Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce nu se condamnă și la noi prescrierea de antibiotice aiurea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#109
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
A auzit benis la un vanzator chinez ca nu se da.
"Doctorul" ala chinez era vraci sau chiar doctor?

#110
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Eu chiar il cred ca a fost bolnav tare si probabil a suferit, ce nu prea inteleg acu e dorinta lui de a gasi vinovati pt starea lui.

#111
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă este așa cum susțin unii și antibioticele nu au efecte secundare decât 1 la 1 milion, atunci de ce nu ĂŽși asumă responsabiltatea pentru acel 1 caz la 1 milion?
Adevărul e că sunt mult mai multe cazuri și business-ul cu antibiotice este doar o țeapă administrată populației din banii sistemului de sănătate.

View PostBasculantaSexy, on 29 aprilie 2020 - 17:59, said:


Mi-a prescris dentistul.
Păi așa m-o f#&## și pe mine. Tu ai avut baftă, mulți alții nu. Dar ĂŽn timp nu se știe..

Edited by benis, 30 April 2020 - 10:36.


#112
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Auzi, toate medicamentele au efecte secundare. Daca vrei sa te tratezi safety baga miere de manuca. Si aia poate da diabet. Oare nu-i nici un interes comercial in promovarea asta a mierii de manuca si a altor naturisme? Le primesti gratuit de la societati de binefacere sau le cumperi de la societati comerciale care fac profit iar patronii isi cumpara masini si fac concedii pe necazul altora? Medicul ala chinez oare vorbeste dezinteresat sau ia bani pe tratamente?

Edited by Fane, 30 April 2020 - 12:59.


#113
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Ce e aia manuka?

#114
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
https://en.m.wikiped...i/Mānuka_honey

#115
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Nu are nici o treaba.
O fi gen ginkobiloba...

#116
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View PostBasculantaSexy, on 30 aprilie 2020 - 17:01, said:

Nu are nici o treaba.
O fi gen ginkobiloba...
Nu ai nici o treabă. Ai nimerit total pe lângă. Noroc că nu spărgeai lemne că te loveai în cap Posted Image
Mierea de manuka este un antibiotic natural. Ginko biloba este un tonic cerebral. Extractul acestuia se vinde sub formă de medicamente cum ar fi bilobil sau tanakan, se administrează în doze de la 40 la 240 mg, în funcție de gradul de toleranță.

Apropo, am mai dat la cineva bomboanele respective cu miere de manuka și propolis. Tot cu o răceală urâtă. Și au dat rezultate, ca la mine. Deci nu era doar placebo, mai ales că omul e sceptic din fire.
Sunt chestii recunoscute științific dar na, nu pot fi produse industrial precum antibioticele consacrate. Iar dacă continuăm să ne pârlim planeta le vom găsi tot mai rar.

View PostFane, on 30 aprilie 2020 - 12:58, said:

Oare nu-i nici un interes comercial in promovarea asta a mierii de manuca si a altor naturisme?
Îmi dau ăștia câte 10 dolari la fiecare postare în care este pomenită pe acest subiect. Tu întrebi și eu mă umplu de bani.

View PostFane, on 30 aprilie 2020 - 12:58, said:

Medicul ala chinez oare vorbeste dezinteresat sau ia bani pe tratamente?
Medicul nu a luat nici un ban deoarece am renunțat la a merge la el după ce am început să duc un regim alimentar recomandat pentru creșterea masei musculare, având în vedere că mi s-au distrus mușchii. Acesta a dat rezultat și pentru partea neurologică.
De câteva luni de zile nu mai merg la doctori tocmai ca să nu dau bani că nu mă dau afară din casă. Dar continuă să postezi despre miere, repet, 10 dolari iau la fiecare postare, fiecare dolar contează Posted Image
Lăsând sarcasmul la o parte, sigur că mierea respectivă costă, mai ales că este adusă tocmai din Noua Zeenlandă. Sănătatea costă, în general. Dar și beneficiul este imăsurabil.

View PostFane, on 30 aprilie 2020 - 12:58, said:

Si aia poate da diabet.
Este aproape cea mai proastă glumă din punct de vedere medical. Doar aia cu anestezicul a fost mai proastă.

Edited by benis, 30 April 2020 - 23:14.


#117
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Sti tu cum se scoate efectul placebo din ecuatie? Vezi ca in momentul de fata exista niste experimente ce sugereaza ca exista si un soi de efect placebo level 2.

Mierea de manuca, daca-i antibiotic natural nu afecteaza flora intestinala? Ca daca n-o face inseamna ca-i apa de ploaie. Rolul unui antibiotic e sa opreasca inmultirra bacteriilor. Daca n-o face in intestin atunci n-o face nici in plamani sau oriunde ai tu nevoie.

#118
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Efectul asupra florei este mult mai slab, pe de altă parte există și un efect local, mai ales la propolis în cazul bombonelor pentru gât.
Ține cont de faptul că nu orice antibiotic afectează flora intestinală în mod egal, fiecare antibiotic debalansează altfel echilibrul microbian de acolo.

#119
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Manuca e apa de ploaie.

Cred ca ai vrut sa zici echilibru bacterian.

#120
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Treaba cu Manuka, părerea ta.

Da, așa am vrut să zic, îmi cer scuze.

#121
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Orice miere are efect antibiotic. De fapt zaharul.

#122
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
https://www.nzherald...jectid=11699412

Asta in contextul in care Romania e recunscuta ca piata de desfacere pt marfa originala si doar calitatea 1.

Din pacate tari ca Romania nici nu sunt luate in considerare in statistici de genul celei din articol. Cele 10k tone sunt doar o chestie de suprafata. Dar important e sa credem in ceva. "Medici" chinezi, miere de mamuca, plm chestii din astea.
Romania ar trebui sa exporte mierea asta de mamuca ca la noi e la jumatate de pret fata de aia originala. Fac si mamucile din Romania un ban cinstit.

Mierea e un aliment valoros si nu trebuie mulsa de la mamuca nimanui pt asta. Doar ca nu face minuni.

Edited by underb, 01 May 2020 - 07:33.


#123
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Falsificarea mierii este o chestie cunoscută de când lumea și pământul și se practică în toate țările din păcate.

Dar tu poți alege să crezi doar în Sf. antibiotic. Industria medicamentelor face cu câteva ordine de mărime mai mulți bani.

Sigur, nu există remediu natural care să facă minuni. Doar sf. medicamente ale industriei pharma fac minuni.

Uneori minunile alea sunt pentru regixorii de filme horror

https://medshadow.or...es-antibiotics/

#124
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Eu am avut citeva pb de sanatate, unele le ma tratat homeopatic, altele naturist, altele alopat. Sunt cazuri efectiv cind nu mai ai solutii dicit alopatia, cu riscurile aferente. Dar nu ai ce sa faci. Ca moare 1/1000 000, e un risc acceptat de societate, mai bine 1 mort decit un milion de morti prin interzicerea unor anumite substante
Vrei imunitate si antibiotice naturale: usturoi, miere cu ghimbir, ardei iute, nu trebuie sa dai banii pe manuka.
Eu te as intreba de asemenea, pina sa te imbolnavesti, cu ce te ai hranit ? Daca ai bagat hrana procesata industrial, lapte UHT, brinza din lapte pasteurizat si proteina reconstituita, numia pui de ferma intensiva, oua asisderea, samd, nu i de mirare ca a dat boala in tine.
Lucrurile sunt f nuantate

#125
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Dar daca recomanzi unei cunostinte sfanta miere de manuca si dupa aia ala se plange ca i-ai distrus sanatatea n-ai trebui condamnat?

Dar daca zice ca-i apa de ploaie si se plange ca in spatele ei e o adevarata industrie care cauta sa stoarca bani pe seama celor mai saraci cu duhul si care aleg sa lupte impotriva intereselor pharma mergand la concurenta, esti vinovat cu ceva? O condamnare ceva?

Edited by Fane, 01 May 2020 - 09:49.


#126
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFane, on 01 mai 2020 - 09:48, said:

Dar daca recomanzi unei cunostinte sfanta miere de manuca si dupa aia ala se plange ca i-ai distrus sanatatea n-ai trebui condamnat?

Dar daca zice ca-i apa de ploaie si se plange ca in spatele ei e o adevarata industrie care cauta sa stoarca bani pe seama celor mai saraci cu duhul si care aleg sa lupte impotriva intereselor pharma mergand la concurenta, esti vinovat cu ceva? O condamnare ceva?
Bun, tocmai ce insinuezi că o rețetă medicală are aceeași valoare ca un sfat pe internet. Ceea ce nu este departe de adevăr. Dar atunci la ce pana mea mai plătim CASS?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate