Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a VI-a)

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5570 replies to this topic

#55
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postl_dan, on 28 aprilie 2020 - 11:02, said:

Bun, si care e solutia voastra, daca o negati pe cea adoptata practic peste tot? Ruleta ruseasca la nivelul intregii societati, sa lasam totul liber si sa vedem cine moare si cine traieste? Sau izolarea in "lagare" a batranilor si celorlalte categorii de risc?
Tu ești conștient că 10 minute pe care să presupunem că te duci să cumperi ceva, te poți alege cu virusul!? Că toate măsurile lui pește prăjit de precauție nu rezolvă problema medicală creată!? Dacă e să fie cu sau fără voia ta se va întâmpla.

#56
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postgeo76com, on 28 aprilie 2020 - 10:53, said:

Bine...sinteti mai destepti ca ramele din curtea mea. Daca te intereseaza au scazut si nr de morti din accidente auto. E clar manarie cu cifrele Posted Image

PS
In caz ca nu stiai iti spun eu aici. In perioada asta au crescut, mai ales in primele saptamini, nr de accidente casnice. Gen "am cazut de pe casa/copac" , "m-am taiat cu flexul" , "mi-a sarit lama in picior", " mi-a intrat var in ochi".....cauzate de "indemanaticii" care au inceput sa isi foloseasca sculele din casa ca sa alunge plictiseala.
Da, toti diagnosticati cu covid, lol.

#57
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostNeaceasca85, on 28 aprilie 2020 - 11:07, said:

Fericiti cei care chiar stau acasa. Eu am un job aiurea, flexibil dar nu se poate acasa.
Bravo, si eu la fel , baga-mi-as Posted Image

#58
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostiZet, on 28 aprilie 2020 - 10:56, said:

O, da, ne-am dorit si noi o zona rosie, ce doar italienii sa aiba?!

#59
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,346
  • Înscris: 05.09.2006

View PostiDorin, on 28 aprilie 2020 - 11:05, said:

Omule, dacă tu preferi ca alții să gândească pentru tine este alegerea ta, nu impune și altora.
Pot și singur să-mi port de grijă și chiar să fac tot ce ține de mine să nu te infectez sau să mă infectez de la alții cu un minim de inteligență și igienă.
Nu trebuie să oprim lumea-n loc pentru tine, mine sau x și y, consecințele negative sociale și economice vor fi de sute de mii de ori mai grave decât această situație medicală.
Privește aici și vorbim după: https://www.worldometers.info/
Nu impun nimic nimanui - nici nu as avea cum. Asteptam insa si niste solutii, de la cineva care pretinde ca "gandeste"- dar neaga eficacitatea evidenta a distantarii sociale si a masurii temporare de izolare la domiciliu.

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNeaceasca85, on 28 aprilie 2020 - 11:07, said:



Fericiti cei care chiar stau acasa. Eu am un job aiurea, flexibil dar nu se poate acasa.
Pe naiba. CM din august 2019.
Acum mă chinui să obțin online CM pt aprilie și mai.
Sau revin la muncă. ;(


#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008

View Postciine, on 28 aprilie 2020 - 11:09, said:

Solutia ar fi :
-carantina locala in focar , dar carantina ca la carte , daca intelegi ce e aia.
-imprietenirea cu virusul , prin Oltenia, Muntenia  nr de cazurie e foarte mic dar s-a decimat la greu in luna Ianuarie si Februarie , nimeni n-a testat nimic

Acest shutdown este sanatas pt planeta pt mediu , ieri in gradina mea au aparut 3 fazani foarte grasi si pusi pe fapte mariPosted Image E prima data in multi ani cind mai vad un fazan pe camp

E un fel de Earth Hour, Earth Months.

#62
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 01.10.2010

View PostiDorin, on 28 aprilie 2020 - 11:09, said:

Tu ești conștient că 10 minute pe care să presupunem că te duci să cumperi ceva, te poți alege cu virusul!? Că toate măsurile lui pește prăjit de precauție nu rezolvă problema medicală creată!? Dacă e să fie cu sau fără voia ta se va întâmpla.

asta e tot din sfaturile pe care le dai cunoscutilor tai? Posted Image Posted Image Posted Image

s-a explicat ca pentru aia mici cu tzatza-n gura ca daca ne imbolnavim toti deodata, am parlit steagu'. Daca e sa luam toti coscovenia asta de covid-19, ideal e sa o luam cat mai tarziu ca sa avem loc sa intram pe usa spitalului. Bonus: pana atunci poate apare un vaccin, un tratament, un manual de tips&tricks pentru ingrijiri.

pfai de capul meu, halal sfetnic Posted Image

#63
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Care oras? Unde ai gasit?   
Harbin.

Stirea a fost peste tot, asta mi-a iesti acum primu la cautare - https://www.gsp.ro/g...ina-596986.html

#64
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdorin_2k, on 28 aprilie 2020 - 11:00, said:

Dupa 15 mai, cred.

#65
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postbritishpub, on 28 aprilie 2020 - 11:08, said:

nu vreau sa-ti stric carnavalul, da' am un feeling ca acesti cunoscuti ai tai rad cu falcile pana la timpane de ce le prezici tu

auzi la el, vom dispera de foame 2 ani de zile Posted Image Posted Image Posted Image
Fiecare cu lumea lui. În lumea mea sunt și oameni cu educație și o situație socială și financiară bună dar sunt și oameni simplii care abia trăiesc de la lună la lună. Și deja disperă.

#66
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008

View Postciine, on 28 aprilie 2020 - 11:11, said:

Bravo, si eu la fel , baga-mi-as Posted Image

Sa lucram, sa nu lucram ce avem cu termen in 18 mai, suntem in dubii, sefii urla la mine ca sa le lucrez, in 4 mai Tribunalul trebuie sa vina cu un nou comunicat, cel actual atunci expira.

#67
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostiDorin, on 28 aprilie 2020 - 10:30, said:

Întrebarea mea este dacă pot exista discuții serioase pe acest subiect!?

Poate-mi explică și mie cineva de ce atâta panică, isterie și rațional gândind unde ne duc aceste restricții stupide și impactul lor în social și economia mondială.
bă. ăla de-o scris fabula cu Sisif si bolovanu lui n-o fo prost diloc. Cred ca a fost un calator in timp din vremurili noastri :) Probabil unul din ultimii supravietuitori ai guvidului :) Poet si carturar :)

#68
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postrim80, on 28 aprilie 2020 - 11:06, said:

Cate cifre are un catralion?Posted Image
A, buna intrebarea. Mai am una: cand se atinge varful epidemiei in Romania? Dupa ce aflu raspunsul la asta, revin si-ti raspund si tie  :).

#69
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,004
  • Înscris: 14.09.2004

View PostYOUR_GOD, on 28 aprilie 2020 - 11:09, said:

Care masti? Esarfe, panzele alea pe care le poarta unii senini pe fata? Aia care refolosesc masti, isi ating fata, transpira, tot cu masca la ochi? Mastile care nu se gasesc? Dezinfectantii extradiluati?!~Trezeste-te prietene. Romania si-a platit birul la covid, ca si cum nu ar fi luat nicio masura. Au stat multi in casa, multi s-au si plimbat.
Am uitat, vine un alt varf, cauzat de Paste, dupa aia vine varful din mai, dupa aia...
Cum era liga alora din America de acum 100 de ani ? Societatea impotriva mastilor ?
Aaaaa am gasit...

https://www.politifa...nti-mask-leagu/

Se spune ca domnia si prostia se platesc scump. Unii, acum o suta de ani, au experimentat iarba pe care o pasti tu acum. Cu consecinte nefaste ...Posted Image

"During the 1918 flu pandemic, San Francisco residents formed the “Anti-Mask League.” San Francisco “was ultimately one of the cities that suffered the most with a high death rate.

Edited by geo76com, 28 April 2020 - 11:16.


#70
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostNeaceasca85, on 28 aprilie 2020 - 11:12, said:

E un fel de Earth Hour, Earth Months.
Ce facem noi acum, este ca o cura de slabire: dai 10 kile in 2 luni, pui 20 in o luna.

#71
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postciine, on 28 aprilie 2020 - 11:09, said:



Acest shutdown este sanatas pt planeta pt mediu , ieri in gradina mea au aparut 3 fazani foarte grasi si pusi pe fapte mariPosted Image E prima data in multi ani cind mai vad un fazan pe camp
Si eu m-am gandit la asta, ca daca stai in casa si mai vezi si filme, normal ca nasti scenarii. Posibil ca planeta sa fie atat de fututa, si sa nu ne spuna, tocmai din cauza de panica, incat sa bage shutdownul asta de proba. Si apoi daca merge sa-l faca pe regiuni, care sa fie ajutate apoi. Ghetarii se fac apa plata zilnic, clima e bulversata, tot mai multe rauri sunt noroi, tot mai multe cutremure serioase....Acum,plm, a ajuns sa se vada Himalaya din India

#72
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postbritishpub, on 28 aprilie 2020 - 11:13, said:


asta e tot din sfaturile pe care le dai cunoscutilor tai? Posted Image Posted Image Posted Image

s-a explicat ca pentru aia mici cu tzatza-n gura ca daca ne imbolnavim toti deodata, am parlit steagu'. Daca e sa luam toti coscovenia asta de covid-19, ideal e sa o luam cat mai tarziu ca sa avem loc sa intram pe usa spitalului. Bonus: pana atunci poate apare un vaccin, un tratament, un manual de tips&tricks pentru ingrijiri.

pfai de capul meu, halal sfetnic Posted Image
În inteligența domniei voastre, ce facem cu economia!? Clar și fără arătură!? Bănuiesc că faceți și afaceri, nu!?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate