Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce televiziune prin cablu sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Am ales digi net,in capitala....Urmeaza sa aleg un provider de tv prin cablu.Vad ca toti iti baga pe git mizerii de programe,pe care nu le urmareste mai nimeni.Este vreun ofertant ce permite personalizarea grilei de programe,sau mai mult decit ceilalti?Multumesc participantilor la dezbatere...

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
Personalizarea ar inseamna, de ex la digi tv, alegerea digital in loc de analogic. Insa, sub pachetul analogic nu ai ce sa personalizezi.
E un fel de standard sau extra pt ceva bani in plus :)
Eu am analogic de la digi, suficient pt nevoile mele

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Da, insa cu abonamentul analogic prinzi digital la liber suficient pentru nevoile de TV de astazi.

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Personalizarea o faci din telecomanda dupa ce alegi pachetul si optiunile care cuprind programe ce te intereseaza.
Companiile ce ofera servicii de televiziune nu iti ofera posibilitatea de a achizitiona un pachet configurabil,
eu nu am intalnit.
Pe mine si altii cu care am mai discutat, deranjeaza faptul ca evolutia tehnologiei, este oferita ca optiune extra si "vanduta" ca si continut premium.
Ma refer la programele 4K.
Plecand de la cerere si oferta, toate seviciile functioneaza pe principiul "sa faca bani".

#5
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Nu.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Iti alcatuiesti grila de programe din ce vrei tu, selectand pe cele acceptate si dand skip/delete in cele nedorite.
Daca nu vrei Taraf, Duna si Trinitas la telecomanda nu le ai.

Mai bine te-ai uita ce vrei sa ai, unele canale sunt comune, altele nu.

#7
Borntzal

Borntzal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2020
Păi analizează ofertele operatorilor și alege ceea ce îți convine.
Nici eu n-am auzit ca vreun operator să aibă vreun pachet configurabil în funcție de nevoile clientului pe TV.
Oricum, alege ceea ce îți convine de la ce operator se apropie cât de cât de nevoile tale.

#8
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
I-ti alegi sotia pe care o vrei tu din cele pe care le accepta mata.Mai multa libertate ce mai vrei.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce anume vrei:
  • pentru canale Discovery (Discovery, ID, Science, etc) si History (Crime and Investigation): UPC
  • pentru sport Digi (au 4 canale de sport)
  • pentru calitate, fara dubluri, Orange (dar sa fie fibra de la ei, nu Telekom, ca pierzi canalele Discovery, inclusiv Eurosport
  • grila maxima in Romania (excluand canalele concurentei Digi (Sport 1-4, Life, World si Animal World) si Telekom (Sport 1-6)) ai varianta iNES
Personalizarea e greu de facut, intrucat, pe partea de televiziune, diferentele sunt date de contractele cu trusturile media. Daca la Digi ai canale proprii, dar nu ai canale de nisa (MyZen, ID, Crime and Investigation), la Orange ai calitatea imaginii fara ca un canal HD sa fie dublat de varianta SD (ca exemplu, in grila maxima ai Antena 1 HD, dar nu si SD, care este blocat, presupun din motive evidente), daca vrei surpize pe viitor, atat la pret, cat si la canale TV, poti incerca Telekom.

Oferte personalizate poti obtine daca alegi de la acelasi operator mai multe servicii. Cei de la Digi sunt singurii (cred) care au preturile standard pentru toti (clienti noi, cat si vechi) si nu ofera reduceri pentru pachete (net+tv sau net+mobil sau net+tv+mobil sau tv+mobil) cum fac restul (am postat pe aria de fidelizare de la Orange oferta facuta pentru 3 abonamente de mobil+tv+net la care plateam 2x8E cu roaming + 1x6E fara roaming + 8E tv maxim+net 300Mbps prin fibra).

Toti operatorii ofera, de exemplu, aplcatii TV on-the-go. Stiu, poate fi irelevant, dar e bine de stiut.

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
@inițiator: după cum ți s-a sugerat mai sus, „personalizarea” o scoți din telecomandă și/sau aranjamentul canalelor în televizor. Altfel, alegi oferta care „te coafează” cel mai bine: cost, conținut canale, pachete.

P.S. Off-topic:

 victord36, on 27 aprilie 2020 - 10:26, said:

Ixti alegi sotia pe care o vrei tu din cele pe care le accepta ma-ta.Mai multa libertate ce mai vrei.
Mi-am permis să fac niște modificări absolut esențiale...Posted Image

Edited by crislacor, 27 April 2020 - 10:39.


#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Sincer?
La tv n-ai ce vedea.
Te abonezi frumos la Netflix
Iei un router 5G
Și cu minimul abonament la Digi ai tot ce îți trebuie.

#12
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 Ellaenn, on 27 aprilie 2020 - 09:33, said:

Am ales digi net,in capitala....Urmeaza sa aleg un provider de tv prin cablu.Vad ca toti iti baga pe git mizerii de programe,pe care nu le urmareste mai nimeni.Este vreun ofertant ce permite personalizarea grilei de programe,sau mai mult decit ceilalti?Multumesc participantilor la dezbatere...

Pai, cam la ce ai vreau tu sa te uiti ?!
Vezi ce companii ofera acele posturi si aia e.
Sau nu-ti mai iei deloc TV, ddaca sint numai mizerii.
Eu am in grila 54 de posturi (din cele 150 RDS) si mai uit la vreo 10.... cind mai uit.

#13
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
De skip din telecomanda stim mai toti...Posted Image .Ideea e sa iti ofere un buchet de programe la care sa te uiti,nu de umplutura...

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@dionenina424: chiar ai la ce sa te uiti! Saptamanal, cred ca ma uit la 5 canale si 10 (cu indulgenta) pe luna, daca am chef sa caut ceva la care sa ma uit.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 Ellaenn, on 27 aprilie 2020 - 09:33, said:

Este vreun ofertant ce permite personalizarea grilei de programe,sau mai mult decit ceilalti?Multumesc participantilor la dezbatere...
Nu. Trebuie sa ai must carry + ce doreste operatorul, nu poate personaliza pentru fiecare, astea sunt chestii experimentale prin tari vestice si costa mai mult pentru ca nu se justifica infrastructura, de ex tu poate vrei numai 3 programe care costa putin... nu o sa faca aia conexiune doar pentru alea 3...

Edited by andreic, 27 April 2020 - 11:06.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Umplutura ai la toate, nu scapi. Daca te uiti la Antena 1, de exemplu, ai pe gat si Antena Stars si Antena 3, si Happy, canale la care majoritatea nu se uita. Identic si cu restul (la Discovery nu prea ma uit, dar la ID as face-o).

#17
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Am inteles.Daca nu pot cumpara serviciul dorit atunci macar sa fie ieftin.Care e cel mai ieftin atunci?Posted Image

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La Digi ai 30 pe luna cu 150 (sau cate canale sunt, mai putin HBO si Cinemax, care se platesc extra). Ar fi bine sa spui la ce te uiti mai des, daca ai cablu doar sa il ai (te uiti la Pro TV, Antena, TNT, Paramount, etc), poate o aplicatie de tv (gen Orange TV Go) sa iti prinda mai bine.

PS: la Vodafone (UPC) daca te abonai la net, aveai TV gratuita (au coaxial si primesti semnal si pentru net si pentru tv prin acelasi cablu).

LE: eu sunt pe Orange cu telefonul si am 21 de canale prin aplicatia Orange TV Go (e minimul de canale tv gratuite). Daca ai mobilul la ei si ai un smart TV pe care sa instalezi aplicatia, poate te scuteste de costuri.

LE 2: pentru euronews (canal inexistent la Digi) ma uit pe youtube. Mai sunt si altele de stiri (SkyNews, Al Jazeera, etc). Alte canale nu stiu (n-am stat sa caut, doar diverse emisiuni si nu stiu daca sunt live sau nu).

Pentru canalele de filme sau documentare n-am gasiti pe niciunul online sa ma faca sa renunt definitiv, iar pentru sporturi, la ce ma pasioneaza (bob, sanie si atletism), urmaresc canalele de youtube ale federatiilor de specialitate (si au transmisii live de la campionate).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate