Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Tulburarea linistii publice

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Foarte posibil sa depinda atributiile de la o localitate la alta. In cazul meu zgomotul era facut de vecini. Nu stiu daca i-au legitimat sau nu dar i-au linistit.
In plus, cu mine s-au purtat foarte frumos si au vorbit si respectuos. Poate am avut noroc.

#74
pufitza

pufitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2010
Buna ziua, stiti cumva daca aceste reclamații pentru tulburarea liniștii publice se pot face in mod anonim? (Sau cel putin daca politia poate pastra anoninimatul)

#75
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Reclamația nu poate fi anonima. Trebuie să-ți spui numele și CNP-ul.
Poți in schimb sa soliciti sa nu-ți fie dezvăluită identitatea. Polițistul oricum nu va spune cine a făcut reclamația. Dar dacă vrei, poți fi de față cînd bate la ușă scandalagiului că sa asiști și să semnezi că și martor PV-ul.

#76
pufitza

pufitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2010
Multumesc!

#77
winstonn33

winstonn33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.06.2013

View Postmaria_laura_alexa, on 17 mai 2020 - 12:00, said:

Traducere: ti ciuda ca ei se distreaza toat ziua si tu stai singur acasa si o freci la rece.
Roman tipic turnator,capra vecinului etc
Decat sa faceti rau altora pentru ca va e ciuda ca viata voastra e mai naspa mai bine ati incerca sa faceti ceva ca sa va imbunatatiti viata

ar fi fost bun si un buton de dislike pentru comentarii de genul asta.

#78
Roana99

Roana99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2022
Si eu am probleme cu un vecin, cu toate ca stau la curte.
Petrecerile vecinului respectiv (cu invitati sau fara) incep la ore diferite ziua sau noaptea (dupa cum are chef) si dureaza mai multe ore, timp in care de fiecare data are scoase boxele afara in curte folosite la volum maxim.
  Pe langa galagia produsa de muzica data foarte tare, respectivul vecin are obiceiul sa urle si sa chiuie, ca la nunta. In repetate randuri chiar invitatii lui au avut tentative de al tempera.

    In ultimele 5 luni, din luna August 2021 si pana in luna Februarie 2022  a avut/dat  peste 20 de petreceri, toate cu boxele scoase in exterior si cu zgomot la maxim.

  Am ajuns sa stam cu teama ca, incepe harmalaia ori de cate ori se apropie un weekend sau urmeaza vre-o zi de sarbatoare.

Pana acum am tolerat iar ulterior am si incercat, in diferite moduri sa ii aratam ca ne deranjeaza, am pus si noi muzica odata cu el, chiar l-am rugat prin megafon sa dea muzica mai incet, dar bineinteles fara efectul dorit. Ba mai mult, ne-a amenintat el pe noi ca depune plangere. Probabil pe motiv ca ii bruiem petrecerile???

Mai nou, pt. ca e cam frig afara, respectivul sta in casa, dar lasa boxele afara cu muzica data special la maxim, ca si forma de agresiune, stiind ca ne deranjeaza.

  In acest caz, nu este vorba de ascultat vre-un post de radio sau de ascultat muzica in mod normal cu aparatura normala.
  Respectivul foloseste boxe mari de petrecere tip ,,public addres'' cu vattaj foarte mare.
Nu cred ca mai e cazul sa mai specific ce fel de muzica asculta.
In fine, chiar daca ne refugiem in casa, bass-ul foarte puternic, se aude chiar si cu toate ferestrele tip termopan inchise.

Din pacate locatia este la sat undeva langa bucuresti (zona mihailesti giurgiu) unde noi nu suntem localnici veritabili avand o casa de vacanta aici doar de cativa ani.
  Respectivul insa, este localnic, de curand si-a facut o casa foarte aproape de a noastra, (distanta cam 50 metri), ii stie pe toti din sat si se pare ca si politia se cunoaste cu el.
Asa ca politia nu-i face nimic. Ba chiar cred ca am vazut pe unul din ei (devenit politist prin cursurile rapide acelea de 6 luni) invitat si el la petrecere.
Mai mult, are chiar si o ruda al carui ginere a fost sef de post chiar in satul respectiv. Deci… in momentul in care sun la politie, in 10 minute muzica se opreste… si oricum, cand afla locatia, politia apare dupa mult timp, sau nu mai vine deloc. (Prima data am crezut ca e o coincidenta, dar ulterior m-am convins ca e o regula).
  Am vb. telefonic si cu actualul sef de post din sat, dar a fost foarte reticent.
Cand i-am spus ca daca lucrurile continua asa, o sa vin sa depun plangere, mi-a dat de inteles (asa ca nota de descurajare) ca: ,,mai intai trebuie sa constate politia galagia ca sa pot face plangerea'' ???
,dar asa cum am spus mai sus, cineva il anunta si politia chiar daca apare, nu mai are ce sa constate.

Bineinteles ca m-am suparat si ambitionat si acum voi trece peste etapa cu plangerea la seful de post.
Din fericire sunt si alte institutii abilitate sa faca lumina in aceste cazuri.
  
Asa ca: pentru toti cei care au aceleasi probleme cu vecinii galagiosi si care locuiesc in perimetrul mentionat mai sus (pana in 10-20km distanta), daca va pot ajuta cu orice, cum ar fi: prezenta mea ca martor la politie sau chiar in instanta, sau cu asistenta juridica, atat cat ma pricep, o voi face cu placere.
Consider ca in acest fel; ajutandu-ne fizic (si reciproc) unii pe altii (nu doar din spatele tastaturii) o sa reusim mai usor sa ne obtinem linistea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate