Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Păpădii, cum scap de ele?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
@pui : m-am uitat mai bine la poza pusa de tine. La tine e parfum, ai verde cu galben. Eu am verde cu galben si cu alb. Din alea care se imprastie la vant si raman ca antenel prin iarba apoi.

Edited by Magicwisewolf, 30 April 2020 - 12:52.


#20
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004

 Friskey, on 30 aprilie 2020 - 11:33, said:

Cu ce te incurca?

In rest s-a cam zis ca sunt foarte bune la salate si ceaiuri, pline de vitamina c si altele.
Eu dau 7 lei pe o cutie de frunze de papadie ( sa fac niste ceai care imi trebuie ) si sunt doar frunze, fara tulpina si radacina care sunt mult mai "dotate".

Mai erau unii pe aici ca nu stiau cum sa scape de porumbei. Si eu nu stiu cum dracu sa fac sa ii atrag ca m-am saturat sa tot dau bani pe carnea de slaba calitate de la magazin.
Acum fiecare cu ale lui.
Acolo unde se înmulțesc păpădiile, nu mai crește altceva (iarbă, trifoi).
Sunt frumoase, la început, galbene de-ți iau ochii, însă puful este terminator pentru cei cu probleme astmatice, alergici, iar eu am 2 persoane in familie din categoriile enunțate.

#21
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Exista ierbicid selectiv, DMA 6. Il folosc de ani de zile la gazon, se topeste efectiv papadia. E scump dar la cata curte ai in poza iti ajunge ani de zile. Eu am luat jumatate de litru acum vreo 7 ani si inca mai am la vreo 250 mp de gazon

#22
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

 pui, on 30 aprilie 2020 - 10:04, said:

Cum pot scăpa mai ușor de păpădii?

Nu aș vrea să dau cu erbicid total.

E ca şi întrebarea aia: "Cum se poate scăpa de pata de cafea căzută pe cămaşa albă ?", "Se freacă tare cu foarfeca !".

Ştiu pe cineva la fel ce are o casă cu o mică grădină ce a fost invadată de tot felul de ierburi, inclusiv păpădii. Omul cu familia lui nu se mai ocupase de grădină de doi ani, iar acum a decis să o transforme cu...motosapa. Nu mai are nici buruieni, nici păpădii ci...şi-a pus legume pentru consum. Dar şi dacă nu punea, metoda de a scăpa de păpădii fără a folosi erbicid, e tot aia: motosapa.

#23
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Work smarter, not harder!
Daca nu-ti cunosti adversarul de unde stii cum sa te inarmezi?

#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu am scapat de majoritatea lor prin taieri dese ale gazonului. Taieri dese si scurtata iarba la maxim, cat se poate! In plus, dupa fiecare taiere, in zonele cu papadii, dar si in zonele unde gazonul parea sa dea semne de oboseala, aruncam seminte de gazon. Dupa care udam.
Cu metoda asta, in cel mai scurt timp, am ramas doar cu cateva, care nu ajungeau sa treaca de faza galbena; de frumusete Posted Image

De papadii nu ai cum scapa, definitiv, daca vecinii tai nu le-au eradicat pe o raza de minim un kilometru Posted Image Invata sa te bucuri de floricele lor si nu le lasa sa treaca la nivelul urmator.

#25
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Salutare. Eu în livadă și alte zone cu gazon iarbă, dau cu erbicid pentru dicotiledonate (păpădia intră aici) și nu mai am nici un stres toată vara.
Am dat cu Buctril (din păcate sa scos), acum poți da cu SDMA, Dicopur și altele care să nu afecteze monocotiledonatele (frunză îngustă).
Cât despre apa freatică nu o să ajungă erbicidul de grabă acolo, mai ales la ce ”precipitații” sunt acum Posted Image

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
ierbicid selectiv impotriva dicotiledonatelor
ucide tot ce mai mult decat monocotiledonate
actioneaza prin frunza, care absoarbe otrava si o duce la radacina, pe care o distruge
stropesti in zile fara vant, pt a nu afecta alte plante de care NU vrei sa scapi!!!

in 10 zile planta se topeste
NU tunde in aceste zile!

#27
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
senzational

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bpEy-Mpm6AI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
wow, chiar nu m-am gandit ca o planta care m-a terminat cand o vedeam in gazon are atatea beneficii. Pe de o parte intr-un fel arata intr-o livada si altfel intr-o curte de cateva sute de metri patrati.

#29
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Eu cred ca o sa le las asa, nu mai dau cu nimic. Tund mai des si aia e. Pana urma, se pare ca aduc niste beneficii.
Daca in anii urmatori isi reduc prezenta, atunci, inseamna ca si-au facut treaba, dupa cum spunea si nenea ala. Si parea ca stie ce spune...

#30
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Magicwisewolf, on 09 mai 2020 - 21:38, said:

Eu cred ca o sa le las asa, nu mai dau cu nimic. Tund mai des si aia e. Pana urma, se pare ca aduc niste beneficii.
Daca in anii urmatori isi reduc prezenta, atunci, inseamna ca si-au facut treaba, dupa cum spunea si nenea ala. Si parea ca stie ce spune...
pai daca vrei sa grabesti procesul, de ce nu ari (cu un motocultor) sa afanezi pamantul si eventual imprastii si niste dolomita (argila cu calciu si magneziu). Insa gandeste-te ca in loc de papadie, vei obtine altceva si cine stie cu ce te trezesti... doar daca semeni gazon...
eu sunt un mare fan papadie! Radacina nu prea o suport, desi contine vitamina D naturala plus multe alte chestii. In schimb frunzele in salata sunt minunate. Iar din flori iese un sirop mai dulce ca mierea!

 filipxxx, on 09 mai 2020 - 08:11, said:

wow, chiar nu m-am gandit ca o planta care m-a terminat cand o vedeam in gazon are atatea beneficii. Pe de o parte intr-un fel arata intr-o livada si altfel intr-o curte de cateva sute de metri patrati.
daca ai doar o curte si deci cateva papadii, le poti smulge si nu au sa mai creasca. Din radacina unii fac cafea. Am ramas surprins sa vad ca si cainii iubesc radacina (uscata) de papadie. O infuleca nu gluma. Se pare ca are proprietati care le fac si lor bine.

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

 odastramosilor, on 09 mai 2020 - 21:50, said:


pai daca vrei sa grabesti procesul, de ce nu ari (cu un motocultor) sa afanezi pamantul si eventual imprastii si niste dolomita (argila cu calciu si magneziu). Insa gandeste-te ca in loc de papadie, vei obtine altceva si cine stie cu ce te trezesti... doar daca semeni gazon...
eu sunt un mare fan papadie! Radacina nu prea o suport, desi contine vitamina D naturala plus multe alte chestii. In schimb frunzele in salata sunt minunate. Iar din flori iese un sirop mai dulce ca mierea!


daca ai doar o curte si deci cateva papadii, le poti smulge si nu au sa mai creasca. Din radacina unii fac cafea. Am ramas surprins sa vad ca si cainii iubesc radacina (uscata) de papadie. O infuleca nu gluma. Se pare ca are proprietati care le fac si lor bine.
La mine sunt in gazon / iarba. Nu sunt f multe, dar mai multe ca in alti ani.
De sapat nu pot sapa, ca nu vreau sa distrug iarba. Intr-un an, le-am scobit din gazon cu cutitul. Am muncit multe ore si in cateva saptamani au crescut la loc. De atunci, am lasat-o balta.

#32
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Magicwisewolf, on 09 mai 2020 - 22:27, said:

La mine sunt in gazon / iarba. Nu sunt f multe, dar mai multe ca in alti ani.
De sapat nu pot sapa, ca nu vreau sa distrug iarba. Intr-un an, le-am scobit din gazon cu cutitul. Am muncit multe ore si in cateva saptamani au crescut la loc. De atunci, am lasat-o balta.
pai iarba se regenereaza.. nu inteleg ce vrei sa spui. De ce nu ari si semeni gazon?

#33
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 pui, on 30 aprilie 2020 - 10:04, said:

Salutări softpediștilor pricepuți, de pretutindeni!
Cum pot scăpa mai ușor de păpădii?
Am o bucată de teren, cu o mică livadă, grădină de legume și iarbă. Parcă anul acesta, mai abitir că niciodată, păpădiile au pus stăpânire pe zona verde. Ce soluții îmi propuneți pentru a scăpa de ele?
Tu vrei sa scapi de ele si eu caut samanta de papadie, ca sa le seman...
Numai ca e vreo 1500-2000 de euro kilu'.
Si am nevoie de vreo 10 kile.

 odastramosilor, on 09 mai 2020 - 22:44, said:

pai iarba se regenereaza.. nu inteleg ce vrei sa spui. De ce nu ari si semeni gazon?
Papadia are niste radacini adanci, si mai mult decat atat, convietuieste chiar si impreuna cu plantele invazive.
De exemplu, este perfect compatibila cu trifoiul alb, care nu prea lasa alte plante sa se dezvolte.

O pajiste montana cu papadie, in Austria:

Attached File  WeilerVlbg7.jpg   805.54K   30 downloads

#34
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ce faci cu ele Hunor?

#35
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

 pui, on 30 aprilie 2020 - 12:53, said:

Acolo unde se înmulțesc păpădiile, nu mai crește altceva (iarbă, trifoi).
Sunt frumoase, la început, galbene de-ți iau ochii, însă puful este terminator pentru cei cu probleme astmatice, alergici, iar eu am 2 persoane in familie din categoriile enunțate.

Puful nu are legatura cu alergiile, el este o samanta cu parasuta. Alergiile sunt produse de polenuri sau de produse chimice din atmosfera.

Romania este campioana la erbicidat fara studii si fara motiv.
Alatura-te si tu celor care folosesc otravuri, nu ii lasa sa se simta in minoritate.

Edited by terratec, 19 May 2020 - 22:20.


#36
BabaLulu

BabaLulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.04.2007

 rim80, on 30 aprilie 2020 - 12:03, said:

Nicio sansa, de ani de zile ma lupt cu ele, la inceput sunt frumoase florile galbene, apoi se umple curtea de puf. E planta naibii, m-am lasat pagubas, poate au vreo utilitate in medicina naturista, am vazut ceaiuri de papadie.

Incearca siropul de papadie cu apa minerala si dfelie de lamaie; e fenomenal pe caldura. Tine-le, culege-le. Si scapi de puf ulterior;

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate