Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Profesionala diploma de 10 clase

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DeeaAdreea0026

DeeaAdreea0026

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2020
Buna. Am o nelămurire. Ideea e ca in clasa a 3-a am ramas repetenta din cauza absentelor(lipseam mult din cauza certurilor din familie) in fine.. am continuat scoala cu insulte..bătăi de joc din partea colegilor si a profesorilor.. după ce am terminat 8 clase, n-am mai dat Evaluarea Naționala, m-am gândit să merg la profesională(asa mi a băgat profa de mate in cap si acum regret :( ..) m-am înscris la profesională,profesionala fiind aproape de Scoala Generala unde am studiat, deci in clasa a 9-a am avut colegi vechi din Generală care erau cu mine in clasa înainte de a rămâne repetenta in clasa a 3-a, apoi au ramas si ei repetenți, deci am facut aceași clasa cum ar veni, doar ca eu eram in A, ei erau in B. Am lipsit mai mult din cauza lor, deoarece făceau mișto de mine când lipseam o zi,două,si își băteau joc ca am ramas in clasa a 3-a(mereu si-au batut joc,mai ales in primii 2 ani, pana in clasa a 5-6-a după care au încetat,eu nu prea ieșeam din clasa de frica.)
In clasa a 9-a , am mers primul semestru, si din semestrul al doilea, n-am mai fost. N-am anunțat pe nimeni ca nu mai merg de la Secretariat.
Eu anul acesta, sau cel tarziu anul viitor, îmi doresc din suflet sa mă înscriu la Liceu Seral(tot la acelasi liceu, si vreau la SERAL ca sa nu dau ochii cu ei si sa ma pot concentra la scoala fără să mi fie teama), deci mă pot înscrie la Liceu Seral anul acesta? Daca eu am ramas 2 ani repetenta(cls 3-a,cls 9-a) si având în vedere că eu nu am anunțat pe nimeni ca nu mai merg la scoala. Imi poate reînoi dosarul scolar sau cum se numeste ca sa ma pot inscrie? Desigur, este o taxa de înscriere destul de "scumpică", dar nu asta contează. Vreau din suflet sa stiu daca ma pot inscrie, sa stiu sa imi pun bani deoparte. Multumesc, si ma scuzati pentru atatea explicații si ditamai mesajul, dar am vrut să înțelegeți.

#2
DeeaAdreea0026

DeeaAdreea0026

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2020
Buna ziua
Am aproape 18 ani
In clasa a 3-a am ramas repetenta, motivul fiind certurile familiale pana dimineata si batjocora colegilor
După ce am terminat Generala, am decis să nu dau Evaluarea Nationala, m-am înscris direct la Profesională.
Am făcut clasa a 9-a, doar semestrul 1, semestrul al doilea, n-am mai mers. Motivele nu mai contează.
De anul viitor,daca se termina cu acest virus, vreau sa merg la Seral, doar că la acelasi Liceu unde am facut cls a 9-a..
Intrebarea mea este daca a mai trecut cineva prin asta si stie daca ma pot inscrie. După ce am abandonat scoala semestrul al doilea,n-am mai tinut legătura cu niciun profesor,nici la Secretariat n-am fost sa anunt ca nu mai vin la scoala! Deci intrebarea mea ar fi, daca mă pot inscrie la Seral, la acelasi liceu(având în vedere că eu nu mi-am retras dosarul după ce am abandonat Scoala, sau ce fel de modificari se fac..)  Multumesc.



#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă ai +18 ani te poți înscrie în clasa 9 seral (dacă exista la acel liceu). Nu toate liceele au și seral.
Nu e nicio taxa de înscriere. Tu trebuie sa îți faci dosarul de înscriere. Nu ți-l face nimeni automat.
Certificatul de 8 clase, certificat de naștere și CI. Poate și o fisa medicala.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
NU MERGE
Nici macar elevii care AU sustinut Evaluarea Nationala si nu au reusit sa ia minim media 5 - NU se pot inscrie la liceu
Pur si simplu NU intra in procesul de repartizare la licee
In cazul tau, nici macar NU ai sustinut Evaluarea Nationala deci ...

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Dar nu sunt toti obligati sa dea capacitatea ? Adica, cum te baga la liceu/profesionala fara acel examen ? cum va repartizeaza ?

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Cine sa te oblige ?
Vrei - bine
Nu vrei - iarasi bine

Cat despre liceu - ce nu e clar ?
ORDIN  Nr. 4948/2019 din 27 august 2019
ART. 2
(10) La procesul de admitere în învăţământul liceal de stat pentru anul şcolar 2020 - 2021 participă numai elevii care au susţinut evaluarea naţională şi a căror medie de admitere, calculată conform pct. I al anexei nr. 2 la prezentul ordin, este minimum 5.00 (cinci).
https://www.edu.ro/s...r_2020-2021.pdf

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Naijax, on 22 aprilie 2020 - 09:58, said:

Cine sa te oblige ?
Vrei - bine
Nu vrei - iarasi bine

Cat despre liceu - ce nu e clar ?
ORDIN  Nr. 4948/2019 din 27 august 2019
ART. 2
(10) La procesul de admitere în învăţământul liceal de stat pentru anul şcolar 2020 - 2021 participă numai elevii care au susţinut evaluarea naţională şi a căror medie de admitere, calculată conform pct. I al anexei nr. 2 la prezentul ordin, este minimum 5.00 (cinci).
https://www.edu.ro/s...r_2020-2021.pdf

Statul...nu te obliga sa mergi la scoala, sa ai cel putin 10 clase ?

 Naijax, on 22 aprilie 2020 - 09:47, said:

NU MERGE
Nici macar elevii care AU sustinut Evaluarea Nationala si nu au reusit sa ia minim media 5 - NU se pot inscrie la liceu
Pur si simplu NU intra in procesul de repartizare la licee
In cazul tau, nici macar NU ai sustinut Evaluarea Nationala deci ...

la examenul respectiv nu se pica....(doar daca nu te prezinti). Esti repartizat in functie de media examenului+media din scoala, la un liceu.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

 jimi91, on 22 aprilie 2020 - 10:36, said:

Statul...nu te obliga sa mergi la scoala, sa ai cel putin 10 clase ?

De aia abandonul scolar este la cote alarmante
Pentru ca statul te "obliga" sa mergi la scoala

 jimi91, on 22 aprilie 2020 - 10:36, said:

la examenul respectiv nu se pica....(doar daca nu te prezinti). Esti repartizat in functie de media examenului+media din scoala, la un liceu.

Asta este fraza cheie - SA TE PREZINTI

#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Dar si poate prezenta la EN si unul care nu a dat o la timp, cand a terminat 8 clase ?

#10
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Scrii in limba romana mult mai corect decat oameni cu facultati. Felicitari :) !!

#11
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Există si posibilitatea să fie un troll care se plictisește acasă.

#12
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Exista.
Doar ca este o chestie de pare ciudata si interesanta.

Dupa generala te poti inscrie la scoala profesionala, conteaza sa ai terminata scoala generala.
Poti termina scoala profesionala dar nu te poti inscrie la seral ca nu ai examenul ala de evaluare.

Identic cu Postliceala.
Dupa liceu te poti inscrie la postliceala daca nu ai luat bacalaureatul.
Daca vrei sa treci la facultate sau sa avansezi te lovesti ca si mai sus, te lovesti ca nu ai Bacalaureatul sa poti participa la concursuri sau te poti inscrie la facultate.

Practic sunt 2 examene pe care trebuie sa le ai indiferent ce vrei sa faci.

Edited by DuskGerman, 22 April 2020 - 15:32.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Naijax, on 22 aprilie 2020 - 11:20, said:


De aia abandonul scolar este la cote alarmante
Pentru ca statul te "obliga" sa mergi la scoala



Asta este fraza cheie - SA TE PREZINTI


Eu intreb, nu dau cu parul, sa nu intelegi gresit :P. Nu se fac anchete sociale ? De ce nu a mai venit X la scoala, ce se intampla, etc. ? Adica, se poate lasa asa, ca vrea el ? Ce discernamant are la 14-15 ani ?

#14
roxanya

roxanya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2007
Buna! Am aterizat pe postul tau cautand informatii despre inscriere la liceu pentru vara-mea. Practic are 30 ani si 10 clase. Acum incerc sa o conving sa se reinscrie la liceu sa si continue studiile. Din ce am studiat singura solutie este sa te intorci la secretatriatul scolii unde zici ca ai lasat dosarul si nu ai mai terminat si sa spui ca iti doresti sa termini studiile. Nu stiu daca mai poti la seral daca nu incearca la un liceu care are clase de Frecventa Redusa si ia-o de la clasa 9 a  , de preferat la o clasa de Stiinte sociale, Filologie ca sa poti da Bacalaureatul ,fara Matematica, unde banuiesc ca o sa ti fie mai greu. Poate la restul o sa te descurci daca pui mana si inveti!NU mai apleca urechea la Anturajul prost care rade de tine, tu pune mana si croieste ti drumul in viata chiar daca acum iti e greu cu Diploma de Bac o sa ai mai multe sanse!! Nu abandona scoala! Sa imi scrii daca ai rezolvat problema.Bafta!
Acte necesare înscriere liceu clasa a IX a SERAL ȘI FRECVENȚĂ REDUSĂ
    -cerere  tip (care se va completa la sediul unității școlare );
    -copie BI/CI;
    -copie certificat de naștere;
    -copie certificat de căsătorie  (unde este cazul);
    -foaie matricolă pt. clasele I-VIII, in original;
    -adeverință medicală- cu mențiunea ”apt înscriere liceu”.

#15
roxanya

roxanya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2007
In caz ca esti din Bucuresti am selectata cateva info din Brosura de admitere 2020-2021
PRECIZĂRI PENTRU ABSOLVENŢII DE GIMNAZIU CARE
ÎMPLINESC 18 ANI PÂNĂ LA DATA ÎNCEPERII CURSURILOR
ANULUI ŞCOLAR 2020 - 2021
Înscrierea pentru învăţământul seral sau cu frecvenţă redusă a candidaţilor care
împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului şcolar 2020 - 2021, se face
la centrul special organizat la Inspectoratul Școlar al Municipiului București, din Strada
Icoanei nr.19, sector 2, Bucureşti, telefon 021/ 210.75.35, după un orar care va fi comunicat
din timp.
Depunerea dosarelor se face în perioada 13-17 iulie 2020.
Dosarul trebuie să conţină următoarele documente:
• cerere de înscriere;
• carte de identitate, certificatul de naştere şi, după caz, certificatul de căsătorie (copii
simple);
• adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la evaluarea naţională/tezele cu subiect
unic din clasa a VIII-a/testele naţionale/examenul de capacitate;
• foaia matricolă pentru clasele a V-a – a VIII-a (cu calculul mediei generale);
• fişa medicală.
Repartizarea candidaţilor se face în data de 22 iulie 2020, pe locurile publicate în broşura
de admitere, în două etape:
1. Repartizarea candidaţilor care au susţinut evaluarea naţională/tezele cu subiect unic/teste
naţionale/examenul de capacitate, în ordine descrescătoare a mediilor de admitere şi a
opţiunilor;
2. Repartizarea candidaţilor nu au participat la evaluarea naţională/tezele cu subiect
unic/testele naţionale/examenul de capacitate, în ordinea descrescătoare a mediilor de
absolvire a claselor V-VIII.
Pentru informaţii suplimentare vă rugăm să consultaţi :
➢ O.M.E.N. nr. 4948/2019 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul
liceal de stat pentru anul școlar 2020-2021, cu modificările și copletările ulterioare.
➢ www.edu.ro – Admiterea în învăţământul liceal de stat pentru anul şcolar 2020-2021
➢ www. ismb.edu.ro – secțiunea Admitere
➢ O.M.E.C.T.S. nr. 4802/31.08.2010
➢ O.M.E.N. nr. 4432/29.08.2014
➢ Planul de şcolarizare 2020-2021 aprobat de M.E.N.
De asemenea, vă recomandăm participarea dumneavoastră la şedinţele organizate de
conducerile unităţilor şcolare gimnaziale în scopul consilierii privind orientarea şcolară şi
profesională.
VĂ DORIM SUCCES!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate