Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Problema tableta Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Tableta Samsung Tab A T290. Cumparata in decembrie 2019 de la Altex. Nu a fost folosita des, decat in ultima luna, datorita statului in casa!
Deci, tableta tine maxim 2 ore vizionat filme youtube (acumulatorul). O pun la incarcat. Se incarca pana la 100%. Dupa 3 minute, scade la 65 %!!!! Da, dupa numai 3 minute scade la 65 %, si iar maxim 2 ore de youtube tine. Dupa 2 ore am 2-4% bateria si mi se inegreste ecranul! Ieri am folosit-o fara internet. Am citit o carte pdf de pe tableta. Dupa 5 ore de citit, tableta era terminata (bateria)!
Ce pot sa ii fac? Modelul e asta: https://altex.ro/tab.../cpd/TABT290BK/

#2
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 07.01.2010
Sa o trimiți in garantie. Nu se poate sa scadă bateria asa.

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
A fost cumparata din magazin, nu online. Ar trebui sa ma duc la magazinul Altex din Sv ... nici nu stiu daca e deschis.
O sa ii sun maine pe cei de la Altex, sa vad daca se poate trimite on line!

#4
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 07.01.2010
Suna sa vezi ce solutie iti ofera. Cu siguranta nu ai de e sa o tii asa.

#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Poți sa-l trimiți cu curierul direct la ESD București.
Intra pe site esd-rom.ro sau i-a direct legătura cu ei telefonic și îți spun ei cum trebuie sa procedezi mai departe.

Edited by feribalint, 20 April 2020 - 14:06.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Nu la magazin ci la firma care asigura garanția. La Samsung pe site ar trebui să găsești adresa unde se asigura garanția.

#7
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Are o problema tableta daca se descarca repede.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 danut100, on 20 aprilie 2020 - 14:09, said:

Are o problema tableta daca se descarca repede.
Poate ca da, poate ca nu .... I-am pus un powerbank de 10000 Ma. Cu el atasat prin cablu stau doua zile pe net, si din 4 leduri ramane unul aprins la powerbank. Nu ar trebui sa se descarce si ala, daca ar avea ceva tableta?

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,445
  • Înscris: 08.02.2011

 feribalint, on 20 aprilie 2020 - 14:04, said:

Poți sa-l trimiți cu curierul direct la ESD București.
Intra pe site esd-rom.ro sau i-a direct legătura cu ei telefonic și îți spun ei cum trebuie sa procedezi mai departe.


Ce te face sa crezi ca tableta respectiva are garantie la Samsung direct ? Poate e de pe piata gri si doar Altex o poate repara in garantie. Iar Altex au service-ul lor.

#10
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 25.08.2010

 XL700VA, on 20 aprilie 2020 - 14:17, said:


Poate ca da, poate ca nu .... I-am pus un powerbank de 10000 Ma. Cu el atasat prin cablu stau doua zile pe net, si din 4 leduri ramane unul aprins la powerbank. Nu ar trebui sa se descarce si ala, daca ar avea ceva tableta?

Nu prea iti inteleg argumentul doar se descarca si ala nu? evident ca merge mai mult timp ca vorbim de o capacitate insumata: powerbank si baterie interna
ia leaga tableta la priza, in cat timp se opreste tableta?

#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010

modoran said:

1587385058[/url]' post='26259169']
Ce te face sa crezi ca tableta respectiva are garantie la Samsung direct ? Poate e de pe piata gri si doar Altex o poate repara in garantie. Iar Altex au service-ul lor.
Altex nu vinde telefoane/tablete Samsung de pe piața gri Posted Image Dacă tableta este importata oficial de Samsung România, atunci beneficiază de garanție la ESD. Eu am trimis la ESD telefon cumpărat din Germania cu garanție internațională și a fost reparat și transport gratuit dus-întors Timisoara-București.

Edited by feribalint, 20 April 2020 - 15:10.


#12
ReanneLons

ReanneLons

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.04.2020

 XL700VA, on 20 aprilie 2020 - 13:51, said:

A fost cumparata din magazin, nu online. Ar trebui sa ma duc la magazinul Altex din Sv ... nici nu stiu daca e deschis.
O sa ii sun maine pe cei de la Altex, sa vad daca se poate trimite on line!

Nu si nu.
Poti sa o cumperi de unde vrei tu - se trimite prin curier la garantie.
In cazul extrem in care nu e gratis curierul, costa 20-25 de lei.
Iar sa trimit online la garantie.... asta nu poti sa faci niciodata, inca nu s-a inventat teleportarea.

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017

 XL700VA, on 20 aprilie 2020 - 13:45, said:

Nu a fost folosita des
Se incarca pana la 100%. Dupa 3 minute, scade la 65 %

 XL700VA, on 20 aprilie 2020 - 14:17, said:

I-am pus un powerbank de 10000 Ma. Cu el atasat prin cablu stau doua zile pe net, si din 4 leduri ramane unul aprins la powerbank. Nu ar trebui sa se descarce si ala, daca ar avea ceva tableta?
Acumulator terminat .
Ori e ghinion ori ai pastrat acumulatorul 0%incarcat sau 100% incarcat , li-ion si li-pol se pastreaza la 70% incarcat
Acumulatorul se schimba in garantie , stiu ca la altex duci produsul , primesti o hartie, astepti, te suna ei in maxim 15 zile cand ori o repara ori primesti bani inapoi . Sa ai factura in original , cutie, toate accesoriile indiferent ca trebuie sau nu trebuie , kitul trebuie sa fie complet .

Edited by ldpe, 20 April 2020 - 15:18.


#14
ReanneLons

ReanneLons

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.04.2020

 ldpe, on 20 aprilie 2020 - 15:18, said:

Sa ai factura in original , cutie, toate accesoriile indiferent ca trebuie sau nu trebuie , kitul trebuie sa fie complet .

Cutia - NU
Accesorii - 99% DA, depinde si ce scrie pe site-ul respectiv.
La Altex e destul de confuz: https://altex.ro/garantii-produse/pag/
Legea nu prevede expres accesoriile: https://shopniac.ro/...e-garantie-218/
Deci, daca chiar ai pierdut ceva din ele.... faci nitel scandal si sint sanse sa o primeasca si fara ele.
Accesorii - DA, am gasit pagina corecta: https://altex.ro/service-produse/pag/
Factura fiscala si certificatul de garantie originale - NU, scrie pe aceeasi pagina.

#15
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Dacă tableta este importat pe cale oficială, nu știu ce vă mai chinuiți cu service Altex...
Sunat la ESD, ăia vă trimit curierul și după o săptămână primești tableta înapoi.

#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
S-a rezolvat. Se pare ca am avut o aplicatie aiurea. Am sunat la Altex, m-au transferat la service. Acolo ala mi-a spus sa ii dau o revenire la setarile din fabrica. Am protestat initial. Omul de la service a spus sa ii dau aceasta resetare, si daca face la fel sa o trimit la ei. Am facut asta ... si minune! Tableta merge doua zile cu net la greu  din acumulatorul ei. Nu mai pica in 3 minute de la 100% la 65 %. Se pare ca am instalat - sau s-a instalat vreo aplicatie care imi omora bateria. Prin revenire la setarile din fabrica am scapat de ea.
Deci cine a zis ca e din tableta, a avut dreptate. Acum e ok.

Edited by XL700VA, 24 April 2020 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate