Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Discuții în perioada de pandemie...

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmarius664, on 01 iunie 2020 - 10:58, said:

Taxa nu se plimba pe la guvern, din conturile firmelor de electricitate era varsata in conturile TVR...Acum ca TVR are conturi in Trezorerie, e altceva, dar banii nu ajungeau la guvern...Si inainte cand plateam taxa tv, pe langa asta o parte din banii mei se duceau la TVR, asa ca argumentul asta pica, atunci plateam taxa de doua ori...Daca totusi sustii asa de mult introducerea taxei, ar trebui ca guvernul sa nu mai aloce bani de la buget, nu-i corect ca TVR sa ia bani de la abonati, guvern si reclame...Iar ca eu sa dau bani pt TVR ar trebui ca TVR sa-si imbunatateasca semnificativ grila de programe, cu doua filme bune pe luna si o emisiune nu vor vedea bani de la mine...Si mai este un aspect, valoarea taxei...Eu platesc acum abonamentul pt abonamentul tv undeva la 33 de lei, in care am incluse undeva la 140 de canale din care 53 HD...Fara TVR ar fi 2+1(regional) canale SD mai putin si 2 HD...Deci cat ar trebui sa platesc lunar pt TVR, o.80-o,90 lei??? Iar pana sa se schimbe legea TVR si SRR ar trebui sa vezi cat din banii obtinuti de TVR se duc pe salarii si cat se investesc in emisiuni...

Am spus eu ca se plimba pe la Guvern?

Da sustin taxa fara alte subventii de la Guvern - fiindca numai asa o televiziune poate fi publica si nu "de stat".

Apoi daca ar trebui sa existe publicitate la televiziunea publica si de unde ar trebui platita distributia terestra si satelitara - in acest sens se pot pot face tot felul de simulari  pentru a determina nivelul taxei suportata de o familie.

Edited by RMC Info, 06 June 2020 - 09:11.


#92
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

 RMC Info, on 03 iunie 2020 - 10:39, said:

Am spus eu ca se plimba pe la Guvern?



 RMC Info, on 01 iunie 2020 - 07:55, said:

Ideea e alta: taxa luata de la populatie trebuie sa mearga direct la ei (Radio Romania si TVR) si sa nu se mai plimbe pe la Guvern.



 RMC Info, on 03 iunie 2020 - 10:39, said:

.

Apoi daca ar trebui sa existe publicitate la televiziunea publica si de unde ar trebui platita distributia terestra si satelitara - in acest sens se pot pot face tot felulnde simulari  pentru a determina nivelul taxei suportata de o familie.
Pai sa luam exemplul BBC daca tot vrem o televiziune publica puternica...Iar in legatura cu valoarea taxei , ori o platim toti la fel, ori nici unul...Ce aia care sunt saraci platesc mai putin la abonamentul tv? Poate au pachet mai ieftin, dar in nici un caz nu platesc mai putin decat cei care au pachet similar...Asa cum nu platesc mai putin la gaze, electricitate sau telefonie...Si din experienta mea cei care sunt saraci se uita mai mult la TVR...cei care au bani au abonament la Netflix si HBO...

Edited by marius664, 03 June 2020 - 17:59.


#93
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Scuza-ma dar nu am inteles care e pozitia ta.

Chestiunea e: vrem o televiziune publica independenta de politic sau nu? In contextul actual al Romaniei.

#94
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Si cum am face asta? Cu taxa tv? Sau cu investitii in programe, emisiuni si intr-o politica editoriala corecta? Degeaba le dam buget de 15 mil daca ei cheltuie 20 mil de achizitii prostesti (am dat un exemplu)...Crezi ca BBC nu primeste bani de la stat?...Toate televiziunile publice o fac, asta nu inseamna sa fii aservit partidului, toate astea se fac prin niste legi clare, indiferent daca televiziunea critica guvernul sau nu.Dar daca redactorul care decide o stire e angajat ca e pila lui x si nu e bazat pe postul sau, putem sa facem din TVR o televiziune comerciala si n-o sa vedem calitate...De ce TVR nu face seriale cu bani de la stat cum face ProTV? De ce de la TVR a disparut sportul , iar ala care e e luat la preturi astronomice??...Si iti dau un exemplu|: sezonul actual din handbalul intern(Liga Zimbrilor si Liga Florilor)  a fost achizionat  de TVR pt suma de 400.000 E ...Aceiasi competitie a fost la Digi+Telekom in sezonul anterior pt suma de 300.000 E...Chiar asa de mult a crescut campionatul nostru intern???
Vreau o televiziune nationala puternica, ce e acum e o ciorba reincalzita, una care sa cheltuie atent si sa produca emisiuni de calitate...In contextul actual a Romaniei TVR nu face decat sa cheltuie banul public dar fara a produce nimic...La fel va face si cu banii din taxa tv, atat timp cat la conducerea ei sunt oameni incapabili incepand cu etajul 12 si pana la poarta din Pangrati...

Edited by marius664, 06 June 2020 - 14:11.


#95
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Am mai zus: cu taxa TV ceva mai mare decat 1 euro pe luna, cum era inainte sa fie abolita. Dar mai ales cu un CA depolitizat si cu obiective clare, cu o lege de functionare moderna, cu reduceri de personal acolo unde e cazul (eventual prin comasarea SRR si SRTV) etc. Daca se fac toate astea, in cativa ani vom avea si emisiuni de calitate la TVR. Daca adaugam o campanie de publicitate eficienta, inclusiv in social media, care sa readuca publicul aproape de televiziunea publica. atunci vom avea un produs media de top.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate