Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 

Curs specializat in stiinte economice agroalimentare

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jneap

jneap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.10.2010
Buna ziua,

Ma numesc Daniel, va scriu din Jud. Iasi pentru a va cere ajutorul in obtinerea unei informatii despre un curs specializat in stiinte economice agroalimentare.
Inainte de a va face sa intelegeti de ce am nevoie de acest curs specializat, va istorisesc despre situatia si povestea mea neimportanta. Cred ca mostenesc de la bunicul meu de pe tata si de la seniorul meu, ciobania si dragostea pentru ovine si caprine. Ca profesie de baza sunt inginer automatist, terminand studiile in cadrul Facultatii de Automatica si Calculatoare din Iasi. Activez in domeniu, lucrand pentru un producator din spirtoase care are partea de productie in Slovacia.
Datorita faptului ca seniorul meu se apropie de varsta de 61 de ani, iar bunicul are varsta de 92 de ani, vreau si trebuie sa preiau mica mostenire de familie.

Ca modalitate de functionare juridica, au infiintat acum mai bine de opt ani o asociatie de familie, cu scopul de a creste ovine si caprine ( intra si porcinele dar nu suntem fideli cresterii porcilor, ne rezumam doar la ceea ce iubim cu adevarat), si de a comercializa produsul final, in momentul de fata doar cas traditional si urda de oaie. Laptele de capra este "procesat" separat, avem doar 25 de capre iar produsele lactate de capra sunt destinate consumului in familie. Mai mostenesc de la seniorii mei, putin peste 160 de oi la momentul actual ( efectiv format din carabasa si turcana alba, oi cu origine). In momentul de fata vreau sa mai achizitionez terenurile oamenilor din jurul gospodariei, cred ca voi reusi achizitia a inca 5 ha in urmatoarele luni. Vreau sa preiau si asociatia familiei in calitate de presedinte deoarece pasunea proprie a trecut conversia catre pasune ecologica, iar pana pe 1 mai 2020 imi voi scoate noul certificat de producator pentru anul acesta si imi voi lua si etichetele de bio din proiectul pentru eco. Lucerna, fanul si porumbul cu care hranim cardul familiei, inclusiv pe timp de iarna, sunt pe suprafete de teren convertite in ecologic, nu avem culturi in vecinatate care sa fie ierbicidate. De fapt, nu avem alte culturi pe o raza de 1 km.

Acum imi doresc sa ma informez, sa modific statutul asociatiei si sa pun la punct absolut toate actele ca in urmatorii doi ani sa aplic pentru diferite masuri sau submasuri.
In prima faza m-am gandit la sm 6.3 denumita "Sprijin pentru dezvoltarea fermelor mici" sau sm 6.1 "Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri". Sm 6.3 este mai usor de accesat decat sm 6.1, diferenta este ca pentru sm 6.1 poti accesa fonduri de pana la 50.000 euro iar la sm 6.3 poti accesa fonduri de pana la 15.000 de euro.
Doar ca aici este "buba", din ce am inteles din ghidul solicitantului. Pentru sm. 6.1 trebuie sa am calificari si competente adecvate, descrise de art 2 din R(UE) nr. 1305/2013. Ceea ce caut este sa urmez un curs specializat in stiinte economice agroalimentare, oriunde in tara, pentru a primi un certificat care sa ateste faptul ca am minime cunostinte in acest domeniu. Oricat as fi de autodidact, petrecandu-mi la momentul de fata destul de mult timp in procesul lectura despre ramura zootehnica, procesarea laptelui samd, am nevoie de acest curs ca sa pot sa ma dezvolt pe viitor. In momentul de fata lucrez la branding si la o cladire care sa indeplineasca toate avizele sanitare, imi pun la punct sistemul de fiscalizare, am cerut bancii doua POS-uri pentru punctele de lucru pe care le voi avea in doua piete din Iasi dupa data de 21 mai, dar totusi ma lovesc de aceasta calificare pentru a putea accesa in viitor fonduri europene. Imi doresc sa accesez aceste fonduri deoarece mi-am propus ca in maxim doi ani sa cresc numarul de ovine la 300 si doresc sa construiesc un adapost pentru ovine care sa corespunda standardelor europene, documentandu-ma deja despre acest sistem. Practic, acest curs mi-ar da posibilitatea sa pot sa intomesc un plan de afaceri si sa am sansa sa accesez fonduri, mai ales pentru urmatoarea etapa din PNDR, actualul program fiind pentru 2014-2020.

Va rog mult, daca aveti informatii unde s-ar putea tine un curs de genul cu certificare ( chiar vreau sa invat mai multe nu doar sa iau acel act), sa lasati un comentariu. Tot ce am gasit pe internet sunt studii in cadrul anumitor universitati din tara, dar in acest moment chiar nu pot urma cursurile unei facultati, chiar si la fara frecventa, pentru ca timpul este limitat, atat serviciul cat si munca de la tara nu-mi lasa un timp mare pe care sa-l pot aloca in urmatorii patru ani de zile.

Va multumesc!

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,009
  • Înscris: 20.10.2015
Parerea mea este ca vrei s-o iei pe o directie gresita impins de familie.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018
un master  merge mult mai repede si mai usor

#4
jneap

jneap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.10.2010

View PostTsunnnami, on 25 aprilie 2020 - 16:37, said:

Parerea mea este ca vrei s-o iei pe o directie gresita impins de familie.
Ma atrage foarte mult ceea ce este la tara, toata familia are peste 400 de capete de animale. Acum lucrez pe o axa pentru impadurirea unui hectar, deja proiectez reteaua ca sa trag apa dintr-un iaz de acumulare pe care vreau sa-l betonez. Un domn de la ocolul silvic ma ajuta cu schema de impadurire. Vreau sa investesc acolo si sa fac peste mai multi ani o pensiune agroturistica si sa invit cunostinte din Europa care doresc sa participe la activitati agricole, sa isi aduca copiii.
Am gasit un curs care m-ar ajuta la Directia Agricola din Iasi, pentru "lucrator in cresterea animalelor", ceea ce ma va ajuta sa merg mai departe cu planul de afaceri si cu actele necesare pentru depunerea proiectului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate