Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a VI-a)

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5570 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Și pe ai noștri cine i-a ținut să facă astă?   
1. Politicienii erau ocupati cu schimbat guvern si alegeri anticpate.
2. Bani ioc..

Nu zic ca la aia au cateva orasele cam cat o comuna de la noi.
In rest cate o casa la zeci de km unda de alta - nicio sansa de virus.

Usor de controlat.

La noi - nici cu amenzile astea enorme nu vrea lumea sa stea in casa.
Ba unii mai fac si petreceri.

Edited by eiffel, 28 April 2020 - 10:47.


#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Important este ca am inchis pravalia si dupa cum spune Cercel, trebuie sa o mai tinem inca 10 saptamani, pana se inverzeste Romania, pentru ca se pare, carantina chiar a dus la disparitia virusului si in China, unde aia au stat incuiati in case, cu usile batute in cuie, si in Italia si in Spania, peste tot. Pana cand un om cu cap nu va preciza, cu raspundere, ca cesti covizi sunt de mult pe aici si vor mai fi mult timp, sa ne impacam cu ei, eu consider orice masura propusa, fantastica si carantina ca o bomba cu efect intarziat. Daca mai stam mult in casa, vom ajunge sa plangem dupa covid, pentru ca de asta mai scapi, dar foame nu trece decat daca mananci.

#21
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 iZet, on 28 aprilie 2020 - 10:41, said:

In satul unei cunostinte, oamenii gandeau se intrebau la fel: Ce atata taraboi? Apoi a inceput unul sa se simta rau, si inca unul care mersese la el dimineata la cafea, si apoi inca unul... si acum vine izoleta din 3 in 3 zile. Unul dintre cei dusi la spital a scapat cu greu de la terapie intensiva (colegul lui de salon n-a fost la fel de norocos), acum sunt inca doi vecini de-ai lui la TI. Acum nu mai iese nimeni din curte si pastreaza distanta, lucruri care inainte erau luate in deradere. Pentru ca atunci cand e vorba de viata ta... preferi sa se opreasca lumea, nu sa mori.
Îmi amintesc de o întâmplare din armată, m-am îmbolnăvit grav de gripă, cu pierderi de memorie, am stat o săptămînă la pat, dar unitatea militară nu s-a oprit pentru mine, lumea la fel sau cei care zăceam la infirmerie. Și ghinion, n-am murit nici unul.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 l_dan, on 28 aprilie 2020 - 10:46, said:

Si in ianuarie/februarie 2020 au decedat mai putine persoane de gripa decat in ianuarie/februarie 2019 (sau 2017, daca vrei). Asta pe fondul iernii deosebit de calde de anul acesta - si probabil, al unei tulpini mai putin virulente.
Irelevant. Important este ca in 2017 au murit mai multi decat acum, dar pandemie si economie pe zero s-a decretat doar acum.

 iDorin, on 28 aprilie 2020 - 10:46, said:

Îmi amintesc de o întâmplare din armată, m-am îmbolnăvit grav de gripă, cu pierderi de memorie, am stat o săptămînă la pat, dar unitatea militară nu s-a oprit pentru mine, lumea la fel sau cei care zăceam la infirmerie. Și ghinion, n-am murit nici unul.
Eu nu zic ca virusul este inofensiv. Spun doar ca daca virusul ii ataca pe unii, distrugerea economiei ne ataca pe toti. Nu vreti si sper sa nu apucati niciodata, sa simtit o criza economica GLOBALA.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

pentru ca se pare, carantina chiar a dus la disparitia virusului si in China, unde aia au stat incuiati in case, cu usile batute in cuie
Au deja iar probleme. Au inchis alaltaieri un oras de 10 milioane de locuitori ca au venit unii cu avionul din Rusia si au adus iar virusul.

#24
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014

 YOUR_GOD, on 28 aprilie 2020 - 10:44, said:

Ce satuc nefericit. La mine in sat, nu e nimeni bolnav. Si vezi ca covidul ala nu-l iei ca la "prinsa". Se manifesta in vreo 5 zile, ca nu e otrava...

E nefericit, ca acum e in carantina (alaturi de Suceava). S-a si murit in sat de covid.
Normal ca nu-l iei ca la "prinsa", insa daca mergi zilnic la cafea si petreci cateva ore in aceeasi camera cu cineva infectat si apoi te duci acasa si stai toata ziua cu familia.

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 eiffel, on 28 aprilie 2020 - 10:49, said:

Au deja iar probleme. Au inchis alaltaieri un oras de 10 milioane de locuitori ca au venit unii cu avionul din Rusia si au adus iar virusul.
Care oras? Unde ai gasit?

#26
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,978
  • Înscris: 14.09.2004

 YOUR_GOD, on 28 aprilie 2020 - 10:39, said:

Eu am aratat, cu date oficiale, verificate, ca in martie 2017, au decedat mai multe persoane de gripa, decat in martie 2020. Ca in Romania mor zilnic, 600 persoane, de chestii dragute, cum sunt cancercul hepatita C, bolile de inima etc, care, toate la un loc, omoara 600 romani lunar si nu crunte ca covidul care omoara 600 de bolnavi croniti in cea mai mare parte si asta in doua luni.
Vaiiii iar prostia asta cu gripa !! Nu v-ati saturat de lectii  babaieti ?
Deci incepind cu 12 martie 2020 s-a cam instaurat distantarea sociala in Romania. Prin urmare nu a fost afectat doar covidul, au fost afectate ( la raspindire) si restul de boli. Iar faptul ca scolile au fost inchise a adus un imens aport in limitarea raspindirii gripei si virozelor respiratorii pentru ca se stie copii sint vectori importanti in raspindirea lor. Deci e normal sa scada dramatic numerul lor in comparatie cu alti ani.
Iar pentru gripa si alte viroze sezoniere ai VACCIN si tratamente verificate. Pentru COVID ai un bat in cur cind incerci orice de la vitamine, hormoni, antivirale, antiinflamatoare si chiar si dezinfectanti pa gat ( dupa alti inteligenti)
Deci terminati odata cu prostia asta si poate un moderator sa faca sticky chestia cu "COVID nu e gripa"

Edited by geo76com, 28 April 2020 - 10:51.


#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 iZet, on 28 aprilie 2020 - 10:50, said:

E nefericit, ca acum e in carantina (alaturi de Suceava). S-a si murit in sat de covid.
Normal ca nu-l iei ca la "prinsa", insa daca mergi zilnic la cafea si petreci cateva ore in aceeasi camera cu cineva infectat si apoi te duci acasa si stai toata ziua cu familia.
Cum se numeste acest sat?

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 iDorin, on 28 aprilie 2020 - 10:36, said:

Te provoc și vă provoc pe toți să GÂNDIM. E gratis.

Ce te tot plangi pe aici? Du-te si fa protest , sau vrei sa iasa altcineva afara pentru tine? Sunt in lumea asta oameni carora le-au ars casele,sau au pierdut totul, sau si-au vazut copiii murind, si tu te tot vaiti pe tine aici ca o baba beata ca stai doua luni in casa. Asta e, ce plm vrei sa facem? Sa luam bataie ca ciorcobalele cu politia si sa luam si amenda dupa aia?Crezi ca-i convine cuiva ca sta in casa si nu lucreaza? Sunt date legi, ordonante si alte tampenii pe care trebuie sa le respectam. Cat ai doua maini si doua picioare ti-e frica/ca mori de foame? Mie nu. Ma duc la taxi, la arpagic, la sparanghel ,la plm , si tot nu ma cac atata pe mine...

Edited by daniMMM, 28 April 2020 - 11:04.


#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dan1980_25, on 28 aprilie 2020 - 10:37, said:

Islanda are o populatie cam cat a Clujului.
In Cluj au murit mai mult de 10?
Misteru e cum a ajuns COVIDU in Islanda. Aia nu primesc pe oricine, si nu oricine calatoreste pe acolo.

Edited by pacopaco1967, 28 April 2020 - 10:56.


#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

 eiffel, on 28 aprilie 2020 - 10:49, said:


Au deja iar probleme. Au inchis alaltaieri un oras de 10 milioane de locuitori ca au venit unii cu avionul din Rusia si au adus iar virusul.
Interesant e ca raporteaza doar cateva cazuri/zi.

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 geo76com, on 28 aprilie 2020 - 10:50, said:

Da, cancerul s-a limitat, bolile cardiovasculare, hepatita C si complicatiile cauzate de acestea,d e fapt, odata cu distantarea sociala, in Romania nu mai exista nicio boala, decat covidul, imun, se pare, la distantare.

#32
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 l_dan, on 28 aprilie 2020 - 10:39, said:

Altul care crede ca infectia cu COVID este o gripa...asa se explica faptul ca nu intelegi masurile luate, respectiv utilitatea lor.
Restrictiile sunt logice si necesare - unde vezi tu "panica, isterie si irational"?
N-am spus că este o gripă obișnuită, nu înțeleg panica creată pe acest subiect.
De ce nu ne panicăm că în anul 2020 mor încă de foame oameni în lume!? Și nu, nu mă obosiți cu exemple gen Africa, se întâmplă chiar sub nasul nostru în mii de familii din România unde o masă pe zi este o adevărată binecuvântare. Ipocrizia asta!
Hai să ne panicăm pentru acele suflete nevinovate că s-au născut în sărăcie, pentru mii și mii de situați-n lumea largă unde încă se moare din diverse motive stupide sau ce țin de nepăsare.

Edited by iDorin, 28 April 2020 - 10:59.


#33
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 YOUR_GOD, on 28 aprilie 2020 - 10:48, said:

Irelevant. Important este ca in 2017 au murit mai multi decat acum, dar pandemie si economie pe zero s-a decretat doar acum.
Stii tu cati ar fi murit de COVID fara masurile restrictive luate - si ca ar fi fost mai putini decat cei morti de gripa (comparam mere cu pere) in 2017?

#34
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,978
  • Înscris: 14.09.2004

 YOUR_GOD, on 28 aprilie 2020 - 10:52, said:

Da, cancerul s-a limitat, bolile cardiovasculare, hepatita C si complicatiile cauzate de acestea,d e fapt, odata cu distantarea sociala, in Romania nu mai exista nicio boala, decat covidul, imun, se pare, la distantare.
Bine...sinteti mai destepti ca ramele din curtea mea. Daca te intereseaza au scazut si nr de morti din accidente auto. E clar manarie cu cifrele Posted Image

PS
In caz ca nu stiai iti spun eu aici. In perioada asta au crescut, mai ales in primele saptamini, nr de accidente casnice. Gen "am cazut de pe casa/copac" , "m-am taiat cu flexul" , "mi-a sarit lama in picior", " mi-a intrat var in ochi".....cauzate de "indemanaticii" care au inceput sa isi foloseasca sculele din casa ca sa alunge plictiseala.

Edited by geo76com, 28 April 2020 - 10:58.


#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 geo76com, on 28 aprilie 2020 - 10:50, said:

Vaiiii iar prostia asta cu gripa !! Nu v-ati saturat de lectii  babaieti ?
Deci incepind cu 12 martie 2020 s-a cam instaurat distantarea sociala in Romania. Prin urmare nu a fost afectat doar covidul, au fost afectate ( la raspindire) si restul de boli. Iar faptul ca scolile au fost inchise a adus un imens aport in limitarea raspindirii gripei si virozelor respiratorii pentru ca se stie copii sint vectori importanti in raspindirea lor. Deci e normal sa scada dramatic numerul lor in comparatie cu alti ani.
Iar pentru gripa si alte viroze sezoniere ai VACCIN si tratamente verificate. Pentru COVID ai un bat in cur cind incerci orice de la vitamine, hormoni, antivirale, antiinflamatoare si chiar si dezinfectanti pa gat ( dupa alti inteligenti)
Deci terminati odata cu prostia asta si poate un moderator sa faca sticky chestia cu "COVID nu e gripa"
In comunicatul Tribunalului Olt privind suspendarea sedintelor de judecata ne-urgente scria "Pentru impiedicarea raspandirii COVID 19 precum si a gripei sezoniere".

#36
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 iDorin, on 28 aprilie 2020 - 10:52, said:

N-am spus că este o gripă obișnuită, nu înțeleg panica creată pe acest subiect.
De ce nu ne panicăm că în anul 2020 mor încă de foame oamni în lume!? Și nu, nu mă obosiți cu exemple gen Africa, se întâmplă chiar sub nasul nostru în mii de familii din România unde o masă pe zi este o adevărată binecuvântare. Ipocrizia asta!
Hai să ne panicăm pentru acele suflete nevinovate că s-au născut în sărăcie, pentru mii și mii de situați-n lumea largă unde încă se moare din diverse motive stupide sau ce țin de nepăsare.
Foamea nu este contagioasa. Ai lasat teoria cu gripa si acum ai trecut la foame? Si tot tu vorbesti de panica si isterie??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate