Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Eseu despre iubire

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cuconet

cuconet

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2020
Iubirea este omul. Nu poti simti iubirea daca nu esti om. Nu poti separa omul de iubire.

Si la animale exista un fel de iubire, dar despre ea, noi oamenii privind-o dinafara lumii lor, o consideram totuna cu iubirea cind de fapt acolo este numai instinctul de conservare.
Este firesc , pentru ca raportarea la ideea de iubire o putem face doar noi, oamenii.

Am scris de prea multe ori cuvintul iubire, cind de fapt ea nici nu exista in si prin cuvinte.

Iubirea exista doar in fapte. In demonstratia actiunilor noastre.

Aproape, as zice ca, a spune "te iubesc" este ca o inselatorie pe fata!

Si prea de multe ori in aceste vremuri ni se cere sa rostim cit mai des "Te iubesc".

Mi se pare un sablon, o chestiune ceruta cu insistenta la ordinea zilei,

Ca asa trebuie ca sa fie benefic...tuturor, parinti-copii, iubiti, casatoriti.

Putem multe sa ne spunem , sa ne conversam, dar despre iubire nu are sens decit daca vrem dinadins sa ne consideram oameni.

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
In ziua de azi n-ai timp de sentimente sincere.Iubirea adevarata cere timp.Timp pe care generatia tanara actuala n-o mai are.Intre lucrul de 10 ore pe zi si deadline-uri nu are cum sa sara scanteile care ar putea aprinde ceva sensibil in suflet.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcuconet, on 09 mai 2020 - 23:08, said:

Iubirea este omul. Nu poti simti iubirea daca nu esti om. Nu poti separa omul de iubire.

Si la animale exista un fel de iubire, dar despre ea, noi oamenii privind-o dinafara lumii lor, o consideram totuna cu iubirea cind de fapt acolo este numai instinctul de conservare.
Este firesc , pentru ca raportarea la ideea de iubire o putem face doar noi, oamenii.
Poti  sa fii om si sa nu nutresti acest sentiment. Sau sa ai o forma de iubire pentru obiecte sau pentru sine. Iubirea nepretuita e pentru semeni .
In schimb animalele pot exprima sentimentul iubirii mult mai curat in comparatie cu oamenii.

View Postcuconet, on 09 mai 2020 - 23:08, said:


Am scris de prea multe ori cuvintul iubire, cind de fapt ea nici nu exista in si prin cuvinte.
Iubirea exista doar in fapte. In demonstratia actiunilor noastre.
Aproape, as zice ca, a spune "te iubesc" este ca o inselatorie pe fata!
Si prea de multe ori in aceste vremuri ni se cere sa rostim cit mai des "Te iubesc".
Mi se pare un sablon, o chestiune ceruta cu insistenta la ordinea zilei,
Ca asa trebuie ca sa fie benefic...tuturor, parinti-copii, iubiti, casatoriti.
Putem multe sa ne spunem , sa ne conversam, dar despre iubire nu are sens decit daca vrem dinadins sa ne consideram oameni.
A declara doar prin cuvinte si nu si prin fapte denota egoism. In iubire egoismul se atenuaza sau se anihileaza. Iubirea desavarsita e aratata in sacrificiul suprem.
Iubirea trebuie exprimata atat prin cuvinte spuse sau scrise cat si prin fapte/gesturi. Ele nu trebuie sa ofenseze pe absolut nimeni. Se face in intimitate si cu acceptul persoanei adresate.

#4
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
Iubirea o simte și bărbatul și femeia care se iubesc mult, cuvintele nici nu trebuie rostite că numai din priviri își arată partenerii cât de mult se iubesc și înțeleg amândoi cât de mult se doresc și se iubesc.

Edited by avnero, 10 May 2020 - 07:43.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKean, on 10 mai 2020 - 01:20, said:

In ziua de azi n-ai timp de sentimente sincere.Iubirea adevarata cere timp.Timp pe care generatia tanara actuala n-o mai are.Intre lucrul de 10 ore pe zi si deadline-uri nu are cum sa sara scanteile care ar putea aprinde ceva sensibil in suflet.

Bravo, te-ai exprimat fix ca un batranel acru.
Nu mai fac parte din generatia tanara dar nu mi se pare un semn bun sa judeci generatiile de dupa tine prin prisma valorilor generatiei tale.
Fiecare generatie isi defineste valorile, prioritatile si modul de interactiune.

View Postpacopaco1967, on 10 mai 2020 - 07:24, said:

A declara doar prin cuvinte si nu si prin fapte denota egoism. In iubire egoismul se atenuaza sau se anihileaza. Iubirea desavarsita e aratata in sacrificiul suprem.
Iubirea trebuie exprimata atat prin cuvinte spuse sau scrise cat si prin fapte/gesturi. Ele nu trebuie sa ofenseze pe absolut nimeni. Se face in intimitate si cu acceptul persoanei adresate.

De acord cu tine, mai putin partea ingrosata.
De ce trebuie sa fie un sacrificiu din partea cuiva? Sau la ce fel de sacrificiu te gandeai?

#6
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View PostAlexEn, on 10 mai 2020 - 08:42, said:

Bravo, te-ai exprimat fix ca un batranel acru.
Nu mai fac parte din generatia tanara dar nu mi se pare un semn bun sa judeci generatiile de dupa tine prin prisma valorilor generatiei tale.
Fiecare generatie isi defineste valorile, prioritatile si modul de interactiune.



De acord cu tine, mai putin partea ingrosata.
De ce trebuie sa fie un sacrificiu din partea cuiva? Sau la ce fel de sacrificiu te gandeai?

Sacrificiul personal sau felul in care-ti termini viata. Unei foste prietene ii spuneam la un moment dat :Cand un om iti spune ca te iubeste, atunci s-a terminat tot !

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Ce legatura are una cu alta? Din punctul tau de vedere o declaratie de iubire presupune ca s-a sfarsit totul?
Chiar nu inteleg :)

P.S: daca raspunzi la mesajul imediat anterior nu mai da quote

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAlexEn, on 10 mai 2020 - 08:42, said:

De acord cu tine, mai putin partea ingrosata.
De ce trebuie sa fie un sacrificiu din partea cuiva? Sau la ce fel de sacrificiu te gandeai?
Sacrificiul suprem e cel in care pretuiesti viata celui caruia ii marturisesti iubirea mai mult decat a ta. Pentru mine viata unui neprihanit e mai valoroasa decat a mea.
Cam in aceasi mod se face si justitia omeneasca, cel nevinovat e eliberat, iar cel vinovat e condamnat. Pe cel care are o inima/constinta curata il voi pretui cu viata mea.

#9
_alta_

_alta_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.01.2019

View PostFjell, on 10 mai 2020 - 09:02, said:

Sacrificiul personal sau felul in care-ti termini viata. Unei foste prietene ii spuneam la un moment dat :Cand un om iti spune ca te iubeste, atunci s-a terminat tot !

Si "te iubesc" are rostul lui spus la momentul potrivit in locul potrivit. :)
Oricum lucrurile se termina cu sau fara te iubesc.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpacopaco1967, on 10 mai 2020 - 11:08, said:

Sacrificiul suprem e cel in care pretuiesti viata celui caruia ii marturisesti iubirea mai mult decat a ta. Pentru mine viata unui neprihanit e mai valoroasa decat a mea.
Cam in aceasi mod se face si justitia omeneasca, cel nevinovat e eliberat, iar cel vinovat e condamnat. Pe cel care are o inima/constinta curata il voi pretui cu viata mea.

Aia este altceva.
Din pacate, pe langa faptul ca justitia e oarba, foarte putine lucruri sunt clar albe sau negre.

#11
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcuconet, on 09 mai 2020 - 23:08, said:

Iubirea exista doar in fapte. In demonstratia actiunilor noastre.

Aproape, as zice ca, a spune "te iubesc" este ca o inselatorie pe fata!

Pentru mine, prietenia înseamnă iubire, iar..."IUBIREA" înseamnă sacrificiu !

Îmi place mult acel pasaj din Biblie unde Isus spune unui ucenic: "Nu există mai mare iubire decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenul său".

Pentru mine, cea mai frumoasă prietenie e prietenia dintre bărbat şi femeie. E magnifică ! În adolescenţă am spus şi eu "Te iubesc !"; apoi, cu trecerea timpului am constatat că iubirea e un mister, unul frumos, iar cuvintele de foc "Te iubesc" au nedoritul efect de a scoate misterul în realitate, şi a-i ştirbi frumuseţea.

Eu asemuiesc iubirea cu o particulă cuantică ce se menţine în stare de mister atâta vreme cât nimeni nu o "observă". Când însă e pusă în evidenţă, se întâmplă ceea ce fizicienii numesc prăbuşirea funcţiei de undă, când particula iese din mister, devenind banală.

Iubirea e particula cuantică; "Observarea" e afirmaţia "Te iubesc". Aceasta dacă e pronunţată, distruge misterul iubirii, devenind banală.
Prin urmare, eu spun că iubirea trebuie să rămână un mister, şi să se manifeste numai şi numai prin fapte !

#12
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlupini, on 11 mai 2020 - 15:24, said:

Pentru mine, prietenia înseamnă iubire, iar..."IUBIREA" înseamnă sacrificiu !

Îmi place mult acel pasaj din Biblie unde Isus spune unui ucenic: "Nu există mai mare iubire decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenul său".

Pentru mine, cea mai frumoasă prietenie e prietenia dintre bărbat şi femeie. E magnifică ! În adolescenţă am spus şi eu "Te iubesc !"; apoi, cu trecerea timpului am constatat că iubirea e un mister, unul frumos, iar cuvintele de foc "Te iubesc" au nedoritul efect de a scoate misterul în realitate, şi a-i ştirbi frumuseţea.

Eu asemuiesc iubirea cu o particulă cuantică ce se menţine în stare de mister atâta vreme cât nimeni nu o "observă". Când însă e pusă în evidenţă, se întâmplă ceea ce fizicienii numesc prăbuşirea funcţiei de undă, când particula iese din mister, devenind banală.

Iubirea e particula cuantică; "Observarea" e afirmaţia "Te iubesc". Aceasta dacă e pronunţată, distruge misterul iubirii, devenind banală.
Prin urmare, eu spun că iubirea trebuie să rămână un mister, şi să se manifeste numai şi numai prin fapte !
Ai scris frumos, dar cateodata, in anumite conjuncturi speciale poate nu este atat de "distrugator" un mic "te iubesc" . Poate sa insemne si asumarea unei stari de fapt. :)

Edited by GRATEFUL, 11 May 2020 - 16:01.


#13
cuconet

cuconet

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2020

View Postlupini, on 11 mai 2020 - 15:24, said:


Pentru mine, prietenia înseamnă iubire, iar..."IUBIREA" înseamnă sacrificiu !

Îmi place mult acel pasaj din Biblie unde Isus spune unui ucenic: "Nu există mai mare iubire decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenul său".

Pentru mine, cea mai frumoasă prietenie e prietenia dintre bărbat şi femeie. E magnifică ! În adolescenţă am spus şi eu "Te iubesc !"; apoi, cu trecerea timpului am constatat că iubirea e un mister, unul frumos, iar cuvintele de foc "Te iubesc" au nedoritul efect de a scoate misterul în realitate, şi a-i ştirbi frumuseţea.

Eu asemuiesc iubirea cu o particulă cuantică ce se menţine în stare de mister atâta vreme cât nimeni nu o "observă". Când însă e pusă în evidenţă, se întâmplă ceea ce fizicienii numesc prăbuşirea funcţiei de undă, când particula iese din mister, devenind banală.

Iubirea e particula cuantică; "Observarea" e afirmaţia "Te iubesc". Aceasta dacă e pronunţată, distruge misterul iubirii, devenind banală.
Prin urmare, eu spun că iubirea trebuie să rămână un mister, şi să se manifeste numai şi numai prin fapte !


Foarte profund, creativ si provocator ai alcatuit raspunsul acesta:

Eu asemuiesc iubirea cu o particulă cuantică ce se menţine în stare de mister atâta vreme cât nimeni nu o "observă". Când însă e pusă în evidenţă, se întâmplă ceea ce fizicienii numesc prăbuşirea funcţiei de undă, când particula iese din mister, devenind banală.
Iubirea e particula cuantică; "Observarea" e afirmaţia "Te iubesc". Aceasta dacă e pronunţată, distruge misterul iubirii, devenind banală.
Prin urmare, eu spun că iubirea trebuie să rămână un mister, şi să se manifeste numai şi numai prin fapte !



Si totusi, observarea, eu o consider fapta. Caci daca nu ar exista ca fapta necesara, nu s-ar mai putea manifesta iubirea.


In ceea ce priveste prietenia, eu nu o simt ca pe o iubire.

Poti fi prieten numai cu cei care simpatizezi. Prietenia intre un barbat si o femeie poate exista, dar fara iubire.

Iubirea presupune sa empatizezi cu toti si toate.

Despre sacrificiu pot vorbi numai intr-o singura directie omeneasca, anume parintele fata de copiii lui.



Interesant de discutat mai departe.

#14
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcuconet, on 12 mai 2020 - 08:15, said:

Si totusi, observarea, eu o consider fapta. Caci daca nu ar exista ca fapta necesara, nu s-ar mai putea manifesta iubirea.

Iubirea manifestată prin fapte, e iubirea reală. În fapte includ şi vorbele bune. În acelaşi timp, iubirea manifestată în felul trubadurilor pe sub balcoanele prinţeselor, o consider virtuală, nereală. Adică iubirea declarativă, prin vorbe.

Am trăit ceva frumos de felul iubirii misterioase, mai demult, pe vremea adolescenţei din Liceu, când vreme de doi ani...eu ştiam că ea ştie...că eu ştiu. La fel, şi ea ştia că eu ştiu...că ea ştie. Dar nici unul nu ne spuneam nimic. Totul se întâmpla doar din priviri şi zâmbete. Posted Image

Apoi mi-am făcut eu curaj şi...am spus celebrele două cuvinte. A urmat ce am scris în textul anterior: prăbuşirea funcţiei de undă. Nu am priceput niciodată, de ce ?







View Postcuconet, on 12 mai 2020 - 08:15, said:

In ceea ce priveste prietenia, eu nu o simt ca pe o iubire.

Poti fi prieten numai cu cei care simpatizezi. Prietenia intre un barbat si o femeie poate exista, dar fara iubire.

Sunt adeptul simplităţii şi deci cea mai bună caracterizare pe scurt a prieteniei, mie îmi place cea de aici:

Spune aşa: "Prietenia este o relaţie afectivă şi de cooperare între fiinţe umane, care se caracterizează prin sentiment de simpatie, respect, afinitate reciprocă. Prietenia presupune o atitudine de bunăvoinţă reciprocă, suport reciproc la nevoie sau în criză de loialitate, buna-credinţă şi altruism. Relaţia de prietenie se bazează pe încrederea reciprocă."

Prietenia este manifestată prin oricare din calităţile următoare:

  • dorinţa de bine pentru cealaltă persoană
  • simpatie
  • onestitate, chiar şi în situaţii în care alţii s-ar feri să spună adevărul
  • înţelegere reciprocă
  • compasiune mutuală
  • încredere reciprocă
  • ajutor în situaţii de cumpănă
  • bucurie de prezenţa celeilalte persoane


Toate aceste atribute ale prieteniei îmi sunt dragi, şi le includ în familia Iubirii.






View Postcuconet, on 12 mai 2020 - 08:15, said:

Iubirea presupune sa empatizezi cu toti si toate.

Despre sacrificiu pot vorbi numai intr-o singura directie omeneasca, anume parintele fata de copiii lui.

Pentru mine, simpatia şi empatia sunt incluse în atributele prieteniei, care reprezintă iubire. Sigur, diferenţa dintre dragostea eros şi dragostea agape e, că aceasta din urmă merge până la sacrificiu. Într-adevăr, e specifică relaţiei dintre părinţi şi copii, deşi nu în toate cazurile. Au fost şi sunt oameni care şi-au sacrificat vieţile pentru ideile lor. Sau, să ne gândim la titlul  "Drept între popoare", acordat de statul Israel ne-evreilor care, în vremea Holocaustului şi-au sacrificat averea sau chiar şi viaţa pentru a salva de la moarte pe cei prigoniţi.







View Postcuconet, on 12 mai 2020 - 08:15, said:

Interesant de discutat mai departe.

Într-adevăr !

Edited by lupini, 12 May 2020 - 12:26.


#15
cuconet

cuconet

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2020
Iubire reala si iubirea misterioasa.

Asta am inteles din raspunsul tau.


Prea putin

#16
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcuconet, on 12 mai 2020 - 13:51, said:

Prea putin

Urma să scriu iubirea de tip "şir Cauchy", sau "iubirea raţională", pe care eu o consider cea mai potrivită. Însă expresia "prea puţin" mă duce cu gândul la mercantilism, ceea ce nu se împacă prea bine cu iubirea. Deci, eu mă opresc în a mai scrie aici.

#17
cuconet

cuconet

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2020
Mai bine. Iubirea cuprinde chiar si mercantilismul.

#18
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostKean, on 10 mai 2020 - 01:20, said:

In ziua de azi n-ai timp de sentimente sincere.Iubirea adevarata cere timp.Timp pe care generatia tanara actuala n-o mai are.Intre lucrul de 10 ore pe zi si deadline-uri nu are cum sa sara scanteile care ar putea aprinde ceva sensibil in suflet.
Nu are leg.nr.de ore lucrate cu ce spui tu, altele-s cauzele....
Oamenii se iubeau pe vremuri si in transee cat prin molozul de la bombardamente...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate