Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Coronavirus Bulgaria

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
485 replies to this topic

#73
gligorcostin

gligorcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008

View PostGlCA_Contras, on 12 iunie 2020 - 19:47, said:

pai in cazul asta gligor ai gresit calculele - la Protv au dat 4,35 coeficientul

La ce tara? or fi calculat acum o saptamana, de 4 zile a explodat in bulgaria daca la ei te referi. Ieri au avut 13.34 cazuri la un milion spre exemplu

Edited by gligorcostin, 12 June 2020 - 20:24.


#74
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Azi la stiri au dat exemple de tari in contextul minunatei relaxari care ni se pregateste. Bulgaria avea 4,35 coeficientul... Deci cineva calculeaza gresit.

Media se face pe 14 zile... Au fost zile cu zero infectati luna asta, daca tot stii ca se face media. Deci azi nu e important asa cum nici zero nu e important dupa calculele tovarasilor.

Edited by GlCA_Contras, 12 June 2020 - 22:47.


#75
gligorcostin

gligorcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008

View PostGlCA_Contras, on 12 iunie 2020 - 22:45, said:

Azi la stiri au dat exemple de tari in contextul minunatei relaxari care ni se pregateste. Bulgaria avea 4,35 coeficientul... Deci cineva calculeaza gresit.

Media se face pe 14 zile... Au fost zile cu zero infectati luna asta, daca tot stii ca se face media. Deci azi nu e important asa cum nici zero nu e important dupa calculele tovarasilor.


Numar infectati bulgaria ultimile 14 zile

8
14
14
9
19
22
26
41
41
59
83
79
104
93

Medie 43,71 cazuri la o populatie de 6.951.238 = 6.28 la milion. Aia de la Protv calculeaza cu alta aritmetica, nu stiu cum mai acorda cineva atentie presei din Romania

#76
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
ai date gresite, uite aici cifre oficiale OMS:
https://covid19.who....euro/country/bg

#77
gligorcostin

gligorcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008

View PostGlCA_Contras, on 12 iunie 2020 - 23:17, said:

ai date gresite, uite aici cifre oficiale OMS:
https://covid19.who....euro/country/bg

Vezi ca ei le numara altfel astia de la OMS fata de alte siteuri, pun zile cu 0 si aduna doua zile deodata, dar tot aia da la final, si la noi au pus o zi cu 0 morti, nu am avut niciodata asa ceva. Per total da cam  la fel pe ultimile 14 zile, 6.17 e media pe cifrele de la OMS.  au bagazt azi 197 deodata, PROTV facuse fara ziua de azi si intradevar era 4 si ceva

Edited by gligorcostin, 12 June 2020 - 23:32.


#78
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu dupa calculele lor nu am trecut de 6, dar am luat 15 zile...dar asta nu e important, dupa parerea mea conteaza numarul activ de infectii in tara respectiva raportat la numarul de teste efectuate.

Ce importanta are numarul locuitorilor daca tu nu faci teste suficiente?

Edited by GlCA_Contras, 13 June 2020 - 07:54.


#79
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
https://www.worldome...nstagramcoach1? noi avem cam 4% infectii la cei testati, bulgarii  3% grecii cam 1% italienii 5% rusii 4.5% spania 6,5%

#80
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Deci carantina de 14 zile la sosirea din Bulgaria dupa boomul de cazuri de saptamana asta. Trist, foarte trist.

#81
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Orban ne indeamna sa facem turism intern - nu avem peste 9 cazuri la milion- daca ne ducem pe camp si prin paduri (alea care au mai ramas) ar fi OK banuiesc :)

#82
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009
Este oficial, fara carantina!
https://www.digi24.r...miciliu-1322604

#83
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
pentru 2 saptamani

#84
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009
Util pentru turisti
https://reopen.europa.eu/en/map/BGR

#85
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Am fost o tura sapt asta la bulgari. La vama cereti hartia de completat de la bulgari la ducere si de la romani la intoarcere, altfel o sa stati dupa toti ciumpalacii sa completeze la ghiseu.
Am stat juma de ora la ducere pentru 5 masini si 2 motocilisti la vama Ruse si o ora la intoarcere pentru 5 masini la vama Giurgiu... O freaca baietii acolo in stil bugetar. Inclusiv scormoneau prin bagajele oamenilor... cand ii intrebi de ce fac asta ca sunt doar masini bulgaresti si romanesti (adica din UE) cica ei cautau covidu prin portbagajele oamenilor

Posted Image

#86
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006

View PostGlCA_Contras, on 18 iunie 2020 - 07:47, said:

Am fost o tura sapt asta la bulgari. La vama cereti hartia de completat de la bulgari la ducere si de la romani la intoarcere, altfel o sa stati dupa toti ciumpalacii sa completeze la ghiseu.
Am stat juma de ora la ducere pentru 5 masini si 2 motocilisti la vama Ruse si o ora la intoarcere pentru 5 masini la vama Giurgiu... O freaca baietii acolo in stil bugetar. Inclusiv scormoneau prin bagajele oamenilor... cand ii intrebi de ce fac asta ca sunt doar masini bulgaresti si romanesti (adica din UE) cica ei cautau covidu prin portbagajele oamenilor

Posted Image

Salut, nu-s (prea) in tema ..ce declaratie  trebuie sa cer/completat ?
Am plecarea pe 24 iunie in Bulgaria.
Merci mult

#87
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

View Postlucikorleone, on 21 iunie 2020 - 16:20, said:


Salut, nu-s (prea) in tema ..ce declaratie  trebuie sa cer/completat ?
Am plecarea pe 24 iunie in Bulgaria.
Merci mult

Citeste aici
https://www.mae.ro/node/51904
ai un link cu declaratia de completat

#88
bran67

bran67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.10.2007

View Postlucikorleone, on 21 iunie 2020 - 16:20, said:


Salut, nu-s (prea) in tema ..ce declaratie  trebuie sa cer/completat ?
Am plecarea pe 24 iunie in Bulgaria.
Merci mult

Am fost in Bulgaria, cu excursie de 1 zi, organizata de o agentie de turism.
In autocar, inainte de trecerea frontierei la Giurgiu-Ruse, ghida a dat in autocar aceea declaratie (in 2 exemplare), care trebuie completata.
Declaratia este in bulgara si romana, si toate masinile care erau in vama prezentau aceasta declaratie.
Soferul coboara din masina cu actele (buletine, actele masinii si declaratiile respective).
Presupun ca noi fiind grup, am completat in doua exemplare, unul pentru vamesii bulgari si celalalt pentru agentie.
Poti descarca declaratia de pe situl mae: https://www.mae.ro/node/51904

"La intrarea în Republica Bulgaria, persoanele care nu sunt plasate în carantină, precum și persoanele care tranzitează teritoriul Republicii Bulgaria, prezintă organelor de control de sănătate publice de la frontieră o declarație pe proprie răspundere, prin care se obligă să respecte măsurile anti-epidemiologice, introduse pe teritoriul Republicii Bulgaria prin ordinul ministrului sănătății și confirmă că au luat cunoștință de riscurile privind îmbolnăvirea cu COVID-19. Textul declarației poate fi descărcat [aici]. "

la punctul 6 - scopul calatoriei este turistic.

Multa bafta si sa nu fie aglomeratie in vama!

#89
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006
SUPER.. Multumesc mult.

#90
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postinside_spy, on 13 iunie 2020 - 09:08, said:

Deci carantina de 14 zile la sosirea din Bulgaria dupa boomul de cazuri de saptamana asta. Trist, foarte trist.
Deci nu...Avem noi boom de 3 ori mai mare. O sa ne bage bulgarii carantina mai repede :)

Declaratia pe care o primesti la vama e mult simplificata. Aia e veche de pe MAE

va atasez ambele variante (romana si bulgara)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate