Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Bacsis livratori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#379
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019
Pai platesti transportul! E firesc!

#380
gixapef777

gixapef777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2021
Doar daca comanda este livrata la timp

#381
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce bacsis sa mai lasi astora de la foodpanda/glovo/tazz etc?! Doar platesti transportul in majoritatea cazurilor. La fan am mai lasat cand au fost draguti si mi-au carat pachete grele pana la usa apartementului.

#382
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005


 Drumroll, on 19 august 2021 - 19:50, said:

Atentie ca umfla astia preturile la mai  multe restautante(probabil majoritatea)...

Real Burger Picant: KFC/KFC Delivery - 13.5, foodpanda/glovo/tazz - 16 (2.5 lei diferenta)

R1 de la Wok pe loc: locatia din IC Bratianu: 26 lei, tazz: 35 lei (9 lei diferenta)

Diferentele astea + transport + eventual bacsis la livrator = va treziti ca platiti +50% ...  + >100%
Le a umfla ca să își acopere costurile cu platforma de comenzi probabil. Deci toți banii in plus se duc la cei care gestionează aplicația online direct de la client. Logic

Edited by afh, 27 August 2021 - 17:43.


#383
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 MembruAnonim, on 27 august 2021 - 17:24, said:

Ce bacsis sa mai lasi astora de la foodpanda/glovo/tazz etc?! Doar platesti transportul in majoritatea cazurilor. La fan am mai lasat cand au fost draguti si mi-au carat pachete grele pana la usa apartementului.
Pai aia e. Din păcate, bacșișul e boala, la noi. Daca nu lași, îți scuipă în mâncare sau mai știu eu ce. Sa militeze pt mărirea salariilor, nu sa stea la mica ciubucareala, pt 3-4-5 lei. Daca sunt 1-2-3 guralivi, normal că patronul va căuta nod in papura și îi va da afara, dar daca ar protesta toți angajații unui restaurant, de pildă, e extrem de improbabil să concedieze tot ce mișcă. Bacșiș lași dacă ești mulțumit de servicii și amabilitate, hai și livratorului Glovo, Panda etc., că pedalează atât, majoritatea, însă nu curierului care sună cu 2 min înainte, că am un colet care trebuie să îl primesc. Și dacă se întâmplă să mă aștepte maxim 1 min, deja e plecat, ma lași... Pai sunt tati și tu cu 5-10 min, inainte, poate omul ăla are treabă, in acel moment sau nu e la adresa.

Edited by Vlad_22, 28 August 2021 - 17:39.


#384
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Voi lasati bacsis sa nu va scuipe in mancare? Posted Image))) #facepalm.
Va anunt ca intr-un oras cat de cat mai civilizat pungile vin intotdeauna sigilate/capsate iar mancarea impachetata bine. Iar legat strict de livratorii cu mancare, nu am intalnit pana acum unul singur care sa vina de mai multe ori. De fiecare data vine altul pe care nu l-am mai vazut. Si comand destul de des de pe tazz, foodpanda si takeaway.

Si n-ai ce bacsis sa lasi daca platesti cu cardul. Am uitat cand am folosit cash ultima oara. Am vazut ca la tazz au bagat aia cu multumeste-i livratorului si mai adauga 3, 5 sau 10 lei ceva de genul. Bacsisul ala tot la aplicatie cred ca se duce, asa ca...

Edited by MembruAnonim, 28 August 2021 - 17:45.


#385
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 MembruAnonim, on 28 august 2021 - 17:45, said:

Voi lasati bacsis sa nu va scuipe in mancare? Posted Image))) #facepalm.
Va anunt ca intr-un oras cat de cat mai civilizat pungile vin intotdeauna sigilate/capsate iar mancarea impachetata bine. Iar legat strict de livratorii cu mancare, nu am intalnit pana acum unul singur care sa vina de mai multe ori. De fiecare data vine altul pe care nu l-am mai vazut. Si comand destul de des de pe tazz, foodpanda si takeaway.

Si n-ai ce bacsis sa lasi daca platesti cu cardul. Am uitat cand am folosit cash ultima oara. Am vazut ca la tazz au bagat aia cu multumeste-i livratorului si mai adauga 3, 5 sau 10 lei ceva de genul. Bacsisul ala tot la aplicatie cred ca se duce, asa ca...
Eu și apropiatii, nu. Voiam să punctez faptul că e înrădăcinată ideea asta la noi, cum că dacă nu lași ceva, te ține nea Caisă minte, data viitoare și îți scuipă în comandă sau alte prostii. Pe vremuri, posibil sau poate și azi, dar eu zic că sunt cazuri rare, izolate.
Da, într-adevăr, oricum comand rar prin ăștia care aduc mâncare, chiar îți fac și cumpărături etc., însă am mai lăsat din app, bacșiș.

Edited by Vlad_22, 28 August 2021 - 17:49.


#386
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

 Mizu, on 02 mai 2020 - 21:27, said:

Unii te tin si minte, ca doar iti cunosc adresa, numele, cum arati. Eu aveam un curier la Fan ce de a doua oara cand a venit imi intuia numele, care e un nume pe care nu o sa-l stiti scrie daca vi-l pronunt. Apoi a ajuns in depozit si de cate ori mergeam la ei sa ridic un colet ma striga pe nume.

Eu la curier nu las nimic, consider bacsis faptul ca nu ii pun sa ia liftul doua etaje si cobor de fiecare data dupa colet sau ma intalnesc cu ei pe ruta sa il iau.

Mancarea comandata acasa e rutina doar pentru bogatani, eu nu-s deloc zgarcit, doar ca ma simt ca un idiot sa le dau bani in plus fata de salariu in defavoarea altor categorii de muncitori catre care nu exista obiceiul bacsisului. Spre exemplu as fi dat la Trezorerie pentru ca m-a impresionat o bugetara de acolo ce si-a depasit atributiile sa ma ajute, dar m-am abtinut ca sa nu para vreo spaga.

In rarele situatii in care comand mancare las 2-3, poate 5 lei daca-s baut bine.
Posted Image La mine curierul same day a venit la 8 seara si acuma ajunge pe la 9-10 dimineata instead avand in vedera ca ii dau 10-20 lei de fiecare data.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate