Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bacsis livratori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#19
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Ai optiune pe aplicatie, lasa vrajeala ;)

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Daca platesc online, tot le las 10 lei, sau macar 5, depinde de ce bani am prin casa. De regula nu prea am bani cash.

#21
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
eu de obicei comand mancare numai de la restaurante din cartier, care in 90% din cazuri au proprii livratori. in 99% din cazuri las cel putin 10 lei. Deasemenea in 90% din cazuri platesc cu cardul (la livrare), asa ca ma asigur ca am cash pt bacsis.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 seby318, on 02 mai 2020 - 10:11, said:

Ai optiune pe aplicatie, lasa vrajeala Posted Image
Ce aplicatie? Poate la aia cu mancarea, dar majoritatea nu au aplicatie, si prin glovo, ubereats si restul, incerc sa evit, majoritatea restaurantelor care ma intereseaza pe mine livreaza singuri.

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 seby318, on 02 mai 2020 - 01:42, said:

@CoverTwo - nu ia teapa nimeni, majoritatea oamenilor inteleg rolul tipsului si lasa. Bine, din cand in cand mai apare cate o aplicatie minune care incurajeaza clientii sa nu lase tips, pana cand isi schimba declaratiile, ca deh, asa e lumea in care traim.
tipsu, e o garantie, o spaga: data viitoare, cand vine, si nu esti acasa, cunoscandu-te, o sa revina, sau vine acolo unde esti (poate iesit cu o treaba in zona) si vine curierul dupa tine.  Altii , daca te stiu de zgarciob , daca nu ai foat pe faza la livrare, nici nu-ti mai raspund la telefon. Iti spune sec, ca ai primit mail sau sms, trebuia sa fii acasa sa primesti coletul, ca livrarea include o singura vizita, ca el nu are voie sa se abata de la traseu, sa vina inapoi, ca duce coletul inapoi la depozit.   Cand te stie ca-i dai mereu, se schimba , devin foarte serviabili si binevoitori.

Edited by tfmercedez, 02 May 2020 - 10:18.


#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Nu te tine niciun curier minte. Au sute de clienti pe zi iar tu esti client cu care poate nu se mai intalnesc niciodata. Nu e ca postasul satului, probabilitatea sa te intalnesti cu exact acelasi curier de la o firma de livrari este aproape cat aia sa castigi la Loto.

Eu locuiesc intr-o tara din vestul europei in care nu se obisnuieste sa lasi spaga. Nu las niciodata. Comand macar de vreo 100 de ori intr-un an, in medie cam de doua ori pe saptamana. Daca le-as lasa 1 euro la fiecare livrare, as adauga la factura de cheltuieli anuala 200 de euro.

Edited by abac, 02 May 2020 - 10:30.


#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 abac, on 02 mai 2020 - 10:30, said:

Nu te tine niciun curier minte.

Te tine si inca cum. La Fancourier, exista un singur curier pe zona mea. Mereu acelasi. Cum mi-a adus mai multe pachete, ma stie. La Urgent, aproape intotdeauna vine acelasi curier. La Nemo la fel. Doar la GLS sau Sameday si altii vin mereu altii.

#26
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011

 Ion_de_la_Raion, on 02 mai 2020 - 10:40, said:

Te tine si inca cum. La Fancourier, exista un singur curier pe zona mea. Mereu acelasi. Cum mi-a adus mai multe pachete, ma stie. La Urgent, aproape intotdeauna vine acelasi curier. La Nemo la fel. Doar la GLS sau Sameday si altii vin mereu altii.

comand destul de mult prin curieri, exclusiv plata ramburs. DPD, urgent curier si restul in afara de fan courier isi iau spaga pentru ca aduc coletul la usa. (stau la etajul 2 nu e mare lucru sa cobor). istetul de la fan courier primeste bani la fix tot timpul. inca nu s-a prins ca daca vine sus ia spaga. cand imi da duma "Da puteti sa coborati ca mai am si alte livrari" ii zic da sigur, cobor. esti idiot stai fara spaga. ceilalti curieri cand nu e sotia acasa o suna pe soacra-mea care sta la 500m si merg si ii lasa coletul ei ca le-au vazut impreuna cu copilul la plimbare. la delivery de food las pentru ca, comand dintr-un singur loc de aici din cartier si tot timpul sunt servit prioritar si mancarea e calda, atunci e normal sa las ceva baiatului

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 abac, on 02 mai 2020 - 10:30, said:

Nu te tine niciun curier minte. Au sute de clienti pe zi iar tu esti client cu care poate nu se mai intalnesc niciodata. Nu e ca postasul satului, probabilitatea sa te intalnesti cu exact acelasi curier de la o firma de livrari este aproape cat aia sa castigi la Loto.

Eu locuiesc intr-o tara din vestul europei in care nu se obisnuieste sa lasi spaga. Nu las niciodata. Comand macar de vreo 100 de ori intr-un an, in medie cam de doua ori pe saptamana. Daca le-as lasa 1 euro la fiecare livrare, as adauga la factura de cheltuieli anuala 200 de euro.
ba te tine minte. Pentru ca sunt pe zone. La mine vine acelasi de la fan, acelasi de la cargus, sau nemo express, sau dhl.  Uneori vine si de doua ori intr-o zi.

Edited by tfmercedez, 02 May 2020 - 11:47.


#28
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
Nu le dau nimic. Daca comanda e 79 de lei, 79 le dau, nu 80, 85, 90.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 zile_san, on 02 mai 2020 - 10:47, said:

comand destul de mult prin curieri, exclusiv plata ramburs. DPD, urgent curier si restul in afara de fan courier isi iau spaga pentru ca aduc coletul la usa. (stau la etajul 2 nu e mare lucru sa cobor). istetul de la fan courier primeste bani la fix tot timpul. inca nu s-a prins ca daca vine sus ia spaga. cand imi da duma "Da puteti sa coborati ca mai am si alte livrari" ii zic da sigur, cobor. esti idiot stai fara spaga. ceilalti curieri cand nu e sotia acasa o suna pe soacra-mea care sta la 500m si merg si ii lasa coletul ei ca le-au vazut impreuna cu copilul la plimbare. la delivery de food las pentru ca, comand dintr-un singur loc de aici din cartier si tot timpul sunt servit prioritar si mancarea e calda, atunci e normal sa las ceva baiatului

La mine singurul curier care urca e de la fan. In rest niciunul nu vrea sa urce. Nici pana la bloc nu vin, opresc cam la 30 metri de bloc.

#30
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 seby318, on 02 mai 2020 - 01:42, said:

@CoverTwo - nu ia teapa nimeni, majoritatea oamenilor inteleg rolul tipsului si lasa. Bine, din cand in cand mai apare cate o aplicatie minune care incurajeaza clientii sa nu lase tips, pana cand isi schimba declaratiile, ca deh, asa e lumea in care traim.

Sigur că își iau țeapă măi. Fiind generalizată treaba cu tipsul, vor avea salarii de rahat tot timpul, încasările lor depind de noroc si oscilează enorm.
Ce să planifici pe termen mediu, nu lung, in condițiile astea ?

#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

 maccip, on 01 mai 2020 - 23:04, said:

Eu las intre 5 si 10 lei.

Aşa las şi eu între 5 şi 10. Azi a venit unul cu roz de la "Foodpanda", cu o maşinuţă FIAT de pe vremea lu' Mussolini, cu numere scrijelite, şi drept urmare i-am lăsat 5. Pentru mine contează şi cum se aduce, nu doar ce se aduce. :)

#32
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Pai si ca a venit cu un Fiat amarat e motiv sa lasi mai mult sau mai putin?

Pentru mine este motiv sa las mai mult, tocmai alora care sunt amarati trebuie sa le lasam mai mult...eu asa gandesc

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa-i.

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

 Flat, on 02 mai 2020 - 07:29, said:

Nu am ce sa las că plătesc online
Spor la mancat scuipati.



 lupini, on 02 mai 2020 - 19:50, said:



Așa las și eu Ăźntre 5 și 10. Azi a venit unul cu roz de la "Foodpanda", cu o mașinuță FIAT de pe vremea lu' Mussolini, cu numere scrijelite, și drept urmare i-am lăsat 5. Pentru mine contează și cum se aduce, nu doar ce se aduce. :)
Cum sa nu, la cat platesti tu transportul ala un S-classe se impunea!

#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Comand rar și variat, sunt șanse zero sa nimeresc același livrator. Și oricum pungile alea sunt sigilate



#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
Eu sunt de moda veche, ma uit cum vorbeste cu mine si ce face pt mine. Cu cat isi da interesul mai mult incerc sa-l recompensez. Curierii sunt prietenii mei si nu atata pt faptul ca i-as plati cine stie ce, dar am aflat un secret, sunt si ei oameni, chiar daca n-au avut bafta sa se angajeze la stat. Daca pun mana pe telefon primesc primul coletul si mi-l aduce cu zambetul pe buze.

Edited by Fane, 02 May 2020 - 21:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate