Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

setari potrivite monitor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am mai intrebat asta cu setarile monitorului, insa cum nu ma pricep la customizare , intreb cateva chestii simple care ar trebui sa ma ajute.
Cum e mai bine , contrast mai mult sau putin?
Brightness mai mult sau mai putin?
black level mai mult sau mai putin?
e mai bine mai albicioasa imaginea sau mai albastra?

ca sa nu deschid subiect nou , am intrebarile astea si pentru un tv LCD vision touch and 32 HDR

prin "mai bine" ma refer care setari protejeaza mai bine ochii

#2
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
https://blog.f64.ro/...-si-in-windows/

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Brightness/Contrast/etc 80 e o valoare relativa. Nu stii exact ce reprezinta pana nu pui aparatul si o masori.

Una din tinte, pentru un monitor obisnuit e sRGB cu anumite culori primare, alb/gri de 6500K si gamma specifica (apropiata dar nu chiar 2.2).

Printre singurele reglari ce le poti face fara sa masori cu un aparat sunt:
  • Contrast incat sa distingi toate patratelele de aici http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php
  • Brightness incat sa distingi toate patratelele de aici http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php
  • Backlight/contrast cat sa nu te rupa la ochi
  • Temperatura de culoare spre 6500. Daca monitorul zice ca-i pus la 6500 nu inseamna ca e chiar 6500, dar sigur e mai aproape decat daca-l pui la 9000 sau ce ofera unele (albastru deranjant).


#4
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
cum iti place tie, depinde si de luminozitatea din camera. degeaba eu folosesc, sa zicem 70 contrast si 50 luminozitate, daca tie iti bate direct soarele in monitor

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Sliderele din windows sunt semi-degeaba si ajuta doar sa corectezi o tenta extrema de culoare.

De ce-s degeaba? Pe langa ca te bazezi pe ochi pentru a evalua (ochiul e usor inselat), practic reglezi doar 3 valori pentru alb, cand se prea poate ca imaginea sa fie prea galbena la alb 100% si virata in alta culoare la gri 70% de exemplu.

Edited by dani.user, 27 April 2020 - 13:00.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mersi. am ceva de rezolvat ,insa o sa revin pe topic si vb

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdani.user, on 27 aprilie 2020 - 12:56, said:

Brightness/Contrast/etc 80 e o valoare relativa. Nu stii exact ce reprezinta pana nu pui aparatul si o masori.

Una din tinte, pentru un monitor obisnuit e sRGB cu anumite culori primare, alb/gri de 6500K si gamma specifica (apropiata dar nu chiar 2.2).

Printre singurele reglari ce le poti face fara sa masori cu un aparat sunt:
  • Contrast incat sa distingi toate patratelele de aici http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php
  • Brightness incat sa distingi toate patratelele de aici http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php
  • Backlight/contrast cat sa nu te rupa la ochi
  • Temperatura de culoare spre 6500. Daca monitorul zice ca-i pus la 6500 nu inseamna ca e chiar 6500, dar sigur e mai aproape decat daca-l pui la 9000 sau ce ofera unele (albastru deranjant).


ce vreau sa inteleg....in site-urile alea se afla un numar si langa numarul ala o serie de patratele. sunt multe numere care au patratele langa ele. eu trebuie sa setez de asa natura incat sa vad TOATE patratelele de langa TOATE numerele ?

de exemplu la white este 200 urmat de 244 urmat de 245 etc. la toate astea trebuie sa se vada patratelele? pentru ca se vad toate patratelele de langa toate numerele doar daca dau brightness la maxim si e naspa

View Postkopilu_198, on 27 aprilie 2020 - 12:57, said:

cum iti place tie, depinde si de luminozitatea din camera. degeaba eu folosesc, sa zicem 70 contrast si 50 luminozitate, daca tie iti bate direct soarele in monitor

in camera mea intra mai putina lumina, mai ales dupa-amiaza , pentru ca sunt in camera de la balcon , soarele bate spre camera mea doar dimineata

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
200'le sigur il vezi. De la 244 incolo incep sa fie tot mai fade patratelele. La un moment dat e posibil sa nu mai vezi deloc, sa fie alb total de la 252 in sus de exemplu. Trebuie pus incat sa nu fie alb total nici la 254, sa ramana o usoara urma a acelor patratele.

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am urmat sfaturile lui dani.user si la inceput cand am setat brightness si contrast nici nu se putea privi. abia dupa ce am setat nivelul de black altfel am putut sa vad si patratelele si nici brightness/black sa nu ma rupa de ochi

View Postdani.user, on 27 aprilie 2020 - 16:37, said:

200'le sigur il vezi. De la 244 incolo incep sa fie tot mai fade patratelele. La un moment dat e posibil sa nu mai vezi deloc, sa fie alb total de la 252 in sus de exemplu. Trebuie pus incat sa nu fie alb total nici la 254, sa ramana o usoara urma a acelor patratele.

similar si la contrast?

View Postdani.user, on 27 aprilie 2020 - 16:37, said:

200'le sigur il vezi. De la 244 incolo incep sa fie tot mai fade patratelele. La un moment dat e posibil sa nu mai vezi deloc, sa fie alb total de la 252 in sus de exemplu. Trebuie pus incat sa nu fie alb total nici la 254, sa ramana o usoara urma a acelor patratele.

ca sa vad 254 trebuie sa dau brightness la 0. sa reglez si restul? poate asa merge?

am setat si celelalte , 254 nici nu merge , degeaba

si se vede intunecat

pana la urma am dat nivelul de black mai spre alb

am potrivit si se vede si 253 spalacit

la testul de negru se vede pana la 15 , restul nu se vad

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Brigthness e pentru negru, contrast pentru alb. Se poate sa nu reusesti sa vezi 254. E decent si daca se vad de la 253.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
253 reusesc sa il vad

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate