Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Diploma Atestat Liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
In 2007 la terminarea liceului, inainte de Bac. am dat un examen care se numea atestat din ce imi aduc eu aminte - de pe urma caruia trebuia sa primesc o diploma, pe langa cea de Bac. Ei bine - tin minte ca m-am dus o data la secretariatul liceului incercand sa obtin aceasta diploma dar mi-au spus ca nu au formulare tip si ca nu se stie cand vor primi.
Apoi nu m-am mai dus ca m-am angajat si aveam un program extrem de solicitant.
Si ma gandesc ce sanse ar fi sa obtin aceasta diploma acum dupa atata timp (practic dupa 13 ani de la terminarea liceului) si cum? As vrea daca se poate fara sa ma mai duc la liceul respectiv.
De ce tocmai acum? Pentru ca acum mi-am terminat de platit ratele la apt. si am inceput sa ma gandesc la viitor, ma gandesc ca poate diploma de atestat mi-o folosi la ceva, candva, daca reusesc totusi sa o obtin.

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
nu cred ca tine nimeni cont de diploma aia. mie mi-au dat-o atunci. nici nu cred ca poti sa o obtii fara sa te duci la liceu.

Edited by bobitad, 12 May 2020 - 13:36.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ți-o trimite nimeni prin posta.
O ridici de la secretariat. Însă nu cred ca au program cu publicul acum. Poate peste o luna doua.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ce fel de profil?
de cele mai multe ori e complet inutil acest atestat de liceu.
nu tine nimeni seama de el... la ce inflatie de studii superioare e pe piata muncii, nu cred ca iti va folosi vreodata la ceva... crezi ca ala va face diferenta?
angajatorii cauta baieti practici cu simt de orientare, nu cu hartii...

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
atestatul ala, din cate stiu eu, e valabil doi ani de la terminarea liceului. Vorbesc de cel de informatica.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
acel atestat e bun daca vrea sa intre pe la stat,face dosarul mai pufos
la privat nici de pisoar nu e bun

#7
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
este inutil atestatul, mai ales dupa atatia ani. nu-ti adauga niciun fel de expertiza in CV
daca pe atestatul tau scrie tehnician mecanic vine un inginer mecanic si iti ia postul, e foame mare pe piata muncii
cum pe tine te intereseaza hartia, ea se elibereaza de la secretariat pe baza de semnatura si serie si numar de buletin
nu strica sa suni la secretariat si sa apelezi la bunavointa secretarei, poate o prinzi in toane bune si accepta sa-i trimiti un curier care sa ridice hartia

#8
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Profil Tehnologic, faceam contabilitate, economia intreprinderii, mate-info si am iesit un fel de tehnician in domeniul economic, dar nu mai tin minte exact ce domeniu am ales.

View Postjimi91, on 12 mai 2020 - 13:51, said:

atestatul ala, din cate stiu eu, e valabil doi ani de la terminarea liceului. Vorbesc de cel de informatica.

As vrea sa stiu daca si atestatul de la un liceu cu profil tehnologic e valabil tot 2 ani de la terminarea liceului ca sa nu ma fac de ras daca ma duc sa-l cer in cazul in care ma hotarasc totusi sa fac asta. Merci.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostWinc, on 12 mai 2020 - 14:15, said:

Profil Tehnologic, faceam contabilitate, economia intreprinderii, mate-info si am iesit un fel de tehnician in domeniul economic, dar nu mai tin minte exact ce domeniu am ales.



As vrea sa stiu daca si atestatul de la un liceu cu profil tehnologic e valabil tot 2 ani de la terminarea liceului ca sa nu ma fac de ras daca ma duc sa-l cer in cazul in care ma hotarasc totusi sa fac asta. Merci.


eu am avut un profil real, mate-info. Nu eram obligati sa-l dam. Examenul consta in a face un site functional. Nu stiu concret cat era valabil...eu asa am inteles....

#10
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Jimi, incurci competentele digitale care fac parte din examenul de bacalaureat cu atestatul de la liceele tehnologice.
In plus, tu ai terminat liceul la filiera teoretica, nu tehnologica ca initiatorul asa ca nu exista nici un atestat pe care [sustii] ca l-ai avea.

Initiator, cu siguranta il poti obtine de la secretariatul liceului.
Au arhiva de unde obtin informatiile care vor fi scrise pe respectiva hartie.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fa o cerere la secretariatul liceului (de preferat sa vorbesti inainte, poate obtii mai multe informatii). Am si eu de ridicat un atestat de ...15 ani, dar ma indoiesc sa-l mai ridic urmatorii 15. Am avut nevoie doar la admiterea la facultate si nu profesez in domeniul studiilor liceale (tipografie/mecatronica).

Sanse ai, in cel mai rau caz ajungi pe la minister (desi e destul de probabil, uneori secretariatele de liceu fiind mai ciufute si lipsite de chef fara  o atentie).

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postforeverbanned, on 12 mai 2020 - 14:29, said:

Jimi, incurci competentele digitale care fac parte din examenul de bacalaureat cu atestatul de la liceele tehnologice.
In plus, tu ai terminat liceul la filiera teoretica, nu tehnologica ca initiatorul asa ca nu exista nici un atestat pe care [sustii] ca l-ai avea.

Initiator, cu siguranta il poti obtine de la secretariatul liceului.
Au arhiva de unde obtin informatiile care vor fi scrise pe respectiva hartie.

Nu, am dat si atestat tot in perioada aia. Era ceva diferit. La competente digitale am avut cu totul altceva (word, excel). La atestat am avut de facut un site, de fapt, trebuia sa-l prezentam. Nu era obligatoriu acel examen.

Probabil cei de la filiera tehnologica au un altfel de atestat, in functie de profilul ales. Si poate e valabil si mai mult

#13
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
E prima data cand aflu despre atestat la filiera teoretica. De obicei, cei care fac liceu teoretic urmeaza cursuri universitare.
Pentru filierele tehnologica si economica se da un examen care atesta cunostintele acumulate pentru o anumita ocupatie: agent de turism, lacatus, mecanic etc.

#14
calin8ra

calin8ra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2019

View PostWinc, on 12 mai 2020 - 13:27, said:

In 2007 la terminarea liceului, inainte de Bac. am dat un examen care se numea atestat din ce imi aduc eu aminte - de pe urma caruia trebuia sa primesc o diploma, pe langa cea de Bac. Ei bine - tin minte ca m-am dus o data la secretariatul liceului incercand sa obtin aceasta diploma dar mi-au spus ca nu au formulare tip si ca nu se stie cand vor primi.
Apoi nu m-am mai dus ca m-am angajat si aveam un program extrem de solicitant.
Si ma gandesc ce sanse ar fi sa obtin aceasta diploma acum dupa atata timp (practic dupa 13 ani de la terminarea liceului) si cum? As vrea daca se poate fara sa ma mai duc la liceul respectiv.
De ce tocmai acum? Pentru ca acum mi-am terminat de platit ratele la apt. si am inceput sa ma gandesc la viitor, ma gandesc ca poate diploma de atestat mi-o folosi la ceva, candva, daca reusesc totusi sa o obtin.
Este inca valabil, il poti ridica oricand de la secretariat..Eu iti recomand sa dai un telefon inainte sa-l caute in arhiva, dar nu stiu cat iti foloseste in activitate profesionala.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Acel Atestat Profesional este dovada faptului că ai competențele/cunoștințele minime necesare unei anume meserii și drept de practică în acea meserie, recunoscut oficial de către statul român. Adică, nu poți fi încadrat măcelar dacă nu ai un asemenea atesta. Poți face meseria aia, dacă te pricepi, dar în contract vei fi muncitor necalificat sau udător cu furtunul. :D

#16
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Pe profilu' economic diploma asta vine din vremuri vechi si imemoriale cand contabilu' cu studii medii era o chestie; acu' e mai complicat sa faci asa ceva fara studii superioare. Am si io atestat d-asta, nu l-am folosit niciodata.

Iar rolul lui e unu' simplu: iti atesta o anumita certificare si pregatire si-n baza lui poti fi incadrat pe un numar semnificativ de posturi, teoretic..

Daca ai timp, du-te si ia-ti diploma. Insa fara vizita la liceu nu scapi.. Posted Image

Edited by Alecsandru010, 12 May 2020 - 16:02.


#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postforeverbanned, on 12 mai 2020 - 15:28, said:

E prima data cand aflu despre atestat la filiera teoretica. De obicei, cei care fac liceu teoretic urmeaza cursuri universitare.
Pentru filierele tehnologica si economica se da un examen care atesta cunostintele acumulate pentru o anumita ocupatie: agent de turism, lacatus, mecanic etc.

Poate s-a mai schimbat intre timp...eu am terminat in 2011. Si doar cei de la mate-info puteau sa dea atestatul respectiv. Puteam sa folosesc atestatul respectiv pentru a scapa de un curs de la facultate..nu mai retin daca l-am folosit sau nu

#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostWinc, on 12 mai 2020 - 14:15, said:

Profil Tehnologic, faceam contabilitate, economia intreprinderii, mate-info si am iesit un fel de tehnician in domeniul economic, dar nu mai tin minte exact ce domeniu am ales.



As vrea sa stiu daca si atestatul de la un liceu cu profil tehnologic e valabil tot 2 ani de la terminarea liceului ca sa nu ma fac de ras daca ma duc sa-l cer in cazul in care ma hotarasc totusi sa fac asta. Merci.
cu alte cuvinte tehnician in activitati comerciale, de care e plina lumea. Pt contabilitate iti trebuie acreditare CECCAR, deci atestatul de care mentionezi nu e bun decat sa-l arati la nepoti... il pui coloșa intr-un album si cand ii tii pe genunchi le povestesti cum si-a facut rost bunicul de atestat in activitati comerciale. Vei fi cel mai cool bunic :)

View PostAlecsandru010, on 12 mai 2020 - 15:59, said:

Pe profilu' economic diploma asta vine din vremuri vechi si imemoriale cand contabilu' cu studii medii era o chestie; acu' e mai complicat sa faci asa ceva fara studii superioare.
exact, azi nu conteaza, au aparut alte atestate care se cer. E ca si cum pe langa diploma de master te duci cu cea de gimnaziala. E logic ca daca nu terminai 8 clase nu te calificai pt liceu, necesar pt admiterea la facultă, iar faptul ca ai terminat masterul e clar ca ai trecut si de Bac si de Licenta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate