Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

De ce nu se condamnă și la noi prescrierea de antibiotice aiurea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#73
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Cum adică ai scăpat cu post ? Ai stat nemâncat 33 de ore si apoi 56 de ore in timp ce luai acele antibiotice ?

#74
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Nu a mai avut ce sa se duca la wc. Si a scapat. Deci cred ca de la gaze i se intetosa mintea.

#75
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostCovertTwo, on 26 aprilie 2020 - 13:19, said:

Cum adică ai scăpat cu post ? Ai stat nemâncat 33 de ore si apoi 56 de ore in timp ce luai acele antibiotice ?
Asta după 2 luni de la povestea cu antibioticele. Eram terminta, chiar nu mai puteam face nimic.

Edited by benis, 26 April 2020 - 13:40.


#76
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Hai să facem un lucru clar, eu nu vreau atât să arunc cu noroi cât îmi doresc să lansez o discuție constructivă vizavi de drepturile pacientului la informare. Dacă am citit prospectul? Evident, însă credeam că vorbim de niște riscuri minore în comparație cu beneficiul. Nu a fost așa. Dacă un doctor m-ar fi pus în temă constit referitor la beneficii/riscuri, poate aș fi luat altă decizie. Pacienții nu sunt roboți la care să le oferi soluții standard.
Sper că sfatul meu să ajute, nu să radicalizeze. Stimă!

#77
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Aham, e vina doctorului ca tu esti unu din aia avertizati pe prospect.

#78
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Din păcate da, doctorii poartă o parte din vină. Ca pacient, te aștepți să ajungi pe mâna unei persoane calificate, de cele mai multe ori însă interesul din sistem predomină actul medical.

#79
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Deci eu care nu am patit niciodata ce povestesti tu, am ajuns pe mana calificata? :D

#80
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cand eram mic oamenii mureau fiindca “atata au avut zile de la Dumnezeu”, acu toti mor numai din vina medicilor. Asemanator sta treaba si problemele de sanatate.

#81
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostBasculantaSexy, on 26 aprilie 2020 - 20:52, said:

Deci eu care nu am patit niciodata ce povestesti tu, am ajuns pe mana calificata? Posted Image
Nu știu și în fond nu este problema mea. Mă bucur că ești sănătos și îți doresc să rămâi așa în continuare.

View PostFane, on 26 aprilie 2020 - 20:57, said:

cand eram mic oamenii mureau fiindca “atata au avut zile de la Dumnezeu”, acu toti mor numai din vina medicilor. Asemanator sta treaba si problemele de sanatate.
Ar fi trebuit, teoretic, să evoluăm de atunci, așa îl aduc și eu în discuție pe bunicul meu ce a luptat în război. Se pare că este nevoie de tragedii pentru a evolua. Așa funcționează specia asta umană, ciudată specie.

#82
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Poate pt ca nici ei nu stiu, un caz ca tine poate sa apara 1 la un milion, nici nu se testeaza medicamentele pe atitia oameni. 1/1 000 000 e negilijabil pt statistica si lumea reala pe asta se bazeaza. Asa si cu anestezia 1 din 200 000 moare, trist, da 199 999 care primesc o sansa. Tu ce vrei, daca tu esti sensibila sa nu se mai foloseasca medicamentele respective ?
Da, avem dreptul la informare, numai ca unele lucruri nu se stiu efectiv. Alt ex, cine a banuit ca nurofenul e contraindicat pt covid? Solutia ta care ar fi, sa i bagi in puscarie pe medicii care au prescris asa ceva ?
Cind s a aflat, n au mai prescris. Mortii nu mai invie, dar de medicii mai avem nevoie.


#83
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbenis, on 26 aprilie 2020 - 21:03, said:

Ar fi trebuit, teoretic, să evoluăm de atunci, așa Ăźl aduc și eu Ăźn discuție pe bunicul meu ce a luptat Ăźn război. Se pare că este nevoie de tragedii pentru a evolua. Așa funcționează specia asta umană, ciudată specie.
Evoluam, dar nu asa repede cum vrei tu. Mai avem mult pana sa devenim nemuritori.

#84
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFane, on 26 aprilie 2020 - 22:42, said:


Evoluam, dar nu asa repede cum vrei tu. Mai avem mult pana sa devenim nemuritori.
De aici și mesajul meu: hai să fim precauți.

View Postpetit_christian, on 26 aprilie 2020 - 22:14, said:

Poate pt ca nici ei nu stiu, un caz ca tine poate sa apara 1 la un milion, nici nu se testeaza medicamentele pe atitia oameni. 1/1 000 000 e negilijabil pt statistica si lumea reala pe asta se bazeaza. Asa si cu anestezia 1 din 200 000 moare, trist, da 199 999 care primesc o sansa. Tu ce vrei, daca tu esti sensibila sa nu se mai foloseasca medicamentele respective ?
Da, avem dreptul la informare, numai ca unele lucruri nu se stiu efectiv. Alt ex, cine a banuit ca nurofenul e contraindicat pt covid? Solutia ta care ar fi, sa i bagi in puscarie pe medicii care au prescris asa ceva ?
Cind s a aflat, n au mai prescris. Mortii nu mai invie, dar de medicii mai avem nevoie.
Din păcate pentru tine discuția legată de antibiotice nu are NIMIC dar nimic de a face cu anestezia. Aici vorbim de niște efecte cronice legate de distrugerea microbiomului.

Aceste efecte apar Ăźn toți pacienții tratați cu antibiotice. Sigur, majoritatea au baftă și scapă fără repercursiuni. Dar asta nu Ăźnseamnă că nu apar modificări permanente.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC5725362/

Edited by benis, 27 April 2020 - 09:26.


#85
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
La cate luni dupa antibiotice ai avut probleme?

#86
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Problemele au început cam din ultima zi de tratament, partea cu tinnitus - ul. Apoi, treptat s-au accentuat oboseala și amețeala până la un maxim de 2 luni.

#87
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Nu te supara, dar daca in cazul tau ai avut nevoie de tratament cu medrol, mie-mi pare ca ai avut probleme de sanatate nu tocmai minore. Medicina face si ea ce poate, nu te poate readuce la starea de sanatate care o aveai la 20 ani...

#88
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Nu aveam nevoie de acest tratament. Medicul rheumatolog mi-a spus acest lucru. Aveam flora intestinală afectată, medrolul numai bine nu a făcut.

Medicina sau mai bine zis sistemul medical m-au înfundat bine de tot.

#89
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postbenis, on 27 aprilie 2020 - 09:22, said:

De aici și mesajul meu: hai să fim precauți.


Din păcate pentru tine discuția legată de antibiotice nu are NIMIC dar nimic de a face cu anestezia. Aici vorbim de niște efecte cronice legate de distrugerea microbiomului.

Aceste efecte apar ĂŽn toți pacienții tratați cu antibiotice. Sigur, majoritatea au baftă și scapă fără repercursiuni. Dar asta nu ĂŽnseamnă că nu apar modificări permanente.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC5725362/

Problema ta e alta , microbiomul se reastabileste in max 14 zile , in realitate se poate schimba major in decurs de 7-12 zile in functie de dieta si calitatea ei iar tu te lamentezi  dupa 60 de zile.
Nici un medic nu e nebun sa-ti dea antibiotic si in combinatia prescrisa plus  medrol de pomana sau ca vrea sa sustina compania farma.
Ia uite ce zice la abecedar despre recuperare dupa  pneumonie
  • Dupa o saptamana- febra dispare
  • Dupa 4 saptamani- dispar durerea toracica si productia de mucus
  • Dupa 6 saptamani- dispar tusea si problemele de respiratie
  • Dupa 3 luni- dispar toate simptomele, dar exista sansa sa persiste senzatia de oboseala
  • Dupa 6 luni- recuperare completa

Edited by ciine, 27 April 2020 - 18:29.


#90
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Chestia asta cu influenta industriei farmaceutice exista peste tot in lumea asta, dar nu la modul sa prescrie niste antibiotice doar ca sa incaseze ceva comision. Esti departe de a intelege sistemul.

In general se face lobby.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate