Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#55
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
sunt si major, dar si pofticios, si daca tot bag dulciuri in mine, imi plac alea romanesti. Oldies but goldies.
Glucoza, CIP, jeleuri, bomboane cu stafide, cu visinata, cu lichior, nu am gasit cu tuica dar mai caut. :)

#56
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Postssss, on 19 aprilie 2020 - 23:34, said:

Dero imi pare ca initial a fost marca romaneasca, dupa care Unilever a preluat controlul asupra acesteia

Detergenti Romania de aici vine denumirea. Poti sa citesti mai multe aici: https://www.zf.ro/co...ui-dero-3093860
In vorbirea curenta s-a impamantenit DERO, asa cum se foloseste " sa faci o copie Xerox ".

#57
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
weekendul care a trecut a trebuit sa curat plita, si aveam un intreg ritual, dat cu o spuma din Lidl, asteptat o groaza sa se inmoaie grasimea si arsurile alea, apoi ma chinuiam cu un aparat de curatat cu aburi la petele care erau incapatanate. Insa spuma aia s-a terminat, si am gasit prin dulap un Triumfdegresant, asta cu gratarul pe el, am dat frumos pe plita, am asteptat cam 15 minute, dupa care s-a luat fara probleme toate arsurile alea de zici ca nu era adevarat, azi a trebuit sa curat tava de sticla in care a fost drobul, la fel, Triumf si nu m-am mai chinuit sa frec cu cif si alte prostii.
Deci asta e inca un produs romanesc foarte bun.

#58
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Multe din produse devin mizerii odata cu inceperea fabricarii in patrie.Cit privitor la plite,eu am invatat de la tarani,se arde si apoi se inlatura doar arsura.

#59
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
plita de inox, sa o arzi tu, asta si daca o dau cu buretele mai tare se zgarie. Trebuie numai cu solutii si cu burete sau carpa moale

#60
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Bah,eu de plita de inox nu am auzit.Plitele profesionale electrice se curata permanent cu un fel de spaclu,apoi opteaza fiecare cu ce produs si daca o curata cu produse.Eu folosesc plita de pus pe ochiul aragazului,pe aia o curat doar de funingine...

#61
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
daca dai un search pe net, dupa cuvantul plita, o sa dea numai plite moderne, nu ceva din epoca de piatra Jumate din ele sunt din inox, restul emailate.
Cu spaclul se curata peretii

Edited by unpuisor, 28 April 2020 - 11:58.


#62
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postunpuisor, on 28 aprilie 2020 - 11:58, said:

search pe net
Jumate din ele sunt din inox, restul emailate.
Pe alea de sticla nu le gaseste ?

#63
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Apropo de produse romanesti vs produse straine. Am luat azi un baton de ciocolata cu rom, Roshen ii zice (produs in Ucraina, parca) --- comparativ cu Rom-ul nostru, e mai bun, mai aromat. Pretul e cam la fel. Cand o sa mai am chef de un baton cu rom, il iau pe asta, oricat as vrea sa sustin firma romaneasca --  iar astia ar merita sustinuti, ca sunt printre putinii care se zbat, o ard pe fibra nationala, isi fac reclama, campanii. Insa produsul nu mai e ce-a fost, si asta de mult timp.

#64
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai Roshen e in top 50 producatori mondiali de dulciuri
Au unele din cele mai moderne fabrici si - cred ca stiti de ce - nu pot exporta in Rusia
Asa ca s-au orientat catre alte tari - Ungaria, Romania, Germania, etc
Iar produsele sunt foarte bune

#65
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Produs romanesc:

Attached Files



#66
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View PostNabucodonosor2020, on 01 mai 2020 - 10:49, said:

Produs romanesc:

O fi bun?

#67
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
E goală din '84!

Cred ca ar fi buna pentru djl...

#68
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostGhibos, on 01 mai 2020 - 10:51, said:

O fi bun?
24o  :(

#69
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Ochii lui dobrin.
Nu sunt ochii lui jenei...

#70
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Alte produse romanesti foarte bune sunt asternuturi de la Trainica.

#71
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmyshyk, on 15 aprilie 2020 - 18:53, said:

.... Care e legatura? Aceiasi cartofi, care au fost depozitati in toamna, si care atunci costau 2,5 lei kg, au ajuns astazi la 4 lei, in conditiile in care nu li s-a facut absolut nimic in plus fata de depozitarea din toamna....
Si tu crezi ca depozitarea e gratis? Ai idee ce preturi platesc producatorii pentru a-si depozita marfurile in depozite? Sa nu crezi ca depozitele alea sunt asa.... niste magazii. Trebuie si ele mentinute la niste temperaturi, umezeala controlata.

#72
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Si tu crezi ca depozitarea e gratis? Ai idee ce preturi platesc producatorii pentru a-si depozita marfurile in depozite? Sa nu crezi ca depozitele alea sunt asa.... niste magazii. Trebuie si ele mentinute la niste temperaturi, umezeala controlata.
Daca atatia ani au avut un pret decent,nu se schimba preturile la depozitare peste noapte, motorina s-a ieftinit, euro nu a sarit de 5 lei. mai mult de 15% nu trebuia sa creasca pretul la cartofi. Dar ca la noi nu se poate. Cand vede gusterul ca e cerere, ce face, lasa ba sa crestem pretul ca au fraierii de unde da.
Ma uitam la si la laptopuri si tablete pt cunoscuti. In 2 saptamani au sarit preturile la acelasi produs cu 2-300 lei. Daca au nevoie fraierii... de ce sa nu ii taxam? Si la noi nu exista absolut nici o autoritate care sa reglementeze nimic, sunt vax albina, deci e tara tuturor posibilitatilor. Dupa aia ne miram de ce mancam mere poloneze la juma de pret.

Edited by unpuisor, 07 May 2020 - 14:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate