Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

As vrea sa fac un program si am nevoie de ceva sfaturi ...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Salut ! Sunt al naibi de incepator habar n-am programare (poate asa spre mediu html, da nu ma ajuta)si am nevoie sa fac un program .
Mai exact detin legal planurile cadastarale ale Bucurestiului si vreau sa le prind intr-un program gen NetEdit  cu cautare pe nr de blocuri ex. str . Pantelimon nr. 7 bloc 3C (nu stiu daca exista este doar un exemplu) sa ma duca la plansa  xx careul yy care corespunde cu , criteriul cautarii .
Am nevoie de un sfat ce limbaj de prog sa ma apuc sa invat adica , care ar fi limbaju optim cu care se scrie un astfel de soft .
multumesc anticipat celor cu experienta si care vor sa ma ajute .
P.S 1 Vreau sa-l fac pt Windows ca e cel mai fol .
P.S 2 Apropos exista vreun soft gen web page maker( in care poti sa tirasti tot ce vrei (poze, linkuri ,scripturi , comenzi )si softul sa scrie codul in spate in functie de ce adaugi si unde adaugi )dar care sa sa faca softuri nu pagini web ?

Editat de mesteru, 18 martie 2006 - 14:46.


#2
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 738
  • Înscris: 16.12.2003
mestere, daca ar exista softul ala care sa genereze alte softuri, eu as fi somer in momentul de fata. bine ca nu exista asa ceva! :)

avind in vedere ca va trebui sa procesezi un volum mare de date, iti recomand o solutie cu baze de date. in cazul tau, daca te mai pricepi la HTML, poti incerca combinatia MySQL + PHP.

#3
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.829
  • Înscris: 06.12.2004
in plus, daca il faci in php/mysql, poti sa il faci multi platform doarece va merge de pe orice browser!

#4
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Salut! Multumesc de sfaturi dar ori eu nu am inteles bine ori m-am facut inteles gresit ..., eu vreau sa fac un soft de sine statator nu unu care sa ruleze sub un browser .
Din cite stiu eu (daca gresesc corectati-ma )php se foloseste pt pagini web. Cu my sql e ok e o idee buna dar in combinatie cu php ? Eu m-a gandeam la un c++ ceva nicidecum php . Daca sunteti buni explicati-mi si mie cum stau lucrurile .

#5
DustFeather

DustFeather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 192
  • Înscris: 14.02.2006
Stii ... ma gandeam la flash ... numai ca eu n-am inteles exact ce vrei sa faci. dar daca e geva grafic si vrei sa iasa frumos, il faci in flash si in faci exe ca sa nu aiba nevoie de un browser ... treaba cu my sql + php e o solutie mult mai simpla decat flash, si nu cred ca ar fi o problema asa mare cazul in acre programul ar depinde totusi de un browser .... pana la urma, cam orice sistem suporta php nu ?

#6
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.377
  • Înscris: 12.09.2003

 mesteru, on Mar 20 2006, 14:08, said:

eu vreau sa fac un soft de sine statator nu unu care sa ruleze sub un browser . Din cite stiu eu (daca gresesc corectati-ma )php se foloseste pt pagini web. Cu my sql e ok e o idee buna dar in combinatie cu php ? Eu m-a gandeam la un c++ ceva nicidecum php . Daca sunteti buni explicati-mi si mie cum stau lucrurile .
Poate fi si aplicatie web (precum Google Maps de ex.), dar si desktop... Ce vrei sa faci seamănă a GIS ( http://en.wikipedia.org/wiki/GIS )

#7
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 738
  • Înscris: 16.12.2003
adevarul e ca nici noi n-am inteles prea bine ce vrei tu.

eu am gindit ca iti trebuie o tabela de corelatie intre niste coordonate si un domeniu de adrese. modalitatea cea mai convenabila de salvare si de prelucrare este o baza de date. din punctul asta de vedere, MySQL este cea mai potrivita solutie si cred ca aici toata lumea e de acord.

ramine partea de interogare, prelucrare si afisare. aici practic nu conteaza limbajul de programare. fiecare limbaj in felul lui are avantajele si dezavantajele, dar practic rezultatul este acelasi. poate ne spui exact ce ai dori sa obtii (rapoarte, harti, grafice, tabele) si atunci te putem sfatui mai bine.

fiind incepator, ma tem ca pt aceasta sarcina, C++ nu este prea potrivit, in principal din cauza difucultatilor cu care se programeaza interfata grafica. daca vrei doar lucrul cu consola, atunci apuca-te de C++, altfel nu.

#8
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Salut ! Multumesc de idei incep sa ma apropii cite putin . Google Map este exact ceea ce vreau eu sa fac dar sa  aiba si criteriu de cautare dupa strada , numar, bloc , scara de bloc etc (hartile de la cadastru sunt deosebit de precise ), si nu doar zoom pina la un punct (si sa nu se lucreze cu browseru, ca in cazul google map) .
Cred ca cel mai bun exemplu este programul "NetEdit" daca il stiti, eu vreau sa fac un soft la fel dar in loc de hartile alea super simple sa le pun pe astea de la cadastru (nu stiu in ce limbaj de programare este facut NetEdit). Dar oricum pina acum multumesc mult nu credeam ca o sa fiu ajutat atit de mult . Sper sa nu va plictisiti de mine pina reusesc sa imi dau seama ce am de facut .

Editat de mesteru, 20 martie 2006 - 23:16.


#9
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.377
  • Înscris: 12.09.2003

 mesteru, on Mar 18 2006, 14:39, said:

Mai exact detin legal planurile cadastarale ale Bucurestiului si vreau sa le prind intr-un program gen NetEdit  cu cautare pe nr de blocuri ex. str . Pantelimon nr. 7 bloc 3C (nu stiu daca exista este doar un exemplu) sa ma duca la plansa  xx careul yy care corespunde cu , criteriul cautarii .
Conteaza mai putin limbajul de programare, cat formatul in care sunt acele harti cadastrale. Ca sa poti realiza o asemenea aplicatie trebuie sa ai (intr-o forma sau alta) o baza de date care sa contina locatia (coordonatele) fiecarui obiectiv... Daca respectivele harti sunt doar scanate, cam greu...

#10
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Salut ! Da sunt scanate si sunt in format TIF dar au niste indici gen 14g' , 14h etc care, corespund cu numele fisierului si care ma pot ajuta sa gasesc o adresa foarte exact . De exemplu am un  folder care se numeste 14 si care are in el o serie de documente 14e' ,14g',15i etc , si fiecare document e de fapt o bucata de harta . Eu trebuie sa le lipesc pe toate la un loc si conform acestor indici sa poata cineva sa dea cautare si sa gaseasca documentu 14g' careul xx (va trebui sa le imparte in caree).  Spor.

#11
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.739
  • Înscris: 24.10.2003
Desenele cadastrale trebuie sa le ai sub forma vectoriala. Cand o sa le ai, atunci 80% din problema ta este rezolvata.
Cat timp le ai sub forma de poze... cam nasol!

#12
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 738
  • Înscris: 16.12.2003
ok, acu m-am lamurit ce vrei. o solutie web n-ar fi tocmai potrivita, dar asa ceva este totusi posibil. daca vrei uita-te aici: www.goyellow.de

inainte de a te apuca de aplicatie, pune-ti problema formatului datelor si a introducerii acestora in baza de date. s-ar putea ca sa-ti trebuiasca mai intii un program pt a introduce datele. introducerea manuala a tuturor sectoarelor de strazi, plus adrese, plus coordonate, este o munca de sisif si este pasibila de greseli.

#13
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Salut ! Am revenit cu problema mea , www.goyellow.de este in germana si nu stiu limba asta imi pare rau .

"inainte de a te apuca de aplicatie, pune-ti problema formatului datelor si a introducerii acestora in baza de date. s-ar putea ca sa-ti trebuiasca mai intii un program pt a introduce datele. "

Esti bun sa imi explici si mie mai pe intelesul meu adica mai concret pas cu pas ce am de facut pt nu am inteles nimic .

"Desenele cadastrale trebuie sa le ai sub forma vectoriala" ....si cum ele desenele nu sunt in forma vectoriala (apropos ce inseamna forma vectoriala?), ce ar trebui sa fac eu ca ele sa fie in aceasta forma vectoriala .

Si pina la urma ce limbaj ar fi optim pt mine, un mysql si altceva ce ar mai fi bun ca sa vina in completare .

#14
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 738
  • Înscris: 16.12.2003
la goyellow nu-ti trebuie german, doar faci clik pe harta si apoi tragi cu mouse-ul de ea si faci pan. voiam sa-ti arat ca exista solutii web la problema ta.

dar sa lasam goyellow, sa trecem la google earth. daca te duci undeva in state pe un oras detaliat, si faci click pe check-boxul Road din partea de jos a ferestrei, adica sa-ti afiseze strazile, vei observa ca google iti deseneaza niste linii peste harta ta. acele linii reprezinta strazile, iar ca orice linie, iti trebuie doua puncte pt a o desena si anume coordonatele capetelor. totalitatea coordonatelor segmentelor de strazi, reprezinta acea "harta vectoriala".

poate ca nu la fel de detaliat, dar ceva de genul asta ai si tu nevoie. tu ai harta impartita in careuri, iar in fiecare careu se gaesc niste strazi. o parte din strazi se continua si in alte careuri, ba chiar trec intr-un careu vecin, dupa care se intorc inapoi in careul din care au plecat. ca sa identifici exact un careu, trebuie sa memorezi intr-o baza de date pt fiecare careu, toate strazile care se gasesc in acel careu, impreuna cu intervalul de adrese. de ex, in 14g se gaseste strada A, cu intervalele de adrese de la 15 la 55 (impare) pe o parte si de la 20 la 60 (cele pare) pe partea cealalata.

acum spune-mi tu cite strazi ai de introdus in calculator, cite careuri si cum le introduci.

#15
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Bun . Am de introdus vreo 3000 de strazi si alte citeva mii de asemenea chestii . Cum le introduc  nu am nici cea mai vaga idee pt ca altfel nu as fi venit aici sa cer ajutor.
Am inteles esentialu' cum ca e munca multa rau si pasibila de erori , dar trebuie sa inteleg ca in situatia mea adica , cu hartile astea in format TIF nu am nici o sansa ? Daca da atunci multumesc de ajutor si poate ma apuc de altceva . Ce crede-ti  ?

#16
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.739
  • Înscris: 24.10.2003
Eu zic ca nu prea ai ce face cu pozele...
Daca aveai strazile sub forma vectoriala, era alta mancare de peste.

#17
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 738
  • Înscris: 16.12.2003
exact ce-ti spuneam. iti trebuie un program cu care sa introduci strazile, sa tina evidenta la tot ce s-a introdus si pe de-asupra sa nu-ti permita sa faci greseli.

apoi ramine problema cu TIFF-urile cu care nu prea poti sa faci mare lucru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate