Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tulburarea linistii publice

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Buna ziua.
Se da urmatoarea situatie: tulburarea linistii publice, mai precis petrecere cu muzica la maxim care tine pana la 4 dimineata.
Chemat politia...acestia vin, bat la usa, petrecaretii deschid in cele din urma, dar sunt in stare avansata de ebrietate si politia nu reuseste sa ii legitimeze, ei refuza sa prezinte buletinele. Politistii  spun ca nu pot intra peste ei in casa (logic).
Problema e urmatoarea: acei cetateni care petreceau nu locuiesc acolo, vin din cand in cand si fac noaptea petreceri, cu acordul proprietarului, apartamentul e nelocuit in mod curent.
Intrebarea mea e, ce e de facut in cazul asta?
Ar trebui amendat chiar proprietarul, pentru ca permite asa ceva, dar nu stiu ce prevede legea. Poate fi amendat?

Edited by epetroiu, 17 May 2020 - 11:53.


#2
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Traducere: ti ciuda ca ei se distreaza toat ziua si tu stai singur acasa si o freci la rece.
Roman tipic turnator,capra vecinului etc
Decat sa faceti rau altora pentru ca va e ciuda ca viata voastra e mai naspa mai bine ati incerca sa faceti ceva ca sa va imbunatatiti viata

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Politie de fiecare data. Nu ai ce sa faci altceva, legal.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 maria_laura_alexa, on 17 mai 2020 - 12:00, said:

Traducere: ti ciuda ca ei se distreaza toat ziua si tu stai singur acasa si o freci la rece.
Roman tipic turnator,capra vecinului etc
Decat sa faceti rau altora pentru ca va e ciuda ca viata voastra e mai naspa mai bine ati incerca sa faceti ceva ca sa va imbunatatiti viata

Proba de nesimțire în direct.

#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

 maria_laura_alexa, on 17 mai 2020 - 12:00, said:

Traducere: ti ciuda ca ei se distreaza toat ziua si tu stai singur acasa si o freci la rece.
Roman tipic turnator,capra vecinului etc
Decat sa faceti rau altora pentru ca va e ciuda ca viata voastra e mai naspa mai bine ati incerca sa faceti ceva ca sa va imbunatatiti viata

vede-te-as cu vecini de astia petrecareti vecini, care sa-si umfle boxele la maxim cand vrei sa dormi..

Edited by vanitty, 17 May 2020 - 12:03.


#6
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 maria_laura_alexa, on 17 mai 2020 - 12:00, said:

Traducere: ti ciuda ca ei se distreaza toat ziua si tu stai singur acasa si o freci la rece.
Roman tipic turnator,capra vecinului etc
Decat sa faceti rau altora pentru ca va e ciuda ca viata voastra e mai naspa mai bine ati incerca sa faceti ceva ca sa va imbunatatiti viata

Posted Image

Tu esti inteligenta asimptomatica?
Care zi mai fetito? E vorba de intervalul 0-4 dimineata, cand lumea se odihneste.
Esti analfabeta functional?

Edited by epetroiu, 17 May 2020 - 12:06.


#7
eagle_xl

eagle_xl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 10.01.2019

 maria_laura_alexa, on 17 mai 2020 - 12:00, said:

Traducere: ti ciuda ca ei se distreaza toat ziua si tu stai singur acasa si o freci la rece.
Roman tipic turnator,capra vecinului etc
Decat sa faceti rau altora pentru ca va e ciuda ca viata voastra e mai naspa mai bine ati incerca sa faceti ceva ca sa va imbunatatiti viata
Adica sa ia un bax de bere sa mearga si el la petrecere,pana dimineata. Poate omul merge la munca a doua zi,poate are un copil mic,poate vrea pur si simplu sa doarma! Amice,ai vorbit exact cand trebuia sa taci! Fir-ar capra noastra a dreacu sa fie! Posted Image))

Edited by eagle_xl, 17 May 2020 - 12:07.


#8
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Ei, ignorati tuta.

#9
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Deci, poate fi amendat proprietarul?
Nesimtitul locuieste in acelasi bloc (are 2 apartamente), el sta la etajul 4 si pune apart de la parter(de sub mine) la dispozitia unui grup de maimute. Ca altfel nu poti sa ii califici, la ce se aude de dedesubt peste manele, zici ca e gradina zoologica. Posted Image

De aia zic, de la maimutele care vin acolo nu poti avea pretentii, singura sansa e sa fie luat la intrebari proprietarul ca sa nu le mai dea voie.

Edited by epetroiu, 17 May 2020 - 12:22.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
E greu să fii pensionar. Dormi toată ziua și toată noaptea.
     Eu dacă vin obosit de la muncă dorm lângă o boxa de 300 de wati.
     Dacă nu ai o viață proprie începi să te iei de viețile altora.


#11
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Asa am si eu un vecin care a chemat gaborii ptr ca am dat muzica tare dar abia se auzea din curte pana la strada si am boxe de 500 W cat dulapul si curte mare.
Dar militaiul nu l-a bagat inseama ca este cunoscut deja ca reclamangiu.
A chemat si pompierii cand am facut foc la strada
Si pe toti vecinii ii reclama cand construiesc ceva ca n-au autorizatie.Dar de la unul a luat bataie :D
Lumea zice ca a lucrat in securitate,coincidenta?

#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 cspot, on 17 mai 2020 - 12:24, said:

E greu să fii pensionar. Dormi toată ziua și toată noaptea.
Eu dacă vin obosit de la muncă dorm lângă o boxa de 300 de wati.
Dacă nu ai o viață proprie începi să te iei de viețile altora.

Altu Posted Image)
Bai, stii unde ma doare de ce fel dormi si cum dormi tu? E din 3 litere...
Si nu-s pensionar.

Edited by epetroiu, 17 May 2020 - 12:26.


#13
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Cand eram mika faceam foc de tabara la strada aproape in fiecare zi si ne adunam multi si aveam muzica la combina pe baterii era super misto.Acum toti stau in case ptr ca s-au inmultit reclamangii peste tot, au ajuns romanii o natie de frustrati

#14
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 maria_laura_alexa, on 17 mai 2020 - 12:26, said:

Cand eram mika faceam


Creierul ti-a ramas tot la stadiul de atunci :)

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 cspot, on 17 mai 2020 - 12:24, said:

E greu să fii pensionar. Dormi toată ziua și toată noaptea.
Eu dacă vin obosit de la muncă dorm lângă o boxa de 300 de wati.
Dacă nu ai o viață proprie începi să te iei de viețile altora.

Felicitari. Eu nu pot sa dorm decat in liniste. Cu ce e relevanta experienta ta pentru situatia de fata?

@initiator, in afara de a insista cu reclamatiile la politie nu ai ce face.
Ar fi util sa faci si reclamatii in scris iar daca mai ai vecini deranjati puteti sa faceti toti reclamatie. Pana la urma se va lasa cu amenzi mari si probabil se vor potoli dar momentan e un razboi al nervilor.

#16
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 maria_laura_alexa, on 17 mai 2020 - 12:26, said:

faceam foc de tabara la strada aproape in fiecare zi

Du-te intr-o padure si traieste atunci. Faci ce vrei.
Cat timp stai intr-un oras, intr-un cartier, respecti niste reguli de ciivlizatie.

Edited by epetroiu, 17 May 2020 - 12:30.


#17
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

 maria_laura_alexa, on 17 mai 2020 - 12:26, said:

Cand eram mika faceam foc de tabara la strada aproape in fiecare zi si ne adunam multi si aveam muzica la combina pe baterii era super misto.Acum toti stau in case ptr ca s-au inmultit reclamangii peste tot, au ajuns romanii o natie de frustrati

Frustrarea e direct proportionala cu lipsa de bun simt a celor din jur.

Pentru initiator:
Le pune la dispozitie apartamentul contra cost? Participa si el? Fiind contraventie, nu poate fi sanctionat decat cel care tulbura efectiv linistea in bloc (nu poti sanctiona instigatorii sau complicii).

26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

1)  Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la pct. 2), 5)-10), 13), 15), 19), 20), 26), 29), 31) și 32);

#18
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 SpeedDemon, on 17 mai 2020 - 12:28, said:

E una intr-un sat vecin, baba da telefon la politie daca da vreun vecin foc la vreascuri ca ii afuma casa, inclusiv aia de la 500+ metri distanta de casa ei...

Repet: muzica pana la 4(patru) dimineata. Este a sasea oara in ultimele luni. Abia acum am chemat politia.
Nu cred ca se poate spune ca n-am avut un anume grad de toleranta.
Legea 61/91 spune ca dupa ora 22 seara trebuie sa faci liniste.
Eu nu sunt un om exagerat, dupa mine e ok si daca inchizi muzica dupa ora 24. Dar nu tii pana la 4 dimineata si faci ca toate maimutele pe acolo, am zis, se aude de zici ca s-a deschis o gradina zoologica.

 malu021, on 17 mai 2020 - 12:32, said:

Fiind contraventie, nu poate fi sanctionat decat cel care tulbura efectiv linistea in bloc (nu poti sanctiona instigatorii


Asa este, dar daca nu deschid sau nu se legitimeaza normal ar fi sa fie amendat proprietarul, ca in fond e apartamentul lui deci ar trebui sa raspunda pentru ce se intampla acolo.
Habar nu am daca participa si el, nu s-a putut vedea, erau o gramada de insi acolo , toti beti morti.

Edited by epetroiu, 17 May 2020 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate