Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Pareri despre apartamentele de la bloc

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Un coleg de al nostru de forum a zis asa mai acum ceva timp nu mai stiu la ce topic dar in Poiana sigur:
"cutiile de chibrituri trebuie sa dispara", e undeva la unul din topicuri.

De ce ? Sunt destul de confortabile, camere ok, toate utilitatile.
Pot spune ca in Germania deci necomunista partea vestica, apartamentele de bloc sunt idem ce ale noastre, deci ce avem noi nu e tipic comunist cum se zice. Am fost personal in orasul Kassel de exemplu, doar pe afara sunt putin altfel, dar si la noi se renoveaza, dar inauntru nici o diferenta, aceiasi suprafata, sau chiar mai mica uneori, blocurile cu 4 etaje tot nu au lift si duci gunoiu afara exact ca la noi.
Dar costa mult si acolo si multi stau cu chirie !
Era mai bine in Bucuresti ani 30 cand majoritatea aveau case cu put si toilet in curte fara utilitati ?!
Plus ca oamenii au muncit pentru acele cutii de chibrituri cum le numesc unii. Le-au platit cu avans, rate. Iar ca prin 92 s-au dat alea la pret mic la cei ce plateau chirie la stat, f bine, sa aiba omul casa lui.

S-au gandit asa, s-a raportat la salarii, un om de rand nu isi poate permite apartamente sa joci fotbal in ele ! Nu ca nu ar fi facut, si in Germania si aici, nu poti sa-ti iei ap sau chirie cand e ap mare ca sa nu fie cutie de nu stiu ce, asa ca s-a facut sa aiba tot omul, sau macar aproape tot omul. Oricum e f bine si asa, eu sunt arhimultumit cu ap meu de 67 m patrati cu 3 camere, stau intr-o camera de 11 m patrati, mai precis latura de 337 cm si inaltime de 258 si nu am nici un fel de problema, asta e si camera de zi si tot, sufrageria e mare si spatioasa aia standard, camera din mjloc e putin mai mica dar nu cu mult mai mica, decomandat, tot. Ce are ?

M-a socat spusele colegului de forum ! Banui ca e cineva cu bani care ori e dezvoltator imobiliar, ori are deja mai multe imobile, suna asa "trebe sa dispara proprietatile lor si sa cumpere omu ap de 500000 lei la un salariu de 3000, sa imbogateasca bancile, fata de 120000 la acelasi salariu in trecut, sau sa ne plateasca noua chirie la astia cu averi", altfel nu vad de ce sa zica ca trebuie sa dispara alea.
Mai ales ca si astea sunt la fel de acuma ! Si ap noi sunt tot asa, ba multe de mai proasta calitate, culmea. Sunt si foarte bune si mai mari dar costa mult mai mult. Astea de ce nu a zis sa dispara ?! Plus ca spatiul intre blocuri e f mic de multe ori chiar si de 3 m, nu se respecta distanta legala, s-au plans multi de asta, blocurile vechi au fost cu distanta intre ele gandite cat de cat multe. Pai stiu eu, bloc nou, un ap cu 3 camere 160000 euro la 3-4 m de alt bloc care s-a construit dupa ce lumea a luat in primu bloc, pereti mai subtiri si altele. In spatele liceului Sincai si nu de lux, camere ca si la astea vechi.
Asa ca, cum vedeti chestia asta ?

Edited by MinettoMatoi, 12 May 2020 - 02:20.


#2
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
O fi fost vreun snob, de ce ți bati capul ?


#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Orice afirmatie (cu atat mai mult pe forum) trebuie analizata in context.

Cu toate ca locuiesc in bloc "ceausist" si eu impartasesc opinia colegului ... in mare parte acest concept de locuinta este depasit pentru anul 2020 ... nu au parcari subterane, modernizarile instalatiilor (la nivel de an 2020) nu pot fi facute fara a afecta grav structura si aspectul ... etc. Faptul ca si acum se fac constructii similare (sau chiar mai jos) nu este o scuza ... dimpotriva

#4
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
conceptul e depășit dar dacă tot spunem că e depășit nu venim cu idei alternative să vadă alții cam ce stil de locuință vă trece vouă prin cap care să aibă ascensiunea tot către cer. doar spunem că e depășit și atât.

#5
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Covert, imi bat capul pentru ca multi blameaza apartamentele, ca nu colegul acela a scos "cutii de chibrituri", era vb si de la general, dar poate lumea nu e informata ca si in occident e la fel, ca altfel nu legau ap de comunism neaparat.
In orice context cand zici "cutiile de chibrituri trebuie sa dispara", este clar, si mi se pare ca doar asta a zis in mesaj.

Tarzy, nici in Germania blocurile mai vechi nu au parcari subterane ! Dar are omu unde sta. Au parcari pe langa, daca nu-ti  mai ajunge, aia e, mai exista si tramvai, autobuz,  metrou in multe cazuri cand acest lucru e comod si nu incurca.
Si acuma, blocurile noi cu parcari ai bani sa le iei ?! De multe ori sunt cum am zis, mai proaste ca celelalte si mai scumpe. Iar alea bune sunt ultrascumpe.
Dar ai dreptate, nu e o scuza ca azi se fac mai proaste.
Si nu era vorba de parcari ! Asta e vrajeala, era vorba de spatiul din ap, ca lumea la asta se refera (aia indoctrinati de dreptisti, de parca aia le da ceva).
Chiar daca un ap are instalatiile modernizate, chiar daca are parcari subterane, spatiul in ele tot ala ! Bine, la un pret mai asa zic, pe care si l-ar permite oricum cu greu omul de rand, rate, etc. Si instalatiile alea uneori sunt cam de proasta claitate chiar daca-s pe dinafara moderne. Sunt multe cazuri cand nu s-a setat bine puterea suportata la curent, suporta mai putin decat trebuie per apartament, ca imobiliaru are ca scop doar profitul, nu calitatea. Inainte nu puteai, se zicea "ba, baga ca lumea ce se cere, ca facem dracu parnaie".
Nici un bloc ceausist nu a cazut la cutremurul din 77 si nici la ala din 86 ca si ala a avut 7 grade richter parca. A cazut doar unul dar geamanul lui de langa nu, ala care cazuse mi se pare ca facusera ei niste modificari la parter.
Daca vine un cutremur acu de 7,2-7,4 ? Ia sa vedem ce pica ? Dca trebe fier de 10, mai baga de 8, ca na. Cine ii controleaza ? Ca-s mana in mana toti, si primarii si toti, iar mi se pare ca, inspectorii aia, se ziceau ca-s cativa la tot bucuresti-ul, dar si aia-s manjiti.

Alea f scumpe poate da, sa fie misto facute si calitate si rezistenta si ce vrei, parcare subterana, insalatii, antifonie, spatiu, dar nu vb de alea, vb de omoloagele celor ceausiste ca nivel.

#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
problemele apartamentelor in Romania sunt relativ multe. cererea e mare doar in cateva orase din Romania (si in jurul lor). In rest, aproape nimeni nu construieste blocuri noi. Eu cand mi-am luat apartament, am fost cu un prieten de familie care lucreaza in domeniu si se pricepe la constructii si a zis ca structura de rezistenta e facuta bine (asta se intampla cand blocul inca se ridica si nu era finisat nimic). Totusi, in 30+ de ani de cand s-au ridicat blocurile comuniste, o mai fi avansat si stiinta cu vedere la rezistenta materialelor.

Mai e si varsta apartamentelor comuniste. Eu de exemplu, daca mi-as cumpara apartament acum sa locuiesc tot restul vietii (acum am 30 de ani), nu stiu daca as lua un apartament foarte vechi. Daca apartamentul e construit in anii 70-80, acel apartament o sa aiba 100 de ani cand ajung eu la batranete. Da, acum inca sunt ok, dar nu stiu cata incredere o sa am peste 40-50 de ani.

Spatiul e alta problema si problema e pretul. Daca vrei ceva spatios, ori dai multi bani si o sa fie intr-o locatie ok, ori il iei la periferia orasului. Iar problema cu periferia e mersul zilnic la munca cu transportul in comun sau in coloana de masini. Pur si simplu cererea de apartamente e foarte mare in orasele mari (pt ca acolo sunt si oportunitatile de cariera) asa ca pretul pe metru patrat nu prea scade.

"Dezordinea" din apartamente. Asta e ceva ce eu urasc sa vad. Nu neaparat dezorine propriu-zisa (de-aia am si pus ghilimele), ci o aglomeratie foarte mare de obiecte care nu se potrivesc. Plus ca romanii pastreaza tot felul de lucruri prin casa pe care nu le-au mai folosit de 10 ani, dar "cine stie cand au nevoie de acel lucru". Apartamentele sunt supra-incarcate de lucruri si asta le face sa para si mai mici decat sunt. Cred ca un cuvand englezesc care se potriveste pt romani este "hoarders".

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ma, daca tu zici ca rezistenta e ok la blocurile noi, f bine, mersi de informatie, am aflat din sursa sigura acum. Insa la toate ? Sau doar la alea f scumpe ?
Nu e vorba ca nu a avansat tehnica si altele, e vorba de vointa, nu stiam daca cei ce fac blocuri au interes sa bage bani in rezistenta tinand cont ca nu ii trage nimeni la raspundere daca se intampla ceva, si-au vandut ap, daca pica la cutremur, aia e si gata, plus ca suntem in Romania unde normele nu se prea respecta, pai sa vezi ce instalatii electrice praf au unele blocuri, ce tablouri de kakao, cum sunt gandite, cum sunt fierele pe acolo, etc.

Cu vechimea ai dreptate, ce sa zic. Insa de ex in zona mea nu aveam ce sa cumpara ap nou, ca aici nu mai e loc de construit, a trebuit sa iau un ap cu 2 camere la 5 min de mine si aia e, dar cu 2 camere nou e mai scump ca ala si sincer ce am vazut fonic era mai nasol prin alte zone, peretii ceva mai subtiri, fara ghena de gunoi, adica ce facem ? Ma duc de la et 10 jos ?! Fa domne ghena si sa fie om sa tina curatenia si acolo ca si pe scari. Sau sa se bage in saculeti inchisi si de la usa, sa vina femeia de servici si sa le duca jos ca in afara cand de la poarta iti ia sacii, ca doar nu pui pietre in ei, e gunoi menajer, evident platita in consecinta si ptr asta.

Si iar zici bine, multe chestii inutile puse de oameni care iau din spatiu si practic si vizual.
Ap meu unde stau are 43 ani, celalalt 47. A rezistat la cutremuru din 1977, dar am asa teama, daca nu mai rezista la inca unul ? Care poate va veni candva. La o luna de la constructie asta unde stau, a suferit cutremurul.

Edited by MinettoMatoi, 14 May 2020 - 15:32.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
1. Oamenii carora comunismul le-a furat notunea de proprietate si care au sapat adanc in mintea copiilor lor ideea de proprietate
2. Sistem de chirii nereglementat
3. Programul 'Prima casa' care a dus la construirea unor apartamente mici astfel incat sa se incadreze in suprafetele permise prin program
4. Samsarii imobiliari care construiesc peste tot, cu autorizatii de constructie obtinute prin mita sau fara autorizatii. Construiesc mult si prost.
5. Diferenta mare intre pretul unei locuinte si puterea de cumparare

Toti acesti factori au dus la situatia curenta.

#9
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostMinettoMatoi, on 14 mai 2020 - 15:31, said:

Ma, daca tu zici ca rezistenta e ok la blocurile noi, f bine, mersi de informatie, am aflat din sursa sigura acum. Insa la toate ? Sau doar la alea f scumpe ?
Nu e vorba ca nu a avansat tehnica si altele, e vorba de vointa, nu stiam daca cei ce fac blocuri au interes sa bage bani in rezistenta tinand cont ca nu ii trage nimeni la raspundere daca se intampla ceva, si-au vandut ap, daca pica la cutremur, aia e si gata, plus ca suntem in Romania unde normele nu se prea respecta, pai sa vezi ce instalatii electrice praf au unele blocuri, ce tablouri de kakao, cum sunt gandite, cum sunt fierele pe acolo, etc.

Stiu mai multi oameni care si-au luat apartamente la diverse preturi prin bucuresti. Peste tot structura de rezistenta a fost ok, dar au fost anumite probleme la alte parti. Mie de exemplu, mi-a crapat un cot la o teava de apa catre masina de spalat. cotul era in perete, si crapatura nu era mare, dar picatura cu picatura mi-a udat peretele. A trebuit sa sparg putin peretele si sa inlocuiesc acolo. Unui amic, nu ii mai merge un bec deasupra usii apartamentului (pe exterior) din cauza unui contact imperfect pe undeva.

Ideea e ca nu sunt probleme mari, dar nici nu prea ai cum sa le observi cand cumperi apartamentului pt ca majoritatate sunt ascunse. De exemplu, cand am cumparat eu apartament, s-a facut un grup de discutii pe whatsapp cu toti viitorii proprietari si au venit si altii cu prieteni care se pricep la constructii si toti au zis ca e ok structura. Deci exista probleme la apartamente, dar nu la structura, cel putin nu la ce au cumparat amicii mei (preturi intre 50.000 - 150.000 euro).

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Alex, pai aia care au fost lasati fara proprietati erau aia cu averi care asupreau pe altii, s-au facut si abuzuri, nu zic nu, insa in mare parte erau smecheri care in anii 30 aveau si 2-3 blocuri, prin munca cinstita nu ai cum a le face. Si altii nu aveau unde sta, stateau in camere mici si mizere la lampa cate 3 in camera in case de chirpici.
Sau aia care aveau fabrici si muncea omu 12-14 ore pe zi pe sal f mici, si cu banii aia isi luau blocuri pe care le inchiriau ! Nici asa. Au avut dreptul sa-si ia tot omul ap decente prorprietate personala, la preturi conforme cu salariile, facem abstractie de celelalte chestii rele care au fost, ca aia e clar, zic de sistem.
De la 2 la 5 ai dreptate.

Soul, mda, insa de unde stiati voi ca nu e prob la structura unui anume bloc ? Cum se verifica ? Ca poate ti-au zis unii care se pricep ptr anumite constructii de care stiau, dar restul ?

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMinettoMatoi, on 15 mai 2020 - 00:26, said:

Alex, pai aia care au fost lasati fara proprietati erau aia cu averi care asupreau pe altii, s-au facut si abuzuri, nu zic nu, insa in mare parte erau smecheri care in anii 30 aveau si 2-3 blocuri...

Mai citeste un pic de istorie, o sa vezi ca nu e deloc asa.

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostMinettoMatoi, on 15 mai 2020 - 00:26, said:


Soul, mda, insa de unde stiati voi ca nu e prob la structura unui anume bloc ? Cum se verifica ? Ca poate ti-au zis unii care se pricep ptr anumite constructii de care stiau, dar restul ?

Daca prinzi blocul in constructie si vii cu cineva care se pricepe atunci stii sigur. In rest (daca e deja construit), nu prea ai cum sa stii decat sa mergi pe incredere, si asta e valabil atat la blocurile vechi cat si nou. Prietenul de familie, s-a uitat la grosimea grinzilor, grosimea caramizilor folosite etc (eu chiar nu ma pricep) si a zis ca e totul ok pt un bloc cu 6 etaje.

Un coleg de munca a cumparat anul trecut apartament intr-un bloc nou, dar construit acum 5 ani. A intrat pe grupul de FB al acelui bloc si a discutat cu cativa vecini despre bloc. Din ce am inteles, unii care au cumparat apartamente inainte sa fie gata, au fost si eu sa verifice si a fost ok. Un vecin din acel bloc se vaita ca la demisol era foarte multa umezeala sau cineva se vaita de calitatea usilor de interior, dar  nu prea se aude de probleme cu structura de rezistenta. Ca or fi si exceptii, nu neg, dar eu nu prea am auzit de astfel de probleme de la oameni cunoscuti in Bucuresti.

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
AlexEn, am zis ca s-a si abuzat ! Stiu asta. Pai atunci astia de ce vin sa ceara cladiri intregi ? Terenuri f mari ? Deci alea li se luasera inseamna. Ungurii au dat doar 10000 euro despagubiri si adios, in rest nimic la ala ce au cerut retrocedari, alea erau ale alora de atunci, copiii nu au facut nimic ptr ele pana la urma, si oricum nici aia nu prea facusera, am asuprit omul ca sa faca averi, si asta se stie bine.

Soul, da, daca se duce omul cat blocul e in constructie vede daca e ok sau nu, ai dreptate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate