Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce nu se condamnã și la noi prescrierea de antibiotice aiurea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#91
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFane, on 27 aprilie 2020 - 18:39, said:

Chestia asta cu influenta industriei farmaceutice exista peste tot in lumea asta, dar nu la modul sa prescrie niste antibiotice doar ca sa incaseze ceva comision. Esti departe de a intelege sistemul.
Măi nene, tu crezi că sistemul merge doar pe comision? Merge muuuult mai subtil, că studiile astea care atestă efectele cronice ale antibioticelor sunt băgate sub preș iar protocoalele taman asta fac, îți prescriu ceva ca să se scape de tine și îi doare în pix de efectele cronice. Exact ce am zis eu, tu teoretic ești viu dar practic ești pe jumătate mort.

View Postciine, on 27 aprilie 2020 - 18:22, said:

Problema ta e alta , microbiomul se reastabileste in max 14 zile

Fix o laie, există studii care atestă că efectele asupra microbiomului sunt cronice. Am postat deja un exemplu Dar există specialiști pe Softpedia care vin și compară antibioticele cu anestezicele. Păi trăim pe pământ sau trăim în lumea noastră în care realitatea se crează conform imaginației proprii?

Edited by benis, 27 April 2020 - 18:50.


#92
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postbenis, on 27 aprilie 2020 - 18:45, said:


Fix o laie, există studii care atestă că efectele asupra microbiomului sunt cronice. Dar există specialiști pe Softpedia care vin și compară antibioticele cu anestezicele. Păi trăim pe pământ sau trăim în lumea noastră în care realitatea se crează conform imaginației proprii?

Din partea mea poti crede ce vrei tu  , daca ai astfel de studii acceptate de lumea medicala posteaza aici , dar ce sustii tu e o prostie

#93
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postciine, on 27 aprilie 2020 - 18:53, said:

Din partea mea poti crede ce vrei tu  , daca ai astfel de studii acceptate de lumea medicala posteaza aici , dar ce sustii tu e o prostie
Păi eu barem am postat un studiu, tu doar ai postat o frustrare, bag de seamă. Deci nu știu unde e prostia..
Ia, încă un studiu. https://www.research...the_damage_done
Sigur, ignorate total de medici (AKA măcelari, de multe ori, no offence :peacefingers:) și de industria farma.

Edited by benis, 27 April 2020 - 19:08.


#94
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Am zis , daca ai studii acceptate de lumea medicala  unde se specifica afectarea cronica a microbiomului , efectul in timpul tratamentului si ceva timp dupa e unanim acceptat si nu e ignorat  de nici-un medic

Edited by ciine, 27 April 2020 - 19:39.


#95
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
acuma, daca tu crezi ca industria pharma e invitata la sedinta unde se decid protocoalele terapeutice cred ca avem o problema. Iarasi avem o problema daca crezi ca cineva poate anticipa in cel mai mic amanunt ce efect va avea un anume tratament (eventual combinat cu altele) asupra fiecarui pacient (inafara de Dumnezeu).



#96
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Mai benis ia cauta si mai studiaza pe interneti, poate afli ca ce ai tu nevoie ca sa-ti dregi microbiomul e un transplant.

#97
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postradu2014, on 27 aprilie 2020 - 20:09, said:

Mai benis ia cauta si mai studiaza pe interneti, poate afli ca ce ai tu nevoie ca sa-ti dregi microbiomul e un transplant.
Este însă și acesta vine cu riscuri. Iar în perioada asta este oricum exclus.

#98
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
https://www.google.c...2BNCQZP5RkKPq0W

Quote

Conclusions: The long-term use of antibiotics is associated with a statistically significant dose related increase in the odds of being diagnosed with asthma, rheumatoid arthritis and inflammatory bowel disease, but not all forms of dementia or colorectal cancer.
Că să vezi, cine ar fi crezut? În nici un caz "iexperții" de pe forum ce compară antibioticele cu anestezice.

Da, atâta timp cât se vor prescrie antibiotice așa ușor, vom îmbolnăvi oameni. Care vor avea nevoie de alte medicamente și uite așa bagi bani în acest sistem mafiot fără număr.

#99
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Cit e procentul de imbolnaviti, cit de vindecati ? Ce solutie ai, sa nu mai tratam pe nimeni cu antiobitice pt un procent infim de ghinionisti ? Nu i vina nimanui ca ai tras paiul cel scurt. Nici macar a ta.

#100
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Eu nu am susținut niciodată așa ceva. Eu doar am susținut restrângerea prescrierii de antibiotice la un număr limitat de cazuri, cazuri care au șanse ridicate de deces lăsate netratate.
Până ce vom dezvolta terapiile antibiotice virale.

#101
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Si cum stabileste medicul aceste sanse ? Eu am cuboscut oamenii care au murit de la o infectie de masea, pe principiul las ca trece si de la sine. Vreo 2 care au ramas fara picior, tot asa ca trece infectia. Nimeni nu poate stii cum evolueaza o infectie.

Toti am vrea sa fie mai bine dar uneori nu se poate.

#102
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View Postbenis, on 28 aprilie 2020 - 19:08, said:

Eu nu am susținut niciodată așa ceva. Eu doar am susținut restrângerea prescrierii de antibiotice la un număr limitat de cazuri,

Si ce voiai sa iti faca doctorul, daca tu esti 0,00000001 % cu chestii nasoale din numarul celor testati la fabricarea medicamentului?

Edited by BasculantaSexy, 28 April 2020 - 22:21.


#103
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpetit_christian, on 28 aprilie 2020 - 19:39, said:

Si cum stabileste medicul aceste sanse ? Eu am cuboscut oamenii care au murit de la o infectie de masea, pe principiul las ca trece si de la sine. Vreo 2 care au ramas fara picior, tot asa ca trece infectia. Nimeni nu poate stii cum evolueaza o infectie.

Toti am vrea sa fie mai bine dar uneori nu se poate.
Acesta este argumentul drobului de sare. Nu este un argument științific și în nici un caz nu te aștepți ca un medic să vină cu un astfel de argument.
Ideea de a ucide preventiv toate bacteriile este una a secolului 20. Bacteriile rezistente la antibiotice există deja în cele mai izolate zone din lume. Suntem în mijlocul celui de al șaselea eveniment de extinție globală, eveniment care riscă să ne includă și pe noi dacă mergem înainte pe linia asta.

View PostBasculantaSexy, on 28 aprilie 2020 - 22:21, said:

Si ce voiai sa iti faca doctorul, daca tu esti 0,00000001 % cu chestii nasoale din numarul celor testati la fabricarea medicamentului?
Din păcate te înșeli amarnic. Dacă citeai studiile puse de mine aflai că de fapt aproape TOȚI au parte de modificarea cronică a microbiomului ceea ce deja este o chestie nasoală. Iar doar din citirea prospectului aflii că efectele nasoale vin într-un procent mai mare decât cel dat de tine, ori asta e doar felia recunoscută de producător.
Că nimeni nu mai stă să studieze istoricul medicamentos al pacientului cu scleroză multiplă sau orice altă afecțiune atutoimună că astăzi oricum medicii (grosul, nu toți) sunt doar niște mecanici mai șlefuiți tratează pe bandă și doar poate 1 la mie își mai pun și probleme de acest gen. Păi și atunci normal că avem parte de o stagnare în domeniul medical.

Coronavirusul este un exemplu ideal al acestei atitudini. Când a apărut în China doar o mână de doctori și-au pus problema ce vor face ei în România. Majoritatea îi bârfea pe chinezi cu un aer de superioritate de bătăuș al clasei. Fapt ce s-a dovedit a fi nociv atât pentru ei cât și pentru pacienți. Păi unde e nene prevenția? De ce medicii de pe la noi nu s-au agitat încă din ianuarie când până și chinezii în secretomania lor au recunoscut că e groasă? Cine să tragă alarma, dacă nu medicii?

Eu acuma 3 ani de zile când încă eram sănătos am ieșit în stradă inclusiv pentru sistemul medical. Câți medici crezi că au fost în stradă? Prea puțini. Abia ce intraseră măririle de salarii și asta a fost tot ce a contat. Nu a mai contat că dotările erau în pom, nu a contat că unii medici cum ar fi cei de familie au tras spicul scurt. Acuma, când rahatul a bubuit, mulți au încercat să spele putina dar nu s-a mai putut.

Asta este mentalitatea care ucide. Mentalitatea care trebuie schimbată, nu cârpită.

Gata, prea mult offtopic, prea puține lucruri rezolvate.

Edited by benis, 29 April 2020 - 04:18.


#104
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Adca sa nu iau amoxicilina daca am abces, nu?

#105
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cineva confunda bacteriile cu virusii. Antibioticele sunt ptr bacterii. Nu ptr virusi.

Exista un singur efect pe termen lung al antibioticelor - scaderea imunitatii.
Nu pun in calcul cresterea rezistentei bacteriilor - ptr ca asta e legat de bacterii nu de omul care ia antibioticul.

Am luat vreo 6 luni antibiotice acum 30 de ani din cauza unei otite care recidiva imediat ce opream tratamentul cu Augmentin.
Pana la uram solutia a fost alt antibiotic, de 20 de ori mai ieftin pe vremea aia - Oxacilina., luat vreo 3 saptamani.

Dupa care "cura" de Cantastim sa-mi revina imunitatea. Problemele cu flora intestinala s-au reglat in cateva saptamani dupa ce am terminat de luat antibioticele.

Deci probabil esti cel mai ghinionist om din lume.

#106
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostBasculantaSexy, on 29 aprilie 2020 - 07:41, said:

Adca sa nu iau amoxicilina daca am abces, nu?
Nu, nu se iau antibiotice pentru orice abces.

View Posteiffel, on 29 aprilie 2020 - 10:31, said:


Deci probabil esti cel mai ghinionist om din lume.
Ei, nici chiar așa, am pus aici linkuri cu studii care atestă potențialul antibioticelor de a lăsa în urmă afecțiuni cronice. Studii făcute înainte de a o păți eu.

Sau na, poate a apărut un tunel în domeniul spațio-temporar.

#107
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
Trebuie prescrisa mai multa miere de manuca.

#108
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View Postbenis, on 29 aprilie 2020 - 10:58, said:

Nu, nu se iau antibiotice pentru orice abces.


Mi-a prescris dentistul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate