Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Jurnal casa in Cobadin, Constanta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012
Buna ziua,

Am inceput si eu o mica aventura in ale constructiilor in comuna Cobadin, Judetul Constanta. Doresc sa fac o casa doar parter in jur de 90mp utilii (atasez planurile dupa proiect), casa va fi doar pentru recreere, deci voi locuii in ia cred ca doar vreo 3 luni in total pe an (in special vara), la batranete poate permanent (dar pana acolo mai avem de mancat).
Am gasit un constructor local din Codabin, cu care am si batut palma si mi-a facut si un calcul al materialelor dupa cum urmeaza:
- Beton B250 - total 54 mc - pret 370 lei per mc = 19.980 lei
- Fier + cuie + sarma - 2.5 tone fier (3.3 lei) + 85 kg cuie (5.5 lei) + 100 kg sarma (6.5 lei) = aprox. 9.400 lei
- BCA + buiandrugi - Celco Structoterm de 30cm pe peretii exteriori + Celco Standard de 25 pentru peretii exteriori = total aprox 19.000.
- membrana cu camproane + piatra + plasa + izolatie polistiren xps de 10 in fundatie = cca. 5.000 lei
- lemn pentru cofrat si pentru acoperis - cca. 5.400 lei.
- manopera la rosu - eur 70 pmt (cca 120 mp)

Fata de proiect sa optat sa folosim un fier ma gros de 18 parca, iar fundatia va fi mai inalta cu cca 25 cm.

Am inceput cu temelia + stalpii. Atasat poze.

A urmat prima turnare, atasez poze.

Attached Files



#2
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postgafarelvin, on 27 aprilie 2020 - 17:27, said:

Buna ziua,

Am inceput si eu o mica aventura in ale constructiilor in comuna Cobadin, Judetul Constanta. Doresc sa fac o casa doar parter in jur de 90mp utilii (atasez planurile dupa proiect), casa va fi doar pentru recreere, deci voi locuii in ia cred ca doar vreo 3 luni in total pe an (in special vara), la batranete poate permanent (dar pana acolo mai avem de mancat).
Am gasit un constructor local din Codabin, cu care am si batut palma si mi-a facut si un calcul al materialelor dupa cum urmeaza:
- Beton B250 - total 54 mc - pret 370 lei per mc = 19.980 lei
- Fier + cuie + sarma - 2.5 tone fier (3.3 lei) + 85 kg cuie (5.5 lei) + 100 kg sarma (6.5 lei) = aprox. 9.400 lei
- BCA + buiandrugi - Celco Structoterm de 30cm pe peretii exteriori + Celco Standard de 25 pentru peretii exteriori = total aprox 19.000.
- membrana cu camproane + piatra + plasa + izolatie polistiren xps de 10 in fundatie = cca. 5.000 lei
- lemn pentru cofrat si pentru acoperis - cca. 5.400 lei.
- manopera la rosu - eur 70 pmt (cca 120 mp)

Fata de proiect sa optat sa folosim un fier ma gros de 18 parca, iar fundatia va fi mai inalta cu cca 25 cm.

Am inceput cu temelia + stalpii. Atasat poze.

A urmat prima turnare, atasez poze.

Spor la munca,si bafta. Ai idee,la costuri,cat te-ar ajunge,indiferent de rosu/gata?

#3
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View PostExcelsior01, on 27 aprilie 2020 - 17:33, said:

Spor la munca,si bafta. Ai idee,la costuri,cat te-ar ajunge,indiferent de rosu/gata?
As dori un 50.000 la gata, dar cred ca este cam greu.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
wow. genul meu de casa. bine ca mai posteaza si oameni cu case mici. ia sa vedem:
dormitor de 14 - e bun
dormitor de 10- e bun pentru un copil sau oaspeti. sau chiar si pentru tine.
dressing=6mp - fie....eu sunt cu putine haine, in sifonier desigur. ca pe mine am:) dar de ce trebuie sa ai perete intre dressing si dormitor. plus inca o usa.
living de 20...nu prea e ok. pana si la bloc am 22, si sunt adeptul caselor mici. in dormitor dorm si atat, iar in living stau cam toata ziua. fie cu nevasta/bebele, fie singur. poate tu esti dala de sta si se uita la tv, in dormitor.
bucatarie de 10= asa si asa. pe mine nu m-ar deranja open space. dar asta deja e o discutie lunga si fiecare are ideile lui.
baia- nimic de comentat. desi mi se pare ciudat sa ai wc-ul langa cada. si langa peretele din dormitor, pentru un sunet cat mai bun:)
hol-15 mp, cam marisor.
ct-e bine ca il ai, desi pozitia lui mi se pare cam ciudata. ce ai de gand sa pui in el?

casa mi se pare cam claustrofoba. nu zic asta fiindca e mica, dar vad un hol cu nspemii de usi si parca ai fi in casa groazei:)
un 3d ar fi fain.
de ce bca? si ala e bca portant? hai ca m-am uitat pe net si cica e portant. in fine...am si eu rude in Cernavoda si aia au facut tot cu BCA. o fi ceva in zona aia de va place BCA-ul. nu ca as avea ceva cu el.
studiu geo a fost facut?

Edited by bobitad, 27 April 2020 - 17:42.


#5
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012
Ieri s-a cifrat si azi sa turnat fundatia. Maine se decofreaza si se aduce pamant de umplutura.[ https://www.dropbox.com/s/glvl1rsbec4iq76/IMG_20200427_130357.jpg?dl=0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.dropbox.com/s/4h8sb14o4egfb3d/IMG_20200425_142119.jpg?dl=0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View Postbobitad, on 27 aprilie 2020 - 17:40, said:

wow. genul meu de casa. bine ca mai posteaza si oameni cu case mici. ia sa vedem:
dormitor de 14 - e bun
dormitor de 10- e bun pentru un copil sau oaspeti. sau chiar si pentru tine.
dressing=6mp - fie....eu sunt cu putine haine, in sifonier desigur. ca pe mine am:) dar de ce trebuie sa ai perete intre dressing si dormitor. plus inca o usa.
living de 20...nu prea e ok. pana si la bloc am 22, si sunt adeptul caselor mici. in dormitor dorm si atat, iar in living stau cam toata ziua. fie cu nevasta/bebele, fie singur. poate tu esti dala de sta si se uita la tv, in dormitor.
bucatarie de 10= asa si asa. pe mine nu m-ar deranja open space. dar asta deja e o discutie lunga si fiecare are ideile lui.
baia- nimic de comentat. desi mi se pare ciudat sa ai wc-ul langa cada. si langa peretele din dormitor, pentru un sunet cat mai bun:)
hol-15 mp, cam marisor.
ct-e bine ca il ai, desi pozitia lui mi se pare cam ciudata. ce ai de gand sa pui in el?

casa mi se pare cam claustrofoba. nu zic asta fiindca e mica, dar vad un hol cu nspemii de usi si parca ai fi in casa groazei:)
un 3d ar fi fain.
de ce bca? si ala e bca portant? hai ca m-am uitat pe net si cica e portant. in fine...am si eu rude in Cernavoda si aia au facut tot cu BCA. o fi ceva in zona aia de va place BCA-ul. nu ca as avea ceva cu el.
studiu geo a fost facut?

Va fi o casa de vacanta, familia este formata din 2 copii (7 si 8 ani) si cei ce i-au conceput desigur, deci in total 4, eu zic ca dormitoarele sunt de ajuns.
Intradevar casa va fi cam creepy cu atatea usi, dar ne obijnuim noi.
Living-ul eu zic ca este deajuns, vom sta acolo mai mult vara, si ne vom folosi de teren + o terasa ce va fi in continuarea living-ului, cu intrare si din living.
Referitor la dressing, am zis sa nu intre copii peste mine peste o vreme ca vrea nu stiu ce imbracaminte.
Pentru baie ne mai gandim cum sa le asezam.
Da, la noi in Dobrogea cam 80% din constructii se fac din BCA, nimeni nu s-a plans pana acum de probleme, oricum voi izola cu polistiren de 15 sau 20 si in pod cu 40.
Ca incalzire ma gandesc la o pompa de caldura aer-apa, voi pune IPAT in casa.
Nu am studiu GEO, dar din cate stiu de la socrii, apa este pe la vreo 50 de metri.

poze cu turnarea[ https://live.staticflickr.com/65535/49826522277_2c8a16c115_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://live.staticflickr.com/65535/49825672358_248e5e803e_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://live.staticflickr.com/65535/49826202216_dc66bb2b06_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://live.staticflickr.com/65535/49825670578_d56bbd2de2_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gafarelvin, 27 April 2020 - 18:02.


#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Spor la construit! Posted Image

Daca apa este la asa adancime de ce nu amenajati si o mica pivnita?

#8
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012
Da, o idee buna, dar o voi face pe viitor, întâi să mă văd cu casa terminata

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
si eu cred ca e suficient sa ai 2 dormitoare. bine, cand o sa creasca or sa vrea sa fie fiecare cu camera lui. dar casa e de vacanta deocamdata. si e bine ca e cu doua, pentru batranete.
pai vara, chiar si la casa, o sa stai destul de mult in casa. mai ales la Constangeles. deci conteaza livingul, zic eu.
Constanta e ok din punct de vedere seismic. dasta probabil nu s-a plans nimeni.
BCA e naspa pentru zonele calde. Citez de la insusi Astrul(un tip faimos care lucreaza in constructii si candva activa si pe forum):

Caramida, fiind mai putin izolanta se incalzeste mai devreme dar se raceste mai repede seara.
Bca-ul trage caldura toata ziua si abia la 5-6 dimineata e aerul suportabil in casa. Retine caldura de la soare de la 8-9 seara cand apune, pana dimineata, fiind un cosmar sa stai in casa.
Casele vechi fara izolatie, vara se incalzesc repede ziua, dar se racesc imediat la caderea intunericului.
Si faza e ca ziua nu-i asa deranjant, mai ales daca stai la casa, prin curte, simti altfel ca trece o zi caniculara. Mai o bere rece, mai un gratar si e bine.
Dar seara cand te duci la culcare si peretii subt incinsi ca o soba, e criminal sa dormi in bca.
Polistirenul te apara doar iarna de frig, vara transfera caldura de la soare imediat asupra materialului aplicat.
Faza e ca o fatada ajunge si la 60-70 de grade fiind expusa la soare, imagineaza-ti ve transmite peretelui.
Stiu, pare sf ca 2 materiale izolante sa faca asemenea lucru, dar eu sunt cazul perfect de studiat.

Daca o sa stai doar vara si probabil de cateva ori iarna. Avand in vedere iernile din ultima vreme + iernile din constanta + ca ai zis ca o sa izolezi destul de bine. Nu as pune ipat sau pompe de caldura. Adica, ce vrei tu e un  40-50.000 RON? Mi-as lua niste calorifere electrice sau aeroterme sau aer conditionat.  Stiu si ca dupaia nu mai ai cum sa intervii, dar e ok sa dai un 40-50.000 RON, pentru cateva zile de iarna?

Naspa sa nu ai studiu geo in 2020. Doar pentru linistea mea si tot as fi facut si daca stiam ca si-au facut 100 de oameni case in zona aia si toti mi-au spus ca nu au avut probleme.

Edited by bobitad, 27 April 2020 - 18:22.


#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postgafarelvin, on 27 aprilie 2020 - 18:20, said:

Da, o idee buna, dar o voi face pe viitor, întâi să mă văd cu casa terminata
Pe ce strada e ? Si eu locuiesc prin preajma . Posted Image

#11
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View Postbobitad, on 27 aprilie 2020 - 18:20, said:

si eu cred ca e suficient sa ai 2 dormitoare. bine, cand o sa creasca or sa vrea sa fie fiecare cu camera lui. dar casa e de vacanta deocamdata. si e bine ca e cu doua, pentru batranete.
pai vara, chiar si la casa, o sa stai destul de mult in casa. mai ales la Constangeles. deci conteaza livingul, zic eu.
Constanta e ok din punct de vedere seismic. dasta probabil nu s-a plans nimeni.
BCA e naspa pentru zonele calde. Citez de la insusi Astrul(un tip faimos care lucreaza in constructii si candva activa si pe forum):

Caramida, fiind mai putin izolanta se incalzeste mai devreme dar se raceste mai repede seara.
Bca-ul trage caldura toata ziua si abia la 5-6 dimineata e aerul suportabil in casa. Retine caldura de la soare de la 8-9 seara cand apune, pana dimineata, fiind un cosmar sa stai in casa.
Casele vechi fara izolatie, vara se incalzesc repede ziua, dar se racesc imediat la caderea intunericului.
Si faza e ca ziua nu-i asa deranjant, mai ales daca stai la casa, prin curte, simti altfel ca trece o zi caniculara. Mai o bere rece, mai un gratar si e bine.
Dar seara cand te duci la culcare si peretii subt incinsi ca o soba, e criminal sa dormi in bca.
Polistirenul te apara doar iarna de frig, vara transfera caldura de la soare imediat asupra materialului aplicat.
Faza e ca o fatada ajunge si la 60-70 de grade fiind expusa la soare, imagineaza-ti ve transmite peretelui.
Stiu, pare sf ca 2 materiale izolante sa faca asemenea lucru, dar eu sunt cazul perfect de studiat.

Daca o sa stai doar vara si probabil de cateva ori iarna. Avand in vedere iernile din ultima vreme + iernile din constanta + ca ai zis ca o sa izolezi destul de bine. Nu as pune ipat sau pompe de caldura. Adica, ce vrei tu e un  40-50.000 RON? Mi-as lua niste calorifere electrice sau aeroterme sau aer conditionat.  Stiu si ca dupaia nu mai ai cum sa intervii, dar e ok sa dai un 40-50.000 RON, pentru cateva zile de iarna?

Naspa sa nu ai studiu geo in 2020. Doar pentru linistea mea si tot as fi facut si daca stiam ca si-au facut 100 de oameni case in zona aia si toti mi-au spus ca nu au avut probleme.

Da, sa stii ca m-am gandit mult la caramida, dar constructorul a zis ca BCA este OK si termic si este mult mai practic (probablil pentru el), oricum comanda este data, si maine primesc BCA-ul.
In Constangeles verile nu sunt asa calduroase ca in Bucuresti, sunt cred ca cel putin 5 grade mai putin ca acolo, la fel si iernile, sunt mai calduroase ca in restul tarii (noi zicem ca trage apa marii, vara caldura si iarna frigul).
Pompa aia de caldura functioneaza si ca racitor (chiller) pe timp de vara, adica raceste IPAT-ul pe la vreo 15-20 de grade, si reduce caldura din casa.

#12
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
a lu obreja cum arata? ca nu am vazut nicio poza

#13
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View Postpacopaco1967, on 27 aprilie 2020 - 18:32, said:

Pe ce strada e ? Si eu locuiesc prin preajma . Posted Image
Pe Gladiolei, la Benone in curte.

View PostAk-33, on 27 aprilie 2020 - 18:35, said:

a lu obreja cum arata? ca nu am vazut nicio poza
???? nu am inteles

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postgafarelvin, on 27 aprilie 2020 - 18:37, said:

Pe Gladiolei, la Benone in curte.


???? nu am inteles
Eu locuiesc pe str Primaverii, langa prof.Luca , acum fam Grasu . Posted Image

Succes in construire. Sa te bucuri  cat mai mult de ea.

#15
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

View Postgafarelvin, on 27 aprilie 2020 - 18:37, said:


???? nu am inteles
Stiu pe cineva care si a facut casoi in cobadin dar nu am vazut-o niciodata

#16
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Cum naiba sa nu ai studiu geo?Autorizatie de construire ai?Ai anuntat la ISC inceperea lucrarilor?
Din poze, nu ai turnat egalizarea.Latimea fundatiei nu are 60cm...asa pare din poze!Ai respectat detaliile de armare?Diriginte de santier ai?
Tu trebuia sa ai 1.00 m de la cota pamantului adancimea.Si inca 50cm pana la cota 0.

Edited by raducut123, 27 April 2020 - 18:52.


#17
gafarelvin

gafarelvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.12.2012

View Postraducut123, on 27 aprilie 2020 - 18:49, said:

Cum naiba sa nu ai studiu geo?Autorizatie de construire ai?Ai anuntat la ISC inceperea lucrarilor?
Din poze, nu ai turnat egalizarea.Latimea fundatiei nu are 60cm...asa pare din poze!Ai respectat detaliile de armare?Diriginte de santier ai?
Autorizatia este, la ISC este anuntat, la comune, cel putin in Constanta, nu iti trebuie diriginte de santier, nu prea se respecta nimic din proiectul initial, predarea se face din pix, s.a.m.d.
Latimea fundatiei nu am masurat-o, dar nu cred ca are 60, cred ca vreo 50 are, casa este doar parter, nu cred ca este necesar ca latimea fundatiei sa fie de 60 (zic eu).
Armarea a fost facuta cu fier de 18 fata de 12 cat este in proiect.(deci nu am respectat-o)

View PostAk-33, on 27 aprilie 2020 - 18:41, said:

Stiu pe cineva care si a facut casoi in cobadin dar nu am vazut-o niciodata
Cred ca vrei sa zici de casa lui Zbughea?
Este foarte frumoasa pentru Cobadin.

#18
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Pai se vede ca nu ai respectat proiectul...Dirigintele de santier e obligatoriu...iti trebuie si carte tehnica!D-asta nu ne mai facem bine, ca avem impresia ca ne pricepem la toate.Pe proiectant l-ai chemat sa vada ce minune ai facut?Cum ai obtinut AC fara studiu geo?
Tare curios sunt ce marca de beton ai turnat.

Edited by raducut123, 27 April 2020 - 19:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate