Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Blaturi material compozit

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mi4me

mi4me

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.12.2015
Hello all,

Aveti recomandari pentru blaturi bucatarie/baie din material compozit? Din ce am citit pe net pana acum, m-am oprit la Kuma variantele Graphalit si Grasolit si am mai vazut la alti distribuitori variantele Corian si Kerrock. Din informatiile de pe net, modelele care contin Glass sau Quartz nu ar fi recomandate, pentru ca sunt mai fragile. Rog sa-mi dati cateva idei, sfaturi, eventual un furnizor recomandat. Multumesc anticipat.

O seara frumoasa!

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
quartz nu e bun! la cat de scumput este
doar nu ai de gand sa indreti cuie pe el
eu am quartz cu ceva sclipici,deschis la culoare
indiferent ce alegi,grija sa nu ramana pete pe el

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Sunt toate la fel. In rest e reclama.

#4
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006
Am blat din Corian din 2010 și e la fel ca în prima zi.

#5
mi4me

mi4me

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.12.2015
Am cerut si eu niste oferte la cativa furnizori pentru Corian. Nu stiu care-s distribuitori si care intermediari. Am cerut si la cei de la Kuma. Sa vad cat ma ajunge toata distractia. Sincer, m-as lipsi de clasicele Franke et Co dar nici n-as zvarli o gramada de bani. Aveti idee cat sunt acum preturile, sa nu ma ia cu ameteala cand or veni ofertele? 😬

 ceanu1980, on 20 aprilie 2020 - 20:44, said:

quartz nu e bun! la cat de scumput este
doar nu ai de gand sa indreti cuie pe el
eu am quartz cu ceva sclipici,deschis la culoare
indiferent ce alegi,grija sa nu ramana pete pe el

Ma gandeam sa-mi iau ceva mai Dark, asa :)

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pete rămân pe orice nu doar pe quarz compozit. Dar pentru toate sunt soluții de spălare. Eu am pe roșu (băi) și negru (insulă bucătărie).

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
repet am quartz,nu are nici o pata,a stat si sfecla rosie pe el,coapta in cuptor
nu stiu preturi de acum,dar ceva fain,ajunge la 1000 lei/m,plus montajul este f scump,in functie de taieturile aferente

Edited by ceanu1980, 21 April 2020 - 08:48.


#8
mi4me

mi4me

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.12.2015
Chiuveta e montata sub blat sau e turnata? Mi se pare ca ofertele Corian si cuartz compozit au chiuveta montata sub blat sau la toate e asa? Nu stiu de ce am avut impresia ca trebuie sa fie turnata o singura piesa.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
orice blat este intreg,se decupeaza in functie de nevoi si preferinte

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu le-am montat sub.
La bucătărie plita e peste.

#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 ceanu1980, on 20 aprilie 2020 - 20:44, said:

[...]indiferent ce alegi,grija sa nu ramana pete pe el

Vrei sa spui ca pe quartz raman pete?!? Posted Image  Sau te referi la urmele de apa?

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Se spune să ai grijă cu vasele fierbinti să nu le pui imediat ce le iei de pe plita pe blat. Nu știu de ce ai face asta, dar asta poate fi o cauză pentru pete.

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008

 DIY, on 21 aprilie 2020 - 20:46, said:

Vrei sa spui ca pe quartz raman pete?!? Posted Image  Sau te referi la urmele de apa?

din contra,al meu nu are nimic,este f rezistent
inafara de batut carnea barbar pe el,nu-l crut,inca nu l-am incercat sa vad ce duritate are la zgarieturi,mai am bucati ramase

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Atunci de ce spuneai ca, indiferent ce alegi,  tre' atentie la pete?? Te-am citat.

 BloodRa, on 21 aprilie 2020 - 20:58, said:

Se spune să ai grijă cu vasele fierbinti să nu le pui imediat ce le iei de pe plita pe blat. Nu știu de ce ai face asta, dar asta poate fi o cauză pentru pete.

Eu comentam ... comentariul Posted Image  despre pete.
Ce spui tu, este altceva. Quartz-ul este un material compozit, pe baza de rasini. E normal ca, peste o anumita temperatura, rasina poate fi afectata; a se citi distrusa. Undeva peste 150*C se intampla asta.

Asa ... si blatul de granit se matuieste de la temperaturi (se distruge solutia care-l protejeaza) iar marmura se pateaza. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Eu am "trecut" cam prin toate. Pentru mine, pe locul 1 ramane quartz-ul. Cu toate acestea, urmatorul blat pe care o sa-l montez va fi, din motive personale, din lemn. Locul 1, ca impact + rezistenta vs. cost, il iau blaturile melaminate.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
ca si sfat am dat la initiator,indiferent pt ce opteaza sa se intereseze sa nu-si ia teapa,desigur,daca permite buzunaru eu spun quartz,prima optiune

#16
catalincf

catalincf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.06.2016
Pentru cine mai cauta pareri despre blaturi:
Kuma (RO) ramane singura firma care face blatul si cuva dintr-o singura piesa turnat in matrita.Asta vine si cu pret pe masura cel mai scump din piata.O gama variata de materiale. Personal Graphalit quart este cel mai bun, daca nu dai drumu la apa fiarta in continu te tine o viata.Petele se spala cu solutiile lor si e ca nou, la fel si calcarul(vizibil la nuantele mai inchise).
Silestone(ES) si Technostone (CZ)lipesc cuva. Technostone au o lipitura mai bruta cam ca la un acvariu DIY.
Silestone eu o lipitura mai fina inperceptibila daca nu te uti cu atentie (<1mm). Corian (ES) au si ei cuva lipita dar foarte bine in schimb materialul are mai mult plastic/rasini in componenta cu avantajul ca e mai rezistent (daca iti pica mostra din magazin, pe jos, nu crapa) dar si dezavantajul ca apar zgarieturi foarte fine vizibile cu timpul. Toate au si posibilitatea decupajului pentru chiuveta. Cel mai mare avantaj comparat cu PAL e ca nu se umfla de la apa si poti sa schimbi corpurile/Fronturile de PAL/MDF de sub ori de cate ori si ramai cu blatul pe viata daca nu indrepti cuie pe el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate