Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Achizitionare laptop second hand very low budget

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
1. Cand se va face achizitia
Nu este nici o graba
2. La ce va fi folosit laptop-ul
Exclusiv filme, foarte putin browsing
3. Bugetul maxim
Very low - aproape donatie
4. Marci sau serii preferate
HP, Dell, Lenovo
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
second-hand
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)
second hand Romania

Deci, any kind of piece of shit, poate avea si eMMC sau poate fi fara HDD, 4 Gb RAM ar fi bun, orice shitty i3/Pentium/Celeron CPU neaparat generatie cu video Intel HD, peferabil bateria sa nu fie praf, neaparat iesire HDMI, ecran cel putin 13". De folosit doar in concediu, daca stau la hotel conectat la TV, daca stau la cort ecranul propriu.
Deci, pentru cine are ceva de genul acesta peste care s-a pus praful e o ocazie sa scape de el il pot scapa eu de plasticul respectiv si nu-i nici o graba. Ca reper, am un HP Stream 13 luat cu 200 lei si care indeplinea toate conditiile dar care a suferit un accident nefericit cu niste diluant de vopsea Posted Image .

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu ceri donație nu sfat.
Nu promit nimic, am o promisiune de niște laptopuri pe care le văd după data de 15.
Poate facem un barter ceva.
Posted Image

Că așa caut și eu o capotă de Evo X buget low spre donație.

Edited by waterman, 29 April 2020 - 11:57.


#3
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
El are mai multe sanse pentru laptop moka! Posted Image

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
partikipa și eu pentru un laptop moka. Numai să aibă măcar un I3 indiferent de generație și să nu fie rupt, spart.

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Well, in jur de 200 lei nu prea inseamna moca, pe HP am dat 210 lei si era foarte ok pentru ce voiam eu, ba chiar aveam si vreo 2 ore de vazut filme pe baterie. Nu vad de ce as da mai mult pe un moft pe care il folosesc din joi in paste. Nu am nici o problema de ordin financiar ci una de ordin psihologic, nu as da multi bani pe un laptop care sa adune praf si pe care poate il folosesc de 30 de ori pe an cate doua ore seara. Am si SSD pentru el Posted Image

Edited by spooky51, 29 April 2020 - 12:48.


#6
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Thinkpad Lenovo de pe olx.
T500 15"
T400 14"
X200, x200s 11-12" sau cât are.

Cam astea. 200-350 de bătrâne bucata, m-ai negociezi și aia e.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu caut generatia Core2Duo, caut CPU foarte slab gen Celeron N generatie mai noua cu video HD pentru a putea scoate 1920x1080 pe HDMI. Poate fi si cu storage eMMC de 32/64, nu vreau prostii pe el gen iesire VGA sau unitate DVD sau wired LAN, imi trebuie doar HDMI si USB.
La Altex inca se mai vand janghine de genul acestacu 750 lei, au fost 450 lei de black friday, unul ca asta vreau eu de la cineva care a cumparat ceva ieftin de bf si nu mai are nevoie de el sau care il considera inutil, si care doreste sa-si recupereze o parte din bani.

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
Cu 200 de lei cumperi un core2duo, T61 cred ca ar fi cea mai buna optiune.

#9
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 06.08.2015
asa sunt si eu interesat de o *donatie* pentru facultate ..am doar un desktop si nu un laptop...

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am gasit exact modele de HP Stream 11-14 cam la 200-400 lei pe olx, in functie si de ecran. Nu m-am repezit initial sa caut pe olx din cauza populatiei de acolo in care e greu sa ai incredere, iar cu restrictiile de circulatie e mai dificil sa te deplasezi. In forum am mai multa incredere, de aceea am postat aici in primul rand. Si cu ecran de 11 e ok, am vazut un Lenovo ca o bijuterie.
Oricum nu ma grabesc sa-l iau si nici nu-l vreau neaparat. Laptopul meu HP Stream functioneaza, doar ca a avut un accident nefericit in care a fost implicata vopsea si diluant, asa ca are niste pete si dungi pe ecran iar rama ecranului arata ca si cum Mel Gibson l-ar fi gasit in Mad Max.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postspooky51, on 30 aprilie 2020 - 08:14, said:

doar ca a avut un accident nefericit in care a fost implicata vopsea si diluant, asa ca are niste pete si dungi pe ecran iar rama ecranului arata ca si cum Mel Gibson l-ar fi gasit in Mad Max.
https://www.google.c...Q4dUDCAs&uact=5

Iei display.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și poate are omul acesta și rama display

https://www.olx.ro/o...html#2e8ecbfc8c

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate