Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Filo bilingv sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sonny567

Sonny567

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.02.2018
Salut,sunt clasa a 8 a si ma aflu in dificultatea de a-mi alege profilul de liceu pe care vreau sa-l urmez. Liceul l-am ales,stiu sigur ca vreau filo deoarece nu suport matematica. Ideea este urmatoarea,la un interviu de angajare spre exemplu,voi aveaa vreun avantaj daca am terminat liceul intr-o clasa de bilingv? Multumesc!

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mai copilareste,ca vei avea timp sa regreti!  Daca te implici la ,,limbi,, poti ajunge departe.  Serios vorbind.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSonny567, on 13 mai 2020 - 21:55, said:

stiu sigur ca vreau filo
Si dupa liceu, ce ai "ales"? Sa nu intri in randul celor care regreta alegerea acum, cand sa intre la o facultate vor sa fi facut real.

Edited by neagu_laurentiu, 13 May 2020 - 22:40.


#5
Sonny567

Sonny567

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.02.2018

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2020 - 22:39, said:

Si dupa liceu, ce ai "ales"? Sa nu intri in randul celor care regreta alegerea acum, cand sa intre la o facultate vor sa fi facut real.
Dupa liceu imi voi deschide o afacere si cel mai probabil voi urma si o facultate.

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Ca orice totul e relativ si doar ca sti (foarte) bine o limba straina n-are un avantaj foarte mare, insa daca o cuplezi cu o meserie te poate pune in "pole position". Depinde intr-o oarecare masura si de personalitatea ta. Esti plin de tattoo-uri  si cu o tunsoare hoata la o meserie serioasa vei avea sanse minime.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu-ti place matematica, atunci ar fi bine sa fii artist.
Limbile straine se pot invata la orice varsta daca ai nevoie, tu esti la etapa in care te dezvolti ca si om, ideal ar trebui sa-ti folosesti avantajul varstei pentru a invata ceva mai important.
Afacerile si antreprenoriatul poate fi ca jocul la pacanele, daca nu ai o meserie solida.

Daca-ti pasa de ceea ce vrei sa devii, apuca-te de matematica. Artist e mai greu, trebuie talent si vocatie, astea se dobandesc mai greu spre deloc. Daca erai artist, nu puneai intrebarea.
Dar matematica e pentru toata lumea, se poate invata.

#8
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
de ce sunteti atat de ostili cu el? pana la urma e un copil care-si pune o intrebare serioasa.

daca simti ca nu vei putea face fata matematicii, inscriete-te la o clasa bilingv.
nu e sigur ca ai avea vreun avantaj vreodata, dar o clasa de genul asta te obliga sa inveti mai mult acea limba straina. peste niste ani asta poate constitui un avantaj. timpul oricum trece!

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde care e limba aia straina.
Dac dupa ce termini studiile te duci intr-o tara in care se vorbeste limba respectiva poate fi un avantaj.

#10
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Du - te unde crezi ca te vei descurca cel mai bine.  Probabil nu va fi 100% cum vrei( adica poate vor fi si materii   aiurea sau  profesori ciudati) ) dar  macar incepi cu ideea ca esti unde ai ales tu.  Eu cred ca o limba straina  mai bine o inveti la o varsta mica ca sa iti fie  procesul invatarii mai  usor.   Unii au aptitudini pt asta, altii pt stiinte exacte, etc.  Cat despre interviul de angajare... nu iti poate  spune nimeni cu certitudine ca va fi atunci.  Dar da, o alta limba iti poate aduce niste sanse / optiuni in plus in viata.

#11
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postneagu_laurentiu, on 13 mai 2020 - 22:39, said:

Si dupa liceu, ce ai "ales"? Sa nu intri in randul celor care regreta alegerea acum, cand sa intre la o facultate vor sa fi facut real.

Ce facultate? Mai stiu eu unii care au mers la real in ideea ca facultate si pana acum au picat BACul de 2 ori la mate. Nu merge, nu-i place, macar trece BACul si dupa aia are o gramada de optiuni(facultati) la dispozitie. Pe cand cu BAC-ul picat.....

View Postmaccip, on 14 mai 2020 - 03:16, said:

Daca nu-ti place matematica, atunci ar fi bine sa fii artist.
Limbile straine se pot invata la orice varsta daca ai nevoie, tu esti la etapa in care te dezvolti ca si om, ideal ar trebui sa-ti folosesti avantajul varstei pentru a invata ceva mai important.
Afacerile si antreprenoriatul poate fi ca jocul la pacanele, daca nu ai o meserie solida.

Daca-ti pasa de ceea ce vrei sa devii, apuca-te de matematica. Artist e mai greu, trebuie talent si vocatie, astea se dobandesc mai greu spre deloc. Daca erai artist, nu puneai intrebarea.
Dar matematica e pentru toata lumea, se poate invata.

Am o vecina care e support engineer la Microsoft(da, un fel de call center) pe franceza. Au trimis-o si la cursuri tehnice, ca sa inteleaga ce vorbeste. A terminat filo, bilingv franceza si nu i-a trebuit mare matematica sa inteleaga serviciile cloud pe care le vinde MS. Si da, are colegi politehnisti.
Era mai bine profesoara sau vanzatoare in Mall?

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Si viitorul cator copii sa-l ghidam dupa acea vecina?
Limba straina se poate invata dupa nevoie si dupa caz si la orice varsta.
Nu-ti irosesti anii in care esti capabil de a invata lucruri serioase pentru a-ti umple capul cu o limba straina potential inutila.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate