Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Jurnal casa in Cobadin, Constanta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu hidroizolezi inainte sa faci zidaria?

#38
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@gafarelvin se vad mai multe "greseli" prin poze .... ideal ar fi sa vii sa intrebi inainte daca nu stii ceva ca sa te putem ajuta.
Degeaba iti spunem acum ca membrana aia cu crampoane ai ingropat-o fix degeaba...Oameni buni inca odata aia e o protectie pentru hidroizolatie nu o hidroizolatie in sine.
Degeaba iti spunem ca la exterior este indicat sa folosesti teava portocalie si nu gri...aia gri e pentru interior. Scurgerea aia mica de la ce este, ceva chiuveta, sau? Nu te zgarci la tevile de canalizare....pune de 110 ...cand ti s-o infunda (doamne fereste) teava aia de 50 (sau 40 cat o fi) o sa iti plangi in pumni. Nu am mai vazut constructie la care sa se faca zidaria si apoi sa se toarne placa...Insista sa bata foarte foarte bine umplutura pentru ca placa ta nu se leaga de elevatie si e posibil ca in timp umplutura pe care sta sa se lase....sa vezi tu atunci cum ti-a crapa gresia din casa.

Atentie: Tot in etapa asta ar trebui adus in casa: canalizare, apa, curent, eventual curenti slabi (interfon poarta, automatizari porti - daca ai de gand sa pui poate nu acum dar cine stie - fibra optica, etc). Nu e obligatoriu sa tragi cablurile dar baga preventiv niste copexuri (sau si mai bine lasi niste tuburi de PEHD din alea de apa) din camera tehnica spre exterior ca ulterior sa poti trage un cablu pe acolo.

View Postwizake, on 28 aprilie 2020 - 20:11, said:

nu hidroizolezi inainte sa faci zidaria?
eu vad acolo un strat de carton bituminos sub BCA

#39
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012
Au pus ceva poros pe care scria ceva cu hidro înainte să așeze bca-ul alea in vincluri, probabil că vor continua cu el în jos pe elevații, îi voi reaminti mâine.

View Postbrawnie, on 28 aprilie 2020 - 20:21, said:

@gafarelvin se vad mai multe "greseli" prin poze .... ideal ar fi sa vii sa intrebi inainte daca nu stii ceva ca sa te putem ajuta.
Degeaba iti spunem acum ca membrana aia cu crampoane ai ingropat-o fix degeaba...Oameni buni inca odata aia e o protectie pentru hidroizolatie nu o hidroizolatie in sine.
Degeaba iti spunem ca la exterior este indicat sa folosesti teava portocalie si nu gri...aia gri e pentru interior. Scurgerea aia mica de la ce este, ceva chiuveta, sau? Nu te zgarci la tevile de canalizare....pune de 110 ...cand ti s-o infunda (doamne fereste) teava aia de 50 (sau 40 cat o fi) o sa iti plangi in pumni. Nu am mai vazut constructie la care sa se faca zidaria si apoi sa se toarne placa...Insista sa bata foarte foarte bine umplutura pentru ca placa ta nu se leaga de elevatie si e posibil ca in timp umplutura pe care sta sa se lase....sa vezi tu atunci cum ti-a crapa gresia din casa.

Atentie: Tot in etapa asta ar trebui adus in casa: canalizare, apa, curent, eventual curenti slabi (interfon poarta, automatizari porti - daca ai de gand sa pui poate nu acum dar cine stie - fibra optica, etc). Nu e obligatoriu sa tragi cablurile dar baga preventiv niste copexuri (sau si mai bine lasi niste tuburi de PEHD din alea de apa) din camera tehnica spre exterior ca ulterior sa poti trage un cablu pe acolo.


eu vad acolo un strat de carton bituminos sub BCA

Crede-mă că nu am avut timp sa întreb nimic, totul este din scurt, am început lucrarea pe data de 23 aprilie și în 5 zile sunt aici, merge prea repede, nici nu pot gândi ce si cum trebuie făcut, jumătate de zi pe santier, și restul cu ale familiei.
Apa am adus-o prin camera centralei mai trebuie săpat șanț până la gard, scurgerile alea sunt de 50, astea gri erau singurele existente în acea localitate, am fost comod și nu m-am dus în Constanța sa iau altele mai mari, nu exista canalizare deocamdată în localitate, se va face o hazna deocamdată.
Pentru electrice o sa vad pe săptămâna viitoare, nu am apucat sa vorbesc cu unul încă.
Ceva indicații ce etape ar trebuii sa i le propun constructorului, măcar să știu ce să îi zic, că după cum am zis, sunt pe dinafară in materie de construcții.

Edited by gafarelvin, 28 April 2020 - 20:42.


#40
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
@gafarelvin esti pe subforumul Jurnal Constructie Case. puteai/poti sa citesti alte jurnale. mai  e si pe net o groaza de informatie + un tip are un canal de youtube Enciclopedia constructiilor, poti sa mai gasesti informatie si acolo.
nici eu n-am mai vazut sa inceapa zidaria si dupaia sa toarne placa, oamenii sunt pe viteza. si eu vad bituminosul sub bca.
ca etape, ai grija la ce pietris aduc, pentru ruperea capilaritatii. plase, polistiren etc.
acum, ar putea cineva sa zica ca nu ai asteptat prea mult cu intarirea cimentului. dar na...

multi termina casele in ani de zile, tu intr-o luna cred ca deja te muti:))

Edited by bobitad, 28 April 2020 - 21:36.


#41
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View Postbobitad, on 28 aprilie 2020 - 21:30, said:

@gafarelvin esti pe subforumul Jurnal Constructie Case. puteai/poti sa citesti alte jurnale. mai  e si pe net o groaza de informatie + un tip are un canal de youtube Enciclopedia constructiilor, poti sa mai gasesti informatie si acolo.
nici eu n-am mai vazut sa inceapa zidaria si dupaia sa toarne placa, oamenii sunt pe viteza. si eu vad bituminosul sub bca.
ca etape, ai grija la ce pietris aduc, pentru ruperea capilaritatii. plase, polistiren etc.
acum, ar putea cineva sa zica ca nu ai asteptat prea mult cu intarirea cimentului. dar na...

multi termina casele in ani de zile, tu intr-o luna cred ca deja te muti:))
Da, stiu ca mă este tot pe fuga, problema este că nu o sa am timp după ce se termina cu nebunia asta, am zis sa profit de timpul asta liber generat de virus-ul asta, chiar eu le-am cerut că vreu cat mai repede finalizarea construcției, dar cred că am greșit.
Constructorul a zis că vine cel mai posibil mâine cu piatra mare, pietriș, plasa și polistirenul, nu a zis nimic de beton (sau sapa), o să-l iau mâine la mai multe întrebări.

Edited by gafarelvin, 28 April 2020 - 21:46.


#42
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postgafarelvin, on 28 aprilie 2020 - 07:34, said:

O singură baie din lipsa de spatiu, dar voi încerca că pentru terasa sa fac unul afara legat de scurgerea de la baie

pe bune?!!?? .... ai baie de 9 mp si te plangi de spatiu? .... exista case in care livingul are aceasta suprafata

poti imparti acei 9 m in 2 fara mari pbe ... ai latime de 3,25 m ... imparti in 2, rezulta una de 2 m iar cealalta cu ce ramane ... 1 si ceva .... rezulta 2 bai, una de 6 mp si una de cca 4,5 mp .... suficient ca in cea mare sa inghesui cada + wc + lavoar .... iar in cea mica un wc + lavoar si daca te inghesui un pic sigur incape si un dus. Ar fi cam ca la orice apartament de bloc ceausit la un confort peste medie. Fata de ce ai acum mai implica o usa + un zid + sanitarele aferent
Intre cele 2 usi de la baii mai pui o usa pe hol .... si ai separat zona de zi de cea de noapte .... cand mai cresc un pic copii fac bairam in living toata noaptea iar tu si sotia dormiti fara probleme in dormitoare, si nici nu e cazul sa "defilati" in tinuta de baie prin fata musafirilor.

Edited by Tarzy, 29 April 2020 - 07:39.


#43
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Salut, baieti!Gata casa?Mai puneti-ne si noua poze sa vedem...

#44
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ce sa mai puna ca l-ati ciuruit...

Si un copil daca tot ia bataie in parc, se fereste sa mai mearga. Bullying-ul online e la fel de nasol chiar daca nu mai sunem copii, pe sistem "Big boys, big toys".
"Nu ne mai facem bine..."

#45
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Pai nu te supara mai dacule, suntem datori sa-i spunem omului ce a gresit, daca constructorul habar nu are de meserie.Te pricepi si tu cat de cat ?Sau ca tot romanul la fotbal, medicina...

#46
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postraducut123, on 27 aprilie 2020 - 20:35, said:

Gafare...ai gresit-o!Nu ai facut fierul cum trebuie....Cine te-a sfatuit, te-a sfatuit prost!Ce naiba ai mai facut jurnal?Sa ne arati ca asa nu se face?Am pierdut destul timp cu tine... ...ca nu te lasa sa faci prostiile astea.

View Postraducut123, on 27 aprilie 2020 - 22:15, said:

Mai, gafare!Tu recunosti ca nu te pricepi.Si asa am pierdut destul timp cu tine...mai postez o data.Armarea ai gresit-o complet!Din proiect nu ai respectat mai nimic!Macar sa-l fi intrebat pe proiectant ce trebuie sa faci.Cu alte cuvinte ce dracului scrie in proiectul ala.Ai ascultat prost la toti habarnistii, te-ai increzut in constructorii lui peste.Ai gresit complet, ai dat banii degeaba!De asta nu ne mai facem bine!

Nu ma supar, nu stiu de ce esti suparat si nervos tu. Nu te obliga nimeni sa stai pe acest topic. De ce mai bagi batul in gard daca nu-ti place de ceea ce face si iti pierzi timpul? Esti calificat sa-l faci cu ou si cu otet pe initiator? Nici macar un parinte nu se mai cade sa vorbeasca asa cu un copil, ce copilarie ai avut? Problemele de natura medicala se refuleaza in alta parte cu personal calificat, nu pe forumuri unde sunt multi cu problemele si stresul lor. Domnul initiator poate fi in etate, oricum fata in fata nu ai vorbi asa...

Te rog nu-mi da replica nu ma intereseaza ce ai de zis. DA stie toata lumea ca esti tare, stiu ca vrei sa te afirmi, dar las-o asa si nu mai fa offtopic aici, fa pe jurnalul casei tale. Multumesc!

Edited by danciusergiu84, 23 May 2020 - 16:45.


#47
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View Postraducut123, on 21 mai 2020 - 20:42, said:

Salut, baieti!Gata casa?Mai puneti-ne si noua poze sa vedem...
Salut, revin zilele astea cu noi poze, casa este gata la gri sa zic, sa pus acoperiș, geamuri, uși, tencuit, instalație electrică, borduri, cred că săptămâna asta facem și sanitarele și montat solarul și pompa de căldură, după care îi dăm drumul la finisaje și termoizolatie

#48
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View Postgafarelvin, on 02 iunie 2020 - 08:03, said:

Salut, revin zilele astea cu noi poze, casa este gata la gri sa zic, sa pus acoperiș, geamuri, uși, tencuit, instalație electrică, borduri, cred că săptămâna asta facem și sanitarele și montat solarul și pompa de căldură, după care îi dăm drumul la finisaje și termoizolatie

Edited by gafarelvin, 02 June 2020 - 08:31.


#49
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012
Salut, trimit o parte din poze ce la am la indemana, nu prea ma descurc cu uploadat-ul lor, dar cred ca daca accesati linkul se pot vedea pozele

https://www.flickr.c...4/shares/3J7eN9

Edited by gafarelvin, 03 June 2020 - 10:58.


#50
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postbobitad, on 28 aprilie 2020 - 21:30, said:

@gafarelvin  puteai/poti sa citesti alte jurnale.
nici eu n-am mai vazut sa inceapa zidaria si dupaia sa toarne placa
A turnat-o dupa si a iesit destul de bine.
Am vazut pe alte jurnale greseli mai mari, segregari, fara nicio hidroizolatie etc. Macar el a pus folia aia cu crampoane. Tot e bine, decat deloc.

@gafarelvin: cat a costat totul (materiale+manopera), fara teren? ai facut un calcul pana acum?

#51
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View Posttrandafirdoru, on 03 iunie 2020 - 11:28, said:

A turnat-o dupa si a iesit destul de bine.
Am vazut pe alte jurnale greseli mai mari, segregari, fara nicio hidroizolatie etc. Macar el a pus folia aia cu crampoane. Tot e bine, decat deloc.

@gafarelvin: cat a costat totul (materiale+manopera), fara teren? ai facut un calcul pana acum?
Cred ca undeva la 35.000 euro cu manopera si 50% avans pentru incalzirea in pardoseala si instalatia sanitara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate