunie 2020 - 22:41, said:

Daca e cu training m-as baga eu. Din punctul asta de vedere te felicit. O majoritate covarsitoare vor experienta de cel putin 2 ani.
Hai că te angajez.

#62
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postenergizer777, on 26 iunie 2020 - 02:12, said:

Chirie voi avea, ca nu sunt din județul Cluj. Mulțumesc pentru decontarea navetei.
Deci practic începi sa faci profit de pe urma mea in 12 luni de la angajare. Nu cred ca este o afacere buna pentru tine. Intr-un an, de obicei, muncitorul iti pleacă, chiar dacă faci cu el profit din prima zi.
De ce dreacu' muncesti cand pomana porcului e mai buna in Canada?! Nu-ti da cu virgula, pomanagiule?! Hai, baga sociale in Canada si taci dreacu' din gura. Ca asa s-a construit Canada - cu pomanagii din Romania.

Cand le f*ti o bata peste ochi, se plang ca-si discriminati. #BLM? #RLM?

Edited by dexterash, 26 June 2020 - 05:22.


#63
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View PostPoeOvidiu, on 25 iunie 2020 - 21:03, said:

2000 de lei mi se pare rezonabil in condițiile in care nu știi face nimic. Cel puțin câteva luni sunt pe pierdere cu tine pentru că trebuie să te învăț. După asta urmează încă vreo câteva luni când sunt pe
Exista un lucru pe care nu îl înțeleg. Esti pe pierdere, sa spunem, 4 luni pana ma inveti. Pe urma, de ce încă 4 luni nu ti-as aduce nici un profit dar nici pagube? Odată ce m-ai antrenat ar trebui sa încep să-ți fac bani la maxim, altfel înseamnă ca tot in proces de învățare sunt! 8 luni de training mi se pare enorm. Trebuie sa dai detalii asupra muncii care trebuie efectuata. Pare sa fie ceva foarte dificil.

#64
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View Postdexterash, on 26 iunie 2020 - 05:16, said:

Hai, baga sociale in Canada si taci dreacu' din gura. Ca asa s-a construit Canada - cu pomanagii din Romania.

Gura pacatosului adevar graieste!
Exact asa s-a construit Canada, cu oameni care trăiesc din ajutor social.

Canada aduce 350 mii emigranti pe an stiind bine ca nu exista locuri de munca pentru ei. După vreo 5-6 luni, cand își termina banii fără să găsească vreun job, noul venit cere social pe care îl dă pe chirie și mancare. Lui nu ii ramane nimic. In felul acesta statul hrănește proprietarii de imobile care fac profituri puternice de pe urma ajutoarelor chiriașilor iar cu banii castigati aceștia construiesc alte case pe care le închiriază și tot așa.

Populatia nascuta in Canada are spor natural zero deci pentru ei nu este nevoie de construit case. Tot ce se cladeste este pentru emigranții care trăiesc din ajutor social. Si uita asa creste Canada cu 1 750 000 camere la fiecare 5 ani.

Sa nu-ti imaginezi ca emigrantii se duc in noile locuințe. Nu, canadienii locali se muta in ele și lasa casele mai mult sau mai puțin deteriorate (ca totul este făcut din lemn) noilor veniti.

Asa functioneaza economia Canadiana.

#65
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postenergizer777, on 26 iunie 2020 - 05:24, said:


Exista un lucru pe care nu Ăźl Ăźnțeleg. Esti pe pierdere, sa spunem, 4 luni pana ma inveti. Pe urma, de ce Ăźncă 4 luni nu ti-as aduce nici un profit dar nici pagube? Odată ce m-ai antrenat ar trebui sa Ăźncep să-ți fac bani la maxim, altfel Ăźnseamnă ca tot in proces de Ăźnvățare sunt! 8 luni de training mi se pare enorm. Trebuie sa dai detalii asupra muncii care trebuie efectuata. Pare sa fie ceva foarte dificil.
Nu e dificil. După 2-3  luni deja te descurci cat de cât. După 4 luni deja știi aproape tot dar ești începător și nu ai viteza de lucru. Adică știi ce trebuie sa faci, știi cum dar inca nu ai experiența necesară să faci suficient de repede încât să aduci profit. După încă 3-4 luni începe să crească și productivitatea. Iar încă 3-4 durează să îmi recuperez eu banii cu care te-am platit când nu știai nimic, ba mai mult, nu am produs nici eu la capacitate deoarece in loc sa lucrez, îți arătam și explicam ție.
Dar prefer așa decât unul cu experiență care lucrează prost și nu îl mai pot forma.

#66
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
PoeOvidiu accepti o persoana de 52 de ani? Am un prieten de 52 de ani din Floresti care de 5 luni e pe liber. Meseria lui e electrician .... dar accepta sa lucreze ca orice. Dacă da, lasa o modalitate de contact pe pm.

#67
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Accept cu condiția să poată învăța. Sunt oameni la 50 care inca pot învăța și oameni la 35 care refuză să învețe ceva nou.

#68
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View PostPoeOvidiu, on 26 iunie 2020 - 06:03, said:

Nu e dificil. După 2-3  luni deja te descurci cat de cât. După 4 luni deja știi aproape tot dar ești începător și nu ai viteza de lucru. Adică știi ce trebuie sa faci, știi cum dar inca nu ai experiența necesară să faci suficient de repede încât să aduci profit. După încă 3-4 luni începe să crească și productivitatea. Iar încă 3-4 durează să îmi recuperez eu banii cu care te-am platit când nu știai nimic, ba mai mult, nu am produs nici eu la capacitate deoarece in loc sa lucrez, îți arătam și explicam ție.
Dar prefer așa decât unul cu experiență care lucrează prost și nu îl mai pot forma.
Hai ca sunt curios. Ce trebuie făcut de fapt? M-am uitat pe site-ul "In lumea abrazivelor; http://cristomar.ro/" dar nu imi da prea multe indicii despre job. Vorbeai de un anunț de angajare. Unde se găsește pe net? Scrie acolo ce trebuie făcut?

#69
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Atât că postul nu e la Cristomar. In rest sa fii tu sănătos că  la mine nu prea tine băgatul bățului prin gard. Când o să am un post vacant in Canada o sa te anunț.

#70
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View PostPoeOvidiu, on 26 iunie 2020 - 08:35, said:

Atât că postul nu e la Cristomar. In rest sa fii tu sănătos că  la mine nu prea tine băgatul bățului prin gard. Când o să am un post vacant in Canada o sa te anunț.
Anuntul tau este de genul: "Inchiriez garsoniera, județul Cluj, 200 Euro", fara sa zici zona. Din cauza asta nu se interesează nimeni de jobul pe care zici ca-l ai.

Edited by energizer777, 26 June 2020 - 09:29.


#71
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Anunțul e cum trebuie. Cu locație exactă.

#72
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View PostPoeOvidiu, on 26 iunie 2020 - 09:29, said:

Anunțul e cum trebuie. Cu locație exactă.
Nu se știe ce anunț ai. Mai mulți useri trag de tine și degeaba. Omul trebuie să cunoască ce are de făcut, la ce se baga, oricat de necalificat ar fi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate