Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Discuții în perioada de pandemie...

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 17.06.2007
Eu cred că faza asta cu CRT-urile este o legenda. E ca și cum ai susține că mai sunt mulți care asculta radio la aparate gloria, muzică la pick-up sau casetofon, folosesc dischete la pc. Să fim serioși, acea minoritate trebuie să se adapteze la anul 2020, nu stă societatea după ei. Conservatorii au fost întotdeauna asimilați de modernisti, chiar dacă au frânat o vreme societatea. Asa va fi și cu 4K,5G etc.

Edited by donmarinica, 12 May 2020 - 09:08.


#2
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
La mine in sat din 900 de case peste jumatate au CRT-uri...Extinzand procentul asta la nivel national, cati locuitori din mediul rural detin televizoare UHD??? Nu e vorba ca nu se adapteaza la ce e nou sau sunt conservatori, dar nimeni nu-si da pensia pe o luna sa-si ia televizor nou...Iar asta e realitatea noastra de la sat, lumea este saraca...Cand li se strica tv-ul, dau fuga sa-l repare, iar cand nu mai pot face asta apeleaza la copii sau nepoti sa le aduca si lor un tv...Si de obicei nepotii isi iau ei tv nou si la tara ajunge tot CRT-ul din bucataria nurorii...

Edited by marius664, 12 May 2020 - 09:43.


#3
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Pai pana la urma, pentru unii, daca au la ce sa se uite seara e suficient, fiindca oamenii aia de dimineata pana seara lucreaza pe camp, prin gradina, etc. Nu cred ca schimba cineva un lucru care merge perfect...

#4
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 17.06.2007
Faptul că satul are CRT nu implica cu nimic împiedicarea progresului. Dacă 3 milioane de oameni din satele României au tv alb negru și CRT, pot spune ca 2 miliarde de oameni au LCD la nivel mondial. Asa pot spune și eu că sunt  mii de sate din Africa în care nu exista nici măcar un aparat de radio, nu mai zic de TV. Deci nu este un punct de reper. Și apropo, bani de parabolica de unde au locuitorii de la sate?

#5
nickuv

nickuv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 18.01.2016
Lumea evolueaza chiar si cu CRT-uri.
Atâta timp cât decodoarele HD sunt compatibile si cu CRT, nu vad de ce este stagnarea aceasta.
Dacă s-ar suplimenta numărul de receptoare Hd si reducerea canalelor analogice se va putea înainta.
Altfel vom merge cu viteza melcului.

#6
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
STB-uri SD rar mai găsești la RDS iar cele HD nu au Euroscart.

#7
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

 donmarinica, on 12 mai 2020 - 13:05, said:

Faptul că satul are CRT nu implica cu nimic împiedicarea progresului. Dacă 3 milioane de oameni din satele României au tv alb negru și CRT, pot spune ca 2 miliarde de oameni au LCD la nivel mondial. Asa pot spune și eu că sunt  mii de sate din Africa în care nu exista nici măcar un aparat de radio, nu mai zic de TV. Deci nu este un punct de reper. Și apropo, bani de parabolica de unde au locuitorii de la sate?
Vorbeam de Romania nu de restul lumii.Nu uita ca Digi inca mai ofera decodoare SD, cum poti implementa transmisia HD pe aceste decodoare? Sunt sate la fel ca-n Africa la noi, unde se duc la cativa km dupa apa...Aia chiar nu-i intereseaza televiziunea HD...Ce parabolice ai vazut tu la tara? Te referi la abonatii DTH? Pai intreaba si cat platesc lunar pt abonament, majoritatea au Digi ala popular de 25 de lei...Procentual insa sunt mai multi aia care au CATV analog...Si apropo de DTH, acolo cum faci cu canalele HD? Se stie ca investitia este destul de mare in a asigura canale multe in HD pe DTH, si acolo sunt vreo 2 mil de abonati...P-astia cum ii mai fortezi sa treaca la HD?

#8
nickuv

nickuv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 18.01.2016

 _-KALMAN-_, on 12 mai 2020 - 14:49, said:

STB-uri SD rar mai găsești la RDS iar cele HD nu au Euroscart.
Da dar au si iesire RCA pentru Crt-uri.

#9
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Cum naiba sa iei decodor HD și sa îl legi la CRT? Digi nu au nicio scuza ca nu introduc programe, nu are treaba cu abonații de pe analogic, digital SD, etc. Dacă au voința pot introduce lejer 10 programe HD, spațiu au destul, nu depind de scoaterea dublurilor.

#10
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Fiecare firma are propria viziune, și știe mai bine ce să facă cu banii. Nu scrie in niciun contract că dacă te abonezi faci și legea la acel operator. El vine cu o oferta, îți convine te abonezi. Nu îți convine, next one.

#11
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

 innesat, on 12 mai 2020 - 16:30, said:

Fiecare firma are propria viziune, și știe mai bine ce să facă cu banii. Nu scrie in niciun contract că dacă te abonezi faci și legea la acel operator. El vine cu o oferta, îți convine te abonezi. Nu îți convine, next one.
Pai problema apare când nu ai unde sa te duci, din câte am văzut, DIgi, "înghite" mai toate firmele mici, pe unele străzi din anumite orașe sunt singurii disponibili, etc. Dacă DIGI va ajunge sa dețină un ditamai monopolul, atunci am dat de dracu, ca ăștia nu vor mai mișca nimic. Asa, datoria Vodafone și Orange mai mișcă și ei, ca dacă era după ei stăteam cu analogic.

#12
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Pai si ce vina are Digi, ca Vodafone sau Orange nu inghit si ei firme mici? Vorba colegului, fiecare operator are viziunea lui.

#13
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Se numește monopol, iar într-o tara civilizata nu s-ar permite asa ceva. Consiliul Concurentei cred ca a uitat de legea nr. 21/1996, dar ce sa faci... știm cu toții trecutul DIGI la DNA(LPF, Primarii, A Group, Electricitate).
Sa nu se înțeleagă ca am ceva cu Digi, sunt abonat la ei de pe vremea decodoarelor Hyundai pentru DTH.

Edited by zNick, 12 May 2020 - 21:57.


#14
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019
Si unde e monopol? Ca exista si Voda, Telekom, plus cei mici ca acoperire, care vin din urma...

Cu ce e de vina Digi, ca nimeni nu a investit in retea? Ei? Nu cred, oamenii doar au fost isteti si au facut niste investitii in timp ce ceilalti (upc) dormeau, la vremea aia. Acum culeg roadele! Azi e greu sa te bati cu Digi, dar nu e vina lor. Asta se cheama afacere de succes.
Si sa nu uitam ca datorita lor,  azi avem una din cele mai bune retele de internet...plus abonamente la niste preturi "accesibile". Ca sa va faceti o idee, inainte de digi, acum 12 ani, eram la UPC si plateam ptr grila analogica , pachet baza 30 lei! ;) Cat dau azi la Digi...

Asta a fost diferenta de "viziune" intre Digi si restul! Ceilalti s-au multumit cu "japcareala" , pe cand RDS a venit cu investitii si le-a daramat pietele cu abonamentele lor! :)) Azi, normal ca e greu sa-i ajungi din urma....

Edited by silcar, 12 May 2020 - 22:03.


#15
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Se numește șpagă, verifica istoricul DNA al aceste companii. Nea Traian și Raducu îți zic ceva? Sau nea Bendei și telefoanele? Domnu Zoltan cu Netcity? Tubulatura în București?

Toată ziua pupați în fund Digi pe aici ca va da televiziune la 26 de lei, dar, v-ati gândit vreodată cum își permit ei sa practice preturile astea? Înțeleg ca au rețea bună, păcat de ea la partea de televiziune, ca la internet nu am ce comenta. Ma mir ca nu cereți reduceri de preturi, dacă ar coda DIGI grila i-ați injura pe aici de mama focului, ca na, nu mai practica mocangeala mult iubita de romani.

Edited by zNick, 12 May 2020 - 21:59.


#16
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
ce bine ca se mai intampla ceva si la digi)))))

 FANCHELSEA-BVB-MILAN, on 11 mai 2020 - 17:33, said:

sincer pe mine mă îngrijorează de cum a ajuns să arate Radu Moraru Poate nu vă întrebați De ce poarta ochelari de soare

Apropo de discutia de mai sus



sigur e torturat saraaacccuuulll de el....asta vrei sa zici?...inseamna ca te-a gasit cu conspiratiile...hai bre fi serios,la cate prafuri a inhalat,ma mir ca mai poate vorbii...))))))

#17
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019
Nu pupam in fund, ca nu avem obiceiurile tale :))) Eu nu platesc 26 de lei, am grila maxima! ;) Doar am zis o realitate. CU teoriile conspiratiei , dna si alte aberatii , asteptam si ceva dovezi. Altfel ia-te de mana cu aia cu 5g-ul si covid 19, si nu ne mai plictisi. Iar televiziunea s-a imbunatatit semnificativ anul asta. Nu iti place? Da-i drumul la alt operator! Ce mai stai aici?

#18
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
nu va tine mocangeala asta mult timp,o sa vedeti.si din pacate in zonele unde doar digi,va fi scump si cu grila slaba. pe de alta parte fibra e ok la digi inca,dar nu prea sunt bani de investitii si mentenanta...si ala costa.o sa vedem peste 5 ani cum va arata reteaua de fibra la digi...si o sa vedem si unde ne va aduce mocangeala pe termen lung...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate