Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Salvarea turismului romanesc.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
433 replies to this topic

#379
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Hai sa o luam asa. Soția mea nu e româncă. Mult timp m-a certat ca nu ii arat România. După care a început sa mearga cu munca și ce am mai trecut noi în drumurile noastre. Și la final i-am zis... Ia zi ai văzut Cluj, Sibiu, Iași, Brașov... Constanța... Pitești, Ploiești... Etc. Mai vrei sa mergi? Nu. Ți-a plăcut? Puțin... Dar eu nu am văzut România. Pai cam aia e România. Ok nu te am dus la manastiri în Bucovina și sa vezi poate apusenii și Alba Iulia. Dar cam asta e... Vrei sa mergem vara în concediu la Constanța? Sa mancam c mai bine la Mac?

 baribalu, on 10 iunie 2020 - 17:08, said:

La mare te duci sa te balacesti in mare... nu in piscina...nu fac 250 Km, sa ma duc la piscina..dar fiecare cu placerea lui...

Cu piscina e asa... Dupa ce stai câte 2-3 săptămâni pe an te cam sături de mare. Plus când vii de la mare vrei sa stai undeva lângă piscina sa bei o bere sau o cafea sau ceva bun sa te mai răcorești... Lași copiii sa se balaceasca fără sa mai ai grija lor. Dai nisipul jos la dus acolo și te răcorești din cand în când. Plus marea e uneori periculoasa... E ok sa ai in complex asa ceva
Seara la apus faci o baie superba... Nu știu, nu ma vad sa nu ai tu o mica piscina acolo. Nu tre sa fie olimpica... 10-15m pe 3-4 m e de ajuns.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2020 - 17:43.


#380
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

 MembruAnonim, on 10 iunie 2020 - 17:42, said:

Ia zi ai văzut Cluj, Sibiu, Iași, Brașov... Constanța... Pitești, Ploiești... Etc. Mai vrei sa mergi? Nu. Ți-a plăcut? Puțin... Dar eu nu am văzut România. Pai cam aia e România. Ok nu te am dus la manastiri în Bucovina și sa vezi poate apusenii și Alba Iulia. Dar cam asta e


Si cu asta, amice, ti-ai cam dat sah mat :) well done

#381
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Da mai, sa știi ca noi murim de foame și ne mancam de sub unghii și de aia ne pute "turismul" romanesc. Îmi aduc aminte la un hotel cred ca la Cluj, un hotel chiar ok... Ne-am întins la un vin. Eram toți după o ședință și aveam chef "de vorba". Zice șeful vreau lista de vinuri... Vine ala cu lista comandam o sticla, a doua... La a 3a s-a terminat. Ok. Adu lista... Iar comandam una a doua, iar s-a terminat stocul. Pai bine mai chiar asa... Ce facem? Un hotel chiar bun, masa era f bună. N-am auzit nene sa ți se termine vinul după 2 sticle. Ce fac nene, comanda cu sticla? Pana și eu acasă comand cu baxul...

#382
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004

 MembruAnonim, on 10 iunie 2020 - 17:07, said:

Am fost la peșteră urșilor. Uite un exemplu de vizitat. Dar e de câteva ore. După ce faci? Nu ai nimic ok sa te cazezi. Noi nu facem tururi, nu avem atracții, nu avem ce sa oferim. Nu ai nene ce sa spui în 30 sec cuiva sa vina în România. Efectiv nu ai...in Bucuresti am zis este. O zi ii duci la muzeu satului și la palatul parlamentului... O zi ii plimbi prin centru și seara ii duci în centrul vechi sa se îmbete și dacă le place ceva sa ia acasă... Sa se răcorească. Dar cam atât. Trimite-i la Bacău. Ce naiba sa vadă la Bacău? Sau la Focșani. Nu mai zic orașe ca Ploiești, Pitești, Călărași sau Craiova. Oradea e un el centru și atât, Clujul e tot pe băute și droguri și 2 feativaluri de muzica..
Si cam atat. Calitate sub medie și preturi de aproape vest...

Hmm, la Craiova s-ar putea să fie ceva.
La Ploieşti e Muzeul Ceasului. Am vizitat, e frumos. Dacă ar termina refacerea hipodromului, ar fi mai mulţi turişti.

#383
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 epetroiu, on 10 iunie 2020 - 16:52, said:

.

Si tu ce te ataci asa, dai impresia ca ai vreo afacere pe la mare.

I-am tot adresat lui și oricui... Dacă ai 30 sa promovezi turismul din România ce ai promova? Și mie îmi miroase ca el sau ai lui au o afacere în turism. Nu prea ai ce sa alegi în ro... Prea mulți vor sa dea tunuri, nimeni nu vrea sa construiască.

 djl, on 10 iunie 2020 - 18:16, said:

.
La Ploiești e Muzeul Ceasului. Am vizitat, e frumos. Dacă ar termina refacerea hipodromului, ar fi mai mulți turiști.

Exact. Dacă... Dacă ar face și 2 hotelrui bune, un circuit pe la salina care iar e o ok... Un centru renovat, un parc de ex de carting... Nu știu ceva sa atragă. Dar nu face nimeni nimic. Muzeul ceasului nu poate atrage 100.000 turiști străini pe an acolo

#384
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 05.06.2009

 djl, on 10 iunie 2020 - 18:16, said:



Hmm, la Craiova s-ar putea să fie ceva.
La Ploiești e Muzeul Ceasului. Am vizitat, e frumos. Dacă ar termina refacerea hipodromului, ar fi mai mulți turiști.

Renovarea hipodromului din Ploiesti s-a terminat de câțiva ani. De ce ar putea fi hipodromul o atracție turistica? Când și când mai au loc curse/competitii, în rest - liniște și pace.

Ploieștiul a decăzut foarte mult de câțiva ani încoace, primarul e ca și inexistent, zero investiții sau modernizări, străzile sunt pline de gropi, mizeria e la ea acasă pe străzi și în cartiere. S-a umplut orașul de case de pariuri și păcănele. Primăria niciodată nu are bani pentru nimic, nici măcar pentru bursele elevilor. Transportul în comun este jalnic, autobuzele și tramvaiele/troleibuzele put înfiorător, a urina, jeg și transpirație, ți-e scârbă sa te așezi pe scaunele tapițate. Avem doar 10 autobuze noi, care au început și ele sa miroasă urat în interior, după un an de folosire.
În afara de vreo 2-3 muzee și case memoriale, un turist chiar nu prea are ce face sau vedea frumos/interesant în Ploiești.

Edited by corinadaniela, 10 June 2020 - 19:12.


#385
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Pe unde au modernizat linia de tramvai arată mai bine. Cel puţin aşa era în 2016. Nu am mai fost de atunci. A ajuns Ploieştiul să arate mai bine decât Constanţa, care a decăzut bine de tot din păcate.
Dacă e gata hipodromul, de ce nu fac mai multe evenimente ca să atragă lumea?

#386
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Apai cu tot respectul, daca am ajuns sa vorbim de Ploiesti si Pitesti, chiar si distrusa de Constanta (din pacate!!!) drept repere de turism...e normal ca gasim totul neatractiv. E ca si cum ai merge in Grecia doar in Larisa si Pireu si apoi ai proclama Grecia ca fiind total neatractiva.
In fine, multe pareri pe aici sunt deja formate si pana la urma fiecare crede ce vrea. Ar fi macar decent ca fiecare sa vb din propria experienta si nu aberatii preluate din stanga si din dreapta, ca sa fie discutii serioase, dar asta e, nu le poti avea pe toate :)

#387
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,535
  • Înscris: 20.02.2008

 MembruAnonim, on 10 iunie 2020 - 18:02, said:

Da mai, sa știi ca noi murim de foame și ne mancam de sub unghii și de aia ne pute "turismul" romanesc. Îmi aduc aminte la un hotel cred ca la Cluj, un hotel chiar ok... Ne-am întins la un vin. Eram toți după o ședință și aveam chef "de vorba". Zice șeful vreau lista de vinuri... Vine ala cu lista comandam o sticla, a doua... La a 3a s-a terminat. Ok. Adu lista... Iar comandam una a doua, iar s-a terminat stocul. Pai bine mai chiar asa... Ce facem? Un hotel chiar bun, masa era f bună. N-am auzit nene sa ți se termine vinul după 2 sticle. Ce fac nene, comanda cu sticla? Pana și eu acasă comand cu baxul...

CAnd ai intr-un an intreg vanzare de 10 sticle, normal ca niciun om normal la cap nu isi face stocuri de 100 de sticle pe considerentul ca poate vine vreun setos gen cristimate sa rupa stilul :)
Astea sunt chestii nu atat de grave, desi neplacute.

#388
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 16.04.2007

 MembruAnonim, on 10 iunie 2020 - 17:07, said:

Efectiv nu ai...in Bucuresti am zis este. O zi ii duci la muzeu satului și la palatul parlamentului... O zi ii plimbi prin centru și seara ii duci în centrul vechi sa se îmbete și dacă le place ceva sa ia acasă... Sa se răcorească. Dar cam atât.
Bucurestiul nu inseamna doar Casa Poporului si beții in Centrul Vechi.
Mai ai Muzeul National de Istorie, Muzeul National de Arta, Muzeul Cotroceni, chiar si Gradina Botanica ( pt ca tot esti in zona ), mai sunt si cateva strazi cu cladiri vechi cu o arhitectura deosebita.

#389
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,948
  • Înscris: 25.01.2007
cred ca doar cristi mai asteapta sa vina americanii. pana si bunicii au renuntat.
asta e, nu mai avem de unde scoate piramide, colosseum sau capele sixtine. pana la urma in vest acu' o mie de ani era civilizatie infloritoare, la noi prin 1907 inca se bateau cu furcile taranii cu boierii.
asa ca ne descurcam cu ce avem. bucurestiul cu turismul sexual, in rest cu ce ne mai ofera natura. capodopere arhitecturale nu avem de unde scoate, nici picturi, nici sculpturi. statiuni litorale nu prea, ca e prea frig, statiuni de iarna, la fel, e prea cald. tara nu o putem muta nici la sud, nici la nord.
sa vina turisti straini puhoi, e un vis umed, sa fim realisti. ne bazam pe turismul national, ce vine din strainatate e un bonus. nu zic ca nu vin, am intalnit si din astia, prin salina turda jumatate erau straini, prin pestera ursilor eram 3 romani si vreo 50 de germani cu translator, avantaj ca a durat vizita mult mai mult decat normalul, iar cand coboram de pe ceahlau, am intalnit un puhoi de polonezi, cred, nici unul mai tanar de vreo 70 de ani, care urcau de zor spre duruitoarea. i-am apreciat mult, in general la varsta aia, daca o prind, pensionarii nostri au unica grija sa nu uite ca tre' sa ia la amiaza un pumn de pastile.

#390
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 16.04.2007
Nu stiu la care cristi te referi, dar daca e vorba de mine, nu am asteptat niciodata americanii.
Spuneam doar ca in Bucuresti mai sunt cateva obiective interesante de vizitat.
Ca noi promovam doar Casa Poporului si Centru Vechi, este strict prostia noastra.

#391
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 cristiany, on 11 iunie 2020 - 08:38, said:

Bucurestiul nu inseamna doar Casa Poporului si beții in Centrul Vechi.
Mai ai Muzeul National de Istorie, Muzeul National de Arta, Muzeul Cotroceni, chiar si Gradina Botanica ( pt ca tot esti in zona ), mai sunt si cateva strazi cu cladiri vechi cu o arhitectura deosebita.

spune-mi o pictura celebra in lumea asta pt muzeul national de arta din Bucuresti pt care un japonez ar veni sa se pozeze cu ea...
asta e problema noastra, nu facem nimic pt nimic. avem un oras ok, bucurestiul, de trait atat si de vizitat pt turism sexual si baute. se pricep romancele la asta... noroc ca sunt si frumoase...

ti se pare ca bulgarii au vreo pictura mai misto la sofia history museum?

#392
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 16.04.2007
Daca vrei sa vezi ceva de calibrul Giocondei, nu ai sa gasesti.
Dar gasesti cateva lucrari de autori mari: Rembrandt, Rubens, Rodin.
Ma repet: fara promovare, niciun potential turist nu are de unde sa stie ce poate vizita.

#393
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
nu zice nimeni mai sa ai Gioconda.
dar poti promova artisti tineri care sa devina celebri. asta doream sa zic si eu: PROMOVARE dar sa promovezi si sa cresti valori, nu pe veorica

tu de ex te-ai duce sa il vezi pe Andy Warhol? ca eu ma duc data viitoare cand mai calc pe la NY, dau o fuga pana in Pitsburg pt asta
sau standup comedy iti place?
cabaret? sau orice... nu stiu

Edited by MembruAnonim, 11 June 2020 - 10:31.


#394
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

 MembruAnonim, on 11 iunie 2020 - 09:52, said:

...

ti se pare ca bulgarii au vreo pictura mai misto la sofia history museum?

Bucurestiul are de 2 ori mai multi turisti decat Sofia, voiai sa evidentiezi ceva prin remarca cu Sofia?
Iar faptul ca bulgarii au de vreo 3 ori mai multi turisti straini ca noi overall tine de implicarea mult mai coerenta a statului si investitiile facute de statul bulgar impreuna cu agenti din alte tari...noi nu ne vindem tara :)

#395
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Doar de aproape 4 ori... Dar cine ii mai numără :)

Da. Nu se duce nici naiba sa vadă pictura aia în Sofia pt ca nu exista. Se duc pt servicii bune și mai ieftine ca la alții. Chestie pe care noi nu avem.

Statul bulgar nu are bani nici sa dea pensii de 600 lei la popor...


Edited by MembruAnonim, 11 June 2020 - 14:02.


#396
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Nu se duce nici naiba oricum in Sofia in general, este un oras mult, mult sub Bucuresti din toate pct de vedere: cultural, arhitectural, social etc. Singurul plus observat de mine la Sofia este ca, fiind mai mic decat Bucuresti, este mai aranjat si mai curat, cu o infrastructura usor superioara, cel mai mare avantaj fiind ca are ditamai muntele in coasta. Altfel Sofia e un oras anost si destul de neibteresant, Bucurestiul fiind cu adevarat net superior. Si gasesti servicii excelente si la preturi decente si in Bucuresti, o gramada, nu mai manca...prostii :)

Cat despre acesti bulgari le care ii tot ridicam in slavi, singurul lucru extrem de destept pe care l-au facut a fost sa ii lase pe altii care se pricep (germani in principiu) sa le aranjeze zonele turistice, respectiv litoralul si statiunile montane facute de la 0. Asta si niste investitii mai coerente in infrastructura. Altfel sunt la fel de corupti, daca nu mai corupti ca si noi...

Edited by FZRB, 11 June 2020 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate