Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Se mai fac angajari?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
derikarrow

derikarrow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.05.2020
Salutare,

Dupa ce s-a terminat starea de urgenta, credeti ca de luni vor reincepe angajarile?
In afara de supermarkete, call-centere si  companii  IT  , in ce domenii se fac angajari avand in vedere ca hotelurile,  restaurantele, cinematografele si cafenelele raman inchise?

La Glovo vad ca s-au sistat angajarile pe Bucuresti din cauza ca au destul personal.

Primaria mai angajeaza personal  pentru  ingrijire spatii verzi?

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
unde ai vrea sa incerci?

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012
In primul loc, cam unde sa se faca angajarile astea?
Ca una e Bucurestiul, alta satul nu stiu care.

Apoi, depinde ce competente ai.
La supermarketuri angajeaza mai mereu, daca esti atent.
Curieri, soferi, sunt anunturi destule pe bestjobs, cauta si tu.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 30.08.2017
Angajări vor tot fi acolo unde criza a cauzat necesar ridicat. Exemple care îmi vin rapid in minte: alimentație, curățenie, curierat, video chat.

Ca firme... Dedeman si Kaufland din câte știu angajează. Intră pe Best Jobs si vezi ce anunțuri au fost adăugate un ultima vreme.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002
In alimentatie n-a generat necesar suplimentar. Nu se mananca mai mult ca inainte.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 30.08.2017
Nu, dar ritmul de dezvoltare nu s-a schimbat prea mult. Marile lanțuri încă deschid magazine noi.

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeorge_alexandru, on 17 mai 2020 - 16:07, said:

Marile lanțuri încă deschid magazine noi.

Care magazin nou ai auzit ca s-a deschis sau macar ca se va deschide?

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
Lidl deschide de zor, are mere deficit de personal si aparent plateste binisor.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015
In IT stagneaza treaba putin, la unii le-au fost scazute salariile si s-au anulat interviurile ce urmau sa aiba loc.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvalirex, on 17 mai 2020 - 16:19, said:

Care magazin nou ai auzit ca s-a deschis sau macar ca se va deschide?
ceva profi s-a deschis marti -miercuri si de dimineata pensionarii se interesau de zona unde este.asa am aflat si eu de deschidere.mergeau ca la meca cu covidu-n brate imediat dupa starea de urrgenta

#11
derikarrow

derikarrow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.05.2020
Nu doresc sa lucrez in supermarkete pentru ca nu vreau sa risc sa ma infectez, plus ca e munca prea grea.

In IT nu ma pot angaja pentru ca nu am calificare.   M-a sunat o companie sa sustin un intervi online  pentru un post de Quality Assurance Work from Home, dar nu mi-a mai dat  raspunsul si sunt trei  saptamani de atunci.  

Glovo ar fi preferabil  fiindca e singurul ce angajeaza livratori pedestri, fara masina sau bicicleta (avand in vedere ca nu am carnet de sofer), dar vad ca angajarile pe Bucuresti s-au sistat.  Plus ca e o munca mai usoara, doar transport mancarea intr-un ghiozdan, mult mai usor decat la supermarket unde aranjez marfa, stau sa ma cert cu clientii la caserie, scanez produsele, transport marfa, arunc gunoiul.  

Am aplicat la o gramada de posturi BPO pe ejobs si bestjobs, dar n-am primit niciun telefon.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTruculMagic, on 17 mai 2020 - 16:38, said:

In IT stagneaza treaba putin, la unii le-au fost scazute salariile si s-au anulat interviurile ce urmau sa aiba loc.

La mine încă angajează. Si mai primesc din când in când solicitări via Linked in de la alte firme.

#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,729
  • Înscris: 22.11.2007
ce se deschide acum sunt proiecte incepute de 1 an de zile e evident ca nu baga nimeni milioane de euro si apoi sa renunte. de inceput proiecte noi acum nu prea cred , evident fiind o chestie de moment, daca criza nu se va resimti prea tare usor usor se va reveni la normal. totul tine de evolutia virusului, daca se diminueaza scapam ieftin daca se prelungeste....e groasa.  

adevaratul punct al adevarului va fi peste 1-2-3 luni cand toate tarile vor fi deja relaxate si sa vedem daca merge treaba (nr de imbolnaviri mic) si in conditii de relaxare.


totusi in privinta angajarilor adevarata provocare de fapt este doua:
- sa fie companii care angajeaza (inevitabil vor fi cateva dar nu multe)
- "bataia" pe piata muncii va fi enorma. vom avea in orice moment multe sute de mii daca nu chiar 1 milion de oameni care cauta job.  inevitabil asta va duce la sanse mai mici de angajare sau chiar sa accepti salariu mic doar sa iti gasesti undeva. in joburile de la baza societatii din pacate patronii vor avea grija sa ofere din nou salarii de rahat pe principiul: e plin la usa mea de oameni care vor jobul asta. in ultimii 4-5 ani asta cred ca a fost marea schimbare din tara asta, cei de la baza societatii au inceput sa castige tot mai decent strict pt ca era o oarecare criza de locuri de munca.

Edited by bossake, 17 May 2020 - 17:39.


#14
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 08.08.2018

View PostTruculMagic, on 17 mai 2020 - 16:38, said:

In IT stagneaza treaba putin, la unii le-au fost scazute salariile si s-au anulat interviurile ce urmau sa aiba loc.

Si la noi angajeaza, ma rog, corect este ar angaja, pentru ca nu gasesc cu calificarea necesara, aia cand vor sa plece primesc o oferta pe care n-o pot refuza. Si doar ce am primit toti niste bonusuri, pentru ca de, am avut mai mult timp sa lucram daca nu am mai pierdut cate 2 ore pe drum zilnic. Se pare ca de-acum inainte o sa cam muncim de acasa, si-au dat baietii seama ca pot economisi daca nu mai platesc chirie la ditamai spatiul, basca celelalte cheltuieli conexe.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 30.08.2017
La noi spațiul de birouri a fost prevazut de la început sa permită doar 80% din angajați. Covidul asta o sa accelereze fenomenul de migrare spre lucratul de acasă, acolo unde este posibil.

La soție au făcut aia calculele si planul e ca maxim 500 oameni din 1300 pot veni la birou ca sa respecte recomandările de distanțare.

Dar cel mai limitativ mi se pare metroul. Oricâte garnituri ar baga, dacă se respecta recomandările nu au cum sa facă față fluxului de oameni.

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001
Aiming high...
Let me guess, nu iti place munca, te plangi de bani, nu iti place interactiunea cu oamenii si iti plac jocurile pe calculator.

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,178
  • Înscris: 10.07.2013
La multinationala in care lucrez sunt blocate angajarile de personal pana la sfarsitul anului....

#18
derikarrow

derikarrow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.05.2020

View PostCourage, on 17 mai 2020 - 18:05, said:

Aiming high...
Let me guess, nu iti place munca, te plangi de bani, nu iti place interactiunea cu oamenii si iti plac jocurile pe calculator.
Normal,  dupa ce am terminat o facultate si m-am apucat de un master umanist ,  numai de muncit   la Mega Image , carat marfa si sa fiu umilit de cozi de clienti nu-mi arde.

Prefer sa gasesc ceva usor,sa lucrez de unul singur si sa fac mai putina munca pentru mai putini bani.
Asa, nu trebuie sa lucrez intr-un loc cu prea multi oameni, si nici nu ma stresez prea tare.


Am spus ca Glovo m-ar interesa, dar angajarile sunt suspendate.

Eu intentionez sa ma angajez, sa-mi strang bani, si sa ma apuc de cursuri de programare sa pot munci de acasa in domeniul IT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate